کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

مسئولان دم از حمایت می‌زنند اما در عمل خبری نیست!

خام فروشی؛ همچنان گنجینه سنگ‌های تزئینی و ساختمانی کشور را به باد می‌دهد

شهرستان قروه از دیرباز به قطب سنگ کشور شناخته‌ می شد و هر زمان نام ظرفیت اقتصادی در این منطقه بر زبان جاری ‌شده یکی از محتمل‌ترین گزینه‌ها در کنار این عنوان، توانایی‌های شهرستان در زمینه سنگ‌های تزیینی و ساختمانی بوده است.

به گزارش کُردتودی، به‌رغم قرار گرفتن شهرستان قروه در پیشانی معدن سنگ های قیمتی و زینتی هنوز هم بخش مهمی از ظرفیت‌های اقتصادی کردستان طعمه سودجویی افرادی می‌شود که رونق تولید در این بخش را گرفته و عملاً آن را به بخشی راکد تبدیل کرده‌اند. کردستان با میزان ۷۰ میلیون تُن ذخیره معادن، چهارمین استان کشور است که 101 معدن فعال، 269 معدن غیرفعال و 5 معدن در حال تجهیز را داراست و شهرستان قروه یکی از مهم ترین شهرستان های کردستان از لحاظ ذخایر مواد معدنی گوناگون از سنگ گرفته تا طلا می باشد و در کل می توان گفت گنجینه سنگ هایی می باشد که مغفول مانده است.

 


 
صادرات مواد خام معدنی همواره موضوع یکی از منازعات پردامنه در اقتصاد کردستان بوده است؛ علی رغم اینکه در نگاه نخست هیچ کس استخراج و صدور مواد معدنی را که ثروت زیرزمینی و غیرقابل بازگشت کشور بحساب می آیند، تأیید نمی کند اما به نظر می رسد در برخی مواقع و با توجه به شرایط خاص اقتصادی، مدافعان این کار نیز از ادله خوبی برخوردارند.


 
 

خام فروشی معضل صنعت سنگ قروه


حسن عبدالملکی یکی از کسانی است که درسریش آباد کارگاه صنایع سنگ های زینتی را داراست وی که دل پری از زیان کردن در این چند سال داشته است در گفتگو با خبرنگار ما گفت: تمام سنگ های زیبا و قیمتی قروه به صورت علنی و آشکارا در حال استخراج است وتنها چیزی که عاید مردم این منطقه می شودکم شدن معادن و الودگی می باشد و حرص خوردن به خاطر فروش مواد خام.

 

 

وی ادامه داد: این در حالی است که  این پتانسیل ارزشمند و خدادادی می تواند به صنعت استان کمک کند  و اگر این گنجینه ها به طور خام فروشی از استان خارج شود می توان نوید این را داد که تا چندین سال آینده تمام کارگاه های سنگ کردستان را باید قفل بست و کارگران راهی شهر های دیگر برای کارگری شوند.

 


 
عبدالملکی با بیان اینکه «مسئولان تنها حرف از حمایت می زنند و در عمل خبری نیست!» اضافه کرد: گرچه بهره برداری اقتصادی نوین از معادن در ایران قدمتی 70 ساله دارد اما به علل گوناگون که فقدان سرمایه گذاری مناسب مهمترین آنها است کردستان نتوانسته در حلقه های زنجیره ارزش معدن در جایگاه واقعی خود قرار گیرد این در حالی است که بسیاری از فعالیتهای اقتصادی به مواد معدنی وابسته بوده و این بخش یکی از ارکان مهم استقلال اقتصادی کشور محسوب می شود لذا معادن به عنوان نخستین بخش در زنجیره تامین سایر صنایع جایگاهی ویژه دارند اما بخش معدن در کردستان بخاطر نداشتن فناوری کافی، محصول خود را به قیمت بعضا ناچیز صادر می کند.

 

 

مغفول ماندن  جذب سرمایه گذار در استان

شفیعی از فعالان صنعت سنگ قروه نیز افزود: استان کردستان یکی از استان های برخوردار از لحاظ مواد معدنی با غنای بالا است که در صورتی که با جذب سرمایه گذار در صنعت سنگ موفق عمل کند در آینده ای نزدیک می تواند از لحاظ اقتصادی چهره کردستان را دگرگون سازد.

 


 

وی ادامه داد: در صورتی که  مسوولین استانی در جهت جذب  سرمایه گذار در این زمینه تلاش نمایند می توان نوید این را داد که در آینده ای بسیار نزدیک چهره استان از لحاظ اشتغالزایی جدید و ارزش افزوده ناشی از این سرمایه گذاری تغییر کند.

 

 

و مسوولین استانی باید تمام تلاش خود را  در كردستان به کار گیرند  تا مواد معدنی به صورت خام از این استان خارج نشود و در کنار این معادن واحدهای صنعتی و صنایع پائین دستی آن نيز ایجاد شود تا در کنار توسعه معدنی، شاهد توسعه صنعتی هم باشیم.

 

 

 
شفیعی اضافه کرد: معادن فعال و غنی، نیروی تحصیل کرده ، هم جواری استان کردستان با کشور عراق، وجود بازارچه های رسمی و یک مرز رسمی در کردستان و وجود زیرساخت های مناسب از مزایا و پتانسیل های این استان است که همه این عوامل باعث می شود تا این استان نسبت به نقاط دیگر برای سرمایه گذاری جذابیت بیشتری داشته باشد.

 


 

قروه قطب صنایع تبدیلی سنگ های تزیینی است

محسن قنبری نیز از افرادی است که در زمینه تبدیل سنگ های پرتی به تزیینی مشغول فعالیت است و 8 اقا و 12 خانم در کارگاه کوچک وی مشغول فعالیت هستند وی نیز در گفتگو با خبرنگار ما گفت:  در شهرستان قروه و در بخش سریش آباد خام فروشی می شود و چینی ها می آیند  و این سنگ ها را می برند واین سبب شده است که از تبدیل این سنگ ها  به سنگ های تزیینی جلو گیری شود .

 

 

قنبری ادامه داد: ما با فراوری های سنگ هایی که پرتی می شود محصولی تولید و صادر هم می کنیم و اگر بتوانیم چند دستگاه اضافه کنیم و مورد حمایت قرار بگیریم می توانیم افراد زیادی را در این حوزه به کار گیریم  و امروز حتی با این تعدا نیرو و سرمایه توانسته ایم سنگ انتیک فروشی  هم راه اندازی کنیم.

 

 
سنگ به یک مافیای بزرگ در قروه تبدیل شده است

 احد حیدری یکی از فعالان حوزه سنگ در قروه و صاحب کارگاه بزرگ تولیدات مصنوعات سنگی در قروه در گفتگو با کردتودی بیان کرد:  در فروش سنگ به کارگاه ها و واحد های تولیدی در قروه باند بازی می شود و برای ما شفاف نیست که  این همه ثروت را کجا می برند و دلالان بازار خام فروشی را زیاد کرده اند.

 

 

حیدری افزود: ما در سال های قبل در کارگاه برای 30 نفر اشتغال زایی کرده بودیم ولی رد حال حاضر این تعداد به 8 نفر رسیده است  در صورتی که ما حمایت می شدیم می توانستیم برای 1000 نفر شغل ایجاد کنیم و بدون واسطه با چین کار کنیم و صنعت لوستر سازی  را راه اندازی کنیم ولی متاسفانه باند و باند بازی در صنعت سنگ در قروه و سریش آباد غو غا می کند.

 

 

وی ادامه داد: خام فروشی مشکل شهرستان قروه در زمینه سنگ است  ماهی 1 ماشین سنگ به واحد تولیدی ما  می دهند و در حال حاضر ماهی 20تن می دهند این در حالی است که کارگاه ما با همان وضعیت مصرف روزانه 15 تن را داراست ولی در حال حاضر نصف ظرفیت را داریم کار می کنیم.

 


 
وی در پایان یاد اور شد: برای ما هم روشن نیست که راه برون رفت از فروش مواد اولیه خام کی خواهد امد و دست یابی به تکنولوژی روز دنیا در عرصه های مختلف استان کی خواهد بود  تا با تغییراتی حتی اندک به ارزش افزوده ای بالا و حداکثری در استان دست یابیم.


انتهای پیام/m.r

  چهارشنبه 4 دی 1398 | 08:19

  کد خبر : 34687

  منتشر کننده : م ر/a

  هیچ نظری ثبت نشده است!

  کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  نام *
   

  کد امنیتی Captcha image
   
     

  ADS

  ADS

  ADS

  ADS

  ADS

   

  کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید