کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گزارش؛

امکانات باشد در روستا می مانیم/ جوانان مطالبه دارند اما کسی به حرف آنها گوش نمی دهد

کمبود امکانات ، روستا، جعفرآباد ، جوانان ، مهاجرت

یکی از جوانان روستای جعفرآباد بیجار اظهار داشت: یکی از اساسی ترین مشکل جوانان روستای ما نبود امکانات ورزشی، فرهنگی و هنری برای پرکردن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان است.

به گزارش کُردتودی، سخن از مشکلات و مصائب شهرستان بیجار تمامی ندارد و اندوه سوء مدیریتی و ضعف عملکرد دستگاه‌های اجرایی قصه پر غصه مردمانی است که با هزار امید دل به وعده‌های خوش‌الحان می‌سپارند و صد افسوس که تنها وعده‌ای عایدشان می‌شود و همچنان غرق در گرفتاری‌ها و معضلات شهری و روستایی هستند.

 

در عصری که در اصطلاح عامیانه علم به سرعت نور در حال پیشرفت است و دنیا همچون دهکده‌ای کوچک تشبیه می‌شود هنوز مردمانی در روستاهای شهرستان بیجار وجود دارند که از ابتدایی‌ترین حقوق شهروندی خود محروم هستند.

 

اگر امکانات در روستاها بود ، قطع به یقین مجبور به کوچ کردن و اقامت در مراکز حاشیه ای شهر و گرفتار شدن با هزاران مشکل کوچک و بزرگ نمی شدند و عاقبت این کوچ کردن هم رشد منفی جمعیت شهرستان و عواقب بعدی آن نمی شد.!!

 

مشکلات روستاهای بیجار در بخش های مختلف آن مثنوی هفتاد من است که تمامی ندارد و هر روز تعدادی را مجبور به فرار کردن می نماید.

 

جاده های که در دست انداز غفلت مسوولان هر روز بر چاله های آن اضافه می شود، نبود آب شرب مناسب ، عدم آنتن دهی شبکه تلفن همراه ، نبود پوشش تلویزیون و استفاده از شبکه های ماهواره برای پر کردن اوقات فراغت از مهمترین مشکلات روستاهای بیجار است.

 

روستای جعفرآباد از روستاهای بخش مرکزی شهرستان بیجار است ، روستای با بیش از 200نفر جمعیت که شغل اصلی آنها کشاورزی و دامپروری است  که هر روز از جمعیت آن به دلیل نبود امکانات کاسته می شود.

 

 

صبح سرد زمستانی در حالیکه می دانستیم جاده هم وضع مناسبی ندارد ، راهی روستای جعفرآباد شدیم ، روستایی در 55 کیلومتری بیجار گروس ، روستایی که زادگاه سردار شهید سپهبد حاج محمود امان اللهی است .

 

جاده پر پیچ و خم روستا با توجه به اینکه بعضی قسمت های آن تا کنون برف روبی نشده بود را طی کردیم بعد از شرکت در مراسم گرامیداشت دهه فجر که به همت دانش آموزان مدرسه حق ویردی روستا برگزار شد با اهالی روستا به گفتگو نشستیم.

 

الهیاری یکی از بانوان روستای جعفرآباد در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: ما روزگار خودمان را با سختی و تلخی های زیادی گذراندیم الان نگران آینده فرزندانم هستیم ، برای ادامه تحصیل باید به شهر بروند ، بغیر از کشاورزی و دامپروری شغل خاصی در روستا نیست که مهیا کردن زمینه دامپروری با توجه به بالا بودن هزینه ها بر هر خانواری امکان پذیر نیست و به ناچار باید خانه و کاشانه خود را در اینجا به امان خدا بگذاریم و راهی شهر بشویم که آنهم مشکلات خاص خود را دارد.

 

یکی دیگر از بانوان روستای جعفرآباد در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت:درمانگاه داریم اما وضع خوبی ندارد ، در فصل بارندگی سال با توجه به اینکه گل و لای فراوان درب درمانگاه راضی به رفتن به آنجا نیستیم و هر چه به مسوولان هم می گوئیم از آسفالت آن چند متر ورودی هم امتناع می کنند.

 

 

 

کمبود امکانات ورزشی حلقه گمشده جوانان روستایی

 

 کمبود فضاهای ورزشی، تفریحی و فرهنگی در روستاهای تابعه شهرستان چابهار جوانان و نوجوانان را از فعالیت های ورزشی و فرهنگی بی نصیب کرده است.
با فرا رسیدن تابستان همراه با تعطیلی مدراس و دانشگاه ها جوانان و نوجوانان روستاهای شهرستان بیجار همانند دیگر نقاط کشور بیکار می شوند با توجه به شرایط منطقه و نبود مشغله و فعالیت های محیطی سه ماه تابستان جوانان و نوجوانان روستاهای شهرستان بیجار بدون هیچ گونه فعالیت فرهنگی و هنری و ورزشی میگذرد.

 

یکی از جوانان روستای جعفرآباد در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: یکی از اساسی ترین مشکل جوانان روستای ما نبود امکانات ورزشی، فرهنگی و هنری برای پرکردن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان است.

 

وی گفت: روستای جعفرآباد از داشتن پایه تحصیلی دبیرستان محروم است که باید بعد از اتمام دوران راهنمایی به شهر برویم که آنهم مشکلات خاص خود را دارد .

 

این جوان روستایی ادامه داد: طرح هادی به صورت نصف و نیمه در روستا اجرا شده و در روستا بغیر از دامپروری و کشاورزی شغل دیگری نیست و از مسوولان میخواهم با ایجاد شغل پایدار برای جوانان از مهاجرت آنها به شهر جلوگیری کنند .

 

وی تصریح کرد: امیدواریم با تجهیز امکانات ورزشی و ساخت یک مرکز فرهنگی و ایجاد شغل پایدار و ساخت دبیرستان در این روستا شاهد تثبیت جمعیت در روستای جعفرآباد باشیم.

 

این جوان روستای جعفرآباد خاطر نشان کرد: اگر در روستا امکانات باشد همینجا کنار پدر و مادرمان می مانیم اما نتاسفانه مسوولان به حرفمان گوش نمی دهند و سخنانشا همیشه در حد قول های الکی است.

 

 

انتهای پیام/h.e

پنجشنبه 17 بهمن 1398 | 08:40

کد خبر : 35134

منتشر کننده : ط ج/bj

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید