کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

فرمانده نیروهای کرد-عرب سوریه:

پوتین و ترامپ فداکاری کردها را فدای منافع خود کردند/ دست اردوغان برای انجام هر کاری باز گذاشته شد

مظلوم کوبانی، آمریکا، روسیه، کردهای سوریه، اردوغان، پوتین، کردها

مظلوم کوبانی معتقد است رییس جمهور آمریکا و روسیه فداکاری کردها در مقابل داعش را فدای منافع خود کرده و دست اردوغان را برای انجام هر کاری باز گذاشته اند.

به گزارش کُردتودی، مظلوم کوبانی، فرمانده کرد نیروهای کرد-عرب سوریه موسوم به نیروهای دموکرتیک سوریه یا SDF در مصاحبه با نشریه الکترونیکی المانیتور در آمریکا، به سوالات زیادی پیرامون حمله ترکیه به کردهای سوریه، ارتباط کردهای سوریه با آمریکا، روابط میان طیف های مختلف کردها در سوریه و مبارزه با داعش پاسخ داده است.

 

مظلوم کوبانی درباره مسئله کردها در ترکیه، سوریه و عراق گفت: مسئله کردها در ترکیه و سوریه در هم تنیده است کردهای عراق هم بخشی از این مسئله هستند ما نمی توانیم آنها را از هم جدا کنیم. قدمی در راه حل مسأله کردها در ترکیه بر ما نیز تاثیر می گذارد. این مسئله در مورد نگاه مثبت ترکیه بر کردهای سوریه نیز صادق است. تحرکات خصمانه ترکیه نیز نتایج منفی بر کردهای سوریه و ترکیه خواهد داشت.

 

وی درباره نقش آمریکا در حل مسئله کردها گفت: آمریکا مشتاق ایجاد صلح میان ما و ترکیه است. ترامپ این مسئله را در تماس با من مطرح کرد.

 

ترامپ به من گفت: با اردوغان حرف می زنم و مسئله را در سوریه حل می کنیم. من هم گفتم. بسیار خوب این کار را بکنید ما هم می خواهیم اختلافات مان را با ترکیه حل کنیم.

 

فرمانده نیروهای سوریه دموکراتیک معتقد است «ترکیه از داعش علیه کردها استفاده کرد اما داعش برای ترکیه هم خطرناک است ما اطلاع داریم که در ترکیه هسته های مخفی دارند.»

 

وی افزود: اردوغان روابط خوبی با ترامپ و پوتین دارد اما در حمله ترکیه به کردهای سوریه در ۹ اکتبر نقش تعیین کننده را منافع سه کشور ترکیه، آمریکا و روسیه داشت. آنها فداکاری کردها را فدای منافع خود کردند. به اردوغان اجازه داده شد هر کاری می خواهد انجام دهد.

 

مظلوم کوبانی درباره اعزام نیرو از سوی ترکیه به لیبی و دخالت روسیه در این کشور گفت: ترکیه و روسیه می خواهند روند آستانه را در مورد لیبی هم تکرار کنند اما در مورد موفقیت آنها در این مورد تردید وجود دارد. اردوغان می خواهد ترکیه به قدرت منطقه‌ای تبدیل شود.

 

کوبانی درمورد امکان صلح کردهای سوریه با ترکیه گفت: ما قبلاً با ترکیه مذاکره و همکاری داشتیم مانند همکاری با نیروهای ترکیه در انتقال بقایای سلیمان شاه . ما نسبت به تکرار این تجربه با ترکیه حسن نیت داریم اما ترکیه نباید این موضوع را ضعف ما تلقی کند.

 

فرمانده SDF درباره حمله ترکیه به شمال سوریه افزود: ترکیه بخش های از سوریه را با استفاده از گروههای وابسته به القاعده تصرف کرد که نتیجه آن پاکسازی نژادی است. کردها دیگر نمی توانند به خانه‌های خود بازگردند. ما با نیروهای ترکیه نقطه تماس نداریم زیرا نیروهای روسیه و سوریه در طول مرز سوریه مستقر شدند.

 

وی معتقد است حمایت زیادی از کردها در جهان بعد از حمله ترکیه صورت گرفته است وانتقادات جهانی زیادی از آمریکا به خاطر تنها گذاشتن کردهاصورت گرفته است.

 

مظلوم کوبانی درباره حضور روسیه در شمال سوریه بعد از حمله ترکیه اظهار کرد حضور روسیه در شمال سوریه تاثیر مثبت روی حل مسئله این منطقه می گذارد. روسیه در سوریه نفوذ دارد و برای حل مسئله تلاش می کند. اما به هر حال به دنبال منافع خود نیز هست. روسیه به دنبال ارتباط دادن ترکیه و سوریه است و ما گفته ایم این نباید این مسئله علیه ما باشد.

 

ترکیه توافق نامه خود با روسیه و آمریکا را درباره سوریه نقض می کند.

 

مظلوم عبدی درباره کنترل کردها وآمریکا بر مناطق نفتی سوریه و مشئله فروش نفت به ترکیه گفت: نفت سوریه متعلق به همه مردم سوریه است و نیز بهانه‌ای برای حضور آمریکا است. آمریکا در حال استقرار دوباره در سوریه است و برنامه جدیدی دارد اما هیچ چیز قطعی نیست و به ترامپ بستگی دارد. آمریکا در قبال حل سیاسی مسئله سوریه مسئولیت دارد.

 

وی تاکید کرد ترکیه از داعش علیه کردها استفاده کرد اما داعش برای ترکیه هم خطرناک است. کوبانی افزود ما اطلاع داریم که داعش در ترکیه هسته های مخفی دارد.

 

این فرمانده کرد به مسئله ترور سردار قاسم سلیمانی توسط آمریکا اشاره کرد و گفت ترور سردار قاسم سلیمانی نفوذ ایران را در سوریه تضعیف خواهد کرد. این اقدام برای من غیرمنتظره و تعجب برانگیز بود. ایرانیها در توافقات شمال سوریه و حضور نیروهای روسیه و سوریه در این منطقه نقش نداشتند.

 

کوبانی از وقل ترامپ برای حل مسئله کردها خبر داد و گفت من در نامه ام به ترامپ بر لزوم رسیدگی به مسئله کردهای داخل ترکیه از سوی آنکارا تاکید کردم. ترامپ قول داد هر کاری لازم باشد در این زمینه برای ما خواهد کرد. ما سعی کرده ایم مشکلمان را با ترکیه حل کنیم. ما به عنوان نیروهای دموکراتیک سوریه ، به عنوان نیروهای یگانهای مدافع خلق یا YPG گفتگوی مستقیم با ترکیه داشته ایم و برای گفتگوی دوباره آماده هستیم. ما صلح می خواهیم. البته این به معنای مسئولیت ترکیه برای حل مسئله کردهای سوریه و یا مسئولیت ما برای حل مسئله کردهای ترکیه نیست. مسئله کردهای سوریه داخلی است و ما می توانیم با کمک تمام کشورهای درگیر در مسئله سوریه از جمله ترکیه آن را حل کنیم. اما در نهایت این مسئله به مذاکره با دمشق نیاز دارد.

 

آشتی با گروه شورای میهنی کرد سوریه

 

مظلوم کوبانی درباره تلاش برای متحد کردن طرف های کردی در سوریه از جمله PYD و YPG با شورای میهنی کرد سوریه گفت: اتحاد کردها موضوع بسیار مهمی بویژه در منطقه کردنشین سوریه به نام روژاوا است. ما روی روندی برای حل اختلافاتمان کار می کنیم. این به دلیل ضعف ما و یا عقب نشینی های اخیر ما نیست. ما به عنوان نیروهای دموکراتیک سوریه یا SDF نظامی هستیم. نماینده سیاسی ما اداره خودگردان شمال سوریه و حزب اتحاد دموکراتیک سوریه یا PYD است. ما گفته ایم که SDF باید نمایانگر تمام احزاب سیاسی کرد سوریه باشد. نباید PYD تنها حزب کردی باشد که با دمشق مذاکره می کند.ما با همه از جمله شورای میهنی کرد سوریه ملاقات کردیم هیچ کدام درخواست ما را رد نکردند.

 

شورای میهنی درخواست اعتمادسازی کرد و ما تمکین کردیم. آنها گفتند باید آزادانه در روژآوا عملکرد داشته باشند و همه زندانیان ازاد شوند. مسئله دیگر افراد ناپدید شده است. این افراد 8 نفر هستند که هفت نفر آنها سال گذشته ناپدید شدند. چیز جدیدی نیست. اما از زمانی که نیروی ما تشکیل شد کسی ناپدید نشده است. از سال 2014 کسی به جز یک نفر از اعضای شورای میهنی ناپدید نشده است. ما آنهایی را که مسئول ناپدید شدن افراد هستند یافته ایم و به کار جستجو در این باره ادامه می دهیم.

 

وی افزود: نباید فراموش کرد که ما سه توافقنامه با شورای میهنی کرد سوریه داریم که با وساطت اقلیم کردستان عراق امضا شد اما هیچ کدام به اجرا در نیامد. مسئله مورد اشاره شورای میهنی به قبل از موجودیت ما باز می گردد بنابراین، این مسئله نمی تواند مانع رسیدن به توافق جدیدی شود. شورای میهنی چند دسته هستند. تعدادی در روژاوا هستند و همراه ما بوده و به نفع مردم ما کار می کنند اما آنهایی که خارج نشین بویژه در ترکیه هستند مخالف این کار هستند.

 

مظلوم کوبانی به نقش اقلیم کردستان در حل اختلافات میان کردهای سوریه اشاره کرد و گفت: من فکر می کنم که اقلیم کردستان می تواند این مسئله را مرتفع کند. بویژه با برادرمان نچیروان بارزانی، رییس اقلیم کردستان عراق حرف زدم و او قبول کرد که در این باره کمک کند. برادرمان مسعود بارزانی، رهبر حزب دموکرات کردستان عراق نیز برخی اقدامات مثبت در این باره داشته است. اما من واقعا فکر می کنم که آنها می توانند کار بیشتری در این زمینه انجام دهند. اگر آنها بخواهند می توانند تمام گروه های وابسته به شورای میهنی کرد سوریه را وادار به توافق با ما کنند. اما می خواهیم نتیجه آن را امسال ببینیم و من این مسئله را برای اولین بار بیان می کنم. همه آماده هستند و ما به زودی کنفرانسی درباره اتحاد روژاوا برگزار خواهیم کرد. امیدواریم شورای میهنی کرد سوریه هم به ما بپیوندد.

 

وی تاکید کرد ما از شورای میهنی نخواسته ایم از اپوزیسیون سوریه خارج شود بلکه این اپوزسیون سوریه است که می خواهد آنها را از ما دور کند. ما می خواهیم آنها همچنان بخشی از مذاکرات ژنو باشند تا به نیابت از کردها دستاوردی کسب کنند.

 

یروهای کرد وابسته به شورای میهنی کرد سوریه مستقر در اقلیم کردستان اشاره کرد و گفت: بدون توجه به این که آنها تحت فرمان ما باشند یا نباشند، این دیگر مسئله نیست. نیروهای دموکراتیک سوریه یک نیروی بسیار بزرگ است. این نیرو به همراه نیروهای آسایش بیشتر از 100000 نیرو است. اداره خودگردان حقوق آنها را پرداخت می کند اما آمریکا در گذشته حقوق تعداد کمی از این نیروها را پرداخت می کرد.

 

فرمانده نیروهای کرد-عرب سوریه درباره ارتباط کردها با کشورهای عربی افزود: رابطه ما با کشورهای عربی بویژه مصر خوب است و با این کشور ارتباطات سیاسی خوبی داریم و تلاش می کنیم با کمک این کشور کنفرانسی  در قاهره برگزار کنیم که مربوط یه چهارچوبی برای حل سیاسی مسئله سوریه است. ما در قاهره دفتر داریم.

 

ما رابطه خوبی با کشورهای عرب خلیج فارس داریم اما این رابطه علی دیگر کشورهای عربی یا ترکیه نیست و بیشتر به حوزه مبارزه با داعش باز می گردد.

 

مظلوم کوبانی در پایان به اسکان ددها هزار طرفدر داعش در کمپ های تحت کنترل نیروهای کرد سوریه اشاره کرد و گفت مشکل زندانیان داعشی مشکل مهمی است اما هیچ کشوری آن را جدی نگرفته است. صدها تن از آنها تبعه ترکیه هستند اما ترکیه توجهی نمی کند. عراق هم که 30000 تن در میان این افراد تحت مراقبت ما دارد توجه نمی کند.

 

انتهای پیام/a.s

شنبه 5 بهمن 1398 | 13:28

کد خبر : 35022

منتشر کننده : sh.s

آرام پاسخ سه شنبه 30 اردیبهشت 1399 | 11:42

0
1

امریکا به درازای تاریخ ثابت کرده که به هیچ عنوان دوست خوبی برای کردها نبوده و همواره در جهت منافع خود از آنها استفاده ابزاری نموده است.
تاریخ پر از خیانت هایی است که دولت های آمریکایی در حق کرودها روا داشته اند

,, یکشنبه 11 خرداد 1399 | 13:08

باسلام.
بله و در این مصاحبه طوری وانموده شده که انگار امریکا هیچ کاری نکرده! و داره کمک میکنه! ..
ارتش سوریه و روسیه و .. حتما ایران هم بوده و کمک کرده برن سمت شمال سوریه! و اگر کمک نکرده بودن،شمال سوریه الان دست ترکیه بود و بافت جمعیتش رو هم تغییر میدادن ..!
واقعا کردها سوریه و عراق نمی فهما چطور ازشون سوء استفاده میشود؟ یا خودشون رو به اون راه میزن؟!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید