کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کردتودی گزارش می دهد؛

نامهربانی با یار مهربان با پیشرفت رسانه های دیجیتال/ عضویت بیش از 4 هزار بیجاری در کتابخانه های عمومی

کتاب ، یار مهربان، پیشرفت رسانه های دیجیتالی، بیجار ، کتابخانه های عمومی، شهرداری

همه از قدیم الایام از کتاب به عنوان یار مهربان یاد می کردند،اما در حال حاضر با پیشرفت رسانه های دیجیتالی نامهربانی های زیادی با این یار مهربان صورت می گیرد و رسانه ها نتوانسته اند جایگاه و نقشی را که کتاب در رشد تفکر اجتماعی – فرهنگی افراد داشته است را به خوبی ایفا نماید.

به گزارش کُردتودی، یکی از شاخصه های توسعه فرهنگی ،گرایش به مطالعه و مسأله کتاب و کتابخوانی است و از گذشته های دور، کتاب همیشه به عنوان یکی از ابزارهای آموزشی مورد توجه بوده است و همیشه این توصیه ی مهم وجود داشته که افراد به پدیدآوردن آثار علمی و فرهنگ مکتوب روی آورند و کتابخانه ها ،کانون و مرکز صاحب نظران و گلستان پرطراوت صاحبان معرفت هستند و هیچ تمدن و فرهنگی درتاریخ بشری قامت بر نیافراشت مگراینکه از دل "کتاب " و "فرهنگ " جوانه زده باشند.

 

همه از قدیم الایام از کتاب به عنوان یار مهربان یاد می کردند، اما در حال حاضر با پیشرفت رسانه های دیجیتالی نامهربانی های زیادی با این یار مهربان صورت می گیرد و رسانه ها نتوانسته اند جایگاه و نقشی را که کتاب در رشد تفکر اجتماعی – فرهنگی افراد داشته است را به خوبی ایفا نماید.

 

اهمیت کتاب و کتابخوانی ، پرورش و تربیت خواندن از روزهای اول زندگی و کودکی و در محیط خانه و خانواده شروع می‌گردد و تا آخرین مراحل و عالیترین تحصیلات دانشگاهی ادامه پیدا می‌کند، پدران و مادران باید عادت به کتابخوانی را در فرزندان خود بوجود بیاورند و همچنین مرّبیان تربیتی که نقش مهمی در تربیت دارند به خردسالان و کودکان ، آموزشی که لازم و کافی می‌باشد را بدهند تا آنها را به کتاب خواندن راغب کنند و اگر این آموزش توسط رسانه‌های همگانی باشد تأثیر بیشتری دربرخواهد داشت. و اما عادت نمودن به کتابخوانی لازم و کافی نبوده و می بایست نسبت به تحکیم و تداوم آن عادت نمود تا هدف و مقصود مطالعه را تحقق بخشید.

 

شهرستان بیجار، با توجه به سابقه ی فرهنگی ای که دارد، ظرفیت های بالایی جهت ایجاد و احداث کتابخانه های مشارکتی و نهادی را دارا می باشد و این امر با کمک دستگاه های اجرایی و خیّرین، تحقق می پذیرد و کتابخانه های موجود در این شهرستان ، نیاز به تجهیز و تعمیر دارند و کمبود کتابخانه در بعضی مناطق شهرستان، سبب بی علاقگی افراد به کتاب و کتابخوانی و پایین آمدن آمار اعضا ی فعال کتابخانه شده است.

 

شهرداری بیجار 181 میلیون تومان از سهم نیم درصد به کتابخانه های عمومی بدهکار است برای آشنایی بیشتر با وضعیت کتابخانه های بیجار گفتگویی با مدیر کتابخانه های عمومی این شهرستان انجام داده ایم که در ادامه می خوانید.

 

بهمن رستم زاده در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، از فعالیت 6 کتابخانه نهادی و 3 کتابخانه مشارکتی با 16 نفر نیرو در شهرستان بیجار خبر داد. وی از فعالیت انجمن کتابخانه های بیجار به طور خبر داد و بیان داشت: شهرهای تازه تاسیس پیرتاج و توپ آغاج از فعالیت کتابخانه های عمومی بهره مند هستند.

 

مدیر کتابخانه های عمومی بیجار گفت: در حال حاضر 4 هزار 200 نفر از مردم شهرستان بیجار در کتابخانه های عمومی این شهرستان عضو هستند و میزان 107 هزار و 680 جلد کتاب نیز در کتابخانه های بیجار موجود است.

 

رستم زاده با تاکید بر اینکه مقداری از اعتبار کتابخانه های عمومی از سهم نیم درصد شهرداری تامین می شود ، بیان داشت: از سال 1381 شهرداری بیجار مبلغ 181 میلیون تومان به کتابخانه های عمومی بدهکار است.

 

وی به خدمات ارائه شده در سطح کتابخانه های برای اعضاء اشاره کرد و بیان داشت: استفاده از اینترنت به صورت نصف بهاء،به روز بودن نشریات و روزنامه ها،برنامه های دیداری و شنیداری و سرچ آنلاین کتاب از جمله خدماتی است که در کتابخانه های سطح شهر جهت مراجعه کنندگان در نظر گرفته شده است.

 

مدیر کتابخانه های عمومی بیجار بر حمایت مسئولان فرهنگی جهت ایجاد شور و نشاط فرهنگ مطالعه در بین قشر جوان تاکید کرد.

 

انتهای پیام/

چهارشنبه 29 آبان 1398 | 11:21

کد خبر : 34394

منتشر کننده : ط ج/bj

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید