کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

انتخابات و نقش پول نامشروع در آن و سوء استفاده از فقر مردم

انتخابات مجلس، پول کثیف، حوزه انتخابیهف کردستان، خرید رأی

فردی در یکی از حوزه های انتخابات مجلس شورای اسلامی استان کردستان برنده شده و قرار است برای یک ملت و یک کشور تصمیم گیری کند که انتخاب او پر از شک و شبهه است، این حق برای شهروندان وجود دارد که سوالات و ابهاماتی که در مورد این فرد وجود دارد را بپرسند و وظیفه مسئولین و برگزار کنندگان انتخابات این است که جواب این سوالات و ابهامات را بدهند.

به گزارش کُردتودی، انتخابات با تمام حواشی آن تمام شد، حواشی هایی بی سابقه ای که در هیچ دوره ایی اتفاق نیفتاد و شاید در دوره های آینده هم چنین حواشی هایی اتفاق نیفتد.


در حوزه انتخابیه سنندج اولین حاشیه توسط فرمانداری سنندج بوجود آمد. روز پنج شنبه 24 بهمن ماه و در اولین روز تبلیغات و البته با تاخیر، ساعت حدود ده صبح لیست 38 نفره اسامی کاندیداها منتشر شد و با انتشار این لیست انتخابات وارد مرحله جدیدی شد. اما با گذشت چند ساعت یعنی در ساعت دو بعدازظهر همان روز و در نهایت تعجب از سوی فرمانداری لیست اصلاحیه منتشر و نام دو نفر خط خوردند و لیستی 36 نفره باز نشر شد.


اکنون سوال این است چه اتفاقی در آن چهار ساعت افتاد که دو نفر خط خوردند؟؟ آیا علت این بود که فرمانداری بی صاحب بود جناب پروفسور در منزل دوران نقاهت را طی می کرد و یا علت دیگری داشت؟؟


مورد بعد اینکه در میان این لیست بودند افرادی که دو یا سه بار ردصلاحیت شدند اما دوباره به چرخه انتخابات بازگشتند و اتفاقا یکی از این افراد هم برنده این رقابت ناسالم شد.


نظر به اینکه این فرد برنده شده و قرار است برای یک ملت و یک کشور تصمیم گیری کند این حق برای شهروندان وجود دارد که سوالات و ابهاماتی که در مورد این فرد وجود دارد را بپرسند و وظیفه مسئولین و برگزار کنندگان انتخابات این است که جواب این سوالات و ابهامات را بدهند.


این را هم عرض کنم که در این نوشتار نه توهین به کسی شده است و نه اتهامی متوجه فردی می شود بلکه هدف طرح سوالات و ابهامات و به چالش کشیدن مسئولین و مجبور کردن آنها به روشنگری در مورد این ابهامات است.


بهرحال ...


نفر دوم این رقابت ناسالم سه بار رد صلاحیت شد، دقت فرمایید رد صلاحیت شد نه عدم احراز.


لطفاً خود این فرد و یا جناب پرفسور و یا جناب خوش اقبال علت این رد صلاحیت را توضیح دهند که به چه علتی بوده است، آیا سیاسی و امنیتی بود، یا اقتصادی و مالی بود و یا اخلاقی؟؟


اگر این فرد سالم بود و مشکلی نداشت چرا و به چه علت هم در هیات های اجرایی و نظارت و هم در شورای نگهبان رد صلاحیت شد و اگر ناسالم بود چگونه و چه اتفاقی افتاد که در دقیقه نود تایید صلاحیت شد؟؟ قطعا و حتما هیات های اجرایی و نظارت خصومت شخصی با هیچ فردی ندارند و افراد را با وجود مدارک و اسناد معتبری رد می کنند پس خواهشمند است در این مورد توضیح دهند که علت این رد شدن و علت این تایید شدن چه بوده است؟؟


مورد بعد مبلغ هزینه کرد این فرد در انتخابات چقدر بوده است؟؟ ارقام مختلفی از ستاد این فرد به بیرون درز پیدا کرد که اکثراً بیش از ده میلیارد و بعضاً تا پانزده میلیارد تومان هم به گوش می رسد.


آقایان مسئول آیا صحت دارد؟؟ هرچند که قرائن و شواهد این مبالغ را تایید می کند.
طبخ و توزیع حدود 2000 پرس غذا در روز
توزیع بسته های مواد غذایی و خواروبار
توزیع پول در بین تیمهایی ورزشی
توزیع پول در مساجد و تکایا و در بین بعضی از ماموستایان
توزیع پول در بین شوراها و دهیاران روستاها و خیلی از موارد دیگر که همه اینها اگر مسئولین کمیته ای بیطرف تشکیل دهند و یک تحقیقات میدانی صورت گیرد همه این موارد ثابت خواهد شد.


و اما روز انتخابات و خرید آشکار رای در ورودی شعب اخذ رای توسط عوامل اجیر شده این فرد که بدون هیچگونه ترس و واهمه ای انجام می شد به طوری که قیمت خرید رای بین پنجاه تا صد هزار تومان در نوسان بود.


اکنون سوال این است، نقش نهادهای نظارتی در این میان چیست؟؟ نهاد های نظارتی چرا باید اجازه دهند که فردی از فقر و فلاکت مردم سوء استفاده کند و با استفاده از پول های کثیف اینگونه اقدام به خرید رای کند.


با یک حساب ساده مشخص خواهد شد که حقوق چهار سال نمایندگی مبلغی در حدود 1/5 میلیارد تومان است. وقتی فردی در حدود 10 برابر این مبلغ را هزینه انتخابات می کند چه هدفی دارد؟؟


در این چند روزه بعد از انتخابات عده ای مردم را مقصر می دانستند و عنوان می کردند که چرا باید افرادی پیدا شوند که در قبال 50 هزار تومان و یا یک عدد مرغ رای خود را بفروشند؟؟ که باید خدمت این افراد عرض کنم که مقصر مردم نیستند بلکه مقصر افرادی هستند که این شرایط را برای مردم بوجود آوردند و جامعه را دچار این فقر و فلاکت کردند که بعضی از افراد مجبور شوند رای خود را بفروشند، مقصر افرادی هستند که باعث شده اند که عزت نفس مردم از بین برود و بعضی از افراد در ازای یک عدد مرغ و یا پنج کیلو برنج رای خود را بفروشد و در این میان افراد فرصت طلبی پیدا شوند و از این فقر مردم سوء استفاده کنند و قارچ گونه رشد کنند.

 

مورد بعدی نقش نیمچه سلبریتی های خودمان بود.


چرا باید افردی از دوربین بیت المال جهت شناساندن خود استفاده کنند و بین مردم مشهور شوند و بعدا از این شهرت سوء استفاده کنند و با ورود به چنین آشفته بازارهایی و با دریافت پول تبلیغ ناحق کنند و چشم خود را بر همه حقایق ببندند؟؟


هرچند که اکنون این نیمچه سلبریتی ها عصبانی می شوند و دریافت هرگونه پول را تکذیب می کنند که باید در جواب آنها گفت اگر پول نگرفته اید براساس کدام رزومه، سابقه و یا بر اساس چه برنامه ای از این فرد حمایت کردید؟؟


چرا باید مدیرکل صدا و سیما اجازه دهد افرادی که با استفاده از رانت رسانه مشهور شده اند وارد کارزار انتخابات شوند و از این شهرت سوء استفاده کنند؟؟


و اما اکنون ...


هرچند که انتخابات تمام شده است اما این انتخابات قطعی نیست و هنوز دو مرحله تا نماینده شدن منتخبین مانده است. یکم تایید نحوه برگزاری انتخابات توسط شورای نگهبان و دوم تایید شدن اعتبارنامه این افراد در مجلس


جناب آقایان مسئول، جناب خوش اقبال، جناب پرفسور، تخلفات انتخاباتی در طول ادوار انتخابات بوده و خواهد بود اما نه به شدت و فراوانی این دوره بخصوص توسط یکی از منتخبین. پس اکنون نوبت اقدام و عمل شما در برابر این تخلفات آشکار است و نباید اجازه دهید که افرادی فقر و فلاکت مردم را نشانه بگیرند و از آن سوء استفاده کنند و در نهایت بررسی شود علت رد شدن صلاحیت این فرد در هیات های اجرایی و نظارت و شورای نگهبان چه بوده است و بررسی شود که علیرغم رد شدن نهایی این فرد چگونه به چرخه انتخابات بازگشت؟؟


جناب آقایان مسئول سکوت شما در برابر چنین افرادی و چنین تخلفاتی یعنی تایید نمودن آن تخلفات و در نهایت اگر برخوردی صورت نگیرد این روال در انتخابات آینده مرسوم شده و هر فردی به خود اجازه می دهد با هزینه کردن دهها میلیارد تومان و سوء استفاده از فقر مردم به مجلس راه یابد و برای یک کشور تصمیم بگیرد.


اگر به یاد داشته باشید انتخابات مجلس ششم در حوزه انتخابیه سقز و بانه و به علت هایی باطل شد و فرد منتخب از ورود به مجلس بازماند و یا فرد منتخب مردم قروه و دهگلان در مجلس هفتم بعد از ورود به مجلس اعتبار نامه او رد شد و انتخاب او باطل شد.


خواسته اکثریت مردم و اکثریت فعالین سیاسی( بجز افراد ستاد و اجیر شدگان این فرد) این است که در مرحله اول یک بررسی دقیق و بی طرفانه در مورد چگونگی تایید صلاحیت این فرد و نحوه رای آوری او انجام شود. اگر مشکلی نبود که مبارک باشد اما اگر به مواردی و به مشکلات و تخلفاتی برخورد نمودید حتما و به شدت و طبق قانون با این فرد برخورد شود تا درس عبرتی شود برای کاندیداهای آینده تا اینگونه از فقر و ناآگاهی مردم سوء استفاده نکنند.


این توضیح را هم بدهم که هیچ شکی به تعداد رای این فرد وجود ندارد و این تعداد رای کاملاً صحیح و درست است اما شک و شبهه در مورد چگونگی بدست آوردن آن تعداد رای وجود دارد و باید بررسی و به افکار عمومی جواب داده شود.


کلام آخر اینکه جناب خوش اقبال به هوش باشید امروز روز روشن و فردا قیامت است امیدوارم در روز قیامت و در دادگاه عدل الهی هم خوش اقبال باشید نه بداقبال.

 

دلیر بهمنی کارشناس ارشد علوم سیاسی

 

انتهای پیام/sh.s

چهارشنبه 7 اسفند 1398 | 08:48

کد خبر : 35373

منتشر کننده : sh.s

مریم احمدی پاسخ چهارشنبه 7 اسفند 1398 | 09:59

0
1

خیلی شفاف و جالب حرف زدید جناب بهمنی

شهروند پاسخ چهارشنبه 7 اسفند 1398 | 11:07

0
2

واقعا همین طوری هست ؟ آقای بهمنی من ایشان را نه دیده ام و نمی شناسم فقط تو سایت یک اظهار نظرهای می کند وای حقیتا" حرف تمام عقلان و روشنفکران ایشان بیان نمودند حرف مردم مظلوم فقیر وتهدیدست سنندج ، کامیاران ، دیواندره را گفتند ؟ آقای کدخدا منطقه با پول فساد ونا مشروع بزگترین برگزاری انتخابات ناسالم را در جلو چشمان زنده مسئولین اجرایی استان که هر بیننده استانی از هر قشری آگاه به موضوع، میداند تخلف محرز و ایانی بودو هیچ شک وتردی نبود، مثل ویروس کرونا در جلو چشمان مردم در روز روشن در نزدیک ترین شعبه های اخذ رای در تمام شعبه های دیواندره ، سنندج ، کامیاران توسط دلالان بر ستادی نامزد معا مله خرید وفروش رای صورت می گرفت واین موضوع بصورت تلفنی ، و انتشار در فضای مجازی گزارش گردید و گوش شنوا نبود، تمام روشنفکران و صاحب علم و کاسب و اصناف و حتی روحانیون معظم و حتی رای اولیه این موضوع میدانند بجزء فقط مجریان اجرایی استان ؟ بله سوء استفاده از ذائقه ( اقتصادی) مردم و توزیع مرغ و پول نقد، سوء استفاده از گرسنگی مردم وکسب آراء مشروط( خرید وفروش رای) توسط سرمایه هنگف دارو جزء بدبختی و سر افکندگی مردم نخواهد بودو هیچ وقت نماینده ای در حد شان و منزلت مردم کردستان با شرف نخواهد بود . ملت کرد همیشه خواهان رای نوگرایانه بوده اند نه رای خفته و مشروط . در کشور میان زاگرس نشیان منجمله کردستان، فارس ، یاسوج همیشه برترهایی رای آراء رابه خود اختصاص وبه اثبات رسانده اند این حرف من نیست بلکه حرف وحدیث بزرگان صاحب علم دانشگاهی و علمی کشور است که در طز جغرافیای انتخابات به ثبت رسانده اندو کتابش همین الان در درتمام دانشگاههای کل کشور منتشر وتدریس میشود.

اسدیوسفی پاسخ چهارشنبه 7 اسفند 1398 | 16:06

0
0

باعرض سلام و سپاس از غیرت وشهامتت جناب دلیر بهمنی ، هزاران بار با آبروی کورد بازی کردند ولی دریݝ از یک جواب قانع کننده توسط معاونت سیاسی و یافرماندار باشرفمان ، ایکاش میمردیم و این بیغیرتیهارو نمیدیدیم ، ای کاش ......تاوان این همه دروݝ ورذل بازیهارو میداد ، خدامرگت دهد برای چهارصدمیلیون شرف کورد را فروختی ، ما که خوب میشناسیمت ، ولی دریغا که نمک نشناسی ......، مطمئن باش کسی که تو بخاطرش از اعتمادمردم سوءاستفاده کردی تا تبلیݝاتش را انجام بدی نظام خوب میشناسدش و خاطرت جم نمیتونه از چشم تیزبین اداره اطلاعات فرار کند ، بزار بگم که این همه پول را پدر .... با ....قهرمان وزنه برداری برای واردات ..... از عراق به ایران سالهاست قاچاق میکند و ششصدمیلیارد از حق کولبران بیچاره در حسابش وجود دارد که اینک از خون کولبران ومردم بینوا برای گرفتن شرافت کورد در رای گیری استفاده کرد.

یوزی جمعه 9 اسفند 1398 | 20:55

واقعا حرف دل همه ما بود اما کو گوش شنوا.....

محمد احمدیانی پاسخ چهارشنبه 7 اسفند 1398 | 23:52

0
0

واقعا مطلب درست و درد دل بسیاری از شهروندان را نگارش کرده اید و صریح و شفاف و مبتنی بر واقعیت . ای کاش آقای فرشادان هم اضافه می کردید ایشان هم تقریبا با این ترفندها رای آورد . واقعا انتخابات ناسالمی برگزار شد چون هدف فقط مشازکت بود و اعمال قانون به حاشیه رفت. پیشنهاد می کنم متن مطلب را در گروههای مختلف قرار دهید

مرتضی پاسخ پنجشنبه 8 اسفند 1398 | 08:21

0
0

متاسفانه انتخابات محلی برای حضور کسانی شده که فرهنگ رشوه واختلاسگری را نهادینه میکنند کسی که بناست نماینده مردم باشد اما زرپخش کند نه وکیل است بلکه غارتگر سیم وزر است دراین شرایط باید انتظار سلامت وپاک دستی داشته باشیم . وای بحال ملتی که سرنوشت او را دست چنین افرادی سپرده شود . البته اگر یک جو غیرت وانسانیت باشد باید در احترام به خون هزار جوان که برای ارزشها وعدالت ریخته شده دستگاهای نظارتی ورود کرده یا حداکثراعتبار نامه این نوع
افراد رد گردد

ناصر محمدی پاسخ پنجشنبه 8 اسفند 1398 | 08:58

0
0

سلام خدمت دوستان عزیز متاسفانه عده ای از هم نوع های خودمان خودشان را به یک شام ساده و کارت هدیه فروختن بخدا نفرت دارم از هر بی غیرتی که خود فروخته است این اقایان میخواهند از حق مردم دفاع کنن اینها که به زور پول وارد مجلس شدند و معلومه مجلسم جای خوبیه که این همه بریز و بپاش میکنن بخدا اینها بدجور دنیا را چسبیدند یکی از دوستام که یه استان دیگه است میگفت نماینده شهر ما با پول وارد مجلس شد یه روز که میخواست برگرددحوزه انتخابیه ماشینشون تصادف میکنه و می میرن این را گفتم که اقایان نماینده که به هر دری زدید که برید مجلس با حق الناس شوخی نکنید وخداوند دیرگیر و سخت گیر است

محمد پاسخ دوشنبه 12 اسفند 1398 | 01:13

0
0

سلام. تحلیل خیلی سطحی است، بنده خدا مشکل خاصی نداشته اند که تایید صلاحیت شده اند، امام مهمتر اینکه بر طبق آمارها کمتر از ۲۵درصد حوزه های ایشان رای داده اند که پر واضح است همه بی پول نبوده اند و اتفاقا برعکس قشر همکاران ...و .. به ایشان رای داده اند

شبنم پاسخ دوشنبه 12 اسفند 1398 | 06:17

0
0

به خداوندی خدا که این جریان رای گیری و تعدادو نتیجه ش در کنار اینهمه همهاهنگی و نامردی مسئولان چیزی بغیر از تقلب و دروغ نبود و خدا را شاکرم که همه و همه میدانیم و بچشم خودمان دیدیم و چهره ی خیلی ها به آسانی برایمان آشکار شد برای مخالفین و مفاقین ....

ناصر سلژانی پاسخ سه شنبه 13 اسفند 1398 | 09:11

0
0

جناب بهمنی ممنون می شم درباره تخلفات سقز و بانه نیز بنویسید. ممنون از تیز بینی و دور اندیشی شما

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید