کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گزارش؛

بازار داغ شایعات کرونایی از خوردن زنجبیل تا جویدن آدامس!

بازار شایعات کرونا، کرونا ویروس ، عدم توجه مردم

این روزها خبر کرونا ویروس داغ ترین خبر رسانه های کشور است که در کشور ما بعنوان مانوری عملیاتی در موضوع بهداشت همگانی تلقی میگردد و می شود از آن در آینده تجربه بهتر و بیشتر بیاموزند اما مهمترین مشکل ما برای مقابله با این ویروس نداشتن زیر ساخت های آنی و اورژانسی و دستپاچگی اولیه برای مقابله با این ویروس بود، گرچه بتدریج در حال ساماندهی اوضاع هستند ولی انتظارات بیش از این است.

به گزارش کُردتودی، این روزها خبر کرونا ویروس داغ ترین خبر رسانه های جهان است که به قول پزشکان در کشور ما بعنوان مانوری عملیاتی در موضوع بهداشت همگانی تلقی میگردد و می شود از آن در آینده تجربه بهتر و بیشتر بیاموزند اما مهمترین مشکل ما برای مقابله با این ویروس نداشتن زیر ساخت های آنی و اورژانسی و دستپاچگی اولیه برای مقابله با این ویروس بود، گرچه بتدریج در حال ساماندهی اوضاع هستند ولی انتظارات بیش از این است.

 

متاسفانه عده ای از مردم شایعات را بیش از نظر متخصصان  و علم پزشکی قبول دارند !همانطور که در اخبار رسانه ملی بارها شنیده اید ،  تا کنون هیچ  واکسن ، خوراکی و دارویی برای درمان فرد مبتلا به ویروس کرونا  ساخته نشده است .

 

توصیه به رعایت بهداشت فردی  مثل شستن دستها با آب و صابون ، عدم حضور در اماکن شلوغ و عمومی وغیره  از ساده ترین روشهای پیشگیری است ،خوش باوری  عده کمی از مردم  باعث التهاب بازار و داغ شدن شایعات میشود.

 

نمونه ای از اظهارات غیر تخصصی که در بین مردم این روزها به وفور شنیده می شود این است که یکی می گوید دود کردن کود الاغ ماده درمان قطعی کرونا است و پشت سرش عده ای در به در دنبالش هستند به هر قیمتی که شده آن را بخرند تا کرونا نگیرند و این روزها شاهد بازار سیاه فروش کود الاغ در تمامی شهرهای کشور بودیم.

 

یکی دیگر می گوید: خوردن زنجبیل و سیر بیماری کرونا را درمان می کند و پشت سر این خبر زنجبیل و سیر یکباره چندین برابر می شود.آن یکی فلان گیاه یا فلان میوه را برای درمان قطعی مبتلایان توصیه می کند که تا کنون هیچ علم پزشکی آن را رد یا تایید نکرده و دیگری در این گیر و دار با چندین برابر سود غیر حلال هر چه جنس انبار شده داشته است به فروش می رساند.

 

توجه مردم به این شایعات ممکن است از رعایت نکات بهداشت فردی مانند شستن مکرر دست ها با آب و صابون و ضد عفونی کردن سطوح ، و عدم حضور در اماکن شلوغ و عمومی و غیره  غافل شوند چرا که فلان محصول را در خانه دود کرده اند دیگر نیازی به پیگیری نیست .

 

مگر می شود بدون مدارک معتبر تخصصی و علمی و دانشگاهی هر گیاه و محصولی را عامل درمان بیمار مبتلا به کرونا معرفی کرد؟آیا بهتر نیست در این برهه از زمان که استرس کرونا ویروس از خود ویروس مخرب تر است به دنبال حرف های عامیانه و کوچه بازار نباشیم و اخبار را فقط از مراجع رسمی پیگیری کنیم؟!

 

کرونا ویروس یک مانور برای ارزیابی عملکرد مسوولان وزارات بهداشت است

 

دکتر ابوالقاسم تختی یکی از پزشکان بیجاری در گفتگو با خبرنگار کردتودی با اشاره به درمان کرونا اظهار داشت: در این مقطع حساس مهمترین راه پیشگیری بیماری کرونا ویروس رعایت بهداشت فردی ، شستن مرتب دستها ، عدم حضور در تجمع های که عامل انتقال ویروس هستند و پیگیری اخبار از مراجع رسمی است.

 

وی با اشاره به برخی موارد برای درمان کرونا ویروس افزود: دود کردن کود الاغ شاید در طب سنتی کارایی داشته باشد اما در طب کلاسیک اصلا مستند نیست و در این مقطع که سرفه شدید وگلو درد از علائم کرونا ویروس است دود آن ممکن است موجب بروز مشکلاتی برای ریه افراد شود که اثرات بعدی آن زیان آور است.

 

دکتر تختی با بیان اینکه کرونا ویروس دارای یک پروسه زمانی و مقطعی است ، بیان داشت: مهمترین مشکل ما برای مقابله با این ویروس عدم زیر ساخت های مناسب از سوی وزارت بهداشت و درمان و نداشتن برنامه منسجم برای مقابله با این وضعیت است.

 

وی با تاکید بر اینکه درمانگاه ها و مطب های پزشکان خط مقدم مقابله با کرونا هستند، بیان داشت: از داشتن کمترین امکانات پیشگیری مانند ماسک محروم هستند و متاسفانه اقلام پزشکی این روزها نایاب است که موجب نارضایتی مردم و سخت تر شدن کادر درمانی شده است.

 

دکتر تختی ادامه داد:اپیدمی کرونا ویروس در کشور یک مانور است که متاسفانه مسوولان ما برای انجام آن تا کنون خیلی ضعیف عمل کرده اند و می طلبد مردم با رعایت بهداشت فردی و پرهیز از مسافرت های غیر ضروری و عدم حضور در مکان های شلوغ از انتقال آن جلوگیری کنند.

 

وی اشاره کرد: علایم ویروس کرونا در ابتدا خیلی شبیه سرماخوردگی عادی و در موارد شدید تر شبیه آنفلوآنزا است.شامل تب، گلو درد، سرفه،تنگی نفس، آبریزش بینی... ولی شدت و سرعت پیشرفت بعضی از علایم آن بخصوص درگیری ریوی و اختلال عملکرد سایر ارگان های حیاتی بدن در ویروس کرونا بخصوص در افراد با بیماری های زمینه ای و مزمن و مستعد بیشتر میباشد.

 

دکتر تختی در پاسخ به این پرسش که چگونه می توانیم ریسک ابتلا به ویروس کرونا را کاهش دهیم، توصیه کرد: دستان خود را مرتب با صابون بشویید و دهان و بینی خود را هنگام  عطسه یا سرفه بپوشانید ، بیشتر از مشورت های غیر حضوری با کادر پزشکی و سلامت استفاده گردد و از حضور در مراکز درمانی در موارد ابتلا به سرماخوردگی و یا علایم جزئی بالینی خودداری شود.

 

وی تصریح کرد: اعتماد به کادر درمانی و شبکه های بهداشتی شهر و دیار و کشورمان و همچنین عمل کردن به توصیه‌های آنان  از طریق رسانه‌ها و شبکه های اجتماعی مطمین نقش موثری در کنترل این اپیدمی ویروسی خواهد داشت.

 

این پزشک بیجاری خاطر نشان کرد: در پایان لازم میدانم از زحمات ایثارگرانه تمام همکارانم در مراکز درمانی اعم از کادر پزشکی، پرستاری، بهداشتی، اداری، خدماتی در اقصی نقاط کشور بخصوص همشهریان و هم استانی های گرانقدرم تشکر کنم.

 

رفتارهای خوب که موجب امیدواری در جامعه می شود

 

سخنان ارزشمند رهبر معظم انقلاب اسلامی به‌مناسبت روز درختکاری و هفته منابع طبیعی، مایه آرامش عمومی و تقویت رفتارهای پیشگیرانه برای شیوع بیماری کرونا بود

 

ایشان فرمودند : هر چه به سلامت جامعه و جلوگیری از شیوع این بیماری کمک کند، حسنه و هر چه به شیوع آن کمک کند، سیئه است.

 

همچنین ایشان  ضمن تاکید  به رعایت نکات بهداشت فردی و عمومی  افزودند: دعای هفتم صحیفه سجادیه دعای بسیار خوب و خوش‌مضمونی است که می‌توان با این الفاظ زیبا و با توجه به معانی آن با پروردگار سخن گفت.و مردم را به توسل به درگاه خداوند و طلب شفاعت از نبی مکرم اسلام و ائمه بزرگوار دعوت کردند.

 

حضرت آیت الله خامنه‌ای با تشکر ویژه از پزشکان، پرستاران و مجموعه‌های درمانی و سایر دست اندرکاران وخانواده‌های آنان در مبارزه با بیماری کرونا ، با  اشاره به اقدامات پسندیده و نوع‌دوستانه برخی هموطنان مانند کمکهای مالی و توزیع اقلام بهداشتی افزودند:این کارها بسیار خوب است و با حفظ این دستاوردها، بلا به نعمت و تهدید به فرصت تبدیل می‌شود و امیدواریم روزگار عافیت کامل برای ملت عزیز ایران نزدیک باشد.

 

نکته آموزنده رفتار رهبر معظم انقلاب در این شرایط و  هنگام کاشت نهال ، استفاده از دستکش و رعایت نکات بهداشتی بود که باید سایر مردم هم برای فرهنگ سازی و پیشگیری از بیماری ها این موارد را رعایت کنند که جزو حسنات است

 

همچنین ایشان با اشاره به اقدامات پسندیده و نوع‌دوستانه برخی هموطنان مانند کمکهای مالی و توزیع اقلام بهداشتی ، این کارها را بسیار خوب و مایه عافیت دانستند.

 

امید است سایر هموطنان در این امور حسنه نیز پیشقدم شوند و با اهدای کمک های مالی و اقلام بهداشتی و  رعایت بهداشت فردی و عمومی ، به کمک همنوعان بشتابند.

 

ابتلای 15 نفر به کرونا ویروس در کردستان


مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: براساس آمار اعلامی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا ظهر چهارشنبه آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کردستان ۱۴ نفر بود که از ظهر دیروز تا صبح امروز بک نفر به این تعداد اضافه شده است.

 

وی با تاکید بر اینکه که شهرستان سقز با ۹ بیمار، بالاترین آمار را دارد ، بیان داشت: تا امروز ۲۳۳ نفر مشکوک به ویروس کرونا به بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی در استان مراجعه کرده‌اند که از میان این افراد ۹۷ نفر شان بدلیل داشتن علائم به عنوان کشوک به کرونا بستری شده‌اند.

 

فلاحی یادآور شد: از این تعداد، ۲۰ نفر در بیمارستان توحید سنندج، ۲۰ نفر در بیمارستان امام خمینی (ره) سقز، ۲ نفر بیمارستان تامین اجتماعی سقز، ۲ نفر بیمارستان بوعلی مریوان، پنج نفر بیمارستان شهید بهشتی قروه، هفت نفر بیمارستان امام حسین (ع) بیجار، ۱۲ نفر بیمارستان رازی بانه، سه نفر بیمارستان امام دیواندره، سه نفر بیمارستان شهدای دهگلان و ۲ نفر هم بیمارستان چمران سروآباد بستری هستند و ۱۵ نفر از بیماران هم از بیمارستان‌ها ترخیص شدند.

 

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان اضافه کرد: از ۱۵ بیماری که کرونا آنان مثبت اعلام شده، ۹ نفر در سقز، ۲ نفر در سنندج، یک نفر در دیواندره، یک نفر در مریوان و ۲ نفر در بانه به ثبت رسیده ضمن اینکه تاکنون هیچ مورد مرگ و میر در استان بخاطر ویروس کرونا ثبت نشده و از ۱۱ بیمار مشکوک به کرونا که در بیمارستان‌ها بستری بوده و فوت کردند، نتیجه آزمایش هشت نفر منفی بوده است.

 

آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا در کشور یک هزار و ۵۰۱ نفر است که ۶۶ نفر فوت کردند مچنین ۲۹۱ نفر نیز بهبود یافته داریم.

 

از ابتدای شیوع کرونا تاکنون در کشور هفت هزار و ۲۸۰ نفر به بیمارستان ها مراجعه کردند که از این تعداد، از چهار هزار و ۳۱۲ تست گرفته شده که یک آزمایش یک هزار و ۵۰۱ نفر آنها مثبت است.

 

انتهای پیام/h.e

 

پنجشنبه 15 اسفند 1398 | 09:17

کد خبر : 35445

منتشر کننده : ط ج/bj

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید