کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کردتودی گزارش می دهد؛

عدم توجه مسوولان پاشنه آشیل فرش بافی در بیجار

فرش بافی ، هنر فرش بافی ، بیجار، عدم توجه مسوولان ، رونق فرش بافی

فرش دستبافت بیجار از فرش هایی است که به دلیل تار و پود محکم و رنگ و بافت متنوع شهرت جهانی دارد و تثبت جایگاه آن نیازمند توجه مسوولان و حمایت از بافندگان است.

به گزارش کُردتودی، سوغات بیجار گروس را همگان خوب می شناسند، فرش پولادینی که شهرت جهانی دارد اما متاسفانه به دلیل کم توجهی به دست فراموشی سپرده می شود.

 

روزگاری فرش پولادین بیجار این هنر دست ظریفکاران فرش باف بیجاری ، در میان سایر فرش های ایران و جهان ارزش و اعتباری داشت و خودش به تنهایی زینت کاخ ها و منازل بود،هنر دستی که پول حاصل از فروش آن برکت اکثر سفره های خانواده های بیجاری بود .

 

در زمانهای نه چندان دور اقتصاد منطقه گروس که شهر بیجار مرکز آن بود متکی به کشاورزی ، دامپروری ، و هنر قالی بافی بود، هنر بافت قالی در این دیار ، دارای پیشینه دیرنیه ای است که به سال 1266 ه. ق باز می گردد و وجود قالی های قدیمی تاریخی خارج از کشور ایران سند محکمی برای درخشش این هنر است.

 

فرش پولادین بیجار، وسیله ای برای نمایش گذاشتن هنر طراحان و نقاشان برجسته این هنر است که با رنگ آمیزی بی بدیل خود و چیدن نقطه های که طرحهای آن از طبیعت بکر گرفته شده است می باشد.

 

هر گر ه ای که بر تار و پود فرش بیجار افزوده می شود،هنر دست مادران و دختران سرزمین مادریم بیجار است که هم نوا با ترانه های محلی بر چله دار قالی هنرنمایی می کنند.

 

روزی روزگاری، قالی بیجار در میان سایر فرش های ایران، برو و بیایی داشت. چشم و چراغ بود. خودش وسیله آرایش کاخ ها و پولش سر سفره های بافندگان بود. کافی بود کلافی از آن در دست داشته باشی تا خریدار یوسف هنر باشید.

 

اما امروز در این آشفته بازار گرانی مصالح فرش، عدم صادرات آن و رکود بازار داخلی،ارزش فرش بیجار آنچنان نازل شده است که تولیدکننده اصلی یعنی بافندگان، هیچ طرفی از آن برنمی بندند و بساط فرشبافی خود را جمع کرده و عطایش را به لقایش بخشیده اند!

 

 

سنگ اندازی برخی ادارات موجب دلسردی تولید کنندگان فرش در بیجار است

 

نسرین خدابنده لو جوانترین طراح فرش بیجار در گفتگو با خبرگار کردتودی اظهار داشت: فرش بیجار که به فرش آهنین معروف است ،زمانی زینت بخش کاخ ها و منازل اعیان نشین ایران و خارج از کشور بوده و از شهرت جهانی برخوردار بوده است.اما متاسفانه در حال حاضر بعلت عدم حمایت از بافندگان که به نوعی هنرمند هستند و رکن اصلی صنعت فرش بافی محسوب می شوند و عدم پرداخت دستمزد مناسب، فرش بیجار رو به فراموشی است.

 

وی افزود: در شهرستان بیجار که مهد فرش آهنین است قشر بافنده نگاهی سطح پایین به بافت دارند،در حالیکه صنعت فرش بافی در تاریخ،فرهنگ ،اشتغال و در درجات بالاتر یعنی فاز صادرات،ارز آوری و افزایش تولید ناخالص ملی نقش مهمی ایفا می نماید.

 

جوانترین طراح فرش بیجار گفت: طراحی ، نقشه خوب و بافت عالی وجه تمایز فرش بیجار است و مهم ترین مسئله ای که در صنعت فرش بافی باید به آن توجه شود علاوه بر سودآوری،حفظ جایگاه بافنده بعنوان رکن اصلی فرش بافی است،باید مسئولان شهرستان بیجار بتوانند با تدبیرهای خودشان زمینه انتقال این هنر اصیل بیجاری را به آیندگان فراهم نمایند.

 

خدابنده لو خطاب به مسوولان بیان داشت: بهتر است ادارات با تولید کنندگان هم افزایی داشته باشند و از آنها حمایت کنند نه اینکه با گذاشتن قانون های دست و پا گیر موجب دلسردی تولید کننده شوند.

 

 

 

عدم حمایت مسوولان و نبود بیمه گرایش جوانان به فرش بافی را کم کرده

 

نرگس کلهری یکی از بانوان فعال شهرستان بیجار در هنر فرش و قالیبافی است که فرش های دست بافت خود را در نمایشگاه هفت سین و سوغات بیجار گروس در نمایشگاه امیر نظام گروسی به معرض نمایش گذاشته است.

 

وی از نبود بازار مناسب و نبود تسهیلات برای رونق کارش گلایه دارد و خواستار توجه ویژه مسئولان به صنعت و هنر فرش بافی در راستای توسعه اقتصاد مقاومتی است.

 

نرگس کلهری بانوی 48 ساله که از 14 سالگی قالی بافی می کند در این باره به خبرنگار بیجار بام ایران می گوید: فرشبافی صنعتی است که در کنار کار هنر می تواند اقتصاد خانواده را تحرک بخشیده و به مدیریت و اداره امور خانواده کمک کند.

 

وی مشکل صنعت فرش در بیجار را فقدان پوشش بیمه ای ذکر کرده و گفت: عدم حمایت ها باعث دلسردی فعالان قالی بافی شده و گرایش به این رشته را در بین جوانان کاهش داده است.

 

این بانوی فرش باف بیجاری بیان داشت: تا کنون در نمایشگاه های متعددی شرکت کرده ام ،اما متاسفانه با توجه به شهرت فرش بیجار مکان دائمی برای به نمایش گذاشتن این هنر ماندگار گروس وجود ندارد.

 

کلهری تصریح کرد: برای گسترش کار نیازمند تسهیلات بانکی هستم ،متاسفانه بعد از چندین سال فرش بافی تا کنون نتوانستم تسهیلاتی برای گسترش کار دریافت کنم.

 

وی خاطر نشان کرد: توجه به مشاغل خانگی موجب کسب رزق و روزی حلال و اشتغالزایی می شود و مسئولان در این راستا باید بیشتر همت داشته باشند.

 

این بانوی فرش باف بیجاری در پایان سخنانش از مسئولان خواستار توجه بیشتر مسئولان به هنر فرش بافی در راستای ایجاد اشتغال برای بانوان شد.

 

 

درآمد ناکافی و گران بودن مصالح از عوامل کاهش تعداد بافندگان است

 

سهراب جبارنیا یکی از تولید کنندگان فرش در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت:  از سال 81 وارد کار تولید فرش شدم و قبل از آن نیز خرید و فروش انجام می دادم و از سال 94 به صورت متمرکز اقدام به دایر کردن کارگاه قالی بافی کردم که در حال حاضر 35 نفر در این کارگاه مشغول بافت فرش هستند.

 

وی با بیان اینکه استحکام فرش بیجار موجب رونق آن در بازارهای داخلی و خارجی شده است ، گفت: در حال حاضر تقاضای بازار خارجی بسیار است و با توجه به کمبود بافنده تولید به اندازه تقاضا مورد نظر نیست.

 

جبارنیا ازصادر کردن فرش های تولیدی کارگاهش به کشورهای هلند و امریکا خبر داد و بیان داشت: تا کنون 18 تخته فرش سفارشی به کشورهای نامبرده صادر شده است و در حال رایزنی با خریداران کشور انگلیس برای صادر کردن فرش بیجار هستیم.

 

کارآفرین بیجاری با تاکید بر اینکه در حال حاضر 74 نفر در سطح استان کردستان به صورت غیرمتمرکز در حال بافت فرش برای وی هستند ، گفت: در حال حاضر یک سفارش 48 تخته ای فرش بیجار دارم که بعلت بافنده کم تا کنون موفق به چله کشی یکی از دار قالی ها شده ام.

 

وی با بیان اینکه عوامل مختلفی در کاهش تعداد بافنده در شهرستان بیجار وجود دارد ، اظهار داشت: بستن سایت بیمه فرش بافی که موجب شده جوانان به دلیل عدم پوشش بیمه ای رغبتی به این کار نشان ندهند از مهمترین دلیل کاهش تعداد بافندگان در سطح شهرستان است.

 

با توجه به گلایه طراحان، تولیدکنندگان و فرش بافان از عدم توجه مسوولان به این هنر زیبا که می تواند منبع درآمد و اشتغالزایی مناسب برای جوانان است ، می طلبد مسوولان شهرستان بیجار با رایزنی های بیشتر با مسوولان مربوطه در سطح استان و کشور به فکر رونق این هنر در دیار بیجار گروس باشند.

 

 

 

انتهای پیام/m.r

سه شنبه 1 بهمن 1398 | 07:21

کد خبر : 34992

منتشر کننده : ط ج/bj

بافنده پاسخ سه شنبه 1 بهمن 1398 | 10:00

0
0

باسلام....
فامیل ما بیمه فرش بافی داشت بیش از 7 سال سابقه پرداخت بیمه داره
با توجه به اینکه در روستای دور افتاده وبدون امکانات زندگی میکنند بیمه یک ماهشان (فقط سه روز دیرتر) پرداخت کرده بود از آن موقع قطع شده وهرچه به تامین اجتماعی مراجعه میکند میگن سایت قطع شده واقعا سزاواره این قشرمظلوم را اذیت کنند.
خواستم بگم دیگر چه انگیزه ای برای بافنده باقی میماند.

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید