کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گزارش؛

پرستاران؛ فرشتگان شب زنده داری که مشق عشق می کنند

سفید پوش،شب زنده دار،پرستار

پنجم جمادی الاول، سالروز ولادت شیرزن صحرای کربلا، زینب کبری است. این روز مبارک، از سال ها پیش، «روز پرستار» نامیده شده است.

به گزارش کُردتودی، پرستار، واژه آشنایی که یاد آور آرامش پس از طوفان است. این واژه نام آشنا هر فردی را به یاد شخصی می اندازد که در لحظات سختی، ناراحتی و ساعتی که به کمک نیاز داریم، یاری رسان ماست. انسانهای بی ادعایی که به معنای واقعی کلمه، خالصانه کار می کنند و تمام تلاش خود را معطوف می سازند تا بیماران، دوران نقاهت خود را به آرامی سپری کنند.ارزش و اهمیت این شغل پرعاطفه به قدری است که مقام معظم رهبری، پرستاران، این سپیدپوشان سخت کوش را، همانند فرشتگان رحمت و ملائکه آسمانی می داند و درباره ایشان می فرماید: آن وقت که بیمار از همه جا دستش کوتاه است، در آن ساعاتی که حتی همسر، فرزندان و پدر و مادر بیمار هم بالای سرش نیستند، چشم امیدش بعد از خدا، به پرستار است، و این پرستار است که مثل ملائکه آسمانی، مثل فرشتگان رحمت، به دردها، مشکلات و نیازهای جسمی و عاطفی او پاسخ می دهد.

 


همچنان ایشان در بیانات خود در مورد سختی کار پرستاران می فرماید: «پرستاری، یکی از سخت ترین کارها از لحاظ فشار روحی و جسمی برای پرستار است.

 

نشستن پهلوی بیمار، با او به مهربانی رفتار کردن، به او لبخند زدن، و او را با عمل، رفتار و پذیرایی خود، از رنج های فراوان دوران بیماری رهاندن، تحملِ پولادین لازم دارد. پرستار، با چنین وضعیتی روبه روست. ... چه سرمایه عظیمی از حِلم و تحمل و گذشت و مدارا و اخلاق خوش لازم است تا پرستار بتواند با بیمار سرکند. اما منش بیمار با پرستار، بر عکس منش پرستاری، مهربانی نیست؛ گاهی تندی است. گاهی کسان بیمار اگر خدمتی، اندکی دیر شود، توقعاتشان در برابر پرستار، حالت اعتراض می گیرد. گاهی تندی می کنند و گاهی پرخاش. تحمل اینها خیلی سخت است.

 


 

محبت حسینی یکی از پرستاران عرصه سلامت در بیمارستان توحید سنندج است که تمام دغدغه اش خدمت صادقانه و به موقع به بیماران است .

 


وی سعه صدر و ارتباط اجتماعی بالا و وجدان کاری را سه ویژگی اصلی یک پرستار برای پیشبرد فعالیتش می داند.

 


 

حسینی می گوید: فردی که وارد این شغل می شود باید از لحاظ روحی فرد توانمندی باشد تا بتواند مشکلات مربوط به این حرفه را تحمل کند.وی در ادامه به خاطرات تلخ و شیرین این شغل اشاره می کند و می گوید: حقیقتا خاطرات تلخ و شیرین در این حرفه بیشتر از هر شغل دیگر است چرا که ممکن است هر پرستاری در شیفت کاری خود نظاره گر اتفاقات تلخ و شیرین بسیاری باشد و جا دارد بگویم مرگ هر بیمار بخصوص مرگهای ناگهانی  برای یک پرستار شوکه کننده است و این اتفاق تلخ تا مدتها بر روح پرستار تاثیر گذار خواهد بود و دیدن چهره خندان یک بیمار بعد از بهبودی زیباترین وشیرین ترین خاطره یک پرستار خواهد بود.

 

فرشته احمدی دیگر پرستاری است که در بیمارستان توحید سنندج در این شغل در حال خدمت کردن است وی کمبود پرستار را که همین امر موجب شده فشار ناشی از آن را دیگر پرستاران شاغل جبران نمایند را از مهمترین مشکلات کاری جامعه پرستاری عنوان می کند.پرویز علیخانی دیگر تحصیل کرده رشته پرستاری در بیمارستان توحید است که معتقد است حرفه پرستاری از نیازهای اصلی جامعه و شغل حساسی است كه انتظار داریم رسانه ها به مسائل و مشكلات فعالان این قشر بیشتر بپردازند.

 


 

وی تصریح كرد: انتظار داریم قانون ارتقاء بهره وری خدمات بالینی برای پرستاران همچون پرستارانی كه در بخش های خاص مانند سوختگی كار می كنند، به صورت جدی تر اجرایی شود.علیخانی با بیان این كه نابرابری در پرداخت ها باعث رنجش پرستاران شده است، خاطرنشان كرد: در حال حاضر پرداخت اضافه كار و كارانه پرستاران به تعویق چند ماهه افتاده است و این قشر صرفا حقوق دریافت می كنند و مجبورند برای گذران امورات زندگی شغل دیگری نیز داشته باشند.وی در ادامه به برخورد بیماران و همراهان آنها با پرستاران اشاره كرد و ‌افزود: برخی كارها مانند نبود پزشك و متخصص در بیمارستان به پرستاران مربوط نیست اما بیماران و همراهان آنها از پرستاران می‌خواهند این مشكلات را رفع كنند.

 


وی می‌گوید: پرستاران پس از پزشك در جبهه اول ارائه خدمات درمانی، فعالیت دارند و باید با مهربانی با آن‌ها برخورد كرد.

 


 

پرستاران امروز نیز با عشق و انگیزه ای آسمانی از بیماران مراقبت می کنند و بیش از آن که به کار خود به دید شغل نگاه کنند، آن را عشقی فداکارانه می دانند، زیرا مزایای حقوقی و مالی پرستاری به هیچ وجه قابلیت جبران حجم بالای مسئولیت های این شغل پر استرس و خسته کننده را ندارد. پرستاران شبانه روز مشغول رسیدگی به بیماران هستند و نمی توانند لحظه ای را بدون دغدغه سپری کنند.

 

 

انتهای پیام/a.s

 

 

 

چهارشنبه 11 دی 1398 | 08:02

کد خبر : 34756

منتشر کننده : گ.ظ

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید