کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گزارش؛

ممنوعیت برداشت گیاهان خوراکی و دارویی در کردستان

گیاهان خوراکی،خوراکی،تحقیقات کشاورزی

معاون اداره امور مراتع و بیابان استان کردستان  گفت: بازنگری و اصلاح قانون، فروش گیاهان دارویی و کوهی مشروط به دریافت مجوز از منابع طبیعی و آبخیزداری خواهد شد.

به گزارش خبرنگار کردتودی، اردیبهشت که از راه می رسد عطر و بوی شکوفه و گیاهان تازه روییده سفره زاگرس‌نشینان و مردم کردستان را بهاری می کند. 


این گیاهان بهاری که بیشتر آنها خاصیت داروی دارند در مناطق استان کردستان از اهمیت بالای برخوردار است و همین امر باعث شده تا هر سال به دلیل برداشت بی‌رویه این گیاهان و همچنین برداشت نادرست از این محصول بسیاری از آنها در معرض خطر انقراض قرار گیرند.

 

هر چند نقدهای فراوانی توسط کارشناسان منابع طبیعی بر برداشت بی رویه برخی گونه های گیاهی وجود دارد اما هر ساله شاهد خرید و فروش این محصولات در بازارهای استان کردستان هستیم.


از آن‌جا که استان کردستان به‌عنوان یکی از قطبهای تولید گیاهان دارویی در کشور است و  تقاضا از نقاط مختلف کشور برای مصرف گیاهان دارویی و کوهی این استان وجود دارد ،همین امر عامل مهم‌ترین علت‌های گرایش افرادی برای بوته‌کنی و حتی ریشه‌کنی این نوع گیاهان از جمله گیاهان دارویی و کوهی در استان کردستان مانند  زعفران، گل محمدی، بیدمشک، آویشن، آویشن شیرازی، سیاه دانه، نعناع فلفل و نعاع موسیر، سیر، کَنگَر، پونه، مَرزه، تره‌کوهی، بومادران، شاه‌ تره، بابونه و  شیرین‌بیان را بیشتر  کرده است گیاهانی که در امر طب سنتی دارای خاصیت فراوان هستند.


در همین  اساس ضرورت دارد تا برخی قوانین مربوط به برداشت و فروش گیاهان دارویی و کوهی در کشور بازنگری و اصلاح شود.

 

 

فروش گیاهان دارویی جُرم نیست

 

در این راستا پیام شریفی معاون اداره امور مرتع و بیابان استان کردستان در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، اظهار داشت: مراتع استان با مساحت 1414000 هکتار که معادل 48 درصد کل سطح استان را به خوداختصاص داده است که عمدتاً در غرب ، شمال ، شمال شرقی و جنوب غربی استان وجود دارند سطح مراتع استان حدود 1.6درصد کل مراتع کشور را شامل می شود. در سطح استان مراتعی با خصوصیات منحصر بفرد وجود دارد که می تواند به عنوان آشیانه های اکولوژیکی و منبع با ارزش ذخیرۀ ژنتیکی مورد توجه قرار گیرند . مراتع سارال ، سرشیو شاهو و کوهسالان با پوشش خالصی از خانواده چتریان و گندمیان خوشخوراک از نوع درجه یک با پوشش عالی گیاهان دارویی و خوراکی در تمام عرصه ها هستند.


شریفی تاکید کرد: در سال جاری بر اساس بخشنامه سراسری دفتر مرتع و اموربیابان  سازمان جنگلها مراتع و آبخیزداری کشور ، جمع آوری و فروش، برداشت و اعطاء مجوز بهره برداری  گیاهان خوراکی و دارویی در سطح اراضی منابع طبیعی هم در استان و هم در کل کشور ممنوع شده است. 


وی تصریح کرد: بازنگری و اصلاح قانون، فروش گیاهان دارویی و کوهی مشروط به دریافت مجوز از منابع طبیعی و آبخیزداری خواهد شد.


وی یادآور شد: در این صورت می‌توان روند چیدن و فروش گیاهان دارویی و کوهی در بازار مصرف را کنترل و از انقراض برخی گونه‌های مرتعی جلوگیری کرد.


این کارشناس اظهار داشت: یکی از سیاست‌های منابع طبیعی و آبخیزداری برای جلوگیری از انقراض برخی گونه‌های مرتعی توجه به زراعت، اهلی کردن و کشت گیاهان دارویی و کوهی است.


چیدن گیاهان کوهی مازاد در فصل غیرمجاز  آسیبی به محیط زیست 


شریفی در ادامه گفت: چیدن گیاهان دارویی و کوهی مازاد بر توان اکوسیستم و اکولوژیکی هر منطقه و در فصل‌های غیرمجاز به محیط زیست آسیب وارد می‌کند.


وی افزود: به همین منظور هرگونه برداشت گیاهان در محل و فصل غیرمجاز و خارج از توان اکوسیستم و اکولوژیکی منطقه برخورد قانونی صورت می‌گیرد.


وی همچنین بیان کرد: برای حفظ این گیاهان با ارزش بومی، علاوه بر آموزش نحوه برداشت صحیح بهره‌برداران و جوامع محلی، باید درصدد کشت گیاهان بومی چندمنظوره و دارویی، ایجاد صنایع تبدیلی و فرآوری پیشرفته  برای بهره‌برداری اصولی از  محصولات مرتعی و جنگلی باشیم.

شریفی عنوان کرد: تعداد گونه های شناسایی شده در استان براساس آخرین مقالات ارائه شده توسط اعضاء هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی درحدود ۲۱۱۰ تا ۲۱۱۵ گونه گیاهی می باشد. 


وی در پایان با بیان این مطلب که گونه خوراکی با دارویی یکی نیست افزود: یک گونه می تواند دارویی باشد اما جزو گونه های خوراکی طبقه بندی نگردد و در کل تعداد گونه هایی که دارای ماده موثره بوده و بعنوان دارویی شناخته شده است درحدود ۸۰۰ گونه بوده اما تعداد گونه هایی که بعنوان خوراکی شناخته شده است در حدود ۱۶ گونه می باشد. 

 

انتهای پیام/m.r

جمعه 12 اردیبهشت 1399 | 11:27

کد خبر : 36000

منتشر کننده : گ.ظ

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید