کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

حادثه آتش سوزی تالار عروسی و لزوم ايجاد دپارتمان «اچ.اس.ای» در شهرداری سقز

تالار مانگه شو سقز، تالار عروسی سقز، آتش سوزی تالار، عروسی سقز، HSE، پلاسکو، شهرداری

استقرار مديريت يكپارچه HSE در شهرداري ها می تواند تاثير بسزایی در افزايش كمی و كيفی سطح رفاه شهروندی و توسعه پايدار شهر بگذارد و باعث جلوگيری از وقوع شمار زيادی از حوادث و خسران جانی و مالی به شهروندان و نیروهای شهرداری و زیرمجموعه های مرتبط گردد. 

به گزارش کُردتودی، حادثه پلاسكو و رسانه اي شدن ساير حوادث در شهرهاي كوچك و بزرگ كشور كه جان و مال شهروندان را به مخاطره مي اندازند تلنگري به وضعيت مقوله ايمني و سلامت شهروندي مي باشد. مباحثي كه حتي شهر سقز هم با وجود حوادث تلخ گذشته از جمله حادثه دردناك آتش سوزی تالار عروسی و بحث بهداشت شغلی و ایمنی خود کارگران و پیمانکارن زیر مجموعه و ماشین آلالت شهرداری با آن بيگانه نيست.

بر اساس آمار سازمان بین‌المللی کار، هر ثانیه ۸ اتفاق در سراسر جهان روی می‌دهد، در این صورت اگر قربانی هر حادثه را یک نفر حساب کنیم، باید ادعا کرد هر ثانیه جان ۸ نفر از انسان‌ها با مخاطره روبرومی‌شود. این آمار بیانگر اهمیت و ضرورت وجود نهادهایی در حوزه ایمنی، بهداشت و محیط زیست در همه فعاليت هاي بشري اعم از زندگي شهري و يا فعاليت هاي صنعتي است.

پيرو تدوين سامانه هاي مديريت يكپارچه محيط زيست، ايمني و بهداشت شغلی در سال هاي 1996 و 1999 و كسب موفقيت از بكارگيري این سيستم هاي مديريتي، شركتهاي نفتي معتبر جهان نظير شل، بي پي، توتال، انجمن بين المللي توليد كنندگان نفت و گاز (OGP) و غيره به تدوين راهنماي استقرار و توسعه سيستم مديريت بهداشت، ايمني و محيط زيست (HSE-MS) پرداختند.در اواخر سال 1380 پيرو تایید وزير نفت مبني بر استقرار سيستم مديريت HSE در اين وزارتخانه، شوراي مركزي نظارت بر ايمني و آتش نشاني، نسبت به انتخاب و ترجمه خطوط راهنماي HSE-MS تدوين شده توسط OGP همت گمارد و بدین ترتیب سیستم مدیریت HSE در ایران به صورت رسمی مطرح گردید. اما در شهرداري ها در اسفند 1387 خط مشي مديريت HSE شهرداري تهران به اركان اين سازمان ابلاغ گشت و نگاه نوين و جامع به مقوله بهداشت، ايمني و محيط زيست به حوزه مديريت شهري در ايران راه يافت. از آنجا كه سلامت شهروندان با كاهش مخاطرات زندگي شهري، فراهم ساختن بهداشت عمومي و حرفه ای دسترسي به محيط زيستي سالم گره خورده است، استقرار مديريت يكپارچه HSE در شهرداري ها مي‌تواند به بركت مديريت جامع در اين سه حوزه، تاثير بسزايي در افزايش كمي و كيفي سطح رفاه شهروندي و توسعه پايدار شهر بگذارد و باعث جلوگيري از وقوع شمار زيادي از حوادث و خسران جاني و مالي به شهروندان و نیروهای شهرداری و زیرمجموعه های مرتبط گردد. 

همانطور كه گفته شد مديريت يا دپارتمان HSE داراي بخش‌هاي ايمني، بهداشت و محيط زيست خواهد بود كه با اعمال مديريت واحد و هم افزايي توان خدمت رساني، سياستگذاري و جذب بودجه را در شهرداري ها دو چندان مي‌كند. سازمان آتش‌نشاني زير نظر بخش ايمني در دپارتمان HSE خواهد بود. بخش ايمني علاوه بر ارائه خدمات به حادثه ديدگان، در پيشگيري از وقوع حوادث از طريق مديريت و پايش دقيق تمامي فعاليت‌هاي شهري اعم از ساخت و ساز، كارگاهي و خدمات رساني، مبلمان، طراحي خيابان‌ها و دسترسي هاي شهري و غيره فعال است. در بخش محيط زيست تمامي موازين كنترل آلايندگي هاي هوا، آب و خاك در حوزه شهري رصد و كنترل مي‌گردند. مسائل مربوط به بهداشت حرفه ای (شغلی یا صنعتی)و بهداشت عمومي هم در بخش بهداشت سازماندهي مي‌گردند. سازمان مديريت پسماند مجموعه ديگري است كه در ساختار شهرداري‌ها وجود دارد و ذيل مديريت HSE قرار مي‌گيرد.

امروزه کمبود آموزش‌ها و خدمات HSE درحوزه شهروندی کاملاً مشهود بوده و کمبود فرهنگ HSE وعدم آشنایی با قواعد والزامات HSE درزندگی شهری، هزینه‌ی زیادی را به مدیران شهری، محیط شهری وشهروندان تحمیل کرده است كه با استقرار مديريت HSE به اين امر كمك شاياني مي‌شود. باتوجه به تجربه موفق مديريت HSE در صنعت نفت بعنوان يك صنعت پيشگام در اين حوزه و روند فراگير شدن مديريت HSE در ساير حوزه ها اعم از شهرداري‌ها، بيمارستان‌ها و غيره به نظر مي‌رسد حركت شهرداري سقز به اين سو مي‌تواند جايگاه ممتازي را براي اين نهاد در بين شهرداري‌هاي همتراز ايجاد كند و سطح خدمات و كيفيت زندگي بالاتري را براي شهروندان و پرسنل خود رقم بزند. به اميد روزي كه شاهد شهري بدون حادثه، محيط زيستي سالم و بهداشت حرفه ای و عمومی درخور در شهر سقز باشيم.

 

به گزارش کُردتودی، HSE MS نظام واحدی است که صنایع برای یکپارچه کردن و رسیدن به دید منطقی و فراگیر در زمینه ایمنی، بهداشت و محیط زیست برای مدیریت این بخش پیشنهاد نمودند؛ که به دلیل پیوستگی و در هم تنیدگی این مقوله‌ها نظامی واحد به نام HSE تشکیل شد. در برخی صنایع نیز تضمین کیفیت نیز به این مجموعه اضافه گردید HSEQ به عبارتی ساده‌تر استاندارد HSE روندی مدیریتی برای پوشش دادن نقاط ضعف ایمنی و بهداشتی یک مجموعه صنعتی خواهد بود.

محمد نظری: کارشناس
مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار

 

انتهای پیام/h.e

یکشنبه 17 آذر 1398 | 08:24

کد خبر : 34541

منتشر کننده : sh.s

شهروند پاسخ یکشنبه 17 آذر 1398 | 23:45

0
3

در کشور ما متأسفانه مباحث HSE حتی در سازمانهایی هم که دارای این دپارتمان هستند، کاملا نادیده گرفته می شود و بعنوان یک واحد «کار تراش»، «پول حرام کن» و «مزاحم» به آن می نگرند. در کلیه حوادثی که در جای جای کشور اتفاق می افتد، نادیده گرفتن مسایل HSE یکی از فاکتورهای اصلی حوادث است.

بختیار رحمانی (کارشناس ایمنی صنعتی ) پاسخ جمعه 25 بهمن 1398 | 12:06

0
0

البته بایستی در بدو تشکیل این دپارتمان ها دقت داشت که از متخصصین تحصیل کرده این حوزه مثل رشته های مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار و یا مهندسی ایمنی صنعتی و یا کارشناسان ارشد مدیریت HSE با رشته های پایه مهندسی بهداشت حرفه ای و مهندسی ایمنی صنعتی استفاده شود (دقت کنید که رشته HSE یک رشته مدیریتی است نه فنی ...و رشته هایی تحت عنوان کارشناس و مهندس HSE در هیچ دانشگاهی در دنیا تدریس نمی شود ) استفاده از رشته جدید من درآورده HSEعلمی کاربردی ها و غیر انتفاعی و دانشگاه آزاد ها که اعتبار و امکانت لازم جهت تربیت نیروی متاشب در اختیار ندارند جالب نمی باشد ...همچنین استفاده از رشته غیر مرتبط دوره گزارنیده های HSE باعث به فنا رفتن HSE در گام اول و طولانی مدت خواهد شد .....

بختیار رحمانی (کارشناس ایمنی صنعتی ) پاسخ جمعه 25 بهمن 1398 | 12:33

0
0

نمونه انتقادات یکی از اساتید رشته مرتبط از تربیت رشته غیر مرتبط است که نیازمند هوشیاری مقامات استانی می باشد.
معاون وزیر علوم از صدور دستور برای دریافت گزارش جزئیات فوت دو دانشجوی دانشگاه شیراز خبر داد.
می خواستم خدمت معاون محترم وزیر عرض کنم حالا که بنا به فرموده خودتان قصد دارید بعد از دریافت گزارش با مسببان حادثه برخورد کنید یک دستور دیگری نیز صادر بفرمایید و در آن جزئیات پذیرش دانشجوی تحصیلات تکمیلی در حوزه HSE بصورت انبوه در دانشگاه ها و موسسات زیر نظر خود را جویا شوید.
در این دستور بپرسید چطور می شود دانشکده بهداشتی در این کشور با داشتن دهها پروفسور و دانشیار در حوزه مهندسی بهداشت حرفه‌ای و مهندسی بهداشت محیط و مدیریت و سایر تخصص های مرتبط در طول سال جرات پذیرش و تربیت بیش از ۶ دانشجوی کارشناسی ارشد HSE را نداشته باشد ولی فلان دانشگاه آزاد با مجوز وزارتخانه شما در طول یکسال و در دو نوبت نزدیک به یکصد دانشجو بپذیرد؟ چگونه است دانشگاه امیر کبیر با آنهمه اسم و رسمش سالیانه جرات پذیرش و تربیت دانشجو HSE به عدد انگشتان یک دست را ندارد ولی فلان موسسه غیر انتفاعی(آنهم نه در پایتخت کشور که شاید بخشی از کمبودهای نیروی انسانی متخصص و تجهیزات آزمایشگاهی و ... را بتواند از طریق سایر دانشگاهها به نوعی جبران کند) جرات می کند سالیانه دهها نفر را در این حوزه حساس و بحرانی به عنوان دانشجوی تحصیلات تکمیلی پذیرش کند. سوال کنید چگونه به مراکز تحت پوشش تان اجازه می دهید فارغ التحصیلان غیرمرتبط ترین رشته های دانشگاهی را تنها با سه ترم تحصیل با مدرک مهندسی ایمنی فارغ‌التحصیل کرده و عملا مسئولیت تامین سلامتی جان و روان صدها نفر را به آنها بسپارد؟
آقای معاون عزیز صحبت از مرگ یک یا دو دانشجو نیست سیاست های وزارتخانه جنابعالی، حداقل در حوزه HSE کشور رو به سوی فاجعه ای جبران نشدنی سوق می دهد و بقول فریدون مشیری:

صحبت از پژمردن یک برگ نیست
وای جنگل را بیابان می کنند.

ایرج محمدفام - مدرس ایمنی

ژیار پاسخ جمعه 25 بهمن 1398 | 12:35

0
0

در دانشگاههای جهان رشته‌ای بنام HSE یا مهندسی HSE وجود ندارد بلکه در سازمانها و موسسات صنعتی دپارتمانهای اجرایی با این نام وجود دارد که متولی مدیریت این حوزه است و در آن ادارات متخصصین مختلف از جمله بهداشت حرفه ای، ایمنی و محیط زیست فعالیت می کنند.
- آن چیزی که در وزارت بهداشت به رسمیت شناخته شده است تنها کارشناسی ارشد ناپیوسته مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست است (HSEMS). لذا گرایشهای مهندسی HSE در وزارت علوم مورد تایید وزارت بهداشت نیست و جایگاه قانونی ندارد. به همین صورت رشته هایی تحت عنوان کارشناسی HSE از نظر قانونی جایگاهی ندارند و اصولا مدرک تمامی رشته های موجود در دانشگاه علمی کاربردی مورد تایید شورای عالی برنامه ریزی گروه پزشکی نمی باشند و اعتبار رسمی ندارند و بالتبع نمی‌توانند در صنایع جایگزین کارشناسان بهداشت حرفه‌ای شوند.

به نقل از دکتر رستم گلمحمدی (هئیت برد رشته مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار)

دیاکو پاسخ جمعه 25 بهمن 1398 | 12:49

0
0

متاسفانه تو هیچ کدوم از شهر های استان تنها چیزی که شهرداری بهش توجه نمی کنه بحث مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی کارکنان و پیمانکاران خودش و ریسک شهری است

دلنیا مرادی پاسخ جمعه 25 بهمن 1398 | 12:52

0
0

تو شهرداری های تهران و برخی شهر های تهران اجرا شده این سیستم منتهی اگر از ورود افراد غیر مرتبط جلوگیری می کردند وضعیت بهتری می داشتند . ....همین شرکت گاز استان کردستان پر نفرات غیر مرتبط با مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمتی کار و مهندسین ایمنی صنعتی است

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید