کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

انواع لیوری‎های هواپیما در طول تاریخ و انواع خرید بلیط هواپیما خارجی

لیوری های هواپیما، بلیط هواپیما، هواپیمای خارجی، هواپیما

 امروزه تمامی هواپیماهای که در نواگان هوایی یک شرکت هواپیمایی قرار گرفته‎اند و همه ساله افراد زیادی با خرید بلیط هواپیما داخلی یا بلیط خارجی یا بلیط ارزان هواپیما می‎توانند از خدمات ارائه شده توسط آنها بهره‎مند شوند از لیوری‎های خاص خود استفاده می‎کنند.

به گزارش کُردتودی، همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم لیوری هواپیماها از سال 1950 و 1960 آغاز شد و از آن برای یکپارچهسازی ناوگان هوایی استفاده میشد. لیوری نوعی رنگآمیزی هواپیما میباشد که به شکلی تخصصی انجام میگیرد.

 

 امروزه تمامی هواپیماهای که در نواگان هوایی یک شرکت هواپیمایی قرار گرفتهاند و همه ساله افراد زیادی با خرید بلیط هواپیما داخلی یا بلیط خارجی یا بلیط ارزان هواپیما میتوانند از خدمات ارائه شده توسط آنها بهرهمند شوند از لیوریهای خاص خود استفاده میکنند. در ادامه به بررسی و ارائه جزئیات بیشتر در رابطه با این نوع رنگ آمیزی خواهیم پرداخت.

 

 

یورووایت

 

یورووایت نوعی لیوری و رنگآمیزی هواپیما بود که در دهه 1970 بسیار گسترش پیدا کرده بود و در بین اکثر خطوط هوایی رواج پیدا کرده بود. در این نوع رنگ غالبا از رنگ سفید استفاده میشد و بیشتر هواپیماهایی که افراد با خرید بلیط هواپیما داخلی یا بلیط خارجی یا بلیط ارزان هواپیما به انجام پرواز داخلی و یا پرواز خارجی میپرداختند از این نوع رنگآمیزی بهره میبردند.

 

 با استفاده از این نوع رنگآمیزی شرکتهای هواپیمایی توانستند که داراییهای خود را به شکلی موثر مدیریت کنند.

 

این اتفاق در دهههای 1960 الی 1970 روی داد که در این بازه زمانی بدلیل وجود ترافیکهای فصلی و رکود اقتصادی برخی از شرکتهای هواپیمایی مجبور به اجازه هواپیما از شرکتهای دیگر میشدند تا با استفاده از آنها مسافرانی که با خرید بلیط هواپیما داخلی یا بلیط خارجی یا بلیط ارزان هواپیما قصد انجام پرواز داخلی و یا پرواز خارجی را دارند به مقاصد مورد نظرشان منتقل کنند.

 

استفاده از رنگ سفید برای رنگآمیزی هواپیماها سبب میشد تا در صورت جابجایی هواپیماها بین خطوط مختلف هوایی بتوان به راحتی با جداکردن لیوری اصلی و نصب لیوری جدید و بالعکس بتوان به راحتی تغییر پیدا کند.

 

 از شرکتهای هواپیمایی که برای رنگآمیزی هواپیماهای خود که همه ساله هزاران مسافری را که با خرید بلیط هواپیما داخلی یا بلیط خارجی یا بلیط ارزان هواپیما قصد انجام پرواز داخلی و یا پرواز خارجی داشتهاند مورد استفاده قرار میگرفت از این نوع لیوری استفاده کرده است میتوان به شرکت آلیتالیا در سال 1970 و همچنین خطوط هوایی uta اشاره کرد.

 

TWA اولین شرکت هواپیمایی بود که در خارج از اروپا در حال فعالیت بوده است و در سال 1975 از یوروایت استفاده کرده است. این شرکت هواپیمایی با استفاده از هواپیماهای خود همه ساله هزاران مسافری که با خرید بلیط هواپیما داخلی یا بلیط خارجی یا بلیط ارزان هواپیما قصد انجام پرواز داخلی و یا پرواز خارجی را داشتهاند به مقاصد مورد نظرشان انتقال داده است.

 

ژلی بین

 

این نام لیوری میباشد که در سال 1967 در خطوط هوایی شرکت هواپیمایی برانیف مورد استفاده قرار میگرفت و با این نام شهرت پیدا کرده بود. در این نوع لیوری هواپیماها به گونهای رنگآمیزی میشدند که بخشی از آنها دارای تزئینات خاصی بودند و از آنها برای جابجایی مسافران به مقاصد مورد نظرشان استفاده میشد.

 

در این روش رنگآمیزی بخشی از باله دمی هواپیما با طرحهای متنوع و مختلفی رنگ میشد. از این نوع لیوری در برخی از خطوط هوایی کشورهای مختلف استفاده شده است به عنوان مثال خطوط هوایی کشور هند با استفاده از این نوع رنگآمیزی به نمایش آثار فرهنگی خود در بدنه این هواپیماها پرداخته بودند.

 

 علاوهبر ناوگان هوایی هند از این نوع لیوری در خطوط هوایی آلاسکا نیز بهره برده شده بود و دراین منطقه برروی هواپیماهای خود تصاویری از حیوانات و پرندگان برروی دم هواپیما طراحی میشده است. در خطوط هوایی بیریتیش ایرویز نیز در برخی از هواپیماها از این وع رنگآمیزیها در سال 1997 استفاده شده است.

 

 

بیلبورد

 

در سالهای 1970 به بعد یک نوع لیوری به نام بیلبورد در سطح جهان شهرت پیدا کرد و مورد استفاده خطوط هوایی مختلف قرار گرفت. از این نوع لیوری در کنار خطوط فریب استفاده میشده است.

 

 UTA را میتوان اولین شرکت هواپیمایی دانست که از این نوع رنگآمیزی در هواپیماهای خود استفاده کرده است. دو شرکت هواپیمایی وسترن و پن نیز آخرین شرکتهای هواپیمایی بودند که از این نوع رنگآمیزی استفاده کردهاند.

 

همانطور که گفته شد این لیوری از شهرتی جهانی برخوردار بود و تا حدودی محبوب نیز بود به طوریکه در سال 1990 تا 2000 دو شرکت از سه شرکت موجود در اتحادیه هواپیمایی از این نوع لیوری برای هواپیماهایی که همه ساله مسافران با خرید بلیط هواپیما داخلی یا بلیط خارجی یا بلیط ارزان هواپیما و با انجام پرواز داخلی و پرواز خارجی برای رسیدن به مقاصد خود از آنها استفاده میکردند از این نوع لیوری استفاده میشده است.

 

لیوری یادبود

 

از این نوع لیوری برای یادآوری یک زمان مهم در این صنعت مانند سالگرد یک رویداد مهم استفاده میشده است. ATA یک شرکت هواپیمایی بوده است برای سالگرد 25 سالگی خود از این نوع لیوری استفاده کرده است.

 

در خطوط هوایی آفریقای جنوبی  یک هواپیمای بوئینگ 747 را به شکلی رنگین کمانی رنگآمیزی کردهاند و از آن برای جابجایی بازیکنان در این المپیک استفاده میشده است. این اتفاق در سال 2000 روی داد و نام این هواپیما اندیزانی بوده است.

 

لیوری میراثی

 

در این نوع رنگ‏آمیزی بخش تجاری و تبلیغاتی پررنگتر از بخشهای دیگر میباشد و این نوع لیوری در شرکتهایی استفاده خواهد شد که قصد انجام تبلیغات دارند و یا میخواهند سنتهای گذشته خود را حذف کنند.

 

 

لوگو

 

این نوع رنگآمیزی که امروزه بسیار فراگیر و پر کاربرد میباشد در آن از نشان تجاری یک شرکت هواپیمایی استفاده خواهد شد. بسیاری از شرکتهای هواپیمایی برای تبلیغات و همچنین معرفی خود از این نوع لیوری استفاده میکنند تا زمانیکه مسافرانی که با خرید بلیط هواپیما داخلی یا بلیط خارجی یا بلیط ارزان هواپیما و انجام پرواز داخلی و یا پرواز خارجی به مقصد خود رسیدند با نام و نشان تجاری آن شرکت هواپیمایی نیز آشنا شوند و اما از دلایل فجایع هواپیمایی پس از خرید بلیط هواپیما خارجی بدانید.

 

 SOUTHWEST AIRLINES یکی از شرکتهای هواپیمایی میباشد که در این زمینه از شهرت خاصی بهره میبرد و از انواع مختلف این لیوری استفاده کرده است. در این شرکت از نقاشیهای متنوع پرچم ایالات متحده و سازمان NBA برروی هواپیماها استفاده شده است که همین موضوع سبب منحصر بفرد شدن این خط هوایی خواهد شد.

 

برندهای متحد

 

در جهان سه اتحادیه ناوگان و هواپیماهای خود را گسترش دادهاند که شامل حاملهای اصلی، حاملهای مهاجم و سایر ارتباطات بوده است.

 

SKY TEAM ,STAR ALIANCE ,ONEWORLD شرکتهایی هستند که در این اتحادیه عضو میباشند که تعداد هواپیماهای زیادی به شکل جداگانه در اختیار دارند که با توجه به اساس نامه تنظیم شده میتوانند با یک کد مشترک با یکدیگر همکاری داشته باشند و از یک طراحی خاص و یکسان استفاده کنند.

 

دولتها

 

اغلب هواپیماهایی که در زمینه حمل و نقل سران یک کشور در حال فعالیت هستند و یا متعلق به یک ارگان خاص دولتی میباشند از رنگهای متفاوتی برای رنگآمیزی آنها استفاده خواهد شد. به عنوان مثال در هواپیمایی که برای جابجایی رئیس جمهور آمریکا از آن استفاده میشود از پرچم آمریکا که در زمینهای آبی رنگ قرار گرفته در کنار  مهر ریاست جمهوری رنگآمیزی شده است.

 

 برای طراحی این نوع رنگآمیزی از طراح معروف فرانسوی آمریکایی به نام ریموند لووی کمک گرفته شده است. این کار در کشورهای دیگر نیز مشاهده شده است که در آنها با توجه به رنگ پرچم هواپیماها رنگ آمیزی شدهاند و مورد استفاده در این زمینه قرار خواهند گرفت.

 

هواپیماهی نظامی

 

در این گونه از هواپیماها از رنگهای استفاده میشود که با استفاده از آنها هواپیما بتواند به راحتی استتار کند و از دید دشمن در امان بماند. در این نوع هواپیماها در برخی از موارد از رنگهای خاص و منحصر بفردی استفاده خواهد شد که این هواپیما توسط رادارها نیز قابل تشخیص نخواهد بود. البته توجه به این نکته کخ استتار بصری نمیتواند هواپیماها را از  رادارها و یا کنترلهای حرارتی مخفی نگه دارد.

 

 

 

پنجشنبه 8 اسفند 1398 | 07:02

کد خبر : 35381

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید