کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

فتح خرمشهر نقطه عطف تاریخ ایران اسلامی و حماسه‌ای جاودان در تاریخ دفاع مقدس

آزادسازی خرمشهر، کردستان، عملیات غرور آفرین، بیت المقدس

سوم خرداد روزی است به یاد ماندنی و از یاد نرفتنی که رزمندگان اسلام توانستند در عملیات بیت المقدس خرمشهر قهرمان را که در تصرف دشمنان بود آزاد نمایند و یکبار دیگر پرچم ایران اسلامی را بر مناره مسجد جامع این شهر به اهتزاز درآورند.

به گزارش کُردتودی، انقلاب اسلامی ایران از لحاظ به صحنه کشاندن اقشار مختلف مردم یک انقلاب عظیم و تاریخی است و در واقع مردمی بودن انقلاب اسلامی یکی از بارزترین ویژگی های انقلاب اسلامی ایران است.

 

انقلاب اسلامی در شرایطی در سال 57 به پیروزی رسید که دو بلوک شرق و غرب قدرت جهان را در اختیار داشتند و تمامی کشورهای جهان زیر سلطه انان قرار می گرفتند.

 

با پیروزی انقلاب اسلامی دشمنان ما با ایجاد غائله های قومی و مذهبی و با ایجاد موج ترورها به دنبال براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی بودند و پس از آن با تحمیل هشت سال دفاع مقدس در تلاش بودند تا بتوانند حرکت انقلاب اسلامی را متوقف کنند.

 

حمله 48 یگان نظامی و هجوم گسترده دشمن شرایط سختی را ایجاد نموده بود اما مردم با دست های خالی و بدون هیچ امکاناتی دشمن را در همان خرمشهر متوقف ساختند و در واقع ما در جنگی پیروز میدان شدیم که تمام جهان علیه ما حضور داشتند.

 

روز سوم خرداد روز اقتدار ایران اسلامی بود که نشان داد دشمن تا بن دندان مسلح نمی تواند در برابر ایمان و اراده ملت ایران اسلامی ایستادگی کند.

 

در چنین روزی رزمندگان با ایثار و از خودگذشتگی یکبار دیگر خرمشهر قهرمان را از چنگال دشمنی که دارای تمامی استحکامات لجستیکی در شهر تصرف شده خرمشهر بود پس گرفتند و برگ زرین دیگری را در تاریخ پرافتخار میهن اسلامی رقم زدند.

 

مردم ایران در جریان این عملیات، شش هزار نفر شهید و 24 هزار نفر جانباز را تقدیم نظام اسلامی کردند.

 

امام خمینی (ره) در 3 خرداد 1361 به مناسبت آزادی خرمشهر پیامی خطاب به ملت ایران صادر کرد که در اولین بخش این بیانیه آمده است: با تشکر از تلگرافاتی که در فتح خرمشهر به اینجانب شده است، سپاس بی‌حد بر خداوند قادر که کشور اسلامی و رزمندگان متعهد و فداکار آن را مورد عنایت و حمایت خویش قرار داد و نصر بزرگ خود را نصیب ما فرمود.

 

با فتح خرمشهر و خلق حماسه سوم خرداد امام خمینی(ره) در پیام خود فرمودند: «فتح خرمشهر فتح خاک نیست؛ بلکه فتح ارزش‌های اسلامی است و خرمشهر را خدا آزاد کرد و این‌روز به‌عنوان حماسه جاوید در تاریخ انقلاب اسلامی ثبت خواهد شد».

 

قدرت خداوند بود که ملت ایران توانست در حماسه فتح خرمشهر به پیروزی دست پیدا کند و این مزد، پیروزی مقابل دشمنان و فتح حماسه عظیم خرمشهر بود که در روز سوم خرداد به رزمندگان ایرانی داده و در سند پرافتخار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ثبت و برای همیشه تاریخ ماندگار شد.

 

سوم خرداد روزی‌ است که فاتحان و حماسه‌آفرینان آن رویای دشمنان اسلام را نقش‌ بر آب کردند و اندیشه تسلط بر ایران اسلامی برای همیشه باطل شد.

 

امروز امنیت، عزت و استقلال کشور ما مدیون فداکاری‌ها، رشادت‌ها و اقدامات خالصانه، صادقانه، به‌موقع و به‌جای این سربازان مظلوم و بی‌نشان و مجاهدت‌های خاموش و بی‌سر و صدای آنها است.

 

آزادی خرمشهر زمینه ساز پیروزهای بزرگ انقلاب است

 

 استاندار کردستان در در پیام خود به مناسبت گرامیداشت سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر گفت: این رویداد بزرگ تاریخی منشا و زمینه ساز پیروزی‌های بزرگ در برابر دشمنان برای انقلاب اسلامی ایران است.

در پیام بهمن مرادنیا آمده است:

سوم خرداد مصادف با روز آزادسازی خرمشهر در عملیات غرور آفرین بیت‌المقدس، نماد شجاعت، استقامت و از خودگذشتگی جوانان ایران اسلامی در دفاع از تمامیت ارضی و پاسداشت ارزش های والای انقلاب است.

 

این رویداد بزرگ تاریخی منشا و سرآغاز تحولات بنیادین و اساسی در معادلە جنگ تحمیلی، و زمینە ساز پیروزی‌های بزرگ در برابر دشمنان انقلاب اسلامی در سال‌های آیندە شد .

 

امروز اگر کشور عزیز ما در برابر سخت‌ترین تحریم‌های استکبار جهانی تاب آوردە و همچنان شاداب و پرغرور در راە توسعە و پیشرفت قرار دارد حاصل همان رشادت‌ها و توانمندی‌هایی است کە در جنگ تحمیلی و آزاد سازی خرمشهر بە نمایش گذاشتە شد.

 

اینجانب سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر را به همه مردم کردستان و خصوصا خانواده معظم شهدا، تبریک و تهنیت عرض کرده و از خدای عزوجل اعتلای ایران اسلامی و کردستان سربلند و شهید پرور را مسئلت دارم.

 

مقاومت خرمشهر، مقاومت تمام مردم ایران بود

 

حسین خوش اقبال معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان نیز در پیامی جداگانه نوشته است:

 

حمله حزب بعث به خرمشهر آنچنان ناجوانمردانه و غیر منتظره صورت گرفت که در روزهای نخستین اگر مقاومت مردم قهرمان خرمشهر نبود شهر به سرعت سقوط میکرد.

 

سوم خرداد را باید یکی از نشانه های بی نظیر وعده الهی در تاریخ انقلاب شکوهمند جمهوری اسلامی برابر ظلم و ستم و دسیسه دشمنان قسم خورده این آب و خاک  دانست که خرمشهر پس از ۵۷۸ روز اسارت توسط حزب بعث عراق یعنی از روز چهار آبان ۱۳۵۹ تا سوم خرداد ۱۳۶۱ آزاد شد.

 

اساسا در موضوع آزاد سازی خرمشهر نکته ای که بیش از هر مورد دیگری به ذهن خطور می‌کند مشارکت جانانه نیروهای انقلابی اعم از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش پر افتخار و غیرتمند ایران کمیته‌های انقلاب اسلامی، ژانرامری و شهربانی است که در تمامی مراحل آزاد سازی، به همراه بسیج مردمی، دوشادوش یکدیگر جنگیدند و شهید دادند اما اجازه ندادند تا حتی یک وجب از خاک کشور به بیگانگان داده شود.

 

عملیات آزاد سازی خرمشهر که به عملیات بیت المقدس مشهور است دو فرمانده میدانی شامل شهید صیادشیرازی از طرف ارتش و برادرمحسن رضایی از طرف سپاه پاسداران داشت که همین موضوع که دو فرمانده در یک میدان جنگی در کنار یکدیگر به خوبی یک عملیات را فرماندهی و هدایت کردند از جمله بزرگترین دستاوردهای این  جنگ به حساب می‌آید و همین امر نشانگر آن است که هرگاه در کشور همدلی و کنار یکدیگر را تجربه کرده‌ایم به پیروزی‌های بزرگی دست پیدا کرده‌ایم.

 

تجربه آن سال‌ها به خوبی نشان می‌دهد که این روزها هم که کشور تحت شدیدترین و ناجوانمردانه ترین تحریم های دشمنان قسم خورده و دولت متخاصم امریکا قرار دارد میتوانیم در کنار یکدیگر و با وحدت و همدلی از تمامی تنگناهای موجود به سلامت عبور کنیم و باور داشته باشیم همان گونه که در مبارزه تمام قد و همه جانبه در برابر کرونا ویروس نیز شاهد هستیم؛ تنها رمز پیروزی ملت قهرمان ایران وحدت و همدلی در عرصه های بین المللی و تحکیم گفتگوهای داخلی زیر نظر منویات رهبر معظم انقلاب به منظور برون رفت از مشکلات است.

 

اینجانب بر خود لازم می‌دانم تا ضمن تبریک و تهنیت به تمامی رزمندگان سرداران و سربازان و جانبازان و شهدای هشت سال دفاع مقدس سالگرد این پیروزی بزرگ را به تمامی احاد مردم ایران سرافراز تبریک عرض کنم و از خداوند منان برای شهدای این عملیات بزرگ و غرور آفرین علو درجات را آرزومندم.

 

انتهای پیام/m.r

شنبه 3 خرداد 1399 | 08:02

کد خبر : 36233

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید