کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

در سی و ششمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی کردستان چه گذشت؟

آسیب پذیری 860 بنگاه اقتصادی از کرونا؛ 850 واحد رستوران و غذاخوری هم تعطیل شده اند/ ثبت نام 12 هزار و 800 نفر در سایت بیمه بیکاری

شورای گفتگوی بخش خصوص و دولت، اتاق بازرگانی سنندج، سید کمال حسینی، بیمه بیکاری؛ بنگاه اقتصادی، حمایت، کردستان، کرونا

سی و ششمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی کردستان برگزار شد و مطالب مهمی در آن عنوان گردید.

به گزارش کُردتودی، سی و ششمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با هدف بررسی مشکلات بخش­های اقتصادی کردستان متاثر از شیوع کرونا با ارائه مناسب­ترین راهکارها برای حمایت از این بخش در سالن جلسات استانداری کردستان برگزار شد.

 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج با اشاره به ضرورت ایجاد وحدت در روند مقابله با شیوع کرونا گفت: باید با هوشیاری تمام و انظبات پذیری جهادوار با این پدیده برخورد کنیم تا بتوانیم از این بحران عبور نماییم.

 

سید کمال حسینی افزود:  کسب و کار ستون فقرات اقتصاد کردستان است که دستورات ماندن در خانه و اجبار در رعایت فاصله اجتماعی و خودداری از سفر آسیب جدی به آن وارد نموده و باید این شعار را به « ماندن در سنگر جهاد اقتصادی » تغییر داده و تمام زمینه­های انجام این جهاد را فراهم نماییم.

 

وی تصریح کرد: باید باور کنیم که مدت 9 تا 15 ماه با کرونا درگیر هستیم و با برنامه­ریزی دقیق، اتحاد دولت و بخش خصوصی و سرعت در اجرا چرخ اقتصاد را بچرخانیم.

 

حسینی خاطر نشان کرد:  نظام مدیریت کشور باید برنامه­های عصر پساکرونا را نیز تدوین کنند و طوری پیش رویم که کرونا را تبدیل به فرصت برای آینده توسعه کشور به ویژه استانهای کمتر برخوردار نماییم.

 

وی در ادامه اظهار کرد: در شورای گفت و گو و دبیرخانه این نهاد باید تنظیم مجدد اهداف برای حیات دوباره کسب و کارهای موجود برنامه­ریزی کنند.

 

حسینی اعلام کرد: اتاق سنندج در خصوص اقدامات این نهاد برای مقابله با زیان­های کرونا جلسات کارشناسی و اقدامات پژوهشی متنوعی انجام داده که بر اساس این تحقیقات 72.7 درصد بنگاههای استان آسیب­های جدی دیده و باید مورد حمایت قرار گیرند.

 

رئیس کمیسیون گردشگری، اقتصاد هنر و اقتصاد ورزش اتاق سنندج با انتقاد از وجود چند گانگی در روش­های برخورد با زیان­های کرونا گفت: تناقض بین سیاست­های وزارت بهداشت و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی وجود دارد که باید در راستای حل این موضوع اقدام گردد.

 

سید مختار هاشمی افزود: فعالین حوزه گردشگری، هنر و ورزش به سیاست­های حمایتی دولت انتقاد دارند و از نمایندگان استان در مجلس گله­مند هستند.

 

وی اظهار کرد: در درجه بندی بنگاههای آسیب دیده از کرونا بخش گردشگری بیش از سایر بخشها آسیب دیده است زیرا میزان کاهش تقاضا در این عرصه 100 درصدی بوده است و تا کنون 69 میلیارد تومان خسارات به این بخش وارد شده است.

 

هاشمی تصریح کرد: سال گذشته 17 اقامتگاه بوم گردی استان توانستند 926 میلیون تومان درآمد از محل خدمت به 8 هزار و 538 نفر گردشگر داخلی و 482 نفر خارجی به دست آورند اما از زمان ورود کرونا همه تعطیل گشته و 70 نفر نیروی انسانی این اماکن بیکار شده­اند.

 

وی خبر از تعطیلی 850 واحد رستوران و غذا خوری استان داد.

 

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق سنندج خواستار ارائه تسهلات ارزان قیمت با مدت بازپرداخت بلند مدت، تخصیص بخشی از درآمدهای مرز باشماق به حوزه گردشگری و هدفمند کردن تعطیلات شد.

 

سرپرست سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مورد نحوه برخورد این سازمان با برنامه­های مقابله با کرونا گفت:  ما در برخورد با تبعات منفی کرونا تابع برنامه­های وزارت متبوع خویش و ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم و با قدرت پیگیر اجرای مصوبات و افزایش سهم استان از بسته­های حمایتی هستیم.

 

مریوانی افزود: هتلهای استان بسته نشدند و اجازه داشتند تا با رعایت پروتوکلهای بهداشتی فعالیت نمایند و اگر مشکلی پیش آمده ناشی از سفر نکردن مردم بوده است و اخیرا که برخی محدودیت­ها برچیده شده ما شاهد افزایش سفر به استان و مراجعه به هتلها، مهمان پذیرها و اقامتگاه­های بوم گردی هستیم به طوری که دیروز به ما خبر رسید که اقامتگاه­های روستای سلین اورامان جا برای اسکان نداشتند.

 

وی اعلام کرد: بر اساس برآوردهای سازمان میزان خسارت به حوزه گردشگری استان 69 میلیارد تومان بوده است.

 

رئیس کمیسیون صنعت اتاق سنندج خواستار تغییر برخی روش­های برخورد با کرونا گفت: شفاف نبودن برخی از مفاد برنامه­های پروتوکل بهداشتی موجب نگرانی مدیران بنگاه­های اقتصادی استان شده و باید تغییر کند.

 

عطااله جویا افزود: قرار دادن تمام مسئولیت افراد شاغل در یک بنگاه بر دوش کارفرما در صورت ابتلا به کرونا امری غیر منطقی است زیرا فرد تمام وقت در محل کار نیست و اکثر اوقات در خارج از آن می­گذارند به این دلیل تعداد زیادی از این افراد جرات باز کردن واحدها را ندارند.

 

مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با تاکید بر ضرورت حمایت از بنگاه­های آسیب دیده گفت: 860 واحد بنگاه اقتصادی در استان داریم که اکثرا از کرونا آسیب دیده­اند و نیاز به حمایت دارند.

 

محمد دره وزمی افزود: قرار شد بخش خصوصی دولت را در ارزیابی خسارات و روش­های حمایت یاری دهد که امید است این امر تحقق یابد.

 

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق سنندج رویکرد دولت در نگرش به بخش کشاورزی در زمان شیوع کرونا را مورد انتقاد قرار داد و گفت: کشاورزی هم مانند سایر بخش­ها آسیب­های جدی دیده اما گویا دولت علاقه­ای به حمایت از این بخش ندارد.

 

محمد سعید احمدپناه افزود: خسارات کشاورزی مثل سایر بخش­ها نیست و باید تا خرداد منتظر ماند تا زیانها مشاهده گردد اما بیشترین آسیب زمانی وارد شد که حوزه حمل و نقل تعطیل و اعلام کردند کرونا از طریق محصولات کشاورزی منتقل می­گردد و سبب شد تا بخش بزرگی از محصولات از بین رود.

 

وی تصریح کرد: تمام صنایع وابسته به کشاورزی و تخصص­های مربوطه به سبب کرونا بیکار شدند از جمله دامپزشکی، تولید و توزیع نهاده­ها و تولیدات گوشتی.

 

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی کردستان با بیان برنامه­های این وزارتخانه در زمینه حمایت از واحدهای آسیب دیده از کرونا گفت: باید تعادل بین اقتصاد و سلامت خانوار ایجاد شود.

 

ملک افزود: تمام تلاش ما این است تا دولت در بحث حمایت تفاوت بین استانها در تعیین میزان خسارات کرونا را در نظر گیرند و یک نسخه واحد برای کل کشور در نظر نگیرند.

 

وی اظهار کرد: 65 درصد اقتصاد استان را خدمات تشکیل م یدهد این در حالی است که میانگین کشوری 52 درصد می­باشد و این حوزه بیش از سایر حوزه­ها آسیب دید.

 

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی در خصوص اقدامات این سازمان اعلام کرد: بازرسان سازمان تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این مدت به صورت شبانه روزی در تلاش بودند تا ضمن بازرسی از نحوه اجرای پروتوکلها وضعیت عمومی این نهادها را هم بررسی کنند و تا کنون 700 فقره بازررسی انجام شده است.

 

برهان صلواتی افزود: تا کنون 12 هزار و 800 نفر در سایت بیمه بیکاری ثبت نام نموده و درخواست 8 هزار و 500 نفر تایید شده و منتظر تخصیص بودجه هستیم.

 

وی تصریح کرد: سهم کردستان از اعتبار  40 هزار میلیارد تومانی تامین شده توسط بانک مرکزی 431 میلیارد تومان است.

 

رئیس شورای هماهنگی بانکهای استان هم در خصوص برنامه­ریزی بانکها برای حمایت از بنگاههای آسیب دیده گفت: بانکها حمایت از آسیب دیدگان از کرونا را پذیرفته اما این را هم باید قبول کرد که این نهادها هم کمتر از دیگر نهادها آسیب ندیده­اند.

 

یوسفی اظهار کرد: علاوه بر کاهش شدید واریز پول به بانکها عواملی از قبیل عدم وصول اقساط و پرداخت تسهیلات 1 میلیونی از منابع بانکی سبب آسیب دیدن توان نظام بانکی شد.

 

استاندار کردستان با بیان اینکه برای برخی مشاغل نیروی کار ماهر نداریم، گفت: استان نیازمند نیروهای ماهر در همه بخش ها است، اما متاسفانه برای آن مشاغل نیروی ماهر در استان وجود ندارد.


بهمن مرادنیا گفت: بخشی از بیکاری استان بواسطه وجود مشاغل کاذب نظیر دستفروشی بوجود آمده است، در حالیکه برای شغل های که هست متقاضی کارآزموده و ماهر بسیار تندک است و باید سازمان فنی وحرفه ای در راستای افزایش مهارت آموزی ها جدی تر وارد عرصه شود.


مرادنیا در ادامه سخنان خود رفع بیکاری و افزایش اشتغال را دغدغە و اولویت اساسی همە مدیران برشمرد و گفت: اعتقاد دارم باید از همە ظرفیت ها و تسهیلات بانکی در راستای تحقق این مهم استفادە کنیم.


استاندار کردستان با بیان اینکە بیماری کرونا در کشور و استان بر روی تولید و اشتغال تاثیر منفی گذاشت و باید با برنامە ریزی این تاثیرات را بە حداقل ممکن رساند گفت؛ بخش خصوصی می تواند چند پیشنهاد مشخص در خصوص کسب و کارها ارائه کند تا مانیز آن را به دولت ارائه کنیم و با توجه به شرایط خاص اقتصادی استان دستورات ویژه و متفاوت با دیگر استانها را از دولت اخذ کنیم.


مرادنیا ابراز امیدواری کرد: با مهار کرونا و مدیریت صحیح آرام آرام کسب و کار ها و فعالیت های اقتصادی بازگشایی شود تا اوضاع به شرایط عادی برگردد.

 

انتهای پیام/a.e

پنجشنبه 25 اردیبهشت 1399 | 11:00

کد خبر : 36134

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید