کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

یادداشت؛

پخمگان نخبه‌نما طیفی که هجوم آن‌ها را باید جدی گرفت

کردتودی، کردستان، اطلاع رسانی، هنر، نخبگان

"پخمگان نخبه‌نما"کلید واژه‌ای است که این روزها در محافل علمی، فرهنگی، هنری، اقتصادی، اجتماعی و رسانه‌ای استان در بین طیف عالم و آگاه این عرصه‌ها دست به دست می‌شود و همه افراد این طیف‌ها را درمانده و مأیوس کرده است.

به گزارش کُردتودی، برای اداره بهتر جامعه، باید تقسیم کار انجام پذیرد و افرادی برای تصدّی مسئولیت‌ها تعیین گردند و هریک از اعضا و کارگزاران باید دارای صلاحیت لازم برای اداره امور باشند چرا که اگر یکی از اعضا فاقد صلاحیت و ویژگی لازم باشد، چرخه اداره امور جامعه با مشکل مواجه خواهد شد. بنابراین، کارگزاران ذی صلاح باید تحت نظارت مستمر باشند تا همواره صلاحیت آنان مورد بازبینی قرار گیرد و با آسیب‌شناسی رفتار آنان، با متخلّفان برخورد مناسب صورت پذیرد.

 

در دیدگاه امام علی(ع)، فلسفه حکومت احیای حق، انهدام باطل و رساندن انسان از خاک به خداست و این آرمان والا جز با حکومت صالحان تحقق نمی‌یابد.

 

روشن است که امام باید کارگزاران خویش را از میان بهترین‌ها و نخبگان انتخاب کند تا اشتباهات و انحرافات احتمالی به حداقل برسند.

 

حال اگر این نگاه متعالی برگرفته شده از آموزه‌های دینی و سیره بزرگان اسلام را به بدنه مدیریتی در سطح میانی و عملیاتی در استان‌های مختلف کشور به ویژه کردستان تسری دهیم به عینه می‌توانیم به حرکت مخالف با این موازین و اخلاقیات پی ببریم.

 

در گزینش افراد بر حسب نوع مسئولیت، باید تقوا و ایمان آنان ملاک قرار گیرد؛ زیرا ایمان به خدا و تسلیم در برابر اوامر او آنچنان تعهد و الزامی در انسان ایجاد می‌کند که از کوچک‌ترین عمل خلاف احتراز می‌کند و برای او مسئولیت در مقابل خدا، از هرگونه قانون و مقام مافوق رجحان دارد و تنها خدا را حاضر و ناظر بر اعمال خود می‌بیند و این امر موجب شجاعت و مطالبه‌گری فرد می‌شود.

 

انتخاب مدیران و کارگزاران باید براساس ملاک و معیار صحیح و مناسب صورت پذیرد و اهل تجربه‌بودن، نجابت‌داشتن، از خانواده‌های ریشه دار و شایسته،برتری اخلاقی، آبرومندی، حرص و طمع مادی کمتر داشتن، فرجام‌نگر بودن، خیرخواه خدا، پیامبر و آموزه‌های اخلاقی‌بودن، اهل صداقت، وفاداری و جامع اخلاق نیکوبودن از ملاک‌های شخصیتی آنان باشد.

 

متأسفانه با وجود هزاران توصیه اخلاقی و دینی برای به کارگیری مدیران، کارمندان و کارگزاران در جامعه اسلامی هم‌اکنون شاهد نوعی وادادگی از این آموزه‌های اخلاقی و انحرافی گسترده در این عرصه هستیم که روز به روز بر دامنه این انحراف افزوده می‌شود و اقشار مختلف مردم استان را تحت تأثیرات منفی خویش قرار می‌دهد.

 

در این میان "پخمگان نخبه‌نما"کلید واژه‌ای است که این روزها در محافل علمی، فرهنگی، هنری، اقتصادی، اجتماعی و رسانه‌ای استان در بین طیف عالم و آگاه این عرصه‌ها دست به دست می‌شود و همه افراد این طیف‌ها را درمانده و مأیوس کرده است.

 

شاید گفت این کلید واژه که لشکری از افراد نالایق و ناآگاه را در خود جای داده است هم‌اکنون روند توسعه و آبادانی کردستان را تحت سیطره خویش قرارداده و همچون سپاهیان بی‌مغز و طغیانگر مغول که با ورود به هر منطقه‌ای آنجا را با خاک یکسان می‌کردند هم‌اکنون این پخمگان نخبه‌نما نیز تیشه‌های خویش را به ریشه‌های عزت و آبادانی کردستانی‌ها رسانده و تا اندک زمانی دیگر آنچنان بلایی سر کردستانی‌ها خواهند آورد که تا قرن‌ها میراث تخریب و توطئه‌ها و آسیب‌های آنان بر پیکره کردستان باقی خواهد ماند.

 

استراتژی تخریب یکی از منفورترین استراتژی‌ها در فضای رقابت است که توسط برخی‌ها برای حفظ جایگاه و منصب اجرایی می‌شود و چون همه موازین اخلاقی و انسانی را زیرپا می‌گذارند دیگر هیچ فرد و گروهی بجز منافع شخصی برایشان اهمیتی ندارد.

 

اوضاع کنونی کردستان نیز گویای این حقیقت است که پخمگان نخبه‌نما با هدایت برخی نخبگان سیاسی و منفعت‌طلبان و فرصت‌طلبان آگاه با سرعتی هرچه تمام‌تر در حال تخریب، تبعید و آواره‌کردن نخبگان و دلسوزان کردستان بوده و مهاجرت بیش از 58هزار نخبه و تحصیلکرده کردستانی، ده‌ها روزنامه‌نگار، هنرمند، فعال اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی طی 10 سال اخیر، ثمره هجوم این پخمگان نخبه‌نما می‌باشد که متأسفانه با چراغ سبز برخی از مدیران و تصمیم‌گیران ارشد استان به وقوع پیوسته و خواهد پیوست چرا که هیچ کسی غیر از همین مدیران ارشد توانایی نابودی و مقابله با لشکر پخمگان نخبه‌نما در کردستان را نداشته و نخواهند داشت.

 

امید به درست‌شدن اوضاع کردستان در آینده‌ای نزدیک شاید رؤیایی دست‌نیافتنی باشد اما امید به حکمت الهی امری خدشه‌ناپذیر بوده و بر همین اساس برای بیرون‌آمدن آفتاب حقیقت و اخلاقیات در پشت ابرهای تیره تخریب و بی‌اخلاقی و بی‌مروتی در جامعه، امیدوار خواهیم بود.

 

انتهای پیام/a.s

پنجشنبه 25 اردیبهشت 1399 | 01:18

کد خبر : 36133

منتشر کننده : خ.س

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید