کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

معاون عمرانی استاندار کردستان عنوان کرد؛

رها سازی آب سد سورال دهگلان تا پایان آبانماه امسال

سد وسرال دهگلان,تبدیل اراضی دیم به آبی,آب منطقه ای,معاون عمرانی استاندار کردستان,سامانه نوین آبیاری

معاون عمرانی استاندار کردستان در بازدید از سد سورال دهگلان گفت: آب سد تا پایان آبان ماه رها سازی و در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

به گزارش کُردتودی، شهرام ملکی معاون عمرانی استاندار کردستان در بازدید از سد سورال و اراضی کشاورزی پایاب سد سورال شهرستان دهگلان با اشاره به چند پروژه راهبردی شهرستان و نحوه تعیین تکلیف اراضی پایاب سد هدف بازدید را بهره مندی هزار و 200 هکتار اراضی پایاب سد و تبدیل شدن از دیم به آبی عنوان کرد.

 

ملکی با بیان اینکه 108 هکتار این اراضی در بحث توسعه و 198 هکتار دیگر آن در بحث بهبود در دست اقدام است، اظهارداشت: از آب منطقه ای و جهاد کشاورزی استان انتظار داریم که این اراضی امسال تعیین تکلیف شوند.   

                

وی در ادامه گفت: با توجه به پیشرفت کامل شبکه های 1 و 2 توسط آب منطقه ای هدایت و آبگیری به شبکه های 3 و 4 صورت گیرد و آزادسازی آب تا پایان آبانماه سال جاری در دسترس کشاورزان پایاب سد باید قرار گیرد.

 

 7 میلیارد تومان از منابع ملی و خودیاری مردم هزینه پروژه اراضی پایاب سد شده است

 

 

 فیروز احمدی مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان در ادامه با بیان اینکه در فاز اول این پروژه از هزار و 200 هکتار، 250 هکتار اراضی پایاب سد اجرا شده و این مقدار تا پایان سال جاری به 600 هکتار خواهد رسید.

 

وی اظهار داشت: آب منطقه ای آمادگی دارد که برای کشت بهاره سال 99 کل آب موردنیاز هزار و 200 هکتار را در اختیار کشاورزان پایان دست سد سورال قرار دهد.

 

مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی کردستان گفت: نیاز است آب منطقه ای استان آب مورد نیاز شبکه های 1 و 2 را تامین نموده و رهاسازی را نیر انجام دهد و تا پایان آبان ماه آنرا تعیین تکلیف نماید.

 

احمدی با بیان اینکه نیاز است که جهاد کشاورزی هم با سرعت دادن به موضوع در شبکه های 3 و 4 باید مشارکت مردم را جلب نماید، گفت: تاکنون7 میلیارد تومان از منابع ملی و مشارکت مردمی هزینه شده است.

 

 

وی اظهار داشت: شبکه فرعی همزمان با تخصیص آب در سال 95 شروع شده و اعتبار لازم برای 600 هکتار در فاز اول سال 95 از محل اعتبارات سامانه نوین آبیاری بخشی از آن تامین شده و بخشی دیگر اعتبار از خودیاری کشاورزان بوده که بخشی جذب شده و بخشی دیگر در حال جمع آوری می باشد.

 

وی افزود: با توجه به تامین اعتبار به شبکه اصلی مردم هم پای کار آمدند و طی یکماه گذشته حدود 103 هکتار با 90 درصد کار انجام شده و 100 هکتار دیگر در قالب 4 گروه در حال شروع شدن است.

 

 

احمدی بیان داشت: با برنامه ریزی انجام شده جمعا 600 هکتار از اراضی با اعتبارات موجود سال 95 با تلاش جهاد کشاورزی و خودیاری مردم تمام می شود که به کشاروزان قول دادیم آب شبکه تامین شود و اگر آب منطقه ای آمادگی داشته باشد برای 600 هکتار دیگر هیچ محدودیتی نداریم که نقشه و مشخصات کامل طراحی و مطالعات آماده اجراست.

 

وی افزود: از نظر اعتباری سامانه نوین آبیاری مشکل نداریم و با تخصیص سال 98 اگر در بحث تامین آب مطمئن شویم قطعا در سال 99 تا پایان شهریور و نهایتا تا پایان آبان ماه 600 هکتار دیگر نیز به آبی تبدیل خواهند شد و هزار و 200 هکتار به طور کامل به بهره برداری خواهد رسید.

 

 انتهای پیام/a.s

پنجشنبه 28 شهریور 1398 | 09:07

کد خبر : 33913

منتشر کننده : الف ق/d

مزاح پاسخ شنبه 30 شهریور 1398 | 00:45

0
0

با خواندن تیتر خبر فکر کردم با رها سازی ابد سد مشکل اب شرب مردم دهگلان و مناطق اطراف ان حل خواهد شد ولی متن خبر بسیار به مزاح شبیه است اقای مهندس فیروز احمدی و مسئولین و یا مردم و از جمله خود دوستان سایتکرد تودی می دانند اگر موفق به رها سازی اب سد در پایان ابانماه همانطور که فرموده اند شوند که اذر و دی و بهمن و اسفند که یک ماه ان اخری ماه پاییز و بقیه زمستان است که برف و باران ان شاء الله هست و در این 4 ماه گیاه و محصولی کشت نمی شود تا به اب هم نیاز داشته باشد . برای سال زراعی اینده نیز منطقی نیست اب سد در زمان عدم نیاز به دشت رها شود . ولی برای امار خوب است که دوستان خدوم نزولات اسمانی و برف و باران را هم به اسم خود بزنند مزاح است جدی نگیرید

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید