کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

آیا راه توسعه کردستان از «کوچکه ره ش» عبور می کند؟!

دلیر بهمنی، کوچکه ره ش، کارشناس ارشد علوم سیاسی، دانشگاه کردستان، دیوارچینی

از سالها پیش بحث دست درازی و غصب کوچکه ره ش مطرح بود تا اینکه مدتی پیش و با شروع عملیات اجرایی در این منطقه و آغاز دیوار چینی، این بحث وارد مرحله جدیدی شد.

به گزارش کُردتودی، از سالها پیش بحث دست درازی و غصب کوچکه ره ش مطرح بود تا اینکه مدتی پیش و با شروع عملیات اجرایی در این منطقه و آغاز دیوار چینی، این بحث وارد مرحله جدیدی شد.

 

در این میان هر فرد و هر نهادی که به این قضیه ربط داشتند خود را از هرگونه اتهامی مبرا دانستند و تقصیر را به گردن دیگری انداختند. به عنوان مثال شهرداری تقصیر را متوجه راه و شهرسازی می دانست و راه و شهرسازی هم شهرداری را مقصر می دانست و یا اینکه یکی از اعضای شورای شهرداری در این مورد تهدید به افشاگری کرد، حالا چرا افشاگری نکرد و فقط تهدید آنرا انجام داد خود بحثی است جداگانه و در نهایت یکی از نمایندگان که آب را گل آلود دید شروع به ماهی گیری کرد و اعلام کرد اگر این کوه خواری انجام شود چنین و چنان خواهم کرد.

 

بعد از مدتی شهرداری سنندج اطلاعیه ای صادر  و در این اطلاعیه ماجرا را اینگونه شرح داده بود که در سال 93 کارگروه امور زیربنایی استان این زمین خواری و این کوه خواری آشکار را با نام احداث کوی دانش مصوب نموده است و جالب اینجاست اداره راه و شهرسازی هم به علت این مصوبه این زمین خواری را قانونی می دانست!!

 

اکنون سوال این است، چه اشخاصی در کارگروه امور زیربنایی عضو هستند و آیا این افراد صلاحیت این را دارند که تپه و منطقه ای که متعلق به پانصد هزار نفر مردم سنندج است به نفع نهاد و یا ارگان خاصی مصادره نماید؟؟

 

تجربه ثابت نموده است که اکثر این کارگروه ها و کمیته ها و کمیسیون ها را افرادی تشکیل می دهند که اکثراً با استفاده از رانت و زد و بند و بدون هیچگونه تخصص مرتبط و یا تحصیلات مرتبطی وارد این کارگروه ها می شوند و پشت درهای بسته بعضا تصمیماتی می گیرند که با مصالح عامه مردم منافات و در تضاد هستند.

 

بهرحال ...

 

بعد از چند روز فشار رسانه ها و NGO ها عملیات اجرایی و دیوار چینی متوقف و با وعده اینکه ساختمانهای این طرح به دانشگاه کردستان منتقل و فقط واحدهای تحقیقاتی در آنجا احداث خواهند شد سعی در آرام کردن فضا و به عبارتی دیگر ماست مالیزاسیون قضیه نمودند.

 

بعد از مدتی هم جناب استاندار مصاحبه ای انجام داد و عنوان کرد که واگذاری کوچکه ره ش در راستای توسعه استان بوده است... که بنده بعد از خواندن این مصاحبه تصمیم گرفتم چند سطری در مورد آن بنویسم.

 

توسعه، نیمه گمشده استان محروم و مظلوم کردستان که هر استانداری و هر مدیری آمد وعده پیدا کردن آن را داد . در سالهای گذشته هر فردی نامزد ریاست جمهوری شد و به کردستان سفر تبلیغاتی انجام داد وعده توسعه داد، هر فردی نامزد مجلس شد وعده توسعه داد و این در حالی بود که همه این وعده ها دروغ بود و بی پایه و اساس و فقط در حد حرف ماند و نتیجه اش این بود که کردستان در طول سالها نه تنها توسعه پیدا نکرد و پیشرفتی نداشت بلکه عقب گرد هم داشت.

 

شرایط و اوضاع و احوال کنونی کردستان و سنندج گواه این ادعاست.

 

از سایه سر دولت بی تدبیری و نا امیدی و گماشته های او در کردستان همه چیز نابود شده است. اقتصاد نابود شد، صنعت نابود شد، کشاورزی نابود شد، دامداری و دامپروری نابود شد، فرهنگ و هنر نابود شد در طرفی دیگر جاده های کردستان به قتلگاه مردم محروم و مظلوم این منطقه تبدیل شده، شهرداری های استان همه ورشکسته و یا در حال ورشکستگی هستند، جوانان تحصیلکرده اکثراً بیکار و یا مشغول دست فروشی و کولبری هستند و در عین حال در آمار طلاق رکورد زده ایم و در بالا رفتن سن ازدواج اول هستیم.

 

با وجود این مواردی که قید شد و در جامعه به وضوح قابل مشاهده است، آقای مرادنیا گیر داده‌ به کوچکه ره ش و ادعای این را دارد که راه توسعه کردستان از کوچه ره ش عبور می کند.

 

کدام توسعه آقای مرادنیا؟؟ تا کی می خواهید عوام فریبی کنید؟؟ تا کی می خواهید مردم را نفهم فرض کنید؟؟ تا کی می خواهید سر مردم را شیره بمالید؟؟

 

انگار در تمامی موارد موفق شده اید و تمامی فاکتورهای توسعه در کردستان به نتیجه رسیده است و فقط لکه کوچکی به نام کوچکه ره ش مانده که توسعه پیدا نکرده و می خواهید آن لکه کوچک را هم پاک کنید.

 

جناب مرادنیا، نمی دانم خبر داری یا نه که هر روز و هر هفته در جاده های کردستان تصادفات سنگینی رخ می دهد و چندین نفر کشته می شوند. چه اقدامی برای توسعه جاده های کردستان انجام دادی؟؟ بزرگراه کرماشان - میاندوآب در چه حال است؟؟

 

چرا باید استانی که استعداد این را دارد که صادر کننده دام به سایر استانها باشد به وارد کننده دام تبدیل شده است؟؟ چرا در دشتهای سارال و بان لیلاخ دامداری و دامپروری را توسعه نمی دهید که هم عده ای جوان جویای کار در آنجا مشغول به کار شوند و هم از استانهای دیگر دام وارد استان نشود؟؟

 

وقتی دفتر فیروزی و نصرالهی زاده بجای اینکه محلی باشد برای پیگیری امورات توسعه ای استان به دفتر استانی حزب منحله مشارکت تبدیل می شوند و جای سیاسی کاری و حزب بازی و باند و باند بازی و جناح بازی می شود و محلی می شود برای عزل و نصب های سیاسی و حزبی آیا باید بیش از این انتظار داشت؟؟

 

بنده ماه پیش مقاله ای در نقد سخنان فرماندار سنندج نوشتم که بعد از آن آماج حملات و توهین های کاسه لیسان فرماندار قرار گرفتم و این افراد عنوان کردند که "دلیر  بهمنی" ساختار قدرت را بلد نیست چون فرماندار مسئول این کم کاری ها و این کاستی ها نیست ...

 

باید اکنون از این کاسه لیسان پرسید شماها که ساختار قدرت را می فهمید بفرمایید چه کسی باید پاسخگوی این آشفته بازار باشد؟؟

 

وقتی در استانی فردی شش سال در پست معاون توسعه و امور اقتصادی استانداری وقت کشی می کند و بجز وعده و وعید های بی پایه و اساس هیچ کار دیگری انجام نمی دهد و در عین حال خود و خانواده و اطرافیان از هزاران رانت و امتیاز برخوردار می شوند و در نهایت ارتقاء پست می گیرد و در سکوت خبری به تهران می رود، چه کسی باید پاسخگوی شش سال هدر رفته کردستان باشد؟؟ لطفا کاسه لیسان و چاپلوسان که ادعای فهمیدن ساختار قدرت را دارند جواب دهند.

 

در استانی که دهها و صدها مورد توسعه ای بر زمین مانده وجود دارد و کمدهای استانداری پر است از مصوباتی که خاک می خورند با وجود اینها جناب استاندار می گوید واگذاری کوچکه ره ش در راستای توسعه استان بوده است...

 

آقای مرادنیا بس است عوام فریبی، بس است مردم را نفهم فرض کردن، بس است ریا و تزویر اگر نیت خیر دارید به فکر جاده های کردستان باشید که به قتلگاه مردم محروم و مظلوم تبدیل شده است، به فکر کشاورزی استان باشید که نابود شده است، به فکر شهرک های صنعتی باشید که آرامش کامل گورستانی بر آنها حاکم شده است و به فکر پیاده رو خیابانها باشید که هر روز بیشتر و بیشتر در تصاحب دست فروشان قرار می گیرند.

 

خواسته اصلی مردم سنندج و فعالین مدنی و NGO  ها لغو تمامی مصوبات در مورد کوچکه ره ش و قطع دست غاصبان آن به طور کامل است نه فقط تعطیل کردن عملیات اجرایی برای چند روز .

 

اگر هم مصمم به احداث کوی دانش هستید آنرا در صدها هکتار زمین دانشگاه کردستان اجرا کنید که بدون استفاده رها شده است نه در کوچکه ره ش که متعلق به پانصد هزار نفر مردم سنندج است.

 

دلیر بهمنی کارشناس ارشد علوم سیاسی

 

انتهای پیام/a.s

دوشنبه 5 اسفند 1398 | 10:38

کد خبر : 35350

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید