کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گزارش؛

یک گام تا ایجاد کریدور ترکمانی در نوار مرزی شمال سوریه

تغییر جمیعتی، ترکیه، شمال سوریه، نوار ترکمانی، عفرین، کردهای سوریه

شورای ترکمانی سوریه که پیشتر توسط اردوغان در سال ۲۰۱۳ ایجاد شده بود مسئولیت کنترل شهرهای اشغالی شمالی سوریه توسط ترکیه را برعهده می‌گیرد.

به گزارش کُردتودی، در ادامه سیاست‌های تغییر جمعیتی که ترکیه در مناطق شمال سوریه دنبال می کند ، شورای ترکمانی سوریه که از ائتلاف ملی مخالفان دولت سوریه تشکیل شده،پس از تصمیم این شورا برای انتقال خود به اراضی اشغالی شمال سوریه ، دفتر مرکزی خود را به شهر "الراعی" در حومه شمالی حلب منتقل کرد.

روز سه‌شنبه ، 31 دسامبر 2019 ، این شورا در صفحه فیسبوک خود ، عکسهای مختلفی منتشر کرد ، که گفته شده مربوط به پروژه تأسیس دفتر مرکزی جدید خود در ضلع شمال شرقی شهر الراعی در جاده بین مرکز شهر و چهارراه الراعی است.

پیشتر این شورا از انتقال دفتر مرکزی خود به داخل کشور سوریه در حومه شمالی حلب که تحت کنترل جناحهای مسلح وابسته به ترکیه است ، خبر داده بود.در ماه ژوئیه سال گذشته این‌ شورا تصمیم گرفت تا بخشی از جمعیت ترکمان را به مناطق اشغالی اسکان دهد.

با تشکیل شورای ترکمانی توسط ترکیه و پشتیبانی از جناح های مخالف دولت سوریه ، اردوغان کنترل شهرهای مرزی را به آن‌ها سپرده است.

در حقیقت هدف ترکیه ایجاد یک کریدور و منطقه حائل برای بریدن جمعیت کُرد دو سوی مرز است و این اقدام را در شهرهای اعزاز ، جرابلس و عفرین شروع کرده تا به شهرهای سری کانی و گری سپی رسیده است.اردوغان بصورت رسمی با اعلام اسکان  آوارگان تحت لوای منطقه امن، پروژه تغییر بافت جمعیتی مناطق کُردی را آغاز کرده است و جمعیت بومی کُردها را آواره و به جای آن‌ها خانواده گروه های مسلح و جناح های مخالف دولت سوریه و وابسته به خود و همچنین ترکمن‌های نقاط دیگر جهان را اسکان می‌دهد.

شایان ذکر است،تشکیل شورای ترکمانی سوریه در تاریخ 30 مارس 2013 ، طی نشستی در آنکارا پایتخت ترکیه ، با حضور رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه رقم خورد.

ترکیه نزدیک‌ به ۱۳ درصد خاک سوریه را از سریکانی و گری سپی و جرابلوس تا به ادلب درتصرف خود دارد.گزارش وضعیت مردم در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که این مناطق در شرایط بهنجاری به سر نمی‌برند و این نواحی جز خطرناک‌ترین نقاط سوریه بشمار می‌روند.

بنا به گفته منابع میدانی کُردپرس از جرابلوس،اعزاز،عفرین و ادلب،ارتش ترکیه و گروه‌های مسلح تحت فرمانش،شهروندان اصیل این مناطق را تحت آزار و اذیت قرار می‌دهند و با اقدامات اجباری مختلف به دنبال تغییر دموگرافی این‌مناطق هستند.روهات حسن از خبرنگاران میدانی در شمال سوریه که از نزدیک شرایط را رصد می‌کند به کُردپرس گفت:مسلحین برای واداشتن ساکن اصیل به کوچ اجباری،مردان و زنان را می‌ربایند و در مقابل درخواست مبالغ هنگفتی می‌کنند‌.

این روزنامه‌نگار که به مناطق تحت تسلط ترکیه رفته است،توضیح می‌دهد:در منطقه باب که جمعیت زیادی عرب زندگی می‌کنند، نزدیک به ۸۰ درصد جمعیت بومی و اصیل منطقه ناچار به کوچ شده‌اند و در عوض ترکیه در تلاش است تا به ترکیزه کردن این مناطق بپردازد.

ارتش ترکیه در حال پاکسازی کُردها در عفرین است و هزاران نفر از جهادی‌ها و خانواده‌های آنان را از غوطه شرقی،شام،درعا و ادلب به عفرین منتقل نموده است.آن‌ها به اجبار کُردها را از خانه‌هایشان‌ بیرون می‌اندازند و بجایشان جهادی‌ها را مستقر می‌کنند. ارتش ترکیه علاوه بر پاکسازی کُردها در عفرین در حال ایجاد کمربندی ترکمانی در منطقه "بلبل" تا"جندرس" است.این‌پروژه را از زمان کنترل جرابلوس و اعزاز آغاز کرده بودند.در زمان کنترل جرابلوس و اعزاز نزدیک‌ به ۲۰۰ روستای کُردنشین نزدیک به مرز ترکیه را خالی کردند و به جای آن‌ها ترکمن‌ها را ساکن کردند.ترکیه در حال ترکیزه کردن مرز ترکیه با سوریه است.

همچنین احمد کالو از ساکنان عفرین که به تل رفعت کوچ کرده است،به کُردپرس می‌گوید:ارتش ترکیه به افرادی که امروز در عفرین زندگی می‌کنند شناسنامه ترکیه‌ای می‌دهد.

منابع کُردپرس خبر می‌دهند،از جرابلس تا عفرین زبان ترکی به عنوان زبان رسمی در مدارس تدریس می‌شود و حتی اسم بیمارستان‌ها و مدارس و اماکن عمومی هم به ترکی تغییر یافته است و پرچم ترکیه بر روی همه نهادهای اداری افراشته شده است و همه این را به منزله آن می‌دانند که این مناطق بخشی از خاک ترکیه هستند.

از سوی دیگر ،ترکیه خانواد‌های مسلحین تحت فرمان خود را در مناطق تصرف شده ساکن کرده و خانه و سرپناه در اختیارشان قرار داده است.علاوه بر آن مسلحین جوانان را به اجبار به صفوف گروه‌های معارض می‌فرستند.

محمد احمو از ساکنان منطقه باب درخصوص وضعیت مردم منطقه به کُردپرس،می‌گوید:در اطراف باب که روستاهای کُردنشین قرار دارد،مسلحین محصول کشاورزی کُردها را به زور می‌گیرند و به انبارهای خود می‌فرستند.همچنین اموال شهروندان کُرد را توقیف می‌کنند و آن‌ها را به وابستگان‌مسلحین‌ می‌دهند.

برخی منابع خبری دیگر به کُردپرس گفتند:گرو‌های مسلح دختران جوان و زنانی که شوهرانشان‌ فوت کرده را به زور به عقد مسلحین در می‌آورند.همچنین زنان‌ نباید تنها از خانه بیرون بیایند و باید با چادرهای مشکی خود را بپوشانند.

 

کردپرس

 

انتهای پیام/a.p

یکشنبه 15 دی 1398 | 08:49

کد خبر : 34803

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید