کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

یادداشت؛

تحقق شعار جهش تولید در گرو بهره گیری از ظرفیت های تجاری کردستان

جهش تولید، شعار سال، کردستان، سید کمال حسینی، اتاق بازرگانی سنندج

کردستان دارای منابع توسعه متنوع و غنی است که مهمترین آن 230 کیلومتر مرز با عراق، قرار گرفتن در مسیر تجارت با کشورهای حوزه مدیترانه و خط ترانزیت آسیا – خاورمیانه و اروپا می باشد که اگر وارد مدار فعالیت شود بدون شک تبدیل به تکیه گاه توسعه کشور و کاهش ضریب آسیب پذیری اقتصاد ایران در برابر توطئه های اقتصادی ابرقدرتها می گردد.

به گزارش کُردتودی، ظهور پدیده خطرناک کرونا اقتصاد دنیا را چنان وارد بحران نمود که شاید بتوان گفت هیچ عاملی نمی-توانست اینچنین طوفانی برپا کند زیرا با قرنطینه کردن مردم در منازل سبب تعطیلی مراکز تولیدی، خدماتی و بازار گردید که کشورهای تولید کننده نفت بیش از سایرین خسارات دیدند.


نوسانات نفتی اخیر در 60 سال گذشته بی سابقه بوده و روند توسعه و معادلات اقتصادی دنیا را به چالش کشیده است که تبعات منفی آن در کشورهای فقیر وضعیت را وارد شرایط بحرانی نموده، که اگر این امر ادامه یابد شاخص های رفاهی اکثر کشورها به حداقل ممکن می رسد و بانی بروز بحرانهای اجتماعی می گردد.


اقتصاد ایران به سبب عوامل متعدد داخلی و خارجی که مهمترین آن تحریمهای ظالمانه و نفتی بودن اقتصاد است، در معرض آسیبهای جدی قرار دارد زیرا پایین آمدن قیمت نفت باعث کاهش شدید منابع پولی شده و تامین بودجه مورد نیاز حوزه های جاری و عمرانی را با مشکلات جدی مواجه می کند.


تقویت تجارت یکی از راهکارهای اساسی مقابله با قابلیت آسیب پذیری اقتصاد کشور است و ضرورت دارد تا مجموعه حاکمیت راهکارهای حمایت از این بخش را در دستور کار قرار دهند که این امر بدون مشارکت نهادهای فعال بخش خصوصی به نتیجه نمی رسد.


اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی پتانسیل عظیم نرم افزاری و سخت افزاری برای ایفای نقش در این راستا دارد و نباید نادیده گرفته شود.


استانهای کمتر برخوردار در این شرایط سخت اقتصادی بیش از سایر مناطق کشور در معرض آسیب قرار دارند و همه باید این را بدانند که عدم توجه سریع به آنها روند توسعه سایر استان ها را به چالش می کشد چون پایین آمدن قدرت خرید ساکنان نواحی توسعه نیافته سبب افت بازار فروش و سرریز شدن نیروی کار به استان های برخوردار شده و نظم اقتصادی این مناطق را به هم میریزد.


کردستان دارای منابع توسعه متنوع و غنی است که مهمترین آن 230 کیلومتر مرز با عراق، قرار گرفتن در مسیر تجارت با کشورهای حوزه مدیترانه و خط ترانزیت آسیا – خاورمیانه و اروپا می باشد که اگر وارد مدار فعالیت شود بدون شک تبدیل به تکیه گاه توسعه کشور و کاهش ضریب آسیب پذیری اقتصاد ایران در برابر توطئه های اقتصادی ابرقدرتها می گردد.


کل طول مرز کردستان در سرزمین اقلیم کردستان قرار دارد که در مقایسه با سایر مناطق عراق دارای مزایای خاصی است از جمله وجود دولت محلی فاقد اجبار تبعیت از قواعد بین المللی، نبود امکان کنترل کامل تجارت آن توسط ابرقدرتها، نداشتن توان تولید اکثر نیازمندی ها، وجود امنیت کامل برای انتقال مبادلات و داشتن علاقه تاریخی به ایران که همه این موارد را نباید نادیده گرفت.


باید توجه نمود که تجارت با دولت مرکزی عراق از طریق سایر استانهای با محدودیتهای غیر قابل شکست مواجه است زیرا دولت مرکزی ناچار به رعایت ضوابط تحریم بوده و علاوه بر محدود بودن لیست کالاهای وارداتی و صادراتی امکان انتقال پول به ایران ر ا هم ندارد.


نگاه به گذشته این واقعیت را می نمایاند که با وصف وجود اراده محکم در مدیریت کشور و نیاز روند توسعه، در دوران تحریم این پتانسیل به صورت کامل مورد استفاده قرار نگرفته است که این امر خسارات بزرگی بر اقتصاد کشور وارد نموده زیرا هم صادرات را به چالش کشیده و هم واردات را.


مهمترین موارد مورد نیاز جهت بهرهگیری از مرز کردستان نبود امکان مبادلات بانکی در دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان، فعال نبودن اتاق داوری و نمایندگی اتاق بازرگانی در سلیمانیه، اربیل و دهوک، محروم بودن تجار از مزایای صندوق ضمانت صادرات، عدم افتتاح بازارهای مرزی سیف و سیرانبند، نبود نمایشگاه بین المللی و عدم راه اندازی مناطق آزاد.


صادرات سال گذشته از مرزهای کردستان 1 میلیارد و 99 میلیون دلار ( معادل 7 درصد صادرات کشور ) بود که رقمی قابل قبول نیست و کردستان ظرفیت بسیار بالاتری دارد و باید تمام موانع را شناسایی و رفع نمود.


بر این اساس در سالی که مقام معظم رهبری آن را سال جهش تولید نامیده باید اولویت را به مرزها به ویژه کردستان داد، باید این واقعیت را قبول نماییم که توان تولید ما به اندازه تولید تمام نیازها نیست و بازار داخلی هم توان جذب تمام تولیدات و مواد اولیه و ماشین آلات و قطعات صنعتی را نداشته و باید بخشی از نیازها را از طریق واردات تامین کنیم که وارد کردن برخی از مواد اولیه، ماشین آلات و قطعات صنعتی هم به سبب تحریم از سایر کشورها ممکن نیست اما از طریق مرز کردستان با عراق ممکن است.


جهش تولید از نظر تلفظ کلمه بسیار آسان است اما رسیدن به نقطه جهش کاری بسیار دشوار می¬باشد و نیاز به برنامه¬ریزی و بسیج عمومی دارد و تمام ارگانها و مسئولین این را بدانند تا تجارت را رونق ندهیم نمیتوان به جهش تولید رسید.


اناق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کردستان با تمام توان آماده همکاری با کل پیکره حاکمیت برای رسیدن به شعار « جهش تولید » و اطاعت از اوامر مقام معظم رهبری بوده و منتظر تعامل مدیریت ارشد کشور و مدیران استان کردستان است.


در این شرایط که درآمدهای نفتی به حداقل رسیده تنها راه جبران آن توجه کامل و سریع به تولید وتجارت است و باید دانست که غیر از این راهی در پیش نداریم.


یادداشت: سید کمال حسینی رئیس اتاق سنندج

 

انتهای پیام/r.y

سه شنبه 2 اردیبهشت 1399 | 11:41

کد خبر : 35910

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید