کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

به دلیل نبود جاده؛

مهاجرت صد خانوار از یک روستا در دهگلان

مشکل جاده روستای زاغه,توسعه راه روستایی,بی توجهی به روستا نشینان,مهاجرت 4 خانوار جدید زاغه به شهر,حاشیه شهر,رها شدن کشاورزی

اعضای شورا اسلامی و دهیار روستای زاغه شهرستان دهگلان خواستار حل مشکل جاده ارتباطی این روستا شدند.

به گزارش کُردتودی، از آنجایی که برخورداري از حداقل امكانات رفاهي و خدمات عمومي براساس اصول قانون اساسي حق مسلم همه اقشار كشور از جمله روستائيان است و محروميت از امكانات عمومي همواره يكي از مهمترين موارد دافعه روستايي و بروز مهاجرت و جابجايي جمعيتي است که ارائه خدمات عمومي و امكانات زيربنايي در نقاط روستايي نيازمند طراحي و تدوين برنامه اي با اهداف مشخص است.


با توجه به اینکه توسعه آسفالت جاده هاي روستايي نقش مهمي در شکوفايي منطقه دارد اغلب مسير ارتباطي منطقه خاکي و تردد در اين جاده ها بسيار سخت و دشوار است و وضعيت راه هاي ارتباطي روستانشينان با شهر بسيار نامناسب بوده که فراهم نبودن زيرساخت هاي توسعه، تاثيرات مستقيم و غيرمستقيمي درعقب ماندگي روستاها دارد.

 

عمده مشکلات روستاهاي دهگلان وضعيت بد جاده ای است که از آن گله مند هستند زیرا جاده هاي خاکي پس از بارش از گل و لاي انباشته شده و تردد مردم را سخت مي کند. 


بحث راه و توجه به حمل و نقل جاده اي از مهم ترين نيازهاي روستاييان شهرستان دهگلان است که به عنوان يکي از زيرساخت هاي مهم در توسعه شهرستان محسوب مي شود و اين مساله براي روستاييان و توليدکنندگان محصولات دامي و کشاورزي براي عرضه محصولات خود به بازار و مراکز فروش از ضرورت بسياري برخوردار است.

 

روستای زاغه از توابع بخش بلبان آباد شهرستان دهگلان با جمعیت 30 خانوار از روستاهای حاصل خیز و دارای کشاورزی مستعد و حاصل خیز می باشد که به علت نامناسب بودن جاده ارتباطی و نبود امکانات رفاهی قریب به 100خانوار این روستا به شهر مهاجرت نموده اند.


 این روزها بی توجهی به مردم روستا قطعا زمینه مهاجرت به شهرها را دو چندان کرده و باعث شده که مردم کشاورز و دامدار در حاشیه شهر به شغل کاذب روی آورند و شغل اصلی خود که همان دامداری وکشاروزی است را رها کنند.


محمد علی کریمی دهیار روستای زاغه در گفتگو با خبر نگار با اشاره به مشکلات روستا اظهار داشت: روستای زاغه تا دسترسی به آسفالت 9 کیلومتر فاصله دارد که جاده کاملا خاکی و در فصل بارندگی گل ولای و تردد در آن بسیار مشکل است.

 

وی افزود: از 9 کیلومتر تا جاده اصلی 2 کیلومتر آن شن ریزی شده و 7 کیلومتر همچنان گل و لای است که تردد به سختی صورت می گیرد.

 

 

کریمی اظهار داشت: از سال 92 جاده در دست پیمانکار است اما به علت نبود اعتبار از مرداد ماه سال جاری پیمانکار به علت نبود اعتبار کار را تعطیل نموده است.


وی آسفالت راه هاي روستايي را از مطالبات به حق مردم روستاها دانست و گفت: راه ارتباطی، زيربناي توسعه و عمران و آباداني هر منطقه است.

  

رئیس شورای اسلامی زاغه: نبود جاده باعث مهاجرت بیش از 100 خانوار به شهر شده است

 

امیر کریمی رئیس شورای اسلامی روستای زاغه با اشاره به مشکلات جاده روستا بیان داشت: بی توجهی به روستا خصوصا روستای زاغه باعث مهاجرت بیش از 100 خانوار در سنوات گذشته و امسال هم 4 خانوار از 30 خانوار به علت مشکل جاده به شهر مهاجرت کردند.

 

وی افزود: چندین بار به فرمانداری، بخشداری و استانداری برا ی حل این مشکل مراجعه کرده ایم اما جواب قانع کننده به ما داده نشده است.

 

رئیس شورای اسلامی روستای زاغه گفت: هر ساله با نزدیک شدن به ایام انتخابات وعد های سرخرمن به ما داده شده و تاکنون هیچ اقدامی برای رفاه روستا صورت نگرفته است.

 

منصور فتاحی عضو شورای اسلامی روستا زاغه در ادامه با بیان اینکه نگرانی عمده مردم این روستا مشکل جاده است گفت: در حال حاضر 30 خانوار در روستا سکونت دارند و در فصل کشاورزی روستا به 100 خانوار می رسد.


وی در ادامه گفت: جاده در دست پیمانکار است که زیر سازی جاده بخاطر خاکی بودن آن در فصل بارندگی و در حال حاضر به گل و لای تبدیل شده که تردد مردم روستا را سخت نموده است.

 

 انتهای پیام/a.s

یکشنبه 1 دی 1398 | 06:20

کد خبر : 34665

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید