کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

پول کثیف و رای کثیف، نتیجه اش مجلس ضعیف خواهد بود

پول کثیف، مجلس، نمایندگان مجلس، انتخابات، شهر و روستا

انتخابات مجلس با همه محاسنی که می تواند داشته باشد با حاشیه های همیشگی اش در شرف نزدیک شدن است اگرچه رسما موسم تبلیغات انتخاباتی فرا نرسیده اما حاجی فیروزهای سیاسی، مدتی است با ظاهر شدن در چهار راه های فکری مردم درهر کوی وبرزن بشارت انتخابات نوروزی را می دهند.

به گزارش کُردتودی، در این مقطع چهره های سیاسی دگرگون شده و بعضا جدیدالورود با کیف و کفش تازه مدرسه ابتدائی سیاسی پای در مسیر«مطرح شدن» نهاده اند. شوق و ذوق سیاسی این طیف نامه ای ناگشوده است که ارزیابی رفتاری آنان در طول مسیر پروسه انتخابات مشخص می گردد. بیشترین روی این سخن با نمایندگان فعلی مجلس می باشد که داستانی دراز دارد. نمایندگانی که در طول دوره نمایندگی خود همواره در کنار هر وظیفه ذاتی، یک بسته انتخاباتی را به اقدامات خود پیوست نموده اند. بر اساس این روش ناصواب، متاسفانه عمده نمایندگان مجلس درطول دوره نمایندگی خود نگاهی کارکرد گرایانه به امورات مردم داشته و دارند و بعضا درهمه چیز دخالت می کنند الا وظایف عمده ذاتی خود که قانون گذاری و نظارت های قانونی برمصوبات مجلس می باشد. از دخالت درعزل و نصب های خرد و کلان تا معاملات سیاسی با وزراء دولت و دیگر دستگاه های کشوری از مهمترین دغدغه های نمایندگان حاشیه دار بوده است. این طیف نمایندگان در چرخش های سیاسی مهارت بسیار بالایی دارند و به راحتی درهمه قاب ها و قالب ها می گنجند در مباحث قومی و مذهبی که یکی از پرطرفدارترین منابع رای آوری می باشد ازهمه ظرفیت ها استفاده می نمایند. از زنده نمودن خاطرات تلخ مناقشات قومی گذشته های دور تا پوشیدن لباس نمادین قومی و چوب حراج زدن به امنیت ملی از تریبون مجلس و اظهاراتی که هرگز به آن باور نداشته و تنها از روی اظطرار و کسب رای به آنها متوسل می گردند همگی از مصادیق بارز عوامفریبی سیاسی است که  در موسم انتخابات به اوج خود می رسد.

 

در آستانه تکرار یک ماراتن انتخابات که آهنگ آن به صورت غیر رسمی نواخته شده است می بایست برخی نمایندگان فعلی نسبت به برخی عملکردهای خود جوابگو باشند. ازهمه اولی تر می بایست لیست اموال و دارائی فعلی خود و اعضای درجه یک و برخی حلقه های دوم و سوم خانواده را ارائه بدهند. باید منشاء ثروتمند شدن جهشی برخی اطرافیان آنان و منبع این جهش ثروت مشخص بشود. می بایست منبع پول هایی که اخیرا بعضا نمایندگان بین شوراهای شهر و روستا و دهیاران و برخی متنفذین تقسیم می کنند مشخص شود. باید حجم و منبع درآمدهای پولی کلانی که در انتخابات هزینه کرده و خواهند کرد روشن شود. باید کسانی که هنگام طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی مشکوک به دریافت مسکن می باشند در مورد این مسائل شفاف سازی کنند. باید بعضی ها بگویند که در مراحل مقدماتی نمایندگی با چه چهره ای نمایان شدند و پس از پیروزی چه مسیری را در پیش گرفتند. باید نقش برخی نمایندگان در آتش افروزی بین اقوام با هدف جذب رای کثیف که آخرین نمونه آن  در ورزشگاه تبریز مشاهده گردید بررسی و مشخص شود. شرط اینکه مجلسی کارآمد و توانمند و فعال در صحنه سیاسی کشور داشته باشیم  این است که ریشه  و منابع پول های کثیف بررسی و برخورد شود چون رای کثیف مولود پول کثیف است که نتیجتا مجلسی ضعیف و ناکارآمد و منفعل را به دنبال دارد.  حال که در یک مقطع تاریخی حساس قرار گرفته ایم، کشور به صورت ویژه نیازمند شکل گیری یک مجلس قوی و کارآمد و به دور از حواشی رایج است و در این بین دستگاه های نظارتی و همچنین معتمدین و متنفذینی که دغدغه نظام و مردم را دارند نقشی اساسی بر عهده دارند. این دستگاه ها و این معتمدین باید چهره نفاق و برخی عوام فریبی ها را برای مردم روشن کنند و از ورود پول های کثیف به انتخابات و جمع آوری رای های کثیف جلوگیری کنند. شکل گیری یک مجلس کارآمد می تواند اعتماد عمومی به مجلس و صندوق رای را به صورت ویژه بازسازی کند و این یک وظیفه اساسی بر عهده دستگاه های نظارتی، معتمدین و البته رسانه های جمعی است.

 

کردپرس

 

انتهای پیام/a.s

شنبه 18 آبان 1398 | 08:26

کد خبر : 34291

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید