کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

آسیب‌های ویروس کرونا ریشه می‌دواند؛

مرغداری‌ها در انتظار تصویب بسته‌های حمایتی/ شیوع کرونا و کمبود نهاده‌های دامی دو معضل بزرگ مرغداران

مرغداری،ورطه نابودی،صنعت مرغ

شیوع ویروس کرونا این روزها در کشور زمینه زمین گیر شدن تعداد زیادی از فعالان اقتصادی و اصناف را فراهم ساخته است که مرغداران و فعالان حوزه طیور از جمله این اصناف هستند که در این روزها با آسیب‌های متعددی مواجه هستند.

به گزارش کُردتودی، هنگامی که از اواخر بهمن ماه سال گذشته شیوع ویروس کرونا در کشور تایید شد، بدیهی بود این امر خسارت های بسیار زیادی را برای اصناف اقتصادی رقم خواهد زد.

 

یکی از صنایعی که از شیوع ویروس کرونا آسیب های زیادی دیده، صنعت مرغداری است. صنعتی که این روزها با مشکلات زیادی در حال دست و پنجه نرم کردن است.

 

استان  کردستان با تولید سالانه 95 هزار تن گوشت سفید از جمله قطب‌های تولید گوشت مرغ در کشور محسوب می شود. از سوی دیگر میزان تولید مرغ در این استان 60 درصد بیشتر از مصرف داخلی بوده و این مازاد تولید زمینه صادرات گوشت مرغ به سایر نقاط کشور از جمله تهران را به همراه داشته است.

 

یکی از مرغداران استان کردستان در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، در خصوص معضلات و مشکلاتی که این روزها با آن مواجه شده است، اظهار داشت: با شیوع ویروس کرونا و به دنبال آن لغو تمامی مراسمات و افت شدید قیمت مرغ، اظهار  که ما حاضر هستیم مرغ‌ها را با وعده‌های حتی شش ماهه بفروشیم اما باز هم با خسارت و ضرر روبرو هستیم.

 

 

این مرغدار می گوید: کشتارگاه قیمت دلخواه را بر روی مرغ زنده می‌گذارد و با قیمت کم می خرد و با قیمت به صرفه به پشتیبانی تحویل می‌دهد و در این میان فقط سر مرغدار بی کلاه  می ماند و هیچ سودی نصیب مرغدار نمی‌شود.

 

آقای حمیدی گفت: در حقیقت، مرغ توسط واحدهای کشتارگاه به قیمت سه تا پنج هزار تومان خریداری و کشتار می‌شود و به صورت منجمد در آمده و به قیمت ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان به پشتیبانی امور دام فروخته می‌شود، کشتارگاه قیمت دلخواه را بر روی مرغ زنده می‌گذارد و به کف قیمت می خرد و با قیمت به صرفه به پشتیبانی تحویل می‌دهد و هیچ سودی نصیب مرغدار نمی‌شود.

 

وی نبود واکسن طیور را یکی دیگر از مشکلات مرغداران بیان کرد و افزود: مرغداران بعضاً با واکسن‌های تقلبی در بازار روبرو هستند و قیمت دارو و ویتامین‌ها و ریز مغذی‌ها افزایش بی رویه داشته که مرغداری‌ها توان خریداری آن را ندارند.

 

مرغدار دیگری که دراین حوزه  مشغول فعالیت است، علاوه بر مشکل افت قیمت مرغ به دشواری تهیه نهاده‌های دامی نیز اشاره کرد و عنوان داشت: میزان نهاده‌ای دامی که از طریق اداره پشتیبانی امور دام استان کردستان در اختیارمان قرار داده می شود، کفاف مرغ‌داری ها را نمی‌دهد و ما ناچار هستیم که نهاده‌های مورد نیازمان را از طریق بخش خصوصی و بازار آزاد تهیه کنیم.

 

در ادامه حسامی مدیر امور طیور استان کردستان در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، اظهار داشت: ناهمخوانی بین تولید و تقاضا علت اصلی در کاهش قیمت مرغ در روزهای اخیر است.

 

 

وی اظهار داشت: در چنین شرایطی تمام مرغداران گوشتی در سطح کشور با ضرر و زیان انباشته شده ای مواجه شدند که به نظر می رسد ادامه این روند می تواند کاهش جوجه ریزی و افزایش قیمت مرغ را در ماههای آینده به دنبال داشته باشد.

 

حسامی مدیر امور طیور استان با اشاره به اینکه در کردستان بالغ بر 752 واحد مرغداری فعال است افزود: 90 درصد این واحدها به صورت فعال همگی دارای پروانه بهره برداری هستند و این بدین معنا است که بخش مرغداریها در مقایسه با سایر حرفه ها دارای توجیه اقتصادی بالایی می باشد اما این روزها با شیوع ویروس کرونا با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم  می کنند.

 

مدیر امور طیور استان کردستان افزود: با تمهیداتی که ستاد تنظیم بازار استان برای حمایت از صنعت مرغداری این استان در نظر گرفته امید است بتوان بخشی از ضرر و زیان این صنعت را جبران کنیم.

 

تدوین بسته حمایتی برای حمایت از صنعت مرغداری

 

 مدیر امور طیور استان کردستان افزود: دولت در دوران کرونایی در حالی که بسته های حمایتی را برای اکثر بخش های تولید و کارگران آنها تدوین کرده، باید برای صنعت مرغ نیز این بسته حمایتی را مصوب کند.

 

حسامی عنوان داشت: مرغداران ما بیش از سایر حوزه های تولید نیاز به بسته های حمایتی از جمله تسهیلات ارزان قیمت برای رو پا ماندن دارند و امیدواریم که بسته های حمایتی دولت برای ما نیز پیش بینی شود. مرغداران و فعالان حوزه طیور استان کردستان این روزها نه تنها از شیوع کرونا آسیب دیده‌اند، بلکه رنج کمبود نهاده‌های دام و طیور هم سبب ضررهای بیشتر این صنف شده است.

 

به نظر می‌رسد کلاف سردرگم تنظیم عرضه و تقاضا در عرصه مرغ، نیازمند یک عزم جدی است و هر چقدر زمان بیشتری سپری شود و چاره اندیشی صورت نگیرد، این خلاء بیشتر در جان مرغداران نفوذ می‌کند و صنعت مرغداری استان در ورطه آسیب بیشتر فرو می‌رود.

 

انتهای پیام/a.s

سه شنبه 30 اردیبهشت 1399 | 07:35

کد خبر : 36177

منتشر کننده : گ.ظ

خادم قران کریم پاسخ سه شنبه 30 اردیبهشت 1399 | 09:04

0
2

سلام علیکم و عرض ادب
وجدان و دیانت و کرامت انسانی ایجاب می کند که فرد مصرف کننده که اینجانب و خانواده ام هستم منافع مشروع تولید کننده و فروشنده را نیز در نظر بگیرم که تا کنون چنین کرده ام هیچگاه راضی به ضرر کردن تولید کننده مرغ نیستم ان بندگان خدا هم دنبال کسب حلال برای زندگی خود و نیز امر مهم تولید هستند در این میان از تولید تا مصرف مشکلاتی بوجود امده است که نه تقصیر تولید کننده است و نه تقصیر مصرف کننده /تنها مرغ هم نیست بقیه کالاها نیز چنین هستند همسر اینجانب بیماری قند دارد برای درمان بیماری قند علاوه بر درمان پزشکی طب سنتی می فرماید کلم بروکلی خوردن برای نظم قند خون مفید است علاوه بر ان کلم بروکلی یک غذاست که ما و اکثر مردم می خوریم / همسرم رفته در بهاران سنندج خریده است هر کیلو 20 هزار تومان داده اند به مغازه نزدیک خانه گفتیم سبزیجات که می اورد کلم بروکلی هم بیاورد که اورد و یک جعبه از ایشان خریدیم کیلویی 12 هزار تومان حساب کرد /در داخل جعبه که باز کردیم فاکتور فروش از میدان بار درامد که 6 هزار تومان به مغازه فروخته است . باز هم می گوییم 4 هزار تومان در هر کیلو منفعت کرده است خدا خیرش بدهد منصف است ولی وقتی در میدان بار 6 هزار تومان خریده و 20 هزار تومان فروختن انصاف است؟ حال اگر همینطور به تولید کننده کلم بروکلی برگردیم که نمی دانم هزینه ولید و ماشین و باربری و منفت دست به دست شده ها را حساب کنیم تولید کننده بیچاره به چه مبلغ ناچیزی فروخته است که به مصرف کننده در نهایت 20 هزار تومان رسیده است . اکنون در شهر سنندج که زندگی می کنیم هر جایی از شهر برای خودش قیمتی دارد. سیب زمینی را در بهاران 7 هزار تومان یا کمی بالا و پایین می فروشند و در میدان نبوت 2 هزار تومان می فروشند گوجه فرنگی و سایر اقلام خوراکی نیز همین است ایا انصاف است؟ امیدوارم و خواهش می کنم اداره تعزیرات و یا مسئولین محترم اقدامی بفرمایند که مشکل مرغ و سیب زمینی و اقلام مورد نیاز مردم را منصفانه برای تولید کننده و مصرف کننده تنظیم فرمایند بخصوص در شرایطی که با بیماری منحوس کرئنا روبرو هستیم نظارت باید جدی تر از زمانی باشد که مشکل کرونا وجود نداشت ولی حیف که از وضعیت کرونا که هیچ کسی در برابر ان مصون نیست و دعا می کنم خداوند شر این ویروس منحوس را از مسلمین دور فرماید وضعیت تولید و مصرف چنین است

آرام پاسخ سه شنبه 30 اردیبهشت 1399 | 12:02

0
1

متاسفانه بازار و دیگر امورات مهم به ویژه در سنندج به سیطره و استیلای یک عده منفعت طلب و دلال در آمده که به شکلی بسیار وقیحانه از هر طرف به جان مردم افتاده اند و تا آخرین قطره خونشان را میمکند.
دیگر وقتش است که دولت با اتخاذ چاره و تصمیم جدی علیه این گرگهای بی وجدان موضع گیری جدی نموده و برخورد قاطع نماید.

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید