کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

ادامه رویارویی روسیه و آمریکا در منطقه کردنشین سوریه

آمریکا، روسیه، سوریه، کردها

رخوردهایی مختصر میان نیروهای آمریکا و روسیه در منطقه کردنشین شمال سوریه که از یک ماه پیش آغاز شده بود همچنان ادامه دارد.

به گزارش کُردتودی، توافق نظامی میان کردهای سوریه و دولت دمشق بعد از حمله ماه اکتبر 2019 ترکیه به مناطق تحت کنترل کردها که به منظور جلوگیری از ادامه حملات ترکیه صورت گرفت پای نیروهای روسی را به مناطق تحت کنترل مشترک کردها و نیروهای آمریکایی در شمال شرق سوریه باز کرد.

 

نیروهای آمریکایی قبل از حمله ترکیه به صورت مشترک و همراه کردها حدود 30 درصد خاک سوریه را تحت کنترل داشتند اما حمله ترکیه به شمال سوریه در ماه اکتبر باعث شد کردها از نیروهای سوریه بخواهند در منطقه شمال شرق سوریه مستقر شوند. نیروهای روسی هم که متحد دمشق محسوب می شوند نیروهای خود را در شمال شرق سوریه مستقر کرده اند تا حضور نیروهای آمریکایی فقط به چند منطقه نفت خیز در شمال شرق و شرق سوریه محدود شود.

 

اما نیروهای آمریکا و روسیه که از گسترش نفوذ یکدیگر بر این مناطق نگران هستند ظرف یک ماه گذشته بارها راه را بر یکدیگر بسته اند.

 

خبرگزاری فرانسه امروز گزارش داد این تقابلات مختصر میان نیروهای آمریکایی و روسی در منطقه کردنشین سوریه همچنان ادامه دارد و همزیستی میان این دو نیروی مخالف هم را در سوریه به خطر انداخته است.

 

عبدالحمید، شهروند کرد سوریه به این خبرگزاری گفته است ما همواره می بینیم که نیروهای آمریکایی و روسی در جاده ها شاخ به شاخ می شوند. این دو نیرو همواره راه را بر هم می بندند.

 

خبرنگار خبرگزاری فرانسه هم گفته است نیروهای آمریکایی و روسی همواره با استفاده از دوربین حرکات هم را زیر نظر دارند.

 

ساموئل رامانی، تحلیلگر سوری پیرامون این موضوع به خبرگزاری فرانسه گفته است حضور همزمان نیروهای آمریکا و روسیه در شمال سوریه یک وضعیت استثنائی در این منطقه ایجاد کرده است. اما برخی معتقدند حضور نیروهای روسی دراین مناطق مانع از روبه رو شدن نیروهای آمریکا و سوریه می شود که با هم خصومت دارند.

 

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، روسیه اعلام کرده است توانسته است یک بار جان نیروهای آمریکایی را که هدف آتش نیروهای متحد سوریه قرار گرفته بودند نجات دهد.

 

رامانی معتقد است با وجود تکرار برخوردها احتمال یک درگیری جدی میان نیروهای آمریکایی و روسی در منطقه کردنشین سوریه کم است.

 

چارلز تیپوت از موسسه واشنگتن برای خاورنزدیک نیز معتقد است نه روسیه و نه آمریکا نفعی در برخورد مستقیم نظامی با یکدیگر ندارند و از آن پرهیز می کنند اما این برخوردها نشانه شکننده بودن وضعیت در این منطقه است.

 

وی تاکید کرده است که این برخوردها زمانی خطرناک می شود که یکی از طرفین بخواهد قدرت خود را به رخ طرف مقابل بکشد./کردپرس

 

انتهای پیام/h.e

سه شنبه 20 اسفند 1398 | 07:39

کد خبر : 35495

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید