کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گزارش؛

خبرهای ضد و نقیض از فساد مالی در شهرداری قروه؛ واقعیت چیست؟

شهرداری قروه،شورای شهر،امام جمعه،تخلفات،تخلفات اداری،سازمان بازرسی،قوه قضاییه

این روزها در حالی از تخلفات شهرداری قروه در فضای مجازی صحبت می شود که این مجموعه در آخرین ارزیابی عملکرد شهرداری های استان کردستان رتبه نخست را از آن خود کرده است!

به گزارش کُردتودی، چندی پیش در برخی خبرگزاری های محلی استان کردستان مطالب مختلفی در خصوص تخلفات شهرداری و همچنین در شبکه های اجتماعی مطالبی در خصوص تخلفات و فساد در شهرداری قروه مطرح شد که در همین رابطه امام جمعه قروه نیز طی سخنانی در خطبه های نماز جمعه به این موارد اشاره نمود و با بیان اینکه سازمان بازرسی استان کردستان 22 مورد تخلف را از شهرداری قروه احصاء نموده است مهر تاییدی بر ادعاهای خبرگزاری ها و کانال های تلگرامی شبکه های اجتماعی قرار داد و پس از آن شاهد انتشار بیانیه ای از سوی برخی طلاب و فعالان اجتماعی سیاسی شهرستان قروه در حمایت از مواضع ضد فساد امام جمعه قروه بودیم که موج انتشار آن در شبکه های اجتماعی نیز نمود بیشتری داشت.

 

اما نکته ای که در این موارد حائز اهمیت است این است که تاکنون هیچ یک از افرادی که از تخلفات شهرداری قروه سخن به میان آورده اند هیچگونه سند و مدرکی دال بر اثبات سخنان خود ارائه نکرده اند و تاکنون قوه قضاییه و حتی سازمان بازرسی استان کردستان نیز صحت یا عدم صحت این مطالب را به صورت شفاف و مشخص و از طریق رسانه های جمعی اعلام ننموده است.

 

حتی در همین رابطه امام جمعه قروه در سخنرانی هفته گذشته خود در خطبه های نماز جمعه اعلام کرد، مدارکی دارد که اگر انتشار یابند دیگر قابل جمع کردن نخواهند بود اما تاکنون هیچ نوع سندی در این خصوص ارائه نداده است!

 

این در حالی است که انتظار می رود اگر مدرکی دال بر این حقیقت که تخلف و یا فسادی در شهرداری قروه رخ داده است وجود دارد ، انتشار یابد و دلیلی بر پنهان کردن آن نیز وجود نداشته باشد.

 

آنگونه که رییس شورای شهر قروه نیز در جلسه ای که شب گذشته در محل شورای شهر و با حضور شهردار قروه برگزار شد نیز بر آن تاکید داشت.

 

حسین احمدی در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، با تاکید بر اینکه شورای شهر حاصل رای مردم است و چیزی برای پنهان کردن از مردم ندارد اظهار داشت: درب شورای شهر همیشه به روی مردم و فعالین سیاسی و اجتماعی باز است و سه شنبه ها نیز دارای دیدار عمومی هستیم و هر کس که انتقادی از ما داشته باشد می تواند به اینجا بیاید و انتقادات خود را بیان نماید و ما هیچ چیزی برای پنهان کردن نداریم.

 

به گفته وی شهرداری سالیانه 2 بار گزارش عملکرد خود را ارائه می دهد و ما آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

وی ادامه داد: گزارش عملکرد شهرداری ظرف یکسال گذشته نیز به زودی آماده خواهد شد که آن گزارش را هم در داخل شهر منتشر خواهیم نمود.

 

رتبه نخست شهرداری قروه در آخرین ارزیابی عملکرد شهرداری های استان کردستان

 

احمدی در ادامه با بیان اینکه شهرداری قروه در آخرین ارزیابی عملکرد شهرداری های استان کردستان رتبه نخست را از آن خود کرده است و این نشان دهنده توانمندی این مجموعه می باشد، گفت: در استان کردستان تاکنون سه شهردار سقز، بیجار و دیواندره استعفا داده اند و شهرداری مریوان نیز حال و روز خوبی ندارد و در واقع در میان تمام شهرداری های استان کردستان این تنها شهرداری قروه است که بدون بدهی به پرسنل خود فعالیت می نماید و حتی ماه گذشته ما حقوق و مزایای پرسنل را ده روز زودتر نیز پرداخت نموده بودیم و با توجه به وضعیت اقتصادی کشور این کار کمی نبوده و نیست.

 

وی ادامه داد: ما در هر قسمت که شاهد تخلفی باشیم یک دقیقه نیز سکوت نخواهیم کرد و سریعا استیضاح را برگزار می کنیم اما باید مسائلی که مطرح می شود ثابت شود.

 

احمدی با بیان اینکه متاسفانه مسائلی که مطرح می شود بدون هیچ نوع اسناد و مدارکی است، گفت: تخلفات به دو صورت مالی و اداری ایجاد می شود و تخلفات اداری تا حدودی اجتناب ناپذیر است که در رابطه با شهرداری نیز تخلفات احصا شده اداری است و در این رابطه سازمان بازرسی که تمام اعضای آن قاضی هستند و می توانند رای صادر کنند مسائل را مورد بررسی قرار داده اند.

 

به گفته وی مسئله فساد با مسئله تخلفات اداری کاملا متفاوت است و در این میان این درست نیست که مسئولین شهر را زیر سوال ببریم.

 

احمدی ادامه داد: مردم باید بدانند شهرداری شهر قروه تنها شهرداری است که حقوق پرسنل خود را بدون فوت وقت پرداخت می کند اما متاسفانه چنین مسائلی را دیگران مطرح نمی کنند.

 

وی افزود: تشویش اذهان عمومی نه خواسته شورای شهر و نه خواسته هیچ شخص دیگری نیست و اینکه بیان می شود برخی افراد در این خصوص تهدید شده اند یک سخن کذب است چرا که در جلسه شورای آموزش و پرورش تمامی مسئولین و فرماندار و امام جمعه شهرستان نیز حضور داشتند و اگر تهدیدی رخ می داد تمامی مسئولین نیز شاهد آن بودند.

 

احمدی گفت: هر شخصی باید در قبال مسائلی که مطرح می کند دلیل و مدرک داشته باشد و باید مسئولیت سخنان خود را گردن بگیرد.

 

به گفته احمدی یک سری افراد هستند که می خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند و متاسفانه در فضای مجازی با آبروی پرسنل شهرداری بازی می کنند.

 

وی تصریح کرد: اعلام نموده اند که شهرداری قروه دارای 22 تخلف است اما تخلفات اداری دارای سطح بندی است و هر یک توسط سازمان بازرسی استان مورد بررسی قرار می گیرد.

 

وی به یکی از این نوع تخلفات اداری اشاره نمود و افزود: یکی از این تخلفات اداری مربوط به تخفیفات عوارض شهرداری به مناسبت 22 بهمن ماه می باشد در حالی که نمی توان به چنین مواردی در جهت تضعیف شهرداری استناد نمود.

 

وی در ادامه با بیان اینکه طی هفته گذشته با معاون وزیر و رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کل کشور دیدار نموده اند افزود: با هماهنگی های صورت گرفته از طرف آقای مرادی نماینده محترم مردم شهرستان های قروه و دهگلان با آقای دکتر جمالی نژاد معاون وزیر و رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور دیدار نمودیم.

 

احمدی ادامه داد: در این دیدار اعضای شورای شهر و شهردارهای حوزه شهرستان های قروه و دهگلان هر کدام چند دقیقه ای فرصت داشتیم و مشکلات را مطرح نمودیم و دارای دستاوردهای مناسبی بود.

 

وی افزود: یکی از موضوعاتی که مطرح نمودیم مشکل کمبود قیر بود چرا که به شهرهای زیر 50 هزار نفر قیر یارانه ای تعلق می گیرد اما آمار شهر قروه بالا تر از این آمار است و قیر یارانه ای به ما تعلق نمی گیرد اما قول ارائه قیر را گرفتیم.

 

احمدی به تخصیص اعتبار به شهرداری های شهرستان برای ایجاد جایگاه اصولی دفن زباله اشاره نمود و بیان داشت: به این طریق به دنبال این هستیم تا بحث پسماند زباله یکبار برای همیشه رفع شود.

 

به گفته احمدی ترفیع درجه شهرداری از 8 به 9 ، بررسی کمبود ماشین آلات عمرانی و راه سازی ، تعیین تکلیف و تعیین وضعیت نیروهای قراردادی پیمانی و شرکتی، ارتقای واحد آتش نشانی به سازمان آتش نشانی ، نبود درآمد پایدار شهرداری های شهرهای کوچک که نیاز به سرمایه گذاری در شهر می باشد، ارزش افزوده که پیش از این به صورت شهرستانی دریافت می شده است و درخواست ما بر همین اساس بوده و همچنین بررسی مشکل ناحیه منفصل شهری قلعه که باید دارای بودجه ای مناسب باشد تا مشکلات این بخش نیز برطرف گردد که از جمله درخواست های ما در حضور رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور بود.

 

وی ادامه داد: در این جلسه به ما قول داده شد که 457 میلیون اعتبار برای خرید تجهیزات و ماشین آلات به شهرداری قروه تخصیص یابد که البته این میزان کافی نمی باشد و همچنین جهت تامین قیر شهرستان نیز اختصاص یک میلیارد و 400 میلیون تومان قیر برای شهرستان قروه وعده داده شد که در آینده در اختیار شهرداری قرار می گیرد.

 

در همین رابطه و به گزارش خبرگزاری کردپرس «پرستو شکری» به عنوان یکی از اعضای شورای شهر قروه که در واقع یکی از افراد پیگیر در خصوص تخلفات شهرداری قروه بود و حتی در زمان ریاست خود در شورا به طور جدی بسیاری از تخلفات را شناسایی و پیگیری کرده است؛ در نامه ای به شهردار قروه تذکر داده و خواستار پاسخ گویی به یکسری از موارد در این زمینه شد.  

 

در نامه تذکر «پرستو شکری» آمده که باتوجه به ماده 83 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخابات شهرداران مصوب سال 75، تذکر قانونی به «حسین پروندی» اعلام و باید نتیجه ظرف مدت یک هفته به شورا ارسال شود.   

 

او در نامه خود پاسخ به یکسری از موارد مرتبط را خواسته است. مواردی شامل:

 

* گزارش اقدامات انجام شده توسط شهرداری در خصوص حل دایمی مشکل پسماند شهری باتوجه به اینکه انتقال آن به خارج از شهرستان اقدامی موقت و کوتاه مدت بوده است.

 

* گزارش اقدامات انجام شده توسط شهرداری در راستای اجرای مصوبه شورا در خصوص انجام حسابرسی شهرداری و سازمان های وابسته، مربوط به سال های 95، 96 و 97.

 

* ارائه توضیح در خصوص نامه مربوط به استعفای غیرواقعی شهردار و درخواست تبدیل وضعیت ایشان.

 

* گزارش اقدامات انجام شده توسط شهرداری در خصوص نحوه واگذاری جایگاه های CNG شهر قروه به پیمانکار در سال های 96، 97 و 98 با در نظر گرفتن تفاوت فاحش اجاره با موارد مشابه در استان.

 

* گزارش اقدامات انجام شده در راستای انجام پیشنهادات اصلاحی سازمان بازرسی کل استان کردستان.

 

به گزارش کُردتودی، بدون شک شفاف سازی و سخن گفتن بر اساس مستندات مشخص و عینی یک راهکار اصلی برای اثبات هر سخن خواهد بود و قوه قضاییه نیز به عنوان مرجع مورد تایید تمامی مردم در ارتباط با تخلفات اداری و حتی مفاسد اقتصادی پرونده هایی از این دست را مورد بررسی قرار می دهد و با هیچ شخص و هیچ نهادی مماشاتی در این رابطه صورت نمی گیرد و استقلال قوه قضاییه نیز چیزی جز این نمی باشد.

 

امید آنکه آنچه حقیقت است بیان شود و مردم نیز از وقایع رخ داده مطلع شوند.

 

گفتنی است این گزارش صرفا در جهت بیان وقایع رخ داده در فضای مجازی و به دلیل اطلاع یافتن عموم مردم منتشر شده است و به معنای تایید و یا رد ادعاهای هیچ یک از طرفین از سوی کردتودی، نمی باشد و آنگونه که پیش از این نیز بیان شد تا زمانی که مدرکی دال بر بیان حقیقت ها ارائه نشود نمی توان در این خصوص اظهار نظر نمود.

 

انتهای پیام/a.s

پنجشنبه 12 دی 1398 | 07:02

کد خبر : 34768

منتشر کننده : م ح/sab

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید