کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

معاون بهبود تولید دامی جهاد کشاورزی:

فعال‌سازی 601 واحد راكد پرواربندی در كردستان/تولید 238 هزار تن انواع خوراك دام و طیور

معاون بهبود تولید دامی، جهاد کشاورزی،کردستان

معاون بهبود تولید دامی جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: از محل تسهیلات پایدار روستایی 601 واحد راکد با 25 هزار و 400 راس دام در استان فعال‌سازی شده است.

به گزارش کُردتودی،  احمد ذکریایی‌نژاد، در پنجمین جلسه شورای هماهنگی مدیران جهاد کشاورزی استان که با حضور رئیس سازمان برنامه‌ریزی کردستان در سنندج برگزار شد، اظهار کرد: 678 واحد یعنی 80 درصد از واحد پرواربندی موجود در استان هم‌اکنون فعال هستند.

 

وی اضافه کرد: به لحاظ ظرفیت 90 درصد از واحدهای طیور استان استان فعال است که اینها به نسبت به حوزه خدمات و صنعت منبع بزرگی هستند ولی متاسفانه کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند.

 

معاون بهبود تولید دامی جهاد کشاورزی استان کردستان با بیان اینکه 548 واحد برابر با 70 درصد از واحدهای گازرسانی شده‌اند، گفت: از نظر جوجه ریزی در 6 ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته 16 درصد رشد داریم.

 

ذکریایی‌نژاد افزود: به لحاظ تولید گوشت در 6 ماهه نخست امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته 14.3 درصد افزایش داشته‌ایم و به لحاظ قیمت 2.1 دهم درصد کاهش داشته‌ایم.

 

انجام 3 میلیون جوجه‌ریزی در ماه

 

وی گفت: ماهیانه حدود 3 میلیون جوجه‌ریزی در کردستان انجام می‌شود که یک تا 1.5 میلیون از این میزان در استان کشتار و مابقی به خارج استان صادر می‌شود که این مهم به نوبه خود درآمدزایی ایجاد می‌کند.

 

معاون بهبود تولید دامی جهاد کشاورزی استان کردستان با بیان اینکه سال گذشته 238 هزار تن انواع خوراک دام و طیور در استان تولید شده است، اذعان داشت: 75 درصد از این میزان در استان مصرف و 25 درصد مابقی به 12 استان کشور صادر شده است.

 

ذکریایی‌نژاد عنوان کرد: امسال نیز تا پایان شهریور ماه در کل 123 هزار تن انواع خوراک دام و طیور در استان تولید شده است که نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

 

وی به وضعیت پرداخت تسهیلات در بخش کشاورزی در استان هم گریزی زد و گفت: در زمینه تسهیلات اشتغال پایدار روستایی در بخش دام‌پروری یک‌هزار و 271 طرح با اعتبار 105 میلیارد تومان داشتیم که 90 درصد از این تعداد مستندسازی شده است.

 

اجرای 351 طرح جدید در بخش پرواربندی

 

وی اضافه کرد: از اعتبار اختصاص یافته در این قالب 351 طرح جدید در بخش دام با ظرفیت 24 هزار راس ظرفیت‌سازی شده است.

 

وی عنوان کرد: از محل تسهیلات پایدار روستایی 601 واحد راکد با 25 هزار و 400 راس فعال‌سازی شده است.

 

معاون بهبود تولید دامی جهاد کشاورزی استان کردستان تصریح کرد: در تبصره 18 ملی اداره کار مقداری بخش دامپروری را در محرومیت قرار داده است این در شرایطی است که در بخش توسعه تولید گوشت 830 میلیارد تومان مصوب شده است.

 

ذکریایی‌نژاد در ادامه اظهار کرد: افزایش گوشت قرمز از طرح‌های پیشران استان است که با توجه به نیاز کشور، اجرایی کردن این طرح قسمتی از نیاز وارداتی کشور را حل خواهد کرد.

 

هدف‌گذاری برای تولید 40 هزار تن گوشت قرمز در کردستان

 

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر براساس نظر کارشناسان 27 هزار تن گوشت قرمز در استان تولید می‌شود که قرار است در بازه برنامه 5 ساله در قالب طرح پیشران این میزان تولید به 40 هزار تن برسد.

 

وی افزود: این طرح ضمن ایجاد 7 هزار و 250 شغل زمینه تثبیت بیش از 15 هزار شغل با سرمایه‌گذاری 25 هزار میلیارد تومان فراهم می‌شود.

 

وی با بیان اینکه این 25 هزار میلیارد تومان باید از محل تسهیلات بانکی و آورده خود سرمایه گذاران فراهم شود، عنوان کرد: 40 میلیارد تومان اعتبار طرح تملکی برای اجرای این طرح پیشران در نظر گرفته شده است.

 

معاون بهبود تولید دامی جهاد کشاورزی استان کردستان اضافه کرد: در کنار تسهیلات بانکی، آورده مردمی، اعتبارات تملک و دارایی کمک‌های فنی و اعتباری برای ارزان کردن تسهیلات 528 میلیارد تومان است.

 

ذکریایی‌نژاد افزود: پروژه‌ها چیزی جدیدی نیست برای هر کدام از این پروژه تسهیلات با توجه به میزان اشتغال‌زایی و توجیه‌پذیری موفق به دریافت تسهیلات می‌شوند.

 

وی خاطرنشان کرد: در سال‌جاری باید 2 هزار و 200 تن به میزان تولید گوشت استان در قالب این طرح اضافه شد که برش و سهم هر کدام از شهرستان‌ها با توجه به ظرفیت و توان آنها مشخص شده است.

 

معاون بهبود تولید دامی جهاد کشاورزی استان کردستان تصریح کرد: در بحث پروژه‌های اقتصاد مقاومتی نیز برای افزایش میزان تولید گوشت در استان 2 هزار و 200 تن مد نظر قرار گرفته است.

 

انتهای پیام/m.r
 

چهارشنبه 13 آذر 1398 | 11:51

کد خبر : 34508

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید