کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کُردتودی گزارش می‌دهد؛

رانت طلاق؛ وقتی که فساد اقتصادی در مسئله طلاق هم رخنه می کند!

طلاق، سهمیه بندی طلاق، کردستان، آمار افزایشی طلاق

رئیس کانون سر دفتران ازدواج و طلاق گفته است بر اساس بخشنامه قوه قضائیه یک سری محدودیت ها برای دفاتر طلاق در نظر گرفته شده است تا جلوی زد و بند اجتماعی گرفته شود. 

به گزارش کُردتودی، با توجه به اینکه در 6 ماهه نخست سال جاری صد هزار ثبت طلاق داشتیم و تنها یک سوم این رقم ثبت ازدواج بوده که این یک آمار نگران کننده از وضعیت کنونی زندگی در بین خانواده ها است.

 

بررسی مشکلات و عوامل منجر شده به این آمار خود یک کتاب نیازمند بارها و بارها مطالعه است تا به طور ریشه ای عوامل و دلایل آن را یافت و راه حل مناسبی برای آن طرح کرد.

 

مشکلات از قبیل عدم آموزش کاربردی قبل از ازدواج یکی از عمده دلایل ثبت آمار و ارقام نجومی از طلاق در کشور است.

 

بیشتر جوانان بدون داشتن شناخت کافی از زندگی مشترک وارد یک زندگی با هزاران مشکل می شوند و در نهایت به دلیل اینکه شناختی از چگونگی برخورد با مشکلات ندارند و گاها کم تجربگی منجر به جدای آنها خواهد شد.

 

آرزو حسامی روانشناس و روانکاو در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، در این خصوص اظهار داشت: مشکلات زیادی در جامعه کنونی وجود دارد و در نهایت جوانان را در منگنه قرار داده و زوج های که گاها از سن و سال کمی برخوردارند را در دریای از مشکلات و سختی ها قرار داده و تنها گزینه کم هزینه و کم خرج را که طلاق است به آنها تحمیل می کند.

 

وی گفت: در گذشته و زندگی مادرها و پدرهای ما آنها با توجه به اقتضای زمان خود با تمام مشکلات کنار آمده و در نهایت سعی در حفظ رابطه زن و شوهری می کردند ولی امروزه دلایل زیادی از جمله اینکه زوج ها دارای تحصیلات هستند و یا گاها شاغل بودن آنها به آنها این باور را می رساند که مجبور نیستند مشکلات زندگی را تحمل کنند.

 

حسامی با بیان اینکه متاسفانه جوانان حل مسئله و مقابله با مشکلات را نیاموخته اند، عنوان کرد: متاسفانه حس خود برتر بینی موجود بین زوج های جوان آنها را در مقابله با طرف مقابل دچار تحقیر و کوچک شماری طرف مقابل می کند و در نتیجه زندگی های که گاها در فاصله کمی هم شکل گرفته را به ورطه نابودی می رساند.

 

معاون امور اجتماعی بهزیستی کردستان هم نبود آموزش مهارت های زندگی پیش از ازدواج را مهمترین دلیل طلاق دانست.

 

وی گفت: دلایل دیگری هم در نابودی زندگی جوانان تاثیر دارد و آن این است که شرایط موجود از بیکاری و فشار و سختی های که در معیشت افراد ایجاد می کند، اعتیاد و اختلافات خانوادگی و فرهنگی و دیگر معضلات تاثیرگذاری که همگی در روند افزایش طلاق در کردستان موثر است.

 

وی همچنین عنوان کرد: تا حدودی هم معضلات فراگیر حوزه استفاده بیش از حد و نادرست از فضای مجازی امروزه در طلاق ها و افزایش آمار آن دخیل است.

 

امروزه متاسفانه آمار طلاق ها بیش از ازدواج ها در استان کردستان و حتی در سراسر کشور به ثبت می رسد و این یک معضل ملی است که جامعه و بنیان خانواده را به تباهی می کشاند.

 

برای صحت این موضوع به 5 دفتر ثبت ازدواج و طلاق هم مراجعه کردیم که خوشبختانه دو مورد از سردفتر داران این دفترخانه ها که از ماموستایان و امامان جماعت بودند، اظهار کردند به هیچ عنوان هیچ طلاقی را ثبت نخواهند کرد.

 

هرچند این جای خوشحالی دارد اما در نهایت کار ناتمام زوج های در حال جدای را دیگر دفاتر به اتمام می رسانند.

 

یکی از سردفترداران اظهار داشت: گاها در ماه 2 تا 3 مورد ازدواج را ثبت می کنند و این جای ناراحتی است که شیرینی درآمد ما در نهایت از تلخی جدایی زندگی دو زوج به دست می آید.

 

ملا کریم بیان کرد: هرچه بیشتر به پیش برویم آمار ازدواج کاهش می یابد اما باید در نظر داشت که تعداد دفترخانه ها هم افزایش داشته و شاید آمار آنها بیشتر باشد، ولی با نگاه به همسایه های اطراف و فامیل های خودمان هم در حقیقت می توانم بگوئیم غریب به 3 سال است هیچ ازدواجی را در بین این عزیزان ندیده ام.

 

در این خصوص هم در ماه های اخیر رئیس ثبت اسناد کشور خبر از سهمیه بندی طلاق داد.

 

با توجه به اینکه معضل طلاق یک بحث فراگیر است و کل جامعه را درگیر کرده لازم است که یک راه حل اساسی و ریشه ای برای حل آن مطرح کرد.

 

اما واقعیت این است که رئیس ثبت اسناد دفاتر ازدواج در گفتگوی تلویزیونی از توزیع ناعادلانه درآمد بین دفاتر معترض بوده و معتقدند که با استفاده از رانت برای ثبت طلاق افراد معرفی می شوند هرچند در همین خصوص هم در روزهای اخیر 50 نفر دلال دستگیر شدند و قوه قضائیه هم اعلام کرد؛ مجاب به این کار شده است.

 

 رئیس کانون سر دفتران ازدواج و طلاق هم اظهار کرده بود: بر اساس بخشنامه قوه قضائیه یک سری محدودیت ها برای دفاتر طلاق در نظر گرفته شده است تا جلوی زد و بند اجتماعی گرفته شود. 

 

وی بیان کرد: تعدادی از دفاتر هم در پی زد و بند با نیروی قضائی، در خصوص اینکه ثبت طلاق بدون در نظر داشتن مسائل اخلاقی داشتند و مدت 3 ماهه فاصله زمانی برای زوجین را در نظر نگرفتن این قضیه سهمیه بندی طلاق در نهایت مطرح و اجرایی شد.

 

اما نکته لازم و حائز اهمیت این جریان این است که از سال قبل دولت ثبت ازدواج و طلاق را به صورت الکترونیکی آغاز کرد، بحثی که بسیار مهم، ارزشمند و کاربردی هم بود.

 

ولی در نهایت بحث الکترونیکی شدن به تعویق افتاد! بحثی که اجرای آن همه چیز را مشخص می کرد و حتی لازم هم نبود طلاق را سهمیه بندی کنند؛ اینکه چه اتفاقی افتاد که الکترونیکی کردن اجرای دائمی نشد موضوعی قابل بحث است.

 

در خصوص آمار طلاق استان کردستان هم مدیرکل ثبت احوال استان گفت: ۵۲.۶ درصد از طلاق های ثبت شده در این استان مربوط به پنج سال نخست زندگی مشترک زوجین است.

 

صومی در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، عنوان کرد: چهار هزار و ۴۱۷ واقعه طلاق سال گذشته در این استان به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن چهار دهم درصد افزایش داشته است.

 

وی با بیان اینکه اکثر افرادی که طلاق گرفتند در رده سنی 29 تا 34 سال بودند، عنوان کرد: طلاق یک معضل است که باید به صورت ریشه ای روزنه های آن به زندگی مشترک را قطع کرد.

 

با توجه به اینکه آمار اعلامی طلاق در کردستان این استان را هم سرآمد دیگر استان های کشور کرده است باید، به طور جدی در این خصوص با بهره گیری از نظر کارشناسان این حوزه برای کاهش و یا حداقل توقف این موضوع راه حلی یافت.

 

انتهای پیام/a.s

سه شنبه 29 بهمن 1398 | 07:00

کد خبر : 35260

منتشر کننده : ر .ع/ku

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید