کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

نمایندگان مجلس و دولت در کردستان زیر ذره بین قرار می گیرند؛

تشکیل ائتلاف شفافیت برای کردستان!

ائتلاف شفافیت، نمایندگان مجلس، نمایندگان دولت، کردستان

ائتلاف شفافیت برای کردستان با هدف ایجاد شفافیت در نهادهای حکمرانی استان به ویژه نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و نمایندگان دولت در استان تشکیل شده است.

به گزارش کُردتودی، در بیانیه ائتلاف شفافیت برای کردستان که نسخه ای از آن برای سایت خبری تحلیلی کُردتودی ارسال شده، آمده است: همانگونه که مستحضر هستید کیفیت عملکرد نمایندگان مجلس استان در بهارستان اهمیت فراوانی دارد. کیفیت این عملکرد شامل نحوه رای‌دهی ایشان به هر کدام از طرح‌ها و لوایح، حقوق و مزایای دریافتی نمایندگان از مجلس و سایر مرتبطین آنان و نحوه هزینه کرد آن، میزان حضور و غیاب نمایندگان در صحن عمومی، کمیسیون‌ها و دفتر ارتباط مردمی نمایندگان در مجلس و در شهرهای حوزه انتخاباتی خود، میزان ارتباط با بدنه مردم برای حل و فصل مشکلات، میزان پاسخگویی به رسانه ها و مردم در مورد عملکرد و بسیاری موارد دیگر می‌شود.

 

 بیش از ۳۰ کشور از ۶ سال پیش سیاستِ "شفافیت عملکرد نمایندگان پارلمان‌ها" را برای بهبود کیفیت عملکرد نمایندگان و افزایش سطح و دقت شناخت مردم از نمایندگان خود در پیش گرفته‌اند؛ شفافیتِ آراء، شفافیت حضور و غیاب نمایندگان، شفافیت اموال و دارایی ها و حقوق و مزایای دریافتی نمایندگان، حتی بعضا شفافیت سفرهای کاری و محل جلوس نماینده در صحن علنی مجلس.

 

 در ایران نیز پس از فشار رسانه‌ها و تلاش‌های برخی نمایندگان زمزمه‌های شفافیت نمایندگان در سال ۹۶ دمیده شد. فشار رسانه‌ها برای تحقق شفافیت و نارضایتی نمایندگان از شفاف شدن وضعیتشان منجر به رفتارهای مذبذبانه نمایندگان شده بود. به عنوان مثال طرح دوفوریتی که با امضای ۱۵۰ نماینده به صحن مجلس رسید با ۶۹ موافق و ۱۰۳ مخالف، رای به اجرایی شدن نگرفت و همچنان مساله شفافیت را مسکوت باقی گذاشت.

 

 تنها طرح شفافیت نمایندگانی که تا کنون توانسته است در ایران اجرایی شود طرح شفافیت داوطلبانه حضور و غیاب نمایندگان است که از نمایندگان استان کردستان تنها یک نماینده حاضر به شرکت در آن شده است. این حقیقتی بسیار تلخ و دردآور است که ۵ تن از نمایندگان استان کردستان حاضر نیستند که موکلین خود حتی اطلاعات حضور و غیاب و میزان حضور آنان در مجلس را در اختیار داشته باشند! اکنون نیز در طرح شفافیت داوطلبانه آرا تنها دو تن از نمایندگان استان شرکت کرده‌اند.

 

 ما جمعی از تشکل‌های دانشجویی و مردمی استان کردستان با در نظرگرفتن اهمیت مساله شفافیت برای کارگزاران استان به خصوص نمایندگان مجلس شورای اسلامی، تحت عنوان "ائتلاف شفافیت برای کردستان" با هدف شفاف‌سازی ساختارهای حکمرانی استان آغاز به کار می‌نماییم. اولویت اول این ائتلاف شفافیت آراء، حقوق و مزایا، و سایر امورات مرتبط با نمایندگان استان است.

 

اسامی هیات موسس این ائتلاف به شرح زیر است:

۱. جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی کردستان

۲. بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی سنندج

۳. جنبش مردمی عدالتخواهان کردستان

 

 سایر تشکل ها، سمن ها و ان.جی.او (NGO) های نخبگانی و مردمی نیز می توانند در صورت صلاح دید در این ائتلاف شرکت و کمک به تحقق اهداف مبارک آن نمایند.

 

انتهای پیام

سه شنبه 9 مهر 1398 | 09:07

کد خبر : 34003

منتشر کننده : sh.s

علی پاسخ سه شنبه 9 مهر 1398 | 12:09

0
0

با سلام خدمت عزیزان زحمت کش در عرصه خدمتگزاری استان کردستان
به نظر می رسد از این نکته غفلت شده است که نمایندگلن مجلس در تمام مدیریتهای سطح شهرستانهاو استان برای تقلب در انتخابات مهره چینی کرده اند و از بالاترین مرجع تصمیم گیرنده شهر تا یک شهروند عادی را تطمیع کرده اند لازم است تمامی سمن هاو ان جی ا ها و تشکلهای مردم نهاد جهت حضور سر صندوقها دعوت شوند و جلو مهندسی انتخابات را بگیرند اما چون بیشتر مراجع تصمیم گیرنده ی شهر را نمایندگان متقلب انتخاب کرده اند نباید از ٱنان انتظار داشت بلکه باید در فکر چاره بود

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید