کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

پژوهشگر موسسه شرق شناسی دانشگاه ناپل ایتالیا :

نفت برای کردها منبع خیر نیست

دبورا روسو، از موسسه شرق شناسی دانشگاه ناپل ایتالیا به کردپرس گفت: نفت نمی تواند منبع خیر برای کردها باشد، بنابراین نمی توان انتظار داشت که کنترل کردها بر میدان های نفتی سوریه سبب نجات آنها شود.

به گزارش کُردتودی، کردهای سوریه در کنار از دست دادن بخش مهمی از مناطق تحت کنترل خود بر اثر حملات سال های 2018 و 2019 ترکیه و توافق های این کشور با روسیه و آمریکا که خود را متحد کردهای سوریه می خوانند، با خطر همه گیری بیماری کرونا و فشارهای اقتصادی روبه رو هستند. این مسئله باعث شده است که برخی از تحلیلگران وضعیت کردهای سوریه را بحرانی توصیف کنند. این روزها، به دلیل همه گیری بیماری کرونا در جهان، کمتر از کردهای سوریه صحبت می شود و حتی گلایه های آنها برای عدم توجه سازمان های انساندوستانه به کمبود امکانات پزشکی برای مقابله با کرونا تاثیری بر حال و روز آنها نداشته است. به همین دلیل هم، خانم دبورا روسو، پژوهشگر ایتالیایی در مصاحبه با خبرگزاری کردپرس تاکید کرد همه گیری بیماری کرونا در جهان انزوای کردهای سوریه را بیشتر کرده است. خبرگزاری کردپرس برای بررسی وضعیت کنونی کردهای سوریه مسائل بیشتری را با این پژوهشگر ایتالیایی مطرح کرده است.

خانم دبورا روسو از موسسه شرق شناسی دانشگاه ناپل ایتالیا که مطالعاتی در حوزه سوریه و کردها انجام داده، درباره ادعای ترکیه مبنی بر وجود رابطه گسترده میان حزب کارگران کردستان ترکیه یا پ.ک.ک با اداره خودگردان کردی در شمال سوریه و در نتیجه عملیات های نظامی آنکارا علیه کردهای سوریه طی دو سال گذشته، به کردپرس گفت: سخت بتوان ارتباط مستقیمی میان پ.ک.ک و اداره خودگردان کردی در شمال سوریه یا روژاوا یافت. من نمی توانم بیشتر از این درباره چنین مسئله ای نظریه پردازی کنم.

دبورا روسو درباره وضعیت فعلی مناطق تحت کنترل کردهای سوریه پس از تحولات یک سال گذشته از جمله حمله ترکیه به ابن منطقه در اکتبر 2019 و توافقات آنکارا با روسیه و آمریکا و مجبور شدن کردها به عقب نشینی از مرزهای خود با ترکیه افزود: کردهای سوریه به دلایل زیادی به شدت در خطر هستند. یکی از دلایل به خطر افتادن موجودیت اداره خودگردان کردی در سوریه این است که دیگر جامعه بین المللی علاقه زیادی به موضوع تقابل در سوریه ندارد. در نتیجه کشورهایی مانند آمریکا که فعالیت سیاسی زیادی در این منطقه دارند ممکن است دیگر علاقه ای به مسئله کردها و شمال سوریه نداشته باشند و یا خود را کنار بکشند. علاوه بر آن، همه گیری جهانی ( ناشی از ویروس کرونا) نیز ممکن است این موضوع را بدتر کند اما در هر حال این بیماری روی مسئله توجه به موضوع کردهای سوریه تاثیر می گذارد. اما مشکل و تهدید اصلی برای کردهای سوریه و روژاوا، تهدیدهای دائمی ترکیه علیه آنهاست و این مسئله با توجه به این که زیاد مواخذه بین المللی علیه ترکیه را به دنبال ندارد اهمیت دارد.

پژوهشگر مسائل کردهای سوریه از ایتالیا درباره راه حل مشکلات اقلیت های سوریه از جمله کردها توصیه کرد که به دنبال مصالحه با دولت مرکزی سوریه باشند. وی به کردپرس گفت: همه اقلیت های مشارکت کننده در اداره خودگردان در شمال سوریه در گذشته تمایل خود را برای برقراری مذاکره صلح آمیز با دمشق ابراز کرده اند. بنابراین، من می گویم که این همچنان استراتژی خاص برای آنها در آینده خواهد بود.

دبورا روسو با اشاره به این که آمریکا حضور خود در مناطق کردنشین سوریه را به میدان های نفتی در این منطقه محصور کرده، هشدار داد نباید انتظار داشت که این منابع نفتی منبع خیری برای کردها شده و آنها را نجات دهد. وی افزود: درست است که نفت همیشه هم منبع خیر و هم منبع شر برای بیشتر خاورمیانه و از جمله کردها بوده است. این مسئله در آینده تغییر نخواهد کرد و نباید انتظار داشت که نفت برای آنهایی که روی آن نشسته اند همیشه منفعت به دنبال خواهد داشت. برای کردها نفت منبع خیری نبوده و انتظار هم نمی رود که در آینده بتواند آنها را نجات دهد.

دبورا روسو خطاب به کردهای سوریه گفت که دیدید جامعه بین المللی بویژه سازمان ملل نتوانست برای شما در موضوع قطع شدن اب شرب مناطق کردنشین توسط ترکیه کاری کند در حالی که انتظار می رفت سازمان ملل این مسئله را حل کند. با توجه به شیوع همه گیری کنونی در جهان و وضعیت اضطراری کنونی، جامعه جهانی به کمک کردهای سوریه نخواهد آمد. این مسئله به این معنی است که کردهای سوریه لاجرم باید به دنبال متحدان منطقه ای دیگری باشند که با روژاوا هم مرزهستند.

این پژوهشگر مسائل کردی هشدار داد که اگر به کردهای سوریه فورا کمک نشود ممکن است بحران همه گیری کرونا در این منطقه از کنترل خارج شود.

انتهای پیام/

  دوشنبه 15 اردیبهشت 1399 | 11:29

  کد خبر : 36033

  منتشر کننده : م ر/a

  هیچ نظری ثبت نشده است!

  کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  نام *
   

  کد امنیتی Captcha image
   
     

  ADS

  ADS

  ADS

  ADS

  ADS

   

  کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید