کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

مردم سنندج از حال و هوای 14 خرداد سال 68 می گویند؛

شیونی خودجوش در فراغ مردی عظیم و پدری دلسوز + تصاویر

عزادار،دل های تشنه، حرکت انقلابی

کاک ولی یکی از بازاریان سنندجی با بغضی در گلو نشسته می گوید: طبق معمول، منتظر پخش اخبار صبحگاهی بودم که رادیو ایران بعد از قطع برنامه های عادی خود تلاوت آیات قرآن را پخش کرد و در ساعت هفت صبح، درگذشت امام خمینی (ره) را با قرائت پیام فرزندش اعلام کرد. باور این خبر برایم خیلی سخت بود، همان لحظه برای کسب اطلاع بیشتر به خارج از منزل رفتم و در کمال ناباوری با شیون و گریه و زاری مردم مواجه شدم شیونی که همه در فراغ عزیز و پدری دلسوز سر می دادند.

به گزارش کُردتودی، ۱۴ خردادماه، یادآور عروج ملکوتی بزرگ مردی از تبار نور است که بر بلندای تاریخ سرود فتح و ظفر سر داد و امید را در دل ستمدیدگان خسته از ظلم و استعمار روشن کرد و آزادی و آزادگی را معنایی تازه بخشید؛ روزی که ملت بزرگ ایران و حتی مستضعفان و آزادگان دنیا در فراق محبوب خود صاحب عزا شدند.

 

خرداد، ماه اندوه است. اندوه فراق مرزبان حماسه و ایثار، مردی که ستایش تمام عصرها و نسل ها را در پیشگاه خویش برانگیخته است.

 

در وداع مردی که با آمدنش شب های تاریک و بی ترانه ما را به صبح دل انگیز و سپید رهایی مبدّل ساخت هنوز غمباریم. آری او، مرد تنهای صحنه های آتش و خون، پاکمردی از بیشه عدالت و ایمان، و آزاد مردی بی مانند در جهان معاصر بود که آزاد مردان عالم از شمیم نفس های گرمش، به زندگی سلام گفتند.

 

امام خمینى زنده است تا اسلام ناب محمدى زنده است و او زنده است تا پرچم عظمت اسلام و وحدت مسلمین و نفرت از ظالمین برافراشته است.

 

 

کاک ولی حسینی یکی از  مردمان خوب استان کردستان است، وی در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، و از حال و هوای آن روزها که 43 سال بیشتر نداشته است برایمان می گوید، روزی که خبر رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی امام راحل را شنیده است گویی یاداوری آن روز او را به یاد تلخ ترین خاطره زندگیش می اندازد این را می شود از چشمان اشک آلودش فهمید.

 

وی با بغضی در گلو نشسته گفت: طبق معمول، منتظر پخش اخبار صبحگاهی بودم که رادیو ایران بعد از قطع برنامه های عادی خود تلاوت آیات قرآن را پخش کرد و در ساعت هفت صبح، درگذشت امام خمینی (ره) را با قرائت پیام فرزندش اعلام کرد. باور این خبر برایم خیلی سخت بود، همان لحظه برای کسب اطلاع بیشتر به خارج از منزل رفتم و در کمال ناباوری با شیون و گریه و زاری مردم مواجه شدم شیونی که همه در فراغ عزیز و پدری دلسوز سر می دادند.

 

کاک ولی حسینی می گوید: بعد از شنیدن خبر رحلت امام خمینی(ره) جمعیت زیادی در مسجد جامع شهر جمع  شده بودند که مراسم ختمی در مسجد جامع شهر سنندج برگزار شد و یکی از شلوغ‌ترین اجتماعات تا آن روز بود که به چشم می دیدم. شخصیت‌های برجسته و جریان‌هایی که تا آن روز ارتباطی با حاکمیت نداشتند در مراسم حضور داشتند، حتی آنهایی که حضور نداشتند، پیام‌های صوتی برای مردم فرستادند و این مصیبت را تسلیت گفتند.

 

این شهروند کردستانی می گوید: رحلت امام باعث همبستگی و همدلی بین توده‌های مردم کردستان و حاکمیت شد، همان چیزی که شاید دشمنان بر ‌عکسش را تصور می‌کردند. شاید بتوان گفت درصد بسیاری از مردم با رحلت حضرت امام(ره)، عظمت انقلاب را شناختند.

 

کاک ولی افزود: بسیاری از مردم بدون هیچ هماهنگی و نظارت دستگاه‌های حکومتی به ‌صورت خودجوش خودشان عازم تهران برای شرکت در مراسم رحلت امام شدند.

 

 

آقای علی عباسعلی فرهنگی بازنشستهT یکی دیگر از شهروندان استان کردستان است، وی می گوید:  آن چیزی که ما در زمان رحلت امام راحل در آن روزها مشاهده می‌کردیم مسائل سیاسی یا جناحی نبود بلکه  پیوند قلبی توده‌های مردم اهل سنت کردستان با شخص حضرت امام(ره) بود.

 

وی می گوید: آن زمان من جوان  بودم و خوب به خاطر دارم که اکثر مردم علاوه بر غم از دست دادن امامشان، نگران آینده انقلاب اسلامی و کشور بودند اما بعد از انتصاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به امامت جامعه توسط مجلس خبرگان دل‌ها آرام گرفت و به یقین در طول دوران انقلاب فهمیدیم کشور ما در برابر این همه طوفان سهمگین بیمه است و پشتوانه الهی دارد.

 

اقای عباسعلی در ادامه عنوان کرد: حضرت امام خمینی(ره) میراث گرانقدر به مانند  ولایت‌فقیه را در کشور ما به یادگار گذاشتند و فرمودند ولایت‌فقیه بیمه مملکت است و تحت لوای ولایت، ایران می‌تواند در تعاملات حرف اول را بزند و به کشور نیز آسیب نرسد و اگر از ولایت فاصله گرفتیم با مشکل روبهرو می‌شویم و در این حالت باید قدردان میراث عظیم امام روح‌الله باشیم.

 

 

محمدمهدی مرادی یکی از بازاریان سنندج در گفتگو با خبرنگار کردتودی گفت: من در آن سال‌ها در خیابان انقلاب  مغازه داشتم، روز 14 خرداد  سال 68 تاریخی که امام (ره) به ملکوت اعلا پیوست  همه بازاریان سنندج به محض شنیدن خبر مغازه‌های خود  را تعطیل کردند، بازار سیاه‌پوش شد و چهل روز عزای عمومی اعلام  شد و تعدادی  زیادی از بازاریان به صورت خود جوش  برای حضرت امام(ره) مجلس ختم برگزار می کردند و اکنون نیز بعد از گذشت سالها  از رحلت امام(ره) همه ساله مراسم گرامیداشت امام راحل در این شهر  برگزار می شود.

 

 

 اقای طیبی راد از اساتید دانشگاه های کردستان می گوید: یک هفته بعد از رحلت حضرت امام خمینی (ره ) من در تهران بودم، در بهشت زهرا غوغایی از حضور مردم در سوگ از دست دادن رهبر انقلاب به پا شده بود.

 

او می گوید: انقدر حرکت جمعیت زیاد بود که  موج جمعیت را جابجا میکرد  و خود من چند مرتبه تا دو متری مرقد شریف  جلو میرفتم اما ناگهان هر دفعه ده متر ، پانزده متر این طرف یا آن طرف از محل دور می شدم. هر لحظه یکی از عاشقان امام بیهوش می شد و سر دست مردم از محل دور می شد.

 

این استاد دانشگاه می گوید مردم از صمیم قلب عزادار بودند چرا که مردم رهبری را از دست داده بودند که  حرکات و سکنات و سخنان و رفتار و حیات ممات  ایشان همه اش برای خدا و از سر اخلاص بود و حال با رفتنش  دل های تشنه حقیقت را متاثر  کرده بود.

 

وی می گوید امام حرکت انقلابی خود را در یک خانه کوچک و گلی  آغاز کرد و عالم را تکان داد و امروز می بینیم که سیاهپوستان و ملت مظلوم آمریکا تکبیر گویان پرچم آمریکا را زیر پا می گذارند و آتش می زنند و مردم عکس شهید سلیمانی و مهندس ابو مهدی را در راهپیمایی هایشان حمل می کنند  که همه این تحولات به برکت قیام امام خمینی است که در سال 41 با عمل به یک آیه قرآن حرکت بزرگ و شجره طیبه ای را بنیان گذاشت که امروز به بار نشسته و روز به روز ثمرش گسترده تر می شود.

 

به گزارش کُردتودی، خمینی عظیم، در شامگاه ۱۳ خرداد ۱۳۶۸ خورشیدی در بیمارستان به علت ایست قلبی انقلاب اسلامی را تنها گذاشت، وی در این زمان ۸۶ سال داشت. خبر درگذشت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران صبح ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ از رادیو اعلام شد و پس از یک مراسم وداع در مصلای تهران در ۱۶ خرداد در نزدیکی بهشت زهرا برای همیشه جاودانه شد.

 

انتهای پیام/s.w

چهارشنبه 14 خرداد 1399 | 08:12

کد خبر : 36325

منتشر کننده : گ.ظ

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید