کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

وقتی دیواری کوتاه تر از دیوار کارگر پیدا نمی شود

تعرض به حقوق کارگران با بیمه تأمین اجتماعی در مراکز درمانی و داروخانه ها!

کردتودی، داروخانه، تامین اجنماعی کردستانف درمانگاه های کردستان، هوشنگ فولادی، بیمارستان تامین اجتماعی

سعدی قادری دبیر کانون کارفرمایی کردستان گفت: مواردی مثل قبول نکردن دفترچه تأمین اجتماعی برای بسیاری از داروها در داروخانه ها، اخذ حق فنی خارج از تعرفه از دارندگان دفترچه تامین اجتماعی، عدم تقبل هزینه معاینات قبل از استخدام و چکاپ بیش از سایر موارد مورد اعتراض کارگران می باشد.

به گزارش کُردتودی، مدتی است که داروخانه های کردستان از قبول دفترچه درمان تامین اجتماعی برای تعداد زیادی از اقلام داروئی پر مصرف خودداری می کنند و سبب بروز مشکلات زیادی برای اقشار ضعیف به ویژه کارگران شده است. اوج وخامت این وضعیت زمانی است که در این فصل سرد تعداد زیادی از داروهای سرماخوردگی در لیست تعهدات بیمه نیست و قیمت انواع آزاد آن بسیار گران تمام خواهد شد.

 

ارتباط دارو با سلامت انسانها و آسیب پذیر بودن تندرستی طبقات فقیر به سبب شرایط سخت زندگی و عدم دسترسی به تغذیه کامل، قرار داشتن در معرض سرما، وجود تلاطم های روانی، شکل گیری تنش-های عصبی و نداشتن استراحت کافی ضرورت برخورد با این روند را مضاعف ساخت است.

 

اندکی تاخیر در حل مشکلات مذکور باعث افزایش ابتلا به بیماریهای واگیر و فراگیر شدن آن در جامعه می گردد که در مواردی به علت تاخیر در دسترسی افراد به درمان موجب مرگ می گردد.

 

گردشی عادی در داروخانه ها و دادن نسخه به آنها واقعیت موضوع را عیان می سازد و نیازی به زحمت زیاد برای تامین مدرک اثبات ادعا ندارد.

 

اولین معترض این شرایط نهاد صنفی کانون کارفرمائی کردستان بود که دبیر آن در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، گفت: سازمان تامین اجتماعی به عنوان یک نهاد حمایتی که اختصاص به کارگر داشته و تمام سرمایه آن از محل حقوق کارگران تامین می گردد بیشترین مسئولیت را بر دوش دارد اما مدتی است که زمزمه نارضایتی کارگران از برخی خدمات درمانی غیر مستقیم ( خرید خدمات از مراکز درمانی خارج از سازمان ) و مستقیم ( ارائه خدمت در مراکز سازمان تامین اجماعی ) بلند شده است.

 

سعدی قادری افزود: مواردی مثل قبول نکردن دفترچه برای بسیاری از داروها در داروخانه ها، اخذ حق فنی خارج از تعرفه از دارندگان دفترچه تامین اجتماعی، عدم تقبل هزینه معاینات قبل از استخدام و چکاپ بیش از سایر موارد مورد اعتراض می باشد.

 

وی ضمن انتقاد از نحوه رسیدگی به نیازهای کارگران استان گفت: کارگر در اصل خود قشری ضعیف است که این ضعف در استان های محروم مثل کردستان مضاعف بوده و نیاز به اعمال بسته های حمایتی ویژه به خصوص در زمینه درمان دارد.

 

 قادری افزود: سازمان تامین اجتماعی پشتوانه و تکیه گاه کارگران و خانواده های آنان است و باید بیش از سایر نهادها احساس تکلیف کند زیرا اگر این ارگان به هر دلیل نتواند در حوزه رفاه و درمان این قشر اقدامات مورد نیاز را انجام دهد بدون شک با مشکلات بزرگی در زندگی مواجه می شوند که در مواردی باعث پایان زندگی می گردد.

 

وی اعلام کرد: عدم تقبل هزینه بسیاری از اقلام داروئی توسط تامین اجتماعی به ویژه داروهای پر مصرف سرما خوردگی، فک و صورت و دندان، اخذ هزینه معاینات اولیه کارگران بدو استخدام، محاسبه آزاد آزمایشات چکاپ، اخذ حق فنی بالا از بیمه شدگان در داروخانه ها و کندن برگ نسخه هایی که به صورت آزاد محاسبه شده است از مهمترین مسائل است.

 

وی خاطر نشان کرد: موارد زیادی برای اثبات این ادعاها وجود دارد از جمله دارویی که در دو نسخه آزاد و دفترچه تامین اجتماعی نوشته شده و به داروخانه ارائه شدند که قیمت تمام شده آزاد کمتر از دفترچه بیمه است.

 

قادری در ادامه گفت: باید نظارت سازمان تامین اجتماعی بر مراکز درمانی و داروخانه¬های طرف قرارداد و تجهیز مراکز درمانی خود سازمان  گسترش دهد تا وضعیت سلامتی اقشار تحت پوشش به خطر نیفتد.

 

وی افزود: بارها این موارد را مطرح کرده ایم اما تنها به این جواب بسنده کرده اند، حتما پیگیر می شویم.

 

مدیر درمان سازمان تامین اجتماعی کردستان در پاسخ به انتقادات مطرح شده گفت: ما هیچ وقت ادعا نداشته ایم که خدماتمان به بیمه شدگان کافی است زیرا بر این باوریم که هر کاری برای این قشر انجام دهیم بازهم کم است اما در کنار این موضوع بر این باور هم هستیم که دفاع از منافع سازمان دفاع کامل از طبقات ضعیف به ویژه کارگران می باشد زیرا تمام بودجه و منابع این سازمان تعلق به بیمه شدگان دارد و هیچ نهادی ریالی پول به آن نمی پردازد.

 

هوشنگ فولادی افزود: ارائه خدمات درمانی در مراکز متعلق به سازمان کاملا رایگان است و در مواردی که باید به مراکز خارج از سازمان مراجعه کنند تامین اجتماعی با وسواس تمام صلاحیت های پزشک، داروخانه، بیمارستان، سونوگرافی، رادیولوژی و ..... را بررسی و پس از اطمینان از داشتن شاخص های کیفی اقدام به بستن قرارداد می نماید.

 

وی اعلام کرد: ما کوچکترین کوتاهی در ارائه سرویس و تعرض به حقوق بیمه شدگان را از هیچ شخص و نهادی قبول ننموده و با شدت تمام با متخلفان برخورد می کنیم که موارد زیادی از جریمه و لغو قرارداد  داریم.

 

فولادی در مورد حذف برخی داروها از تعهدات سازمان اظهار کرد: این ادعا اصلا صحت ندارد و انجامش بر اساس قانون جرم محسوب می شود اگر مواردی مشاهده می گردد علت برمی گردد به رفتار برخی پزشکان که اقدام به تجویز داروهای خارجی و گران قیمت می نمایند که از عهده سازمان خارج بوده و اکثرا به صورت قاچاق وارد می شوند.

 

وی تصریح کرد: مواردی هم مشاهده می گردد که پزشکان در حالی که داروهای تولید داخل و اقلام در تعهد سازمان هیچ تفاوت کیفی با نوع خارجی ندارند اقدام به درج اقلام خارجی می کنند که سازمان هم به سبب قوانین دفاع از حقوق بیمه شدگان و حراست از منابع مالی خویش و هم برای دفاع از تولید داخل و ممانعت از خروج ارز از پرداخت هزینه این داروها خودداری می کند.

 

انتهای پیام/h.e

شنبه 5 بهمن 1398 | 07:50

کد خبر : 35020

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید