کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گزارش؛

نسخه هایی که تنها معامله ای بین پزشک با داروخانه ها و مراکز خدمات پزشکی هستند!

مشکلات حوزه سلامت،پزشکان با وجدان درمان

به نظر می رسد سفارس اکید پزشک به بیمار برای تهیه اقلام دارویی از داروخانه ای خاص و یا گرفتن آزمایش، سونوگرافی، رادیولوژی و... از فلان مرکز به پدیده ای مذموم و زشت در جامعه پزشکی تبدیل شده است که نیاز به بازنگری کلی دارد.

به گزارش کُردتودی، در این آشفته بازار هر کسی و هر صنفی به فکر خویش است و بس دارا و ندار؛ همه و همه به نوعی می گوییم برای درآمد بیشتر دست به هر کاری بزنیم.


در این میان هستند برخی از دوستان پزشک که برای کسب رزق بیشتر بیمار نگون بخت را عملا فدای هزینه های سفرهای آنچنانی خود می کنند و دریغ از یک ذره وجدان و یادآوری سوگند بقراط!!


در سوگندنامه بقراط آمده است که اولویت هر پزشکی نجات جان بشر است و این مهم بارها در این سوگندنامه مهم تکرار شده است.


ولی با این وجود برخی از دوستان پزشک در آن دم که روپوش سفید پزشکی را بر تن می کنند نام و یاد و سوگند بقراط را به فراموش خانه ذهن خود امانت می دهند.
خدمت به خلق الله در لباس یک پزشک و عالم همانگونه در دین مبین اسلام آمده است بالاترین عبادت است، ولی ای کاش برخی پزشکان این مهم را درک و البته اجرا می کردند.


بگذریم. متاسفانه برخی از پزشکان و دیگر صنوف همترازشان این روزها برای مردم که در باتلاق مشکلات اقتصادی دست و پا می زنند دامی بزرگ پهن کرده اند به گونه ای که اجحاف های بزرگی در حق خلق الله صورت می گیرد که دل هر کسی را به درد می آورد.


برخی از پزشکان بیماری بیمار را نمی بینند، بلکه در صفحه دوربین مداربسته مطب خود تعداد بیماران منتظر را شمارش می کنند!


بدتر و اسفبار تر این که برخی از دوستان عقد اخوت با داروخانه های خاصی بسته اند و بیمار نگونه بخت و بی خیر از همه جا را آنچنان بازیچه مال دنیا می کنند که بیمار احساس می کند حجم وسیعی از داروهایی که پزشک برای او تجویز می کند، درد او را دوا خواهد کرد و به این امید پول گزافی را به خرید داروهای تجویز شده فلان دکتر اختصاص می دهد. مثلاً فلان پزشک می گوید، «این داروها را فقط از داروخانه.... باید بگیری و...» این تکیه کلام معدود پزشکانی است که آخرت خود را چند روز این دنیا به راحتی فروخته اند.


به نظر می رسد سفارس اکید پزشک به بیمار برای تهیه اقلام دارویی از داروخانه ای خاص، به پدیده ای مذموم و زشت در جامعه پزشکی تبدیل شده است که نیاز به بازنگری کلی دارد.


زمانی که تعدای از قشر فرهیخته پزشک اینگونه با جان و مال و وقت جامعه بازی می کند، حال چه انتظاری باید از سایر اصناف داشته باشیم.


در این میان به سراغ یکی از داروخانه های سطح شهر می رویم و جویای ارتباط منحوس برخی از پزشکان و داروخانه داران می شویم.


مسئول این داروخانه در گفتگو با خبرنگار کردتودی می گوید: متاسفانه چند سالی است که این پدیده در بین جامعه پزشکان باب شده است و من داروخانه دار نیز نمی توانم منکر این زد و بندها شوم.


این داروساز ادامه می دهد: این کار هم از نظر انسانی و هم از نظر قانونی جرم محسوب می شود، ولی حرص و آز، وجدان برخی از پزشکان را خواب کرده است.


وی می گوید: متاسفانه در بین این معامله دو طرفه یعنی بین پزشک و داروخانه مذکور، مبالغی به عنوان پورسانت مبادله می شود که این باعث می شود جایگاه اجتماعی داروخانه ها و به ویژه این دست از پزشکان زیر سؤال برود.


این داروسازی می گوید: تاسف بار تر اینکه در نسخه های بیماران داروهایی می بینم که جدای از مقدار بسیار بالای آن هیچ ارزش درمانی برای بیمار ندارد و تنها برای سود بیشتر دو طرف ـ یعنی داروخانه دار و پزشک ـ در نسخه بیمار آمده است.


ذکر یکایک مشکلات حوزه درمان هرگز در یک یا چند مقاله و یادداشت و گزارش نخواهد گنجید، ولی بهتر است که این دست از پزشکان به وجدان خود رجوع کنند و لحظه ای خود را جای بیماران نگون بخت قرار دهند و همچنین لازم است نهادهای نظارتی، نظارت جدی بر این روند داشته باشند.

 

انتهای پیام/u.r

 

 

 

 

شنبه 10 خرداد 1399 | 07:04

کد خبر : 35415

منتشر کننده : گ.ظ

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید