کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

حادثه آتش سوزی تالار عروسی و لزوم ايجاد دپارتمان «اچ.اس.ای» در شهرداری سقز

تالار مانگه شو سقز، تالار عروسی سقز، آتش سوزی تالار، عروسی سقز، HSE، پلاسکو، شهرداری

استقرار مديريت يكپارچه HSE در شهرداري ها می تواند تاثير بسزایی در افزايش كمی و كيفی سطح رفاه شهروندی و توسعه پايدار شهر بگذارد و باعث جلوگيری از وقوع شمار زيادی از حوادث و خسران جانی و مالی به شهروندان و نیروهای شهرداری و زیرمجموعه های مرتبط گردد. 

به گزارش کُردتودی، حادثه پلاسكو و رسانه اي شدن ساير حوادث در شهرهاي كوچك و بزرگ كشور كه جان و مال شهروندان را به مخاطره مي اندازند تلنگري به وضعيت مقوله ايمني و سلامت شهروندي مي باشد. مباحثي كه حتي شهر سقز هم با وجود حوادث تلخ گذشته از جمله حادثه دردناك آتش سوزی تالار عروسی و بحث بهداشت شغلی و ایمنی خود کارگران و پیمانکارن زیر مجموعه و ماشین آلالت شهرداری با آن بيگانه نيست.

بر اساس آمار سازمان بین‌المللی کار، هر ثانیه ۸ اتفاق در سراسر جهان روی می‌دهد، در این صورت اگر قربانی هر حادثه را یک نفر حساب کنیم، باید ادعا کرد هر ثانیه جان ۸ نفر از انسان‌ها با مخاطره روبرومی‌شود. این آمار بیانگر اهمیت و ضرورت وجود نهادهایی در حوزه ایمنی، بهداشت و محیط زیست در همه فعاليت هاي بشري اعم از زندگي شهري و يا فعاليت هاي صنعتي است.

پيرو تدوين سامانه هاي مديريت يكپارچه محيط زيست، ايمني و بهداشت شغلی در سال هاي 1996 و 1999 و كسب موفقيت از بكارگيري این سيستم هاي مديريتي، شركتهاي نفتي معتبر جهان نظير شل، بي پي، توتال، انجمن بين المللي توليد كنندگان نفت و گاز (OGP) و غيره به تدوين راهنماي استقرار و توسعه سيستم مديريت بهداشت، ايمني و محيط زيست (HSE-MS) پرداختند.در اواخر سال 1380 پيرو تایید وزير نفت مبني بر استقرار سيستم مديريت HSE در اين وزارتخانه، شوراي مركزي نظارت بر ايمني و آتش نشاني، نسبت به انتخاب و ترجمه خطوط راهنماي HSE-MS تدوين شده توسط OGP همت گمارد و بدین ترتیب سیستم مدیریت HSE در ایران به صورت رسمی مطرح گردید. اما در شهرداري ها در اسفند 1387 خط مشي مديريت HSE شهرداري تهران به اركان اين سازمان ابلاغ گشت و نگاه نوين و جامع به مقوله بهداشت، ايمني و محيط زيست به حوزه مديريت شهري در ايران راه يافت. از آنجا كه سلامت شهروندان با كاهش مخاطرات زندگي شهري، فراهم ساختن بهداشت عمومي و حرفه ای دسترسي به محيط زيستي سالم گره خورده است، استقرار مديريت يكپارچه HSE در شهرداري ها مي‌تواند به بركت مديريت جامع در اين سه حوزه، تاثير بسزايي در افزايش كمي و كيفي سطح رفاه شهروندي و توسعه پايدار شهر بگذارد و باعث جلوگيري از وقوع شمار زيادي از حوادث و خسران جاني و مالي به شهروندان و نیروهای شهرداری و زیرمجموعه های مرتبط گردد. 

همانطور كه گفته شد مديريت يا دپارتمان HSE داراي بخش‌هاي ايمني، بهداشت و محيط زيست خواهد بود كه با اعمال مديريت واحد و هم افزايي توان خدمت رساني، سياستگذاري و جذب بودجه را در شهرداري ها دو چندان مي‌كند. سازمان آتش‌نشاني زير نظر بخش ايمني در دپارتمان HSE خواهد بود. بخش ايمني علاوه بر ارائه خدمات به حادثه ديدگان، در پيشگيري از وقوع حوادث از طريق مديريت و پايش دقيق تمامي فعاليت‌هاي شهري اعم از ساخت و ساز، كارگاهي و خدمات رساني، مبلمان، طراحي خيابان‌ها و دسترسي هاي شهري و غيره فعال است. در بخش محيط زيست تمامي موازين كنترل آلايندگي هاي هوا، آب و خاك در حوزه شهري رصد و كنترل مي‌گردند. مسائل مربوط به بهداشت حرفه ای (شغلی یا صنعتی)و بهداشت عمومي هم در بخش بهداشت سازماندهي مي‌گردند. سازمان مديريت پسماند مجموعه ديگري است كه در ساختار شهرداري‌ها وجود دارد و ذيل مديريت HSE قرار مي‌گيرد.

امروزه کمبود آموزش‌ها و خدمات HSE درحوزه شهروندی کاملاً مشهود بوده و کمبود فرهنگ HSE وعدم آشنایی با قواعد والزامات HSE درزندگی شهری، هزینه‌ی زیادی را به مدیران شهری، محیط شهری وشهروندان تحمیل کرده است كه با استقرار مديريت HSE به اين امر كمك شاياني مي‌شود. باتوجه به تجربه موفق مديريت HSE در صنعت نفت بعنوان يك صنعت پيشگام در اين حوزه و روند فراگير شدن مديريت HSE در ساير حوزه ها اعم از شهرداري‌ها، بيمارستان‌ها و غيره به نظر مي‌رسد حركت شهرداري سقز به اين سو مي‌تواند جايگاه ممتازي را براي اين نهاد در بين شهرداري‌هاي همتراز ايجاد كند و سطح خدمات و كيفيت زندگي بالاتري را براي شهروندان و پرسنل خود رقم بزند. به اميد روزي كه شاهد شهري بدون حادثه، محيط زيستي سالم و بهداشت حرفه ای و عمومی درخور در شهر سقز باشيم.

 

به گزارش کُردتودی، HSE MS نظام واحدی است که صنایع برای یکپارچه کردن و رسیدن به دید منطقی و فراگیر در زمینه ایمنی، بهداشت و محیط زیست برای مدیریت این بخش پیشنهاد نمودند؛ که به دلیل پیوستگی و در هم تنیدگی این مقوله‌ها نظامی واحد به نام HSE تشکیل شد. در برخی صنایع نیز تضمین کیفیت نیز به این مجموعه اضافه گردید HSEQ به عبارتی ساده‌تر استاندارد HSE روندی مدیریتی برای پوشش دادن نقاط ضعف ایمنی و بهداشتی یک مجموعه صنعتی خواهد بود.

محمد نظری: کارشناس
مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار

 

انتهای پیام/h.e

یکشنبه 17 آذر 1398 | 08:24

کد خبر : 34541

منتشر کننده : sh.s

شهروند پاسخ یکشنبه 17 آذر 1398 | 23:45

0
3

در کشور ما متأسفانه مباحث HSE حتی در سازمانهایی هم که دارای این دپارتمان هستند، کاملا نادیده گرفته می شود و بعنوان یک واحد «کار تراش»، «پول حرام کن» و «مزاحم» به آن می نگرند. در کلیه حوادثی که در جای جای کشور اتفاق می افتد، نادیده گرفتن مسایل HSE یکی از فاکتورهای اصلی حوادث است.

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

 

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید