کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کلینیک تخصصی حقوق کودک در بیمارستان بعثت سنندج افتتاح شد/ آمار کودکان زیر پنج سال کردستانی در بحث سوء تغذیه 5.1 درصد است

اولین کلینیک تخصصی حقوق کودک، دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک،کردستان، مرگ و میر نوزادان

اولین کلینیک تخصصی حقوق کودک در کردستان با حضور دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در بیمارستان بعثت سنندج افتتاح شد.

به گزارش کُردتودی، دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در ابتدای این مراسم بیان کرد: کلینیک های حقوق کودک در زمینه های آموزش، ترویج و حمایت از حقوق کودک، معاضدت حقوقی، آموزش مربی،  مشاوره و پاسخگویی به سوالات و ابهامات حقوقی در حوزه کودک فعالیت می‌کند.

 

وی افزود: وزارت دادگستری در نظر دارد با همکاری مدیران کل امور زنان و خانواده استانداری‌ها به عنوان دبیران مراجع متناظر کنوانسیون حقوق کودک در استان‌ها این کلینیک‌ها را در همه استان‌ها و شهرهای کشور راه‌اندازی کند.

 

محمود عباسی گفت: راه اندازی و بهره برداری از این کلینیک ها با هدف ارتقای سطح حقوق شهروندی و به ویژه حقوق کودکان انجام می گیرد.

 

وی ضمن بیان اینکه، کلینیک تخصصی حقوق کودک اولین مورد در سطح استان و هشتمین کلینیک حقوق کودک در سطح کشور به حساب می آید، ابراز داشت: تاکنون علاوه بر هشت کلینیک تخصصی کودک  در مراکز استان‌ها، حدود ۵۰ میز خدمت کودک نیز در سرای محلات فرهنگسراها، مراکز فرهنگی وابسته به شهرداری‌های برخی شهرهای بزرگ دایر شده است.

 

گفتنی است رئیس کلینیک مذکور دکتر دل پسند متخصص اخلاق پزشکی و کارشناس ارشد حقوق بشر از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان است.

 

همچنین همزمان با افتتاح این کلینیک در استان کردستان، کنفرانس تخصصی حقوق کودک نیز در سالن جلسات اداره بهزیستی سنندج برگزار شد.

 

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کردستان ضمن قدردانی از مجریان برگزاری کنفرانس به جهت تلاش هایی که در این رابطه به عمل آورده اند، گفت: دانشگاه به دلیل ماهیت ذاتیش در زمینه ارائه خدمات سلامت به مردم، یکی از گروه هایی که بیشترین تلاش ها و پیگیری ها در جهت حفظ، ارتقا و تامین سلامتی آنان انجام می گیرد کودکان هستند و در حال حاضر بیش از 302 هزار پرونده الکترونیک سلامت در این رابطه فعال است.

 

وحید یوسفی نژاد از در دسترس بودن کلیه خدمات سلامت برای کودکان در سطح استان خبر داد و گفت: با تمهیدات و اقداماتی که در وزارت بهداشت و به تبع آن دانشگاه های علوم پزشکی اندیشیده شده است هیچ نوع محدودیتی در زمینه ارائه خدمات سلامت به کودکان در استان کردستان وجود نداشته و میزان دسترسی در اکثر نقاط حداکثری است.

 

وی به لزوم ارتقای خدمات سلامت برای نوزادان و اطفال در سطح استان اشاره کرد و گفت: میزان مرگ و میر نوزادان در کردستان 10/18 مورد به ازای 1000 تولد زنده است که این آمار نگران کننده بوده و نشان می دهد باید اقداماتمان را جهت کاهش این میزان تشدید نموده و در جاهایی که نیاز است بازنگری و اصلاح صورت گیرد.

 

سرپرست دانشگاه شیوع مرگ و میر کودکان زیر پنج سال را 15 در 1000 تولد زنده و تا 12 سال را برابر 20 در هزار تولد بیان کرد و ادامه داد: یکی از مشکلات دیگر کودکان در استان بحث سوء تغذیه و کمی وزن آنان است که آمار کم وزنی کودکان زیر پنج سال استان 5/1 درصد است و این در حالی است که میانگین کشوری 4/3 درصد است و این نشان می دهد که ما وضعیت بدتری داریم.

 

یوسفی نژاد گفت: تغذیه انحصاری با شیر مادر یکی از مهمترین برنامه های دانشگاه علوم پزشکی کردستان است که به صورت جدی در حال پیگیری است.

 

وی تصریح کرد: ارتقای شاخص های مربوط به تغذیه با شیر مادر در گرو اختصاص بودجه مناسب، دسترسی و حمایت های اجتماعی مستمر، فراهم نمودن زیر ساخت ها و تسهیلات لازم در ادارات و صنایع در جهت افزایش دسترسی مادران به نوزادان و کودکان و در نظر گرفتن مکان ها و اتاق هایی برای تغذیه با شیر مادر در فروشگاه ها و مراکز خرید بزرگ است که باید در استان کردستان پیگیری و اجرایی گردد.

 

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کردستان از ارائه خدمات سلامت روان برای بیش از 74هزار نفر از گروه سنی پنج تا 18 سال خبر داد و گفت: بیش از 2147 نفر از این افراد دارای مشکلاتی و اختلالات روانی بوده و نیز 474 نفر دارای ناتوانی های ذهنی بودند.

 

وحید یوسفی نژاد در پایان خاطر نشان ساخت: برنامه ریزی و اقدام در جهت کاهش آمارهای مربوط به کودک آزاری، پیشگیری از مبتلا شدن نوزادان در مادران مبتلا به ایدز و هماهنگی و همکاری سایر دستگاههای مرتبط با کودکان از جمله اقدامات لازم برای پیشرفت شاخص های سلامت کودکان در استان است.

 

انتهای پیام/g.t

چهارشنبه 10 مهر 1398 | 13:31

کد خبر : 34020

منتشر کننده : ر .ع/ku

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید