کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

مشکل بیکاری جوانان تهدید ویژه منطقه است/51 روحانی در کردستان شهید شدند/کفن پیشمرگان کردستان لباس اصیل کُردی بود

همایش قوم کرد، دانشگاه کردستان، رشادت قوم کرد در دفاع از انقلاب

همایش رشادت های قوم اصیل کرد در دفاع مقدس صبح امروز و در آخرین روز از گرامیداشت هفته دفاع مقدس با حضور دانشجویان دانشگاه های استان در تالار فرودسی دانشگاه کردستان برگزار شد.

به گزارش کُردتودی، سرهنگ ابراهیم حسینی از سخنرانان این مراسم اظهار داشت: نقش پیشمرگان مسلمان کرد در دفاع مقدس خود یک عنوان پرمصما است که کمتر به آن پرداخته شده است.

 

وی عنوان کرد: مجاهدت خاموش پیشمرگان مسلمان کرد یکی از معدود مواردی است که در طول 40 دهه عمر پربرکت انقلاب اسلامی کمتر به آن پرداخته شده و نقش این گروه مجاهد در ایجاد ایثار و از خودگذشتگی در منطقه مثال زدنی است.

 

وی بیان کرد: 25 عملیات بزرگ و متوسط در جبهه بیرونی و با مزدوران در منطقه اتفاق افتاد که در نهایت موفقیت مرهون مردانگی، ایستادگی و ایثارگری پیشمرگان مسلمان کرد بود.

 

حسینی افزود: جهاد فی سبیل الله پیشمرگان در طول 40 سال دفاع مقدس و نقش آنها در امنیت پایدار شیرین ترین و پرسودترین معامله ای است که مومنان حقیقی با خدا و در جهاد در راه خدا و در جبهه حق علیه باطل انجام می دهند.

 

وی با اشاره به اهمیت ویژه جهاد در راه خدا و جایگاه مجاهدین بیان کرد: شیرین ترین و پرسودترین معامله مومن با خدا جهاد در راه خدا و حق است، حتی در زمانی که مسلمین مورد شکنجه کفار قرار گرفتند، دستور جهاد از سوی پروردگار ابلاغ شد و جهاد حق علیه باطل در تمام ادیان وجود دارد.

 

حسینی اذعان کرد: در طول 25 جنگی که در صده های اخیر دامنگیر ایران اسلامی بود، بالغ بر 50 درصد از خاک کشور را از دست دادیم که از عناصر تعیین کننده دفاع مقدس صیانت از خاک کشور بود.

 

وی خاطرنشان کرد: مقاومت و ایستادگی زیاد پیشمرگان مسلمان کرد در دفاع مقدس نقشی اساسی و نعین کننده داشت و با توجه به اینکه سوابق کردها به 2000 سال قبل برمی گردد اصیل بودن آنها غیرقابل انکار است.

 

حسینی افزود: قوم کرد علاوه بر اصالت، دیندار هم هستند و وجود هزار و 732 مسجد در استان و خاصتا 175 مسجد در شهر سنندج که این شهر را به شهر مساجد مبدل کرده است، مبین پیشینه دینی و ریشه دار بودن اسلام در آن است.

 

وی گفت: قبل از دفاع مقدس، امام راحل به مردم کردستان برای نقش ارزنده آنها در مبارزه با رژیم پیام های تشکر ویژه ای فرستادند.

 

حسینی خاطرنشان کرد: قوم کرد قبل از دفاع مقدس در مبارزه با رژیم 7 شهید قبل از انقلاب داشتند و در سالهای 41 و 42 کردستان علمای در تراز اول خود را تقدیم انقلاب کرد و بانه افتخار اولین شهید عالم را دارد.

 

وی گفت: هسته اصلی مبارزه انقلاب در کردستان با رژیم پهلوی بوده و بعدها گروهک ها سربرآورده و ادعای تجزیه طلبی کردند.

 

حسینی افزود: گروهک ها در کردستان پیرو جریانات انحرافی خارج از کشور دست به اقدامات نامناسبی در استان می زدند و طی رایزنی های زیادی که در قالب اعزام 13 هیئت بلند پایه از سوی امام به کردستان برای پیشگیری از جنایت های آنها و اتمام جنگ بود.

 

وی عنوان کرد: حتی مذاکره امام راحل با قاسملو هم به گونه ای بود که وی بعد از اتمام جلسه صراحتا اعلام کرده بود تفکرات ما با امام یکی است و زیاد با هم فرق ندارند، ولی در نهایت در مهاباد نتیجه جلسه را به گونه ای دیگر اعلام کرده بود.

 

این یادگار دفاع مقدس در ادامه افزود: بعد از آن نیروهای پیشمرگ مسلمان کرد در دیدار با امام و بنا به دستور ایشان که گفته بودند به مردم نیت شوم گروهک ها را انتقال دهید و خودتان همراه با مردم برای آبادانی کردستان بکوشید.

 

حسینی افزود: 51 روحانی در کردستان شهید شدند و در نتیجه اقدام فتنه گران در نهایت عقب ماندگی برای استان به ارمغان آورد.

 

وی عنوان کرد: 30 تا 40 نقطه منافقین در کردستان پایگاه داشتند و اجازه برگزاری نماز جمعه و جماعت را به مردم نمی دادند.

 

حسینی گفت: در کردستان بعد از آمدن امام به استان کردستان امنیت خاصی حاکم بر استان شد و حتی بیانات ایشان جبهه جدیدی ایجاد کرد که ترحم و رسیدگی به خانواده های که از اعضای آنها در بین گروهک ها بود در اولویت قرار گیرد.

 

وی بیان کرد: امام نگاه راهبردی را در استان اعلام داشتند که ما با کفر و نه کرد در کردستان می جنگیم و با این حساب صف مردم از ضد انقلاب جدا شد.

 

حسینی با بیان اینکه صد در صد پرسنل سپاه کردستان بومی استان کردستان هستند، گفت: پیشمرگان مسلمان کرد ویژگی های منحصری داشتند بر اساس یک هجرت شکل گرفتند و کفن شهدای مسلمان لباسشان بود و آنها با ابتکار و خلاقیت خود در جانمایی تجهیزات و ادوات جنگی هم حمل و هم استفاده از آن را برای خود آسان کرده بودند.

 

وی افزود: ابتکار و خلاقیت مسلمانان پیشمرگ کرد و تشکیلات منحصر به فردشان و ساختار ویژه آنها وجه کُرد بودن و لباس شان همگی سرمایه عظیمی بود که در دفاع مقدس نقش آفرین بود.

 

حسینی با بیان اینکه شیعه و سنی در کردستان نماد عینی وحدت بین شیعه و سنی بودند که با فدا کردن جانشان برای هم به عینه این مورد را تجلی بخشیدند، بیان کرد: رزمنده های کُرد در دو جبهه می جنگیدند، هم خودشان و هم خانوادشان با اعتقاد و ایستادگی در نهایت به رمز پیروزی رسیدند.

 

وی افزود: پیشمرگان مسلمان کُرد هم مورد حمایت دولت هم مردم و هم مورد حمایت علما بودند و نیز به جغرافیا و اصول حاکم چریک ها آشنا بودند که همین موضوع منجر به پیروزی آنها شد.

 

حسینی در خاتمه افزود: مبارزه با تفکرات تجزیه طلبی همکنون هم در حال انجام است، و لازم است بیشتر به آن توجه شود ولی بیکاری مشکل اصلی قوم کُرد است که این آفت باید حل شود و نگاه ویژه مسئولان برای حل آن الزامی است.

 

وی گفت: نباید دفاع مقدس تحریف و فراموش شود، چرا که هم فراموشی دفاع مقدس و هم مشکل بیکاری جوانان استان تهدید ویژه منطقه است که باید به صورت جدی به آن پرداخته شود.

 

 

در ادامه این مراسم هم عبدالله جعفری راوی دوران دفاع مقدس و از پیشمرگان مسلمان کرد اذعان کرد: سنندج و مریوان دارالمساجد بودن که در جنگ تبدیل به پایگاه جنگی گروهک ها شد و در مساجد را بر نمازگذاران بستند.

 

وی گفت: در دوران دفاع مقدس گروهک های زیادی سربرآوردن که اهل گفتگو هم نبودن و پایگاه اصلی کمونیست ها مساجد بود، و بدبختانه آنها وارد شهر شدند و شهرهای که صف اول نمازگذاران بودند را با فتنه و تهاجم حساب شده خودشان تبدیل به شهرهای مرکزی سلفیت و وهابیت کردند.

 

وی بیان کرد: اولین سربریده انقلاب از کُردها بود، اولین دانشجوی شهید با افتخار کُرد بود، ولی امروز متاسفانه کار ضعیف فرهنگی افکار منفی را بر ذهن جوانان غالب کرده و با راهبرد استفاده از فضای مجازی تفکرات رایج بیگانگان بر جوانان ما غالب شده و این تهاجم فرهنگی بزرگی بود که دامن گیر جوانان شد.

 

جویبار مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه کردستان هم با بیان اینکه سخن از دفاع مقدس برای یک دهه چهارمی سخت استف افزود: دفاع مقدس نقطه سرنوشت ساز انقلاب اسلامی بود که حاصل برکات زیادی برای انقلاب اسلامی و نابودی نظام سلطه بود.

 

وی گفت: روحیه جهادی و شهادت در نهایت نوجوان 13 ساله را تبدیل به دلیر مرد ایثارگر می کرد.

 

 

جویبار اذعان داشت: دولت بازرگان قصد داشت با تفکر لیبرالی کردستان را با سازش تقدیم کنند که ایدئولوژی جوانان اینگونه بود که با ظلم مقابله و این حرکات را تحمل نمی کند.

 

وی بیان کرد: وظیفه ما تکریم شهداست و بهترین راه آن زنده نگه داشتن یاد و تقویت تفکر توحیدی آنها است که در مسیر انقلاب ایستادگی و شهادت را هموار کردند و امروز هسته های نظامیف موشکی و علمی ما با همین روحیه جهادی، و شهادت رمز پیروزی را وارد کردند.

 

جویبار افزود: در نقطه مقابل تکریم یاد و خاطره شهدا، برخی تحرکات برای زدودن نام شهدا از معابر طبق منطق 20،30 شهادت را مطابق روحیه خشونت طلبی معرفی می کنند.

 

وی در خاتمه اذعان کرد: دانشجوی جوان باید بدانند ما وامدار شهدایم، و ماحصل دفاع مقدس و ایثار شهدا بود که ما را به اینجا رساند و نباید مجاهدت آنها را فراموش کنیم بلکه باید برای قرار نگرفتن در مسیر شیطانی و ضد فرهنگی دیانت و شریعت و ارزش ها را ارج نهیم.

 

گفتنی است در خاتمه به قید قرعه هدایایی به حاضران اهدا شد.

 

انتهای پیام/m.r

 

یکشنبه 7 مهر 1398 | 15:16

کد خبر : 33996

منتشر کننده : ر .ع/ku

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید