کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گزارش؛

معرفی برگزیدگان جشنواره رسانه‌ای ابوذر در کردستان/ سردار حسینی: زمین فضای مجازی را برای دشمنان خالی نگذاریم

جشنواره ابوذر، کردستان، معرفی برگزیدگان

اختتامیه پنجمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر استان کردستان با حضور نماینده ولی فقیه در استان، فرمانده سپاه بیت‌المقدس استان و تعدادی از مسوولان و جمع کثیری از خبرنگاران و اصحاب رسانه استان در سنندج برگزار شد.

به گزارش کُردتودی، اختتامیه پنجمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر استان کردستان با حضور نماینده ولی فقیه در استان، فرمانده سپاه بیت‌المقدس استان و تعدادی از مسوولان و جمع کثیری از خبرنگاران و اصحاب رسانه استان در سنندج برگزار شد.

 

 

سردار سید صادق حسینی فرمانده سپاه بیت المقدس کردستان در ابتدای این مراسم عنوان کرد: شغل و حرفه خبرنگاری یک حرفه دشواری است، اطلاعات، انفجار اخبار لحظه ای است و کسی موفق است که اخبار به سرعت، به دقت منتشر شود .وی خطاب به خبرنگاران گفت: اگر موردی منعکس میشود باید در حد انصاف باشد و دنبال آسیب های جامعه باشید و از مردم حمایت کنید.

 

وی عنوان کرد: در جنگ نرم خیلی‌ها کشته می‌شوند و آسیب می‌بینند بنابراین باید سواد رسانه‌ای داشت و به علم روز مجهز شد و شب و روز آماده بود.وی اضافه کرد: دشمن می‌خواهد سُنی در کشورهای مسلمان از بین برود و چون وحدت مردم را می‌بینند می‌دانند که نمی‌توانند بین کشورهای مسلمان تفرقه ایجاد کنند.


سردار حسینی افزود: امروز درگیر جنگ سخت نیستیم اما در جنگ نرم کشته ها و بمباران ها بسیار زیاد و به دور از انصاف است لذا نباید در جنگ نرم زمین فضای مجازی را برای دشمن خالی کنیم.وی با بیان اینکه نباید زمین فضای مجازی را برای دشمنان خالی بگذاریم ادامه داد: در جنگ نرم باید به علم روز مسلط و دارای سواد رسانه ای بود تا بتوان به مقابله با دشمنان پرداخت.سردار حسینی تاکید کرد: ۵۲ رسانه به زبان کردی علیه مناطق ما در حال جنگ روانی هستند تا ذهن جوانان ما را دچار آسیب کنند، همانطور که کاندیداها را مورد حمله قرار می دهند، در تلاش هستند تا از حضور گسترده مردم در انتخابات جلوگیری کنند .وی عنوان کرد: مجلس انقلابی دولت انقلابی انتخاب می شود لذا از مردم کردستان دعوت می کنیم با حضور آگاهانه ی خود شخصی انقلابی را به مجلط بفرستند.

 

 

ارسال 451 اثر به جشنواره رسانه ای ابوذردر ادامه هژیر الله مرادی دبیر پنجمین جشنواره رسانه ای ابوذر اظهار کرد: مجید سلیمانی نژاد، شیروان یاری، سلیمان الله مرادی، مسعود مراد سلیمی، مسعود ورمزیار و خبات ساعدی داوری آثار رسیده به این جشنواره را بر عهده داشتند.وی گفت: ۴۵۱ اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال گردید که ۵۲ اثر در بخش خبر، ۴۷ اثر یادداشت، ۲۹ اثر تیتر، ۱۳۲ اثر گزارش، ۴۸ اثر مصاحبه، ۱۸ اثر عکس، ۲۲ اثر فیلم، ۳۲ اثر کاریکاتور، ۴۵ اثر شعار سال، ۲۶ اثر گام دوم انقلاب بود.

 

 

 

بیانیه هیئت داوران پنجمین چشنواره ابوذر

 

 پنجمین جشنواره رسانه ای ابوذر کردستان در حالی امروز 28 بهمن ماه به آیین اختتامیه رسید که یکی از موارد مهم این آیین بیانیه هیات داوران بود که شیروان یاری به نمایندگی از این هیات آن را قرائت کرد و حاوی نکات مهمی از نظر علم روزنامه نگاری است که باید از سوی اصحاب رسانه مورد توجه قرار بگیرد.

در این بیانیه آمده است:

اکنون که با شما سخن می گوییم، ضربان قلب ها در سینه ها چون مضراب بر سنتور می کوبد و ساز ناساز را ساز می زند، چه زخمه ای است دوات این مُرکب که مَرکب خیال را در پستوی رسانه ها نهان می کند، در این روزگار غریب رسانه نگاری و رسانه مداری ) هیات داوران پنجمین دوره جشنواره رسانه ای ابوذر( چشم، گوش و قلب شما شرکت کنندگان برگزیده و نابرگزیده را به چند نکته مهم در بخش های خبر، گزارش ، مصاحبه ، یادداشت و مقاله دعوت می کند در ابتدای سخن چنین گوییم آثاربرگزیده به معنای مطلق کلام نیست؛ بلکه نسبیت نسبی ما از بضاعت کنون کنوز رسانه ایی ماست.

 

بخش خبر

خبر مهم ترین رکن در روزنامه نگاری یا ژورنالیسم به شمار می رود و از اینکه هنوز این ستاره قطبی برای طلوع ماه در آسمان روزنامه نگاری کردستان کم فروغ است اندوهگینیم و از اینکه به کَرات داوران کشوری، منطقه و استانی در جشنواره های متعدد بر ضعف بنیادی این فُرم مهم از فُرم های دهگانه روزنامه نگاری صحه می گذارند؛ اما ما همچنان به شریان های حیاتی خبر در کالبد نیم جان روزنامه نگاری در کردستان توجه نمی کنیم.

 

 

در تحلیل و ارزیابی خبرهای رسیده به جشنواره رسانه ای ابوذر عدم جلب نظر خواننده، مستقل نبودن تیتر از متن در سبک های غیر هرم وارونه، روشن و دقیق نبودن تیتر، عدم خلاقیت در تیتر زنی به چشم می خورد و در لید نویسی خبرها که بیش از 90 درصد به مثابه سال ها گذشته اخبار پوششی/ دریافتی هستند ضعیف ساختاری مشهود است و طولانی بودن لید، عدم استفاده مناسب از عناصر خبری، شروع لید با حروف اضافه و نبود خلاقیت در سبک تنظیم آزار دهنده بود. - - امید می رود که از حصار بلند بالای خبرهای پوششی/ دریافتی که سرطان رسانه ایی کردستان است روزی به در آییم و با نگارش اخبار تولیدی با دو سبک خبر نویسی سخت و نرم) فیچری( با استفاده از تیترهای استنباطی، دو تیتری ها ، چکشی، متعارف و تیترهای کور طرحی نو در اندازیم.

 

گزارش

گزارش، حاصل کشف گزارشگر از موضوع های مورد علاقه مخاطبان که بر مبنای کشف ها، دیده ها ، شنیده ها و تجربه های مستقیم گزارشگر با نگارش پرکشش تدارک دیده می شود در حقیقت برای آنکه یک متن،» مشاهده « نوشتاری ، صوتی یا تصویری را گزارش بنامیم باید سه جز یا رکن درهم تنیده و تکمیل کننده را با توازن، هماهنگی و اثر گذاری کافی مورد دقت و توجه قرار دهیم. » تحقیق « و » مصاحبه « در ارزیابی گزارش شاخص های تیتر، ساختار گزارش، سوژه، صحت، ارکان گزارش ، درست نویسی و جامعیت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. سوژه بیش از 80 درصد گزارش های این جشنواره تکراری بود، در ساختار گزارش از جمله ورودی، متن، پایان بندی ، تناسب ورودی و پایان بندی آثار جشنواره ضعف های اساسی وجود دارد که پیشنهاد می شود.

 

گزارشگران برای خلق گزارش های ناب و ماندگار با ورودی های تشریحی، روایی و بیانی، متن های جذاب گزارش های با شیوه های روایی، وصفی، ساختار صحنه به صحنه، مصاحبه محور ودوخط موازی تولید کنند و یکی از مشکل های اساسی افزون بر سوژه های تکراری و کلیشه ای عدم توجه گزارشگران به رعایت درست نویسی و آیین نگارش است.

 

 

مصاحبه

دکتر احمد توکلی در کتاب مصاحبه حرفه ای در تعریف مصاحبه می گوید : مصاحبه فرایندی تعاملی – ارتباطی میان دوگروه است است که حداقل یکی از آنها هدف مشخصی دارد. فرایند مصاحبه همچنین شامل پرسش و پاسخ است، مصاحبه یک مهارت است و تعریف مهارت این است، مهارت یعنی فراگیری یک فعالیت. مصاحبه ذاتی نیست؛ بلکه اکتسابی است، مصاحبه یک هنر است. در مصاحبه به مثابه دیگرهای فرم های روزنامه نگاری افزون بر اهمیت تیتر، لید، سوژه و صحت تاکید می شود که مصاحبه کننده ها به انتخاب سبک تنظیم مناسب ، چگونگی اداره مصاحبه، ودرست نویسی توجه ویژه داشته باشند چون در ارزیابی درونمایه مصاحبه های رسیده به جشنواره بیشتر آثار فاقد نظم منطقی طرح پرسش ها، تناسب بین پرسش ها و پاسخ ها ، گره گشایی از تمام پرسش ها ، طولانی بودن بی جهت مصاحبه و عدم پرسش های غیر منتظره بود.

 

یادداشت

 

در بسیاری از موارد یادداشت و مقاله از نظر کلامی و ساختاری به جای یکدیگر به کار می روند، هر چند این دو مورد نسبت به سایر ژانرها مورد استفاده در روزنامه نگاری بسیار به هم نزدیک هستند و در واقع یادداشت زیر مجموعه مقاله محسوب می شود؛ ولی تفاوت های نیز با یکدیگر دارند. یادداشت برخلاف مقاله، حتما مضمون استدلالی و چالشی ندارد.  لحن ادبی و نگارشی یادداشت  بیشتر به شیوه آزاد گزارش شباهت دارد تا زبان خبر و مقاله - در آثار این دوره از جشنواره رعایت ارکان شامل وحدت موضوع، وحدت زمان، وحدت مکان و انسجام دارای اشکال بود و در ساختار بیشتر یادداشت ها فاقد مقدمه و پایان بندی جذاب، تناسب بین مقدمه وپایان بندی بود. در پایان هیات داوران پنجمین جشنواره رسانه ای ابوذر از همکاران رسانه ای در کردستان پیشنهاد می دهد که نسبت به سوژه اطلاعات کافی داشته باشید و این مسیر نمی شود مگر اینکه عاشق رسانه باشید و مداممطالعه کنید. دوستان بخوانید، بخوانید، بخوانید بعد بنویسید ، بنویسید، بنویسید.

 

 

معرفی برگزیدگان جشنواره رسانه‌ای ابوذر در کردستان

 

در بخش گزارش، زینب طلایی از خبرگزاری ایرنا شایسته تقدیر شد، جایزه رتبه سوم به طور مشترک به مهوش رحیمی از سایت خبری آفتاب دل و هیوا محمدپور از خبرگزاری کردپرس رسید، جایزه رتبه دوم به طور مشترک به افسانه گلباغی از خبرگزاری ایرنا و عادل پیرویسی از کردتودی اهدا شد و چنور صادقی از خبرگزاری ایرنا و شیرین مرادی از خبرگزاری فارس هم رتبه اول را کسب کردند.

 

در بخش خبر، زهره نادری مقدم از روزنامه جام جم شایسته تقدیر شد، رتبه سوم مشترک این بخش هم به سونیا محمدی از خبرگزاری موج و امید بهمنی از ایرنا تعلق گرفت، رتبه دوم به ملیحه سیفی از خبرگزاری ایسنا و رتبه اول به شیوا اردلان‌منش از خبرگزاری فارس اختصاص یافت.

 

 

در بخش یادداشت و سرمقاله، حمید زندکریمی از هفته‌نامه سوران شایسته تقدیر معرفی شد، جایزه مقام سوم به طور مشترک به ژاله گرگانی از ایرنا و روح‌الله زرین از فارس اهدا شد، فرانک کیانپور از ایسنا جایزه رتبه دوم را کسب کرد و رتبه اول را منصور اولی از کردپرس از آن خود کرد.

 

 در بخش مصاحبه نیز، اثر ژاله گرگانی از ایرنا شایسته تقدیر شد و اسرین کنعانی از فارس، شیما صادقی از تسنیم و طاهره جلوخانی از کردتودی به ترنیب به عناوین اول تا سوم دست یافتند.

 

در بخش تیتر نیز فاطمه ملایی از خبرگزاری فارس به رتبه اول دست یافت، شیرین مرادی از فارس جایزه رتبه دوم را از آن خود کرد و رتبه سوم به طور مشترک به سروش حبیبی از خبرگزاری مهر و منصور اولی از خبرگزاری کردپرس تعلق گرفت. 

 

در بخش ویژه شعار سال، شیما صادقی از تسنیم، چنور صادقی از ایرنا و  نشمین نوشادی از ایسنا به ترتیب به مقام‌های اول تا سوم دست پیدا کردند.

 

 

در بخش ویژه بیانیه گام دوم انقلاب نیز، رتبه اول به فاطمه محمدی از باشگاه خبرنگاران و رتبه دوم به عدالت ناصری از فارس تعلق گرفت.

 

در بخش کاریکاتور هم سامان صولی از هفته‌نامه گوران رتبه سوم را کسب کرد، رضا احمدیاری و سیامک غلامی هر دو از ماهنامه کورده‌واری به ترتیب رتبه‌های دوم و اول  را کسب کردند.

 

در بخش عکس آزاد، بختیار صمدی از خبرگزاری فارس، کیوان فیروزه‌ای از خبرگزاری تسنیم و نوید صیدمرادی از خبرگزاری شبستان به رتبه‌های اول تا سوم رسیدند.

 

در بخش عکس ویژه نیز، ایمان فاتحی از خبرگزاری میزان شایسته تقدیر معرفی شد، فرشید اردلان از ایسنا و الهام امی از فارس رتبه دوم مشترک را کسب کردند و سیدمصلح پیرخضرانیان از  ایرنا مقام اول را کسب کرد.

 

 

در بخش فیلم خبری، رتبه اول به دلنیا محمدی، رتبه دوم به کلثوم مومنی و رتبه سوم به سروه احمدی از خبرگزاری صداوسیمای کردستان اختصاص یافت.

 

در بخش ویژه فیلم هم طیب الله‌ویسی از صدا و سیمای کردستان حائز رتبه اول شد و مهرداد یوسفی و ادریس الماسی نیز از صدا و سیما عنوان برتر را به خود اختصاص دادند.

 

انتهای پیام/m.r

 

سه شنبه 29 بهمن 1398 | 05:22

کد خبر : 35264

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید