کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

یادداشت؛

فرهنگ کردها دوباره در اوج و افتخار

سنندج، شهر خلاق موسیقی، یونسکو، فرهنگ، علی حیدآقایی

در روزهای اخیر بار دیگر عزتمندی و غنای فرهنگ کردها در دنیا به اثبات رسید و شهر مناره و مسجد ، شهر سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی ، از طرف یونسکو ثبت جهانی گردید که این مهم در بیشتر دیده شدن فرهنگ کردها بسیار اهمیت دارد و موجبات  توجه و نگاه بیشتر به توسعه و گسترش زیر ساختهای فرهنگی کردستان را در میان مدت فراهم می سازد و نگاه جهانیان را به حوزه گردشگری و دیده شدن فرهنگ متمدن کردها را هموار می سازد .

به گزارش کُردتودی، موسیقی کردی در فرهنگ کردها دارای پیوندی ناگسستنی با زندگی روزمره و عادی مردمانش است، بدون شک موسیقی کردی بخشی جدایی ناپذیر از غنای فرهنگ کردها می باشد و در واقع بخش مهمی از اعتبار و کارآیی فرهنگ متمدن کردها ، مدیون موسیقی اصیل آنها می باشد  و همانطور که انسانها بدون آب نمیتوانند به حیات خود ادامه دهند ، کردها نیز هرگز بدون موسیقی دوام نمی آورند ، این یک واقعیت انکار ناپذیر است که موسیقی بخشی از هویت اصیل فرهنگ کردستان می باشد که به سبب همین ویژگی ، هنرمندان جهانی را در خود پرورانده است . هنرمندانی که سرآمدی فرهنگ کردها در همه حوزه های هنری و به خصوص موسیقی مدیون هنرنمایی آنان بوده است ؛ جایگاه هنر و هنرمند در میان فرهنگ کردها حد و مرز نمی شناسد و بسیار حائز اهمیت می باشد و هنرمندان از احترام خاص و وصف ناشدنی برخوردار اند و آنان در میان مردم کرد جایگاه ارزشمند و والایی را دارا هستند و مورد تکریم  و شوکت قرار می گیرند ؛هنرمندان به فرهنگ کردها شخصیت و اعتبار بخشیده اند و سرزمین کردستان را سرزمین اصالت و فرهنگ نموده اند .هر بار که از فرهنگ کردها سخن به میان آورده می شود نمیتوان نقش هنرمندانه هنرمندانش را نادیده گرفت .به راستی این پیوند و اتصال زیبا و ماندگار است و این نقش مهم ،اصیل بودن فرهنگ کردها را نمایان می کند.

 

  سنندج شهر خلاق موسیقی جهان

 

 کردستان جایگاه عارفان ، شاعران ، نویسندگان و اندیشمندانی است که آینه زار تجلی زیبایی بوده اند در این سرزمین پاک و متمدن پنجره ها رو به تجلی باز است و هنر ، هنرنمایی میکند و هنرمندانش فراوان و در دسترس می باشند. و هر چه از هنر و هنرمند سخن بگوییم انتهایی ندارد ؛ در روزهای اخیر بار دیگر عزتمندی و غنای فرهنگ کردها در دنیا به اثبات رسید و شهر مناره و مسجد ، شهر سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی ، از طرف یونسکو ثبت جهانی گردید که این مهم در بیشتر دیده شدن فرهنگ کردها بسیار اهمیت دارد و موجبات  توجه و نگاه بیشتر به توسعه و گسترش زیر ساختهای فرهنگی کردستان را در میان مدت فراهم می سازد و نگاه جهانیان را به حوزه گردشگری و دیده شدن فرهنگ متمدن کردها را هموار می سازد . وقتی از موسیقی شهر سنندج سخن به میان آورده می شود هنرمندانی چون خانواده کامکارها ،استاد سیدعلی اصغرکردستانی ،مظهرخالقی ، عباس کمندی و ..... در ذهن تداعی می شود؛ براستی آنان خدایان و نوابغ موسیقی شهر سنندج هستند که برای این موسیقی اصیل هنرنمایی کرده اند. و بدیهی است دگرباره جهانیان موسیقی کردها را در اوج ببینند و ستایش کنند. در مسیر ثبت شهرسنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی ضمن تشکر و دستمریزاد به تلاش بانیان این اقدام ارزشمند برای بهتر دیده شدن حوزه فرهنگ کردها ،ذکر این نکته بسیار اهمیت دارد که موسیقی کردی جایگاه والایی دارد و باید به موسیقی کردستان احترام گذاشت و نگاه ویژه ای به آن شود و این نگاه ویژه باید یک نگاه ملی و شایسته فرهنگ کردها باشد. توجه به زیر ساختهای فرهنگی ، برنامه ریزی مدون در جهت توسعه موسیقی  ،حمایت ملی از موسیقی کردی ، توجه به هنرمندان حوزه موسیقی کردی ، لزوم شناساندن بزرگان این حوزه به نسل جوان و ..... از اقدامات شایسته ای است که مسئولین حوزه فرهنگ کردستان باید از این پس آنرا از واجبات کارهای فرهنگی خود قلمداد کنند.

 

 علی حیدرآقایی نویسنده، روزنامه نگار و پژوهشگر فرهنگی

 

انتهای پیام/a.s

شنبه 11 آبان 1398 | 08:50

کد خبر : 34252

منتشر کننده : sh.s

کردستانی پاسخ یکشنبه 12 آبان 1398 | 16:54

0
3

مقام معظم رهبری ۱۰ سال قبل استان کردستان را استان فرهنگی نام نهادند. ای کاش متصدیان امر تلاش می کردند کردستان یا سنندج را بعنوان خلاق فرهنگ ثبت می کردند که بسیار جای افتخار بود. ک

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید