کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

افزایش قیمت بنزین با چه قیمتی؟

محمد هادیفر، رئیس جمهور، گرانی بنزین، بنزین، قیمت، گرانی

شامگاه پنجشنبه مقارن با سالروز تولد نبی گرامی اسلام (ص)، در حالی که تهران میزبان میهمانان خارجی کنگره جهانی وحدت بود، ناگهان در اولین دقیقه ساعات بامداد خبر گرانی بنزین توسط دولت مردم را غافلگیر کرد.

به گزارش کُردتودی، هرچند به اذعان همه کارشناسان و قشر فرهیخته و دلسوزجامعه قیمت هزار تومان برای هر لیتر بنزین در داخل کشور یک جفای بزرگ در حق اقتصاد ایران بود، ولی شیوه تصمیم و نحوه و زمان اعلام آن مناسب نبود در حالی که می توانست در یک فرایند چند ماهه این تغییر با آماده سازی بسترهای پذیرش آن درسطح جامعه با هزینه های کمتری صورت بگیرد. این در حالی بود که متولی حامل های انرژی در کشور، وزیر نفت با تجربه! تنها چند روز قبل ازاجرای طرح در حاشیه جلسه هیات دولت به صراحت اعلام داشت هیچگونه افزایش قیمتی در دستور کار دولت درخصوص حامل های انرژی خصوصا بنزین نخواهیم داشت در حالی که یقینا این افزایش قیمت از مدت ها قبل در دستور کاردولت بوده و قطعا نه تنها ایشان بلکه همه اعضای هیات دولت اطلاع داشته اند ولی با چه انگیزه ای درجامعه طرح موضوع نکرده اند، معلوم نیست.!

 

در این زمینه کمی با دقت بنگریم می بینیم که چند وقتی است که رئیس جمهورمحترم با لحن دیگری با مردم و رسانه ها سخن می گوید. آخرین اظهار نظرش در یزد بود که با واکنش هایی همراه بود. در منظر بعضی ها تصمیم افزایش قیمت بنزین و اعلام ناگهانی آن در کنار لحن متفاوت ایشان ارزیابی می گردد. ضمن اذعان به ارزانی حامل های انرژی خصوصا بنزین به نسبت سایر کالاها در کشو، تاثیر روانی مستقیم آن را در معیشت و زندگی مردم نمی توان نادیده گرفت. اما مردم در مورد این تصمیم دولتی چند سئوال دارند، که جای طرح دارد.

 

مردم می پرسند درشرایطی که برخی کشورهای منطقه خاورمیانه که عموما با ایران دارای اشتراکاتی می باشند و در حال حاضر با التهاباتی مواجه هستند چه جای این تصمیم خلق الساعه بود که بهانه هایی به دست دشمنان کمین کرده خارجی داده شود؟ آیا شایسته نبود پس از فروکش کردن این التهابات مقطعی این افزایش قیمت صورت می گرفت؟ مردم می پرسند حال که هدف دولت ازاین اقدام ایجاد تعادل در معیشت مردم است آیا از این افزایش قیمت تغییری هم در وضعیت قشر مرفه جامعه صورت خواهد گرفت؟ کافی است پایان هرهفته کاری، خروجی شهرهای بزرگی مانند تهران را رصد کنید تا جواب آن را بگیرید آنگاه خواهید دید که چه کسانی بیشتر و شاداب تر به سفرهای خود ادامه می دهند؟ مردم می پرسند مدیران و کارگزاران ارشد دولتی که امورات خود را با خودروهای دولتی سپری می کنند آیا خبری ازوضعیت مسافرکش بی بضاعتی که تنها منبع درآمدش خوروی فرسوده ای است که با هزار مکافات آن را سرپانگه داشته است دارند؟ مردم می گویند شش سال از عمر دولت تدبیر گذشت هنوز بسیاری از معیارهای و مبداء شاخص های دولت، مقایسه آن با وضعیت سال 92 می باشد،  کسی نیست بگوید این حرف ها برای توده مردم خریداری ندارد خواهشا حرف دیگری بزنید. هر چند که درشرایط فعلی مجلس به خاطر ریزش آراء به این مقوله ها ورود نمی کند اما مردم می گویند حداقل به منظور بررسی ابعاد اجرای این طرح از کمیسیون های مختلف مجلس دراین باره کمک می گرفتید. برخی دولتمردان که خود را فردی مشرف به همه امور می دانند باید تبعات این جهش قیمت و نحوه اعلام آن را پیش بینی و یا بررسی می کردند با توجه به این همه مراکز مطالعاتی که دراختیار دارند آیا نمی توانستند آنها را فعال نموده تا با کمترین هزینه این اقدام صورت بگیرد؟ البته مردم جواب می دهند مدیرانی که غرق دراشرافیگری بوده، این افزایش قیمت را اصلا احساس نمی کنند که هیچ بلکه موجب مسرت بعضی از آنان درافزایش سرمایه هایشان هم خواهد شد!

 

 مردم به خوبی از قیمت بنزین در کشورهای همسایه و برخی کشورهای اروپایی مطلعند لطفا برخی مسئولین در توجیه انگیزه های اجرای این طرح قیاس این چنینی ارائه ندهند. اگر قیمت بنزین آن کشورها را ارائه می کنند اشاره ای هم به درآمد های  آنان داشته باشند. دولتی که نتوانسته درعرض شش سال تغییری در زیرساخت های تولید و معاش مردم ایجاد کند چگونه می تواند مدعای افزایش سطح درآمد مردم باشد؟ مردم می پرسند چرا آمار تورم جامعه را با سال قبل مقایسه می کنید چرا با اوایل دولت دوازدهم و یازدهم مقایسه نمی کنید؟ معلوم است که قیمت دلار در یکسال گذسته رشد زیادی نداشته است اما وقتی که دولت را تحویل گرفتید قیمت دلار چند بود؟ بعضی مردم از گران شدن قیمت سوخت نگران نیستند بلکه از ناصداقتی مسئولین با مردم ناراحتند و  می گویند آیا بهتر نبود اندکی زمینه سازی می شد بعد طی یک پروسه چند ماهه آن را عملی می کردید که مردم و نخبگان و فعالین اقتصادی دیگاه های خود را اعمال کنند؟  در آن صورت اگرهم اعتراضی بود قطعا با این هزینه ها نبود. مردم ازتصمیم ناگهانی درمورد تاثیرگذارترین کالای مورد نیاز خود ناراحتند و معتقدند تصمیم گیران با زندگی فقر و فلاکت مردم فرسنگ ها فاصله دارند و کارشناسی آن توسط وزرایی پیر و مدیرانی ناکارآمد و مرفه بوده که با روح حاکم بر جامعه فعلی هیچ رابطه ای ندارند. مردم می گویند با توجه به اینکه خدایگان اقتصاد کشور در اختیار رئیس جمهور بوده اند علت تعلل درافزایش قیمت بنزین همپای افزایش دیگر قیمت ها درطول چند سال گذشته چیست؟ یا علت سیاسی  و سرگرم کردن مردم را داشته و یا روح اشرافیگری دولتیان و مدیران مجالی برای پرداختن به این امور را نداده است یا اینکه لایه های تندرو اصلاحات هدفمندانه این اقدام را به دولت تحمیل کردند.  شاید هم مشغله ها و خوش خیالی های برجامی همه را تحت شعاع قرار داده است. مردم می گویند مدیریت کلان جامعه مستلزم هوش و حکمت و ذکاوت می باشد با سخنان نیش دار نمی توان جامعه را به اقناع رساند. مردم می پرسند با وجود کهنه کاران سیاسی در درون دولت که آسمان بخت نسل های بعد را هم پیش بینی می کنند چگونه نتوانستند به اندازه یک راننده تاکسی کف خیابان عاقبت افزایش قیمت بنزین در چنین شرایطی را پیش بینی نمایند؟ بعضا دولتیان می گویند دولت متولی معیشت و اقتصاد کشوراست و در این زمینه تقسیم وظایف گردیده و در صورت بروز ناامنی دستگاه های دیگرمتولی آن می باشند این حرف بزعم بعضی ها پذیرفته شده است چون کسانی که تعلق ذاتی به امورات مردم ندارند معتقدند، دیگران کاشتند ماخوردیم وما همچنان می خوریم تا بازهم دیگران بکارند!

 

 التهابات اجتماعی حاصل از این افزایش قیمت بنزین به هر ترتیب و هرهزینه ای بود فروکش کرد در حالی که دولت متولی این امور می باشد. جالب است دولت و دولتیان هدفمندانه ساکت ترین ها در برابر این نا آرامی های اخیر بودند. سوال اصلی اینجاست که آیا نمی شد این فنرسیاسی را مدیریت شده و به مرور زمان آزاد کرد و  با  کمترین آسیب قیمت ها را افزایش داد؟ آیا نمی شد یکبارهم که شده تدبیرواقعی را بکارمی گرفتید تا با کمترین هزینه حداقل به اهداف سیاسی خود می رسیدید؟ آیا ارزش این را داشت همه ارکان نظام و مردم را برای یک تصمیمی که می توانست سالها پیش گرفته شود، درگیرکرده و آنان را هزینه نمودید؟ هرچند اراده مردم با پشتیبانی های اعتقادی آنان نسبتا آرامش را به جامعه بازگردانند اما با چه هزینه ای؟    

 

محمد هادیفر

 

انتهای پیام/a.s

دوشنبه 4 آذر 1398 | 06:20

کد خبر : 34430

منتشر کننده : sh.s

بنزین گران نمی شود پاسخ سه شنبه 5 آذر 1398 | 19:29

1
1

بنزین گران نمی شود لینک زیر را با تصویر بزرگ ملاحظه فرمایید
http://fna.ir/ddorpr

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید