کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

پرونده ثبت جهانی هورامان برای یونسکو ارسال شد

یونسکو، هورامان، ثبت جهانی، پویا طالب نیا، اورامان، کردتودی، اخبار هورامان

مدیر پایگاه منظر فرهنگی تاریخی هورامان از ارسال پیش نویس پرونده جامع ثبت جهانی منطقه هورامان به سازمان جهانی یونسکو خبر داد.

به گزارش کُردتودی،  پویا طالب نیا در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به ارسال پیش نویس پرونده ثبت جهانی هورامان به دفتر یونسکو گفت: با تکمیل کارهای مطالعاتی ثبت جهانی به همت کارشناسان پایگاه و دفتر ثبت جهانی وزارت میراث و بر اساس فرم های استاندار جهانی پرونده هورامان برای بررسی و انجام مقدمات ثبت جهانی ارسال گردید.


طالب نیا با اشاره به اینکه ۸۰ کارشناس و متخصص در حوزه‌های مختلف کار جمع آوری این پرونده را انجام دادند، اظهار داشت: این مطالعات در قالب مردم شناسی، باستان شناسی و تاریخ، علوم طبیعی، معماری، اسناد تاریخی، هوار نشینی و در سایر زمینه های مرتبط با پرونده انجام شده است.


وی گفت: ثبت جهانی هورامان گامی بلند برای توسعه منطقه غرب است و بدون تردید با این اقدام، هورامان از حمایت‌های سازمان جهانی یونسکو بهره مند می‌شود.


مدیر پایگاه منظر فرهنگی تاریخی هورامان با تاکید بر لزوم انجام حمایت های بیشتر مدیران استان های کردستان و کرمانشاه در روند نهایی شدن ثبت جهانی، تخصیص اعتبارات مورد نیاز برای ساماندهی بافت های با ارزش و همراهی مردم و رسانه ها را در این میان تاثیرگذار عنوان کرد و گفت: مدیران کل میراث فرهنگی استان های کردستان و کرمانشاه همراهی و حمایت مستمری در این خصوص داشته اند.


طالب نیا با اشاره به دستور ویژه رئیس جمهور برای ثبت جهانی هورامان، از لزوم همراهی مدیران استانی برای تحقق این مهم خبر داد.


وی با بیان اینکه ارسال پیش نویس هیچ ضمانتی برای ارسال کل پرونده در بهمن ماه ایجاد نمی کند، بیان کرد: تکمیل نهایی پرونده مستلزم حمایت مدیران ارشد کشوری و استانی از موضوع ثبت جهانی هورامان است.

 

انتهای پیام/a.s

یکشنبه 21 مهر 1398 | 07:48

کد خبر : 34110

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید