کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

مردمان کرد در شاهنامه فردوسی

کردها در شاهنامه، نظر فردوسی در مورد کردها، ضحاک، کاوه آهنگر، تاریخ کردها

در داستان کاوه آهنگر و ضحاک است که بعد از قیام کاوه آهنگر و پیروزی در برابر ضحاک؛ فردوسی نژاد «کُرد» را از کاوه آهنگر می‌داند که عمده این نژاد ساکن کوهستان‌های غرب ایران شدند و با ازدیاد جمعیتشان متحد شدند و ضحاک را سرنگون کردند.

به گزارش کُردتودی، 

فردوسی در داستان قیام کاوه آهنگر بر علیه ضحاک ماردوش به کُردها چنین اشاره می‌کند:

 

هنگامی که ضحاک ماردوش برای آرام کردن مارهای روی دوشهایش به پیروی از اهریمن دستور داد تا هر روز دو جوان ایرانی را بکشند و مغزسرهایشان را طعمه مارها کنند، در این هنگام دو آشپز ایرانی به نام‌های ارمایل و گرمایل به زیرکی خود را به دربار رساندند و در آشپزخانه ضحاک مشغول کار شدند. این دو نفر هر روز یکی از دو جوان را که رشید تر از دیگری بود رها می‌کردند و مغز سر دومی را با مغز سر گوسفندی می‌آمیختند و طعمه مارها می‌کردند. تا دست کم یکی از دو نفر را نجات داده باشند. جوان رشید رهایی یافته به کوه‌ها پناه می‌برد و در آن‌جا چوپانی پیشه می‌کرد و پنهانی روزگار می‌گذرانید.

 

فردوسی سپس می‌گوید:

 

«خورشگر بدیشان بزی چند و میش؛ سپردی و صحرا نهادند پیش * کنون کُرد از آن تخمه دارد نژاد؛ که ز آباد ناید به دل برش یاد»

 

یعنی از افزایش نسل این جوانان نژاده و رشید، جمعیت «کُرد» پدید آمد.

 

فردوسی از زبان کاوه آهنگر هنگام قیامش علیه ضحاک میگوید:

 

«بپویید کاین مهتر آهرمنست؛ جهان آفرین را به دل دشمن است * همی رفت پیش اندرون مرد گُرد (کُرد یا پهلوان)؛ جهانی برو انجمن شد نه خرد»

 

که این اوج حضور کُردها در شاهنامه فردوسی است.

 

در داستان کاوه آهنگر و ضحاک است که بعد از قیام کاوه آهنگر و پیروزی در برابر ضحاک؛ فردوسی نژاد «کُرد» را از کاوه آهنگر می‌داند که عمده این نژاد ساکن کوهستان‌های غرب ایران شدند و با ازدیاد جمعیتشان متحد شدند و ضحاک را سرنگون کردند.

 

انتهای پیام

یکشنبه 6 بهمن 1398 | 13:18

کد خبر : 35037

منتشر کننده : sh.s

احمد محمدی بای پاسخ پنجشنبه 24 بهمن 1398 | 08:37

10
25

عالی است خود نظری است اما کردها از نسل ابراهیم خلیل , هست به 8 دلیل جهت روشن شدن موضوع مقدمه تاریخ شرفنامه بدلیسی را بخوانید

عادل شامحمدی یکشنبه 29 اسفند 1400 | 21:19

بریز گیان من او کتیبم اویت.

ایمان چوپانی پاسخ یکشنبه 3 اسفند 1399 | 13:46

1
8

خیلی عالی بود ممنون
مطلب خیلی خوبی بود
تشکر

د.مولود یوسفی دکترای ادبیات با ۲۸سال تدریس پاسخ چهارشنبه 8 اردیبهشت 1400 | 08:02

4
7

کوردها از ابراهیم خلیل هستند
در شرفنامه بدلیسی با ۸هست دلیل آن را ذکر کردند
سعی کنید با دلیل این ادعا را را ثابت کنید

د.مولود یوسفی دکترای ادبیات با ۲۸سال تدریس پاسخ چهارشنبه 8 اردیبهشت 1400 | 08:04

6
5

کورد ها از نسل ابراهیم ع هستند

د.مولود یوسفی دکترای ادبیات با ۲۸سال تدریس پاسخ چهارشنبه 8 اردیبهشت 1400 | 08:05

6
1

چرا نظرات همان واقعیات دیگران را قبول نمی کنید

علی فاطمی یکشنبه 30 آبان 1400 | 23:53

دکتر فازت چیه؟ دنبال چی هستی؟ اگه نمی نوشتی دکترم کسی به سواد و وجناتت پی نمی برد، منم ارشد علوم سیاسی هستم؛ حالا شما ثابت کن که اینطور نیست.
یاعلی

Yousef.dri@gmail.com پاسخ شنبه 11 اردیبهشت 1400 | 17:42

5
13

ساسانی ها کورد بودن و تاریخ گواه آن است

گرگ خفته پنجشنبه 3 تیر 1400 | 19:26

درود بر کورد ولی دیگه تاریخ رو تحریف نکنید همه میدونن ساسانیان از سرزمین پارس حدود شیراز و بوشهر امروزی بودند راست میگی یه نامه یا سنگ نوشته از شاهان ساسانی به زبان کردی بیار

علی فاطمی یکشنبه 30 آبان 1400 | 23:34

سلام
البته درسته اون بنده خدایی که این ادعا رو کرد اشتباه کرده اما نکته اینجاست که قوم کورد همان قوم ماد ،یکی از سه شاخه اصلی نژاد آریایی است که پایه و اساس اولین پادشاهی و حکومت سازمان یافته به همراه تعریف و تدوین قانون را در فلات ایران بنا نهادند با دویست سال حکومت خود، و بعد از آن به صورت شورایی حکومت را به هخامنشیان واگذار نمودند( ناگفته نماند که مادر کورش هم کورد بوده)پس نتیجه می گیریم که اولین ها از خط و زبان گرفته تا حتی موسیقی و غیره بر پایه و اساس تمدن مادها یا همان کوردی بوده و تا انتهای حکومت ساسانیان نیز کما بیش ادامه داشته، ضمن اینکه اگر ۲۷۰۰سال پیش پایه گزار این فرهنگ و تمدن غنی مادها نبودند معلوم نبود تهش ساسانیانی هم باشه!!!
درود بر شما
یاعلی

کاوه پاسخ یکشنبه 9 خرداد 1400 | 04:13

5
20

افتخار می کنم که در اثر گرانمایه ی فردوسی بزرگ از کورد این چنین یاد شده و به حق صفت آزادمردی برازنده ی کورد است.

راحله پ پاسخ پنجشنبه 20 خرداد 1400 | 11:51

1
17

منم افتخار میکنم ازنسل کاوه آهنگرم

پرستو س پاسخ پنجشنبه 10 تیر 1400 | 17:48

3
19

من افتخار میکنم ک از نسل کاوه آهنگر یا ابراهیم ع باشم.و ب کرد بودنم وهمچنین ب اصالتم افتخار میکنم

دلنیا پاسخ شنبه 6 شهریور 1400 | 15:41

2
17

کاوه اهنگر از نژاد کوردبوده است

اریا پاسخ چهارشنبه 17 شهریور 1400 | 04:52

2
19

ابراهیم ع از نژاد کردها هست نه کردها از ابراهیم . ابراهیم از میان قوم کرد برخواسته این درست است . در جواب دوست عزیز که گفته سنگ نوشته ای به کردی بیار
ابتدا .. نژاد ساسانی ها هم کرد است کافی است به رزم و گفتگوی اردوان پنجم با اردشیر بابکان بنیانگذار ساسانی مراجعه کنید
دوم اینکه
تمام سنگ نبشته های ساسانی زبان اورامی و پهلوی بن نایه کردی دارند تا پارسی و حتی اوستا هم با ریشه زبان هورامی همخوانی و قابل ترجمه است .
به واقع کردها پاسدار واقعی ایین و زبان و رسوم ایران باستانند و روزی این حقیقت روشن خواهد شد
به امید ایرانی بزرگ

حسنی پاسخ سه شنبه 30 شهریور 1400 | 15:03

3
11

قابل توجه ان عزیزی که میگوید ساسانیان فارس بودن...برادر عزیز از زمان هخامنش زبان پارسی زبان رسمی شد چون اقوام زیادی تحت سیطره‌ی کوروش بودن...و کُرّش اصل نام است و در زبان کردی به معنای پسر سیاه میباشد کر ..پسر،و رش ..سیاه..و ساسانیان به این دلیل کرمانشاه را به پایتخت پذیرفتن چون شهر اجدادیشان بود یعنی مادها..و در این صورت ماد هخامنش و ساسانی هر سه از قشر کرد بودن

علی فاطمی یکشنبه 30 آبان 1400 | 23:38

درود بر شرفت

سایه شنبه 17 اردیبهشت 1401 | 14:02

درود برشما دوست با سواد

میلاد پاسخ جمعه 5 آذر 1400 | 12:59

5
8

کردها پارس ها افغان تاجیک لر بختباری و... ارز نژاد آریایی هستن اسم ایران هم به معنی سرزمین اریایی هستش بقیه همه چرتن

کاوه پاسخ جمعه 3 دی 1400 | 20:27

7
12

مادها یا همان کورد ها اگر نبودند ایران الان دست اعراب یا تورک ها بود

آیلین کشکولی پاسخ دوشنبه 27 دی 1400 | 17:04

1
15

سلام
من یک قشقاییم و عاشق آداب،تاریخ،زبان....... کرد ها هستم درود بر شرف کرد های گرامی اگر اونا نبودن ایران چه میشد(البته بقیه اقوام هم بسیار اصیل و بزرگوار هستند)❤

کرد کلهر پاسخ پنجشنبه 12 اسفند 1400 | 14:30

2
10

بادرود بی کران حکومت پیشدادیان که همان کردها بودن واگر هرکس ادعایی جز این دارد بیاد کرمانشاه وتا قصرشیرین مکانهایی که فردوسی بزرگ در شاهنامه نام برده اند مانند زواره کوه و صدها جای دیگر تا کردستان نشانش بدهم که همین الان به همان اسم خوانده میشوند فقط ایراد ما کردها اینه نمیخوایم مثل دیگر اقوام با بوق وکرنا وتحریف تاریخ خودمان را ثابت بکنیم چون اینقدر مرد هستیم که به دروغ تاریخ ایرانو به اسم خودمان نزنیم بعضی ها میگن کاوه اصفهانی بوده پس حرف فردوسی هیچه منم میتونم بگم یعقوب لیث سیستانی نبوده چون قبرش تو خوزستانه اونم یک دروغه که قبر کاوه در اصفهانه وصحت تاریخی نداره هرچند ملت کرد میلیونها کاوه داره و اینم بگم تمام تاریخ ایرانو یا پان فارسها یا پان ترک ها میخواهند استثمار بکنن هرچند تاریخ و تاریخ نگاران خود گواه درستی و مردی مردم کرد هستن وچه ظلمها از دست نژاد وتبار پرستان کشیده اند خرد یارتان

محمدرضا پاسخ یکشنبه 15 خرداد 1401 | 14:59

0
0

مهم نیست که در فضای مجازی یا اینترنت درمورد کوردها چه نوشته میشه...مهم اینکه بیان صفات خوب و پسندیده کوردها رو رسانه ای بکنند و ریشه تمام این اختلافات رو بزنند...\\\\\\\\r\\\\\\\\nتا کِی نابرابری بین اقوام ایرانی باید وجود داشته باشه؟!

آدم پاسخ شنبه 4 تیر 1401 | 02:42

1
0

فردوسی تاریخ نگار نیست داستان سرایت رجوع به اطلاعات داستان سرا به عنوان تاریخ بکلی اشتباست

mmn510613@gmail.com پاسخ دوشنبه 6 تیر 1401 | 22:34

1
0

فردوسی فقط داستان سراست اطلاعات تاریخی آن باب میل خودش بود نه واقعیات(یا اطلاعات) تاریخی بصورت شخصی نوشته شده یک داستان قدیمی را تغییر داده و شخصیتهای دلخواه خودش را در آن داستان جایگزین کرده و به نظم در آورده خودش می گوید رستم یلی بود در سیستان من او را بیاوردم بدین داستان یعنی سیستان هم در شاهنامه جزو ایران نیست فقط قسمت کوچکی از سمنان و حتی خراسان هم تماما مال ایران نیست واز مر کز تا غرب ایران کنونی در شاهنامه شامل ایران نیست ایران شاهنامه عمدتا در افغانستان است حالا ما نشسته ایم خودمان را از داستان فردوسی بیرون بکشیم اگر خودشناسی می خواهید اول ببینید چقدر بخدا نزدیک هستین(بدون تعصبات قومی و نژادی و حتی دینی) امروز چقدر به همنوعان خود مفید هستید و به آنها آرامش خاطر میبخشید و چقدر با شما به مساوات برخورد میشودو چقدر انسانها می خواهند در کنار شما باشند واقعا ما میخواهیم سر یه داستان منظوم قدیمی کشتی بگیریم و خودمان را به یه داستان پیوند بزنیم و افکار خود را بجای در گیر کردن به واقعیات زندگی امروز با افسانه یک شاعر(33درصدی) درگیر کنیم بیایید اونهایی که به زندگی ما مفیدبودند وهستن قدر بدانیم ودر آرامش خاطر همدیگر بکوشیم وبه آینده نقشه راه بکشیم مگه فردوسی محمود شاه را مدح نگفته وهمان فردوسی همان شاه را هجو نگفته و ما ایشان چه میخواهیم !!!!؟؟؟؟

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید