کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کردتودی گزارش می دهد؛

صف هایی برای گران خریدن / کشت بی رویه گوجه فرنگی باعث سرگردانی کشاورزان کامیارانی شد

کشت بی رویه گوجه فرنگی در کامیاران

قیمت گوجه فرنگی امسال به حدی پایین آمده که صیفی‌کاران نه ‌تنها درآمدی ندارند بلکه نمی‌توانند هزینه‌ای را که پای محصول گذاشته‌اند دربیاورند

به گزارش کُردتودی، کشاورزان گوجه کار کامیارانی به دلیل عدم اجرای الگوی کشت، نبودن صنایع تبدیلی کافی و نداشتن برنامه مناسب صادراتی با کاهش قیمت در فروش دسترنجشان سرگردانند.

 

قیمت گوجه فرنگی امسال به حدی پایین آمده که صیفی‌کاران نه ‌تنها درآمدی ندارند بلکه نمی‌توانند هزینه‌ای را که پای محصول گذاشته‌اند به دست آورند.

اما چه عاملی سبب می‌شود که کشاورزان محصولی را یک سال بیشتر و یک سال کمتر بکارند طرح الگوی کشت حلقه مفقوده در بخش کشاورزی است که هنوز اجرایی نشده است

 

باید ظرفیت‌های هر استان و شهرستان اعلام شود که چه محصولی به چه میزان باید کاشته شود و مشخص شود کشاورزان هر استان و شهرستان چه میزان باید گوجه فرنگی، خیار و یا محصولات دیگر را بکارند.

 

 

براستی این روزها کشاورزان گوجه کار کامیارانی برای فروش محصول خود با تجمع جلو کارخانه رب خرمدشت شهرک صنعتی دهگلان هم وغمشان فروش دسترنجشان است که این کارخانه روز انه به علت نبود ظرفیت قادر به خرید تنها 250 تن می باشد که کشت بی رویه توسط گوجه کاران، عدم رعایت الگوی کشت و نبود چندین کارخانه و صنایع تبدیلی باعث مشکلات و سرگردانی کشاورزان و کارخانه داران شده است.

 

صابر کشاورز کامیارانی گفت: جهاد کشاورزی کامیاران با این کارخانه قرار داد منعقد کرده که با قیمت هر کیلو هزار تومان این محصول از ما خریداری شود اما در روز تعدادی کم با قیمت هزار تومان خریداری شده و در شب با قیمت 600 تومان ظرفیت روز را هم تکمیل می کنند.

 

 

 

بهروز مظرفی راننده کامیون کامیارانی گفت: از جهاد کشاورزی کامیاران خواستا رفع مشکل دونرخی خرید هستیم.

 

وی افزود: حدود 8 روزه تو صف تحویل بار در کار خانه هستم و یک میلیون تومان از صاحب بار کرایه گرفتم اگر بارش قیمت 600 تومان تحویل داده شود صد هزار تومان برای صاحب بار می ماند.

 

محمد از روستای یختان گردنه مروارید کامیاران می گوید الان ساعت 10 صبح است وهیچ ماشینی هنوز برای تخلیه بار داخل کارخانه نرفته و با توجه به اینکه جهاد کشاورزی کامیاران با کارخانه قرارداد هر کیلو هزار تومان منعقد کرده اما الان اینجا کسی جوابگو نیست.

 

امید راننده کامیون هم می گوید مشکل اینجا خرید دو نرخی است که شبها خرید با 600 تومان صورت می گیرد و دیگر ظرفیت در روز که هزار تومان است تکمیل است و در روز خرید کار می شود.

 

 

انورابراهیمی کشاورز ساکن کامیاران گفت: من یک هفته توصف تخلیه بارهستم این ازدحام که اینجا هست ماشینهای هستند که اینجا قرارداد ندارند و طرف قراداد آنان روژین تاک کرمانشاه است چونکه. روژین تاک بار قله تحویل نمیگیرد به اینجا هجوم آورده اند.

 

سالم شهسواری راننده میگوید ازتوبره ریز کامیاران حدود 7 روزه توصف هستم  که رانندگان نیسان بدون رعایت حق تقدم باعث بی نظمی در کارخانه شده اند من 3 میلیون کرایه گرفتم که قرار بود بار سه روزه تخلیه شود و اگر خرید 600 تومان باشد به ضرر کشاورز است.

 

باسام محمدی از روستای سرچی کامیاران حدود 5 روزه اینجا هستم و 5 تن بار به 3 تن کاهش یافته است که به ضرر کشاورز است.

 

 

جواهری مدیر عامل تعاون روستایی با اشاره به مشکلات خرید گوجه توسط کارخانه خرمدشت شهرک صنعتی دهگلان بیان داشت: کشت بیش از حد گوجه فرنگی در شهرستان کامیاران بزرگترین معضل در کردستان است.

 

جواهری با اشاره به دو نرخی بودن قیمت این محصول گفت: قرار داد منعقد شده کارخانه خرمدشت برای سقف خرید و قیمت پایه برای هر کیلوگرم گوجه 420 تومان بوده که کارخانه از اول خرید این محصول را با هر کیلو هزار تومان خریداری کرده است.

 

 

وی درادامه با اشاره به ازدحام کامیون حمل بار گوجه فرنگی از شهرستان کامیاران به خرمدشت اظهار داشت: ظرفیت خرید این کارخانه در روز 500 تن است و کارخانه بنا به تعهداتی که با پیمانکاران طرف قرار داد خود دارد باید هر روز 500 تن طبق قرار داد از پیمانکار خریداری کند و 50 درصد خرید به میزان 250 تن را در اختیار ما قرار داده است.

 

وی افزود: کشت 2 هزار و 300 هکتاری محصول گوجه فرنگی در شهرستان کامیاران باعث این مشکل در کارخانه خرمدشت شده است.

 

جواهری دیگر مشکل را عدم شناسنامه برای شناسایی کشاورز عنوان کرد و گفت: متاسفانه کشت این محصول در کامیاران تنها مختص به کشاورز نبوده  بلکه کل اقشار از کارمند تا سرمایه گذار اقدام به کشت بی رویه این محصول نمودند که در حقیقت تنها کشاورز متضررشده است.

 

 

 

مدیر عامل تعاون روستایی استان افزود: متاسفانه اجاره بی رویه با هکتاری  15 میلیون تومان باعث شده که کشاورز از تولید دور شود  و سرمایه گذار و واسطه در راس کار قرار گیرند.

 

وی افزود: کارخانه با توجه به تعهداتی که با دیگر کارخانجات دارد روزانه قادر به خرید 250 تن مازاد بر تعهدات خود از کامیونهای جلو کارخانه است.

 

ما تنها با هزارو پانصد کشاورز قرارداد خرید بار داریم.

 

 

قادری مدیراداری مالی کارخانه خرمدشت بیان داشت: ما تنها با هزار و پانصد کشاورز قرارداد تحویل و خرید محصول گوجه فرنگی داریم و تا قبل از 21 مهرماه به صورت یک نرخی خرید داشتیم اما بعد از 21 مهر طبق قرار داد منعقده با شرکت تعاونی روستایی روزانه  250 تن با قیمت تضمینی هزار تومان خرید کنیم.

 

وی درادامه گفت: ظرفیت کارخانه روزانه 550 تن است که 250 تن از کامیونهای بیرون کارخانه و 300 تن از پیمانکاران که با ما قرارداد دارند خریداری میکنیم.

 

 قادری اظهار داشت: قیمت گوجه در کل کشور 450 تومان است و برای اینکه به کشاورز ظلم نشود ما دو شیفت 12 ساعته در روز به قیمت هزار تومان در صورت نیازودر شب به قیمت 600 تومان خریداری می کنیم.

 

وی افزود: این کامیونهای تجمعی جلو کارخانه طرف قرار داد روژین تاک کرمانشاه هستند و طرف قرار داد ما نیستند چونکه روژین تاک بار آنان را تحویل نمی‌گیرد ما هم بنا به درخواست شرکت تعاونی روستایی حاضر به تحویل بار آنان هستیم.

 

قادری افزود: کشت بی رویه این محصول باعث شده کامیون 10روز تو صف تخلیه بار قرار گیرد اما در سنوات گذشته در بد بینانه ترین حالت کامیون 3 روز در صف تخلیه بار بود.

 

وی در ادامه گفت: این کارخانه دولتی نیست بلکه خصوصی است اگر کامیونداران به این بی نظمی در جلو کارخانه ادامه دهند خرید با 420 صورت می گیرد.

 

قادری بیان داشت: این کامیونداران پارسال محصول خورد را به تهران می بردند اما چونکه تهران از آنان 420 میخرند  و قیمت تضنینی اینجا هزار تومان است هجوم آورده و باعث این مشکل و بی نظمی شده اند

 

باید ظرفیت‌های هر استان و شهرستان اعلام شود که چه محصولی به چه میزان باید کاشته شود و مشخص شود کشاورزان هر استان و شهرستان چه میزان باید گوجه فرنگی، خیار و یا محصولات دیگر را بکارند.

 

 

کارخانه‌های تبدیلی کافی نیست

دلیل بعدی کاهش قیمت گوجه فرنگی نبودن کارخانه های تبدیلی کافی در کشوراست. محصول گوجه فرنگی فرآورده‌های نظیر رب، پوره  دارد و حتی ترشی و شور گوجه فرنگی نیز می توان از آن درست کرد. این محصول پر استفاده را همچنین می‌توان خشک کرده و در زمان مورد نیاز استفاده کرد.

 

انتهای پیام/m.r

شنبه 4 آبان 1398 | 07:28

کد خبر : 34202

منتشر کننده : الف ق/d

خادم قران کریم پاسخ سه شنبه 7 آبان 1398 | 09:17

0
2

سلام علیکم و عرض ادب
پیامکی به جناب اقای مهندس سید احسن علوی نماینده مردم سنندج و دیواندره و کامیاران نوشتم که مشکل گوجه فرنگی کاران کامیاران انسان را به گریه می اندازد و خواهش کردم از وزیر جهاد کشاورزی در این مورد در صحن علنی مجلس سوال نماید . انشاء الله که چنین شود به ایشان نوشتم که که مطالب و تصاویر و مستندات را از سایت وزین کرد تودی ببیند و بعد اقدام نماید . از مدیریت محترم سایت کرد تودی خواهشمندم که واقعیت مشکلات را به ایشان منعکس فرمایند شاید خداوند رحمی کند و این مشکل بندگان خدا که مواد غذایی تولید کرده و چشمشان به محصولشان است حل شود با تشکر

علیرضا پاسخ جمعه 10 آبان 1398 | 07:38

0
2

متاسفانه مردم کامیاران زیاد چشم و همچشمی میکنند در هر کاری.حدود 30 سال پیش ،آنقدر حمام نمره در سطح شهر ساخته شد که همه ورشکست شدند.ویا این ده سال اخیر،آنقدر تولیدی شن و ماسه تاسیس کردند که اکثرا ورشکست شدند.حالا مسأله ی کشت گوجه فرنگی هم همین است.البته بنده خودم کامیارانی هستم.

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید