کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

رییس بنیاد مسکن قروه مطرح کرد:

مقاوم سازی حدود ۹ هزار واحد روستایی در قروه / ساماندهی سند مالکیت 8 هزار و 711 واحد مسکونی

مقاوم سازی روستایی، کردستان

رییس بنیاد مسکن شهرستان قروه گفت: شهرستان قروه با مقاوم سازی نزدیک به 9 هزار واحد مسکونی روستایی پرچمدار این حرکت در استان کردستان است

 محمد مهدی محمدی در گفتگو با خبرنگار  کُردتودی، با اشاره به آمار قابل قبول مقاوم سازی واحد های مسکن روستایی در شهرستان قروه اظهار داشت: برابر آمار نفوس و مسکن سال 95 تعداد جمعیت روستایی ما 49 هزار و 146 نفر بوده که بر این اساس 13 هزار و 849 خانوار روستایی داریم.

 

 

وی با بیان اینکه تعداد واحد های مسکن روستایی به صورت دقیق قابل محاسبه نمی باشد افزود:  از آنجایی که ممکن است در یک واحد مسکونی 2 یا چند خانواده زندگی کنند تعداد واحدهای مسکونی به صورت دقیق قابل استخراج نمی باشد اما برای ما بر اساس تجربیات و بر اساس اقدامات کارشناسی شده 12 هزار و 740 واحد مسکونی تشخیص داده شده است که از این تعداد 8 هزار و 529 واحد مقاوم سازی شده و همچنان این امار رو به افزایش است.

 

 

مدیر بنیاد مسکن قروه با اشاره به بازسازی واحدهای مسکونی که در اثر بارندگی تخریب شده اند خاطر نشان کرد: در زمینه های سیل و بارندگی نیز در حال بازسازی منازل مسکونی هستیم که آمار موجود را به بیش از 9 هزار واحد مسکونی می رساند .

وی در پاسخ به این سوال که آیا وام 40 میلیون تومانی کفاف ساخت یک واحد مسکونی روستایی را می دهد یا خیر گفت: نه تنها یک وام 40 میلیون تومانی که وام 80 میلیون تومانی نیز هم اکنون کفاف ساخت و ساز واحد مسکونی را نمی دهد و باید متقاضیان نیز دارای آورده مناسبی باشند که ما بتوانیم با هزینه 40 میلیون تومانی به انان کمک کنیم.

محمدی ادامه داد: در سال 98 همچنان ارائه وام های مسکونی شناور و ادامه دار است و در طول 6 ماهه نخست دارای استقبال خوبی بودیم و از مجموع 347 نفر سهمیه سال 98 تا به امروز 195 نفر عقد قرارداد انجام داده اند که تاکنون با 56 درصد تحقق سهمیه سال 98 روبرو بوده ایم .

 

 

وی در خصوص آمار سال 97 نیز گفت: در سال 97 سهمیه ما 341 نفر بود که 170 نفر قرارداد خود را تکمیل نمودند و در کل سال به 50 درصد تحقق سهمیه رسیدیم .

 

 

محمدی با اشاره به دلایل کاهش ارائه تسهیلات در سال گذشته افزود: علت کاهش این میزان در این بود که عده ای از افراد که در اواخر سال متقاضی شده بودند از انجایی که اعتبار سال 98 افزایش یافته بود پرونده ها را برای سال جاری قرار دادند که در سال جدید با افزایش اعتبار بتوانند از وام استفاده کنند.

 

 

وی در خصوص کاهش مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی بیان داشت: ما نمی توانیم بگوییم با کاهشی در این زمینه روبرو بوده ایم و خوشبختانه پرچمدار مقاوم سازی روستایی هستیم اما شاید یکی از دلایل کاهش این آمار در اشباع مقاوم سازی واحدهای مسکونی است به گونه ای که هم اکنون در قروه حدود 9 هزار واحد مسکونی مقاوم سازی شده است و می توان گفت تعداد واحدهای مسکونی فرسوده رو به کاهش است که آمار مقاوم سازی ها نیز نسبت به گذشته کمتر شده است.

 

 

محمدی ادامه داد: از طرفی نوسان قیمت مصالح ساختمانی نیز یکی از دلایلی است که مقداری رغبت مردم برای احداث واحد مسکونی را کم کرده است.

 

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هم اکنون در شهرستان قروه تمامی تسهیلات به صورت ضمانت زنجیره ای ارائه می شوند گفت: بانک های عامل مکلف به پرداخت تسهیلات با ضمانت زنجیره ای هستند.

 

 

رییس بنیاد مسکن قروه ادامه داد: در سال 95 برخی بانک ها از ضمانت کارمندی استفاده کردند و پیگیری های بسیاری انجام شد که هم اکنون چنین شرایطی در شهرستان قروه وجود ندارد و پرداخت وام به صورت ضمانت زنجیره ای انجام می شود .

 

 

وی در پاسخ به این سوال که آیا در تامین مصالح به متقاضیان مقاوم سازی واحدهای مسکونی کمک می شود یا خیر نیز گفت: در ارتباط با منازل مسکونی که مقاوم سازی می شوند نمی توان کمک خاصی به متقاضیان صورت داد اما در رابطه با واحد های مسکونی که به دلیل بارش باران دچار خسارت شده اند اقدامات بسیاری انجام شده است.

 

 

محمدی ادامه داد: از یازدهم فروردین ماه سال جاری تا 24 فروردین ماه در بالغ بر 102 روستا کارشناسی انجام شد و  تعداد هزار و 100 واحد کارشناسی شد و 656 واحد دچار خسارت استخراج شدند و ساختمان فرسوده ای که مقاومت مصالح آن کم بود شناسایی شد .

 

 

وی افزود: در حال حاضر هم مشغول پرداخت تسهیلاتبه این واحدها هستیم که 55 میلیون تسهیلات روستایی و 21 میلیون وام بلاعوض و 160 کیسه سیمان به این عزیزان تعلق می گیرد .

 

 

به گفته محمدی پروانه ساختمانی ، نقشه ساختمانی و نظارت ساختمان نیز برای متقاضیانی که دچار تخریب منازل مسکونی در اثر بارندگی شده اند نیز رایگان است.

 

 

وی با بیان اینکه هدف ما این است که ساختمان فرسوده روستایی از بین برود و ساختمان های جدید و نوساز ایجاد شوند، گفت: در ارتباط با واحدهایی که بر اثر بارندگی تخریب شده اند 304 نفر برای دریافت تسهیلات معرفی شده اند که 55 درصد از امار را شامل می شود و 239 نفر موفق به عقد قرارداد شده اند.

محمدی همچنین با بیان اینکه هم اکنون 8 هزار و 711 واحد مسکونی روستایی در شهرستان قروه به لحاظ سند مالکیت ساماندهی شده اند، اظهار داشت: در مجموع 130 روستای شهرستان قروه در 38 روستا طرح هادی اجرایی شده است و نقشه مطالعاتی طرح هادی نیز به طور 100 درصدی در تمام روستاها آماده و تهیه شده است.

 

وی در بخش پایانی این گفتگو با بیان اینکه شناسایی خانه های فرسوده به صورت مستمر در دستور کار بنیاد مسکن قرار دارد افزود: کارشناسان بنیاد مسکن با حور در روستاها خانه های فرسوده را شناسایی می کنند و با صاحبان این واحدها گفتگوهایی صورت می گیرد تا آنان به مقاوم سازی واحدهای مسکونی خود رغبت پیدا کنند و اقدامات اساسی جهت بهسازی واحدهای مسکونی صورت پذیرد.

 

 

انتهای پیام/m.r

چهارشنبه 17 مهر 1398 | 07:50

کد خبر : 34077

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید