کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

زمین هایی که از دست می رود؛

هشدار شهرداری؛ هر گونه ساخت وساز در محدوده شهرها باید با مجوز شهرداری صورت گیرد!

ساخت و ساز غیر مجاز، پروانه ساختمانی، برخورد با سازندگان ، شهرستان سنندج، روناک بابایی

پريشانی از چهره شهر سنندج هويداست، اغتشاش رنگ ها در قامت ساختمان هايی بدقواره و بدشكل و ناهمگونی كوچه و خيابانها شهر را از حالت پويندگی و سرزندگی خارج ساخته و افسردگی از سروكول اين شهر بالا می رود.

به گزارش کُردتودی، در طی سال های اخیر، مهاجرت های بی رویه، باعث ساخت و سازهای عدیده ای به بهانه ساخت سرپناه برای افراد و خانواده‌ها شده است. اغلب اینگونه ساخت و سازها، فاقد سازه‌های مهندسی می باشند و به وفور در حاشیه شهرها، به خصوص کلان شهرها مشاهده می شود.

 

 

ساخت و سازهای غیر مجاز یکی از مهمترین عوامل در گسترش قارچی نواحی منفصل شهری و همچنین حاشیه نشینی می باشد، حاشیه های شهر و نواحی منفصل شهری که که دیگر به شکر تاخت و تاز ساخت و سازها فاصله چندانی با شهر ندارند چهره ناخوشایندی به شهر می دهند.

 

 

ساخت و سازهای غیر مجاز و به طور بی رویه، معمولا بیانگر این مطلب است که مسوولان شهر، مخصوصا عاملین اصلی که همانا شهرداری ها هستند، نتوانسته اند راهی برای درمان این مشکل پیدا کنند. هر چند بعضی مواقع، با اقدامات مقطعی و غیر کارشناسانه، سعی در بهبود این وضعیت نابسامان داشته اند، اما هیچ کدام از راهکارها، گره گشا نبوده است. اقداماتی چون قلع بنا و یا شهرک سازی، از جمله راهکارهای مسوولان شهری بوده است، اما هیچ کدام نتوانسته است جلودار ساخت و سازهای غیر مجاز شبانه شود.

 

 

علاوه بر آن، نبود نظارتی دقیق از سوی شورای شهر سنندج موجب شده تا در برخی از نواحی شهری سنندج یک شبه زمینی 200 متری به منزلی مسکونی تبدیل شود.

 

هر گونه ساخت وساز در محدوده شهرها باید با مجوز شهرداری صورت گیرد

 

معاون شهرسازی و معماری شهرداری سنندج اظهار داشت : بر اساس قانون هر گونه ساخت وساز در محدوده شهرها باید با مجوز شهرداری صورت گیرد و شهروندان هم باید  نسبت به اخد پروانه ساخت  از این شهرداری اقدام  نمایند.

 


 روناک بابایی بیان کرد: قانونی بودن ساخت و ساز، رعایت اصول ساخت و ساز، امکان دریافت وام بانکی، امکان بیمه ساختمان و دریافت انشعابات لازم جهت بنای احداثی از مهم ترین اهداف صدور پروانه های ساختمانی است.

 


وی در خصوص آمار پروانه های صادره اعلام کرد:  در نه ماهه امسال 886 پروانه ساختمانی در سنندج صادر شد که در این میان بیشترین تعداد پروانه های صادره مربوط به شهرداری منطقه سه با 266  فقره و کمترین آن نیز به شهرداری ننله به تعداد 1 فقره اختصاص دارد.

 


وی همچنین عنوان کرد: 4616 گواهی ساختمانی در سطح مناطق و نواحی از آغاز امسال صادر شده است.

 


وی با اشاره به اینکه تعداد 930 گواهی در حوزه شهرداری منطقه یک صادر شده است، تصریح کرد: تعداد 235 پروانه نیز شامل 99 پروانه، 58 فقره تخریب و نوسازی، 43 فقره تغییر نقشه، 14 مورد تمدید پروانه ساختمان، 9 مورد تعمیرات، اضافه اشکوب 9 مورد، خانه باغ یک مورد، تغییرات یک فقره و تجدید پروانه یک مورد بوده است.

 


بابایی اظهار داشت: در حوزه شهرداری منطقه دو نیز 129 پروانه ساختمانی شامل 45 پروانه ساختمانی، 32 فقره تخریب و نوسازی، 16 مورد تغییر نقشه، 15 مورد تمدید پروانه ساختمانی، 11 فقره تعمیرات، 5 مورد اضافه اشکوب، 2 مورد تبدیل، 2 مورد دیوار کشی و یک فقره تغییرات و تعداد 790 گواهی صادره شده است.

 

 

وی خاطرنشان کرد: تعداد 266 پروانه ساختمانی نظیر 104 پروانه ساختمان، 84 تخریب و نوسازی، 39 فقره تغییر نقشه، 13 مورد تمدید پروانه ساختمانی، 14 مورد اضافه اشکوب، 4 فقره تغییرات، 3 مورد تبدیل، 2 مورد تجدید پروانه، دو مورد تعمیرات و یک فقره حصارکشی، و 1227 گواهی طی نه ماهه امسال در حوزه شهرداری منطقه سه صادر شده است.

 


معاون شهرسازی و معماری شهرداری سنندج در خصوص تعداد پروانه ساختمانی صادره در ناحیه ویژه بهاران گفت: تعداد 239 پروانه ساختمانی شامل   157 پروانه ساختمانی، 35 مورد تغییر نقشه، 17 مورد اضافه اشکوب، 10فقره تخریب و نوسازی، تمدید پروانه 9 فقره، تجدید پروانه 4 مورد، تبدیل 4 مورد، دو فقره حصارکشی و یک فقره تعمیرات صادره و 826 نیز گواهی صادره شده است.

 


وی همچنین عنوان کرد: درحوزه شهرداری ناحیه حسن آباد نیز 9 پروانه ساختمانی، 6 مورد تمدید پروانه، یک مورد صدور پروانه المثنی، تخریب و نوسازی یک فقره و خانه باغ یک فقره و 111 گواهی ساختمانی صادر شده است.

 


بابایی بیان کرد: تعداد 7 پروانه ساختمانی نیز در نایسر شامل 3 مورد تمدید پروانه، 2 مورد تخریب و نوسازی، یک مورد تغییرات و یک مورد پروانه و 732 گواهی صادره نموده است.

 


وی در خصوص آمار پروانه های صادر شده در ناحیه منفصل شهری ننله گفت : در نه ماهه امسال یک مورد پروانه ساختمانی صادر شده است.

 


معاون شهرسازی و معماری شهرداری سنندج اعلام کرد : سال گذشته در مدت مشابه 705 پروانه ساختمانی صادر شد .

 

انتهای پیام/m.r

سه شنبه 1 بهمن 1398 | 07:49

کد خبر : 34997

منتشر کننده : م ر/a

0000 پاسخ پنجشنبه 3 بهمن 1398 | 08:57

0
0

مشکل به عدم توانایی و مدیریت بسیار ضعیف شخص شهردار برمیگردد.

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید