کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

یادداشت؛

انحصارطلبان حوزه فرهنگ و هنر نفس هنرمندان جوان را تنگ کرده‌اند!

کردتودی، کردستان، اطلاع رسانی، هنر، نخبگان

کردستان از دیرباز تاکنون مأمن هنرمندان و فرهیختگانی در رشته‌های مختلف هنری بوده است و این دیار دین بزرگی بر تاریخ و تمدن بشریت دارد.

به گزارش کُردتودی، هنرمندان خطه هنرپرور کردستان با الهام از طبیعت زیبای این سرزمین و نعمت‌های خدادادی به خلق آثاری فاخر و ماندگار همت گماشته‌اند و هزاران اثر از این دیار به دیگر نقاط جهان صادر شده است و به نوعی می‌توان گفت هنرمندان در طول قرون متمادی سفیران بزرگی برای کردستانی‌ها بوده‌اند.

 

متأسفانه طی چند دهه اخیر شاهد نوعی بیماری مزمن و دردآور در عرصه هنر و فرهنگ کردستان هستیم که موجب رنجش خاطر جامعه فرهنگ و هنر استان و مهاجرت گسترده هنرمندان توانمند در رشته‌های مختلف به خارج از استان و حتی کشورهای خارجی شده است.

 

این بیماری مزمن را عده‌ای به عمد و عده‌ای هم از سر ناآگاهی به وجود آورده‌اند و روز به روز نیز دامنه آن گسترده‌تر می‌شود.

 

جولان انحصارطلبان در حوزه فرهنگ و هنر کردستان که با چراغ سبز مدیران بی‌کفایت و ناآگاه در دهه‌های گذشته در این حوزه آغاز شده است هم‌اکنون آنچنان ریشه دوانده است که هیچ هنرمند جوان و مستعدی به خودش اجازه نمی‌دهد که در برابر این آقایان و خانم‌های به اصلاح هنرمند سربلند کند چرا که آنچنان مورد هجمه جبهه زر و زور قرار می‌گیرد که باید بار و بندیل خودش را ببندد و فراق وطن را به ماندن ترجیح دهد.

 

انحصارطلبان حوزه هنر و فرهنگ کردستان با ریاکاری و سیاه‌نمایی و سوءاستفاده از باورهای فرهنگی، هویتی و پوششی مردم این دیار قراردادهای چندصدمیلیونی را با نهادها و سازمان‌های استانی و ملی منعقد می‌کنند و در خلوت خویش دم از عدم همکاری هنرمندان جوان استان با این نهادها می‌زنند چرا که احساس خطر کرده و از تضعیف موقعیت انحصاری خویش هراسان هستند.

 

حذف هنرمندان توانمند و مستعد استان با القای وصله‌های فرهنگی، هویتی و اعتقادی با بهره‌مندی از پشتوانه‌های مادی و نفوذی که در سازمان‌ها و ادارات استان دارند در کنار رهنمون‌کردن استعدادهای جوان به بی‌راهه‌های بدون بازگشت همگی از جمله توطئه‌ها و نقشه‌های شومی است که توسط باند انحصارطلب حوزه فرهنگ و هنر استان که در اکثر رشته‌های هنری ریشه داونده‌اند به عینه مشاهده می‌شود.

 

این انحصارطلبان زمانی وارد عرصه هنر و فرهنگ کردستان شدند که به دلایل مختلف در چندین دهه گذشته بسیاری از نخبگان استان در دیگر نقاط کشور و کشورهای خارجی سکونت داشتند و فضای استان آنچنان آماده پذیرایی از هنرمندان نبود و همین موقعیت موجب شد که فضای انحصاری در این وادی شکل گیرد که مدیریت‌های ناکارآمد دهه‌های بعد در حوزه فرهنگ و هنر نیز نتوانست این انحصار را بشکند و در بسیاری مواقع نیز ریشه‌های آن را با ناآگاهی و برخی اوقاف با عمد و آکاهی کینه‌توزانه مستحکم‌تر کردند.

 

در این برهه زمانی که مسئولان کشور ما از دیپلماسی فرهنگی و مقاومت در جبهه نرم صحبت به میان می‌آورند متأسفانه باید این مهم را اذعان کرد که به دلیل سیاست‌های انحصارطلبانه در حوزه فرهنگ و هنر استان شاهد خالی‌شدن نزدیک‌ترین استان مرزی به پایتخت و یکی از استان‌های ویژه کشور در حوزه فرهنگ و هنر از نخبگان و استعدادهای جوان هستیم و هر روز و هر ماه شاهد کوچ اجباری هنرمندان این دیار به خارج از کشور و استان‌های متمول کشور هستیم که این آسیب نه تنها آینده استان را تهدید خواهد کرد بلکه در بعد ملی نیز شکاف‌هایی را به وجود خواهد آورد که با سال‌ها فعالیت فرهنگی و هنری نمی‌توان آن را جبران کرد.

 

انتهای پیام/e.u

دوشنبه 1 اردیبهشت 1399 | 00:26

کد خبر : 35893

منتشر کننده : خ.س

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید