کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

نظارت شورای شهر سنندج دقیقا کجاست؟

رشد فزاینده ساخت و سازهای غیر مجاز در سنندج/ راهکار: جریمه یا قلع و قمع؟

ساخت و ساز غیر مجاز، کردستان، تخریب تخلفات ساختمانی، جریمه ، راهکار

پريشانی از چهره شهر سنندج هويداست، اغتشاش رنگ ها در قامت ساختمان هايی بدقواره و بدشكل و ناهمگونی كوچه و خيابانها شهر را از حالت پويندگی و سرزندگی خارج ساخته و افسردگی از سروكول اين شهر بالا می رود.

به گزارش کُردتودی،  در طی سال های اخیر، مهاجرت های بی رویه، باعث ساخت و سازهای عدیده ای به بهانه ساخت سرپناه برای افراد و خانواده‌ها شده است. اغلب اینگونه ساخت و سازها، فاقد سازه‌های مهندسی می باشند. اینگونه ساخت و سازها، به وفور در حاشیه شهرها، به خصوص کلان شهرها مشاهده می شود.

 

ساخت و سازهای غیر مجاز یکی از مهمترین عوامل در گسترش قارچی نواحی منفصل شهری و همچنین حاشیه نشینی می باشد. حاشیه های شهر و نواحی منفصل شهری که که دیگر به شکر تاخت و تاز ساخت و سازها فاصله چندانی با شهر ندارند چهره ناخوشایندی به شهر می دهند.

 

ساخت و سازهای غیر مجاز و به طور بی رویه، معمولا بیانگر این مطلب است که مسوولان شهر، مخصوصا عاملین اصلی که همانا شهرداری ها هستند، نتوانسته اند راهی برای درمان این مشکل پیدا کنند. هر چند بعضی مواقع، با اقدامات مقطعی و غیر کارشناسانه، سعی در بهبود این وضعیت نابسامان داشته اند، اما هیچ کدام از راهکارها، گره گشا نبوده است. اقداماتی چون قلع بنا و یا شهرک سازی، از جمله راهکارهای مسوولان شهری بوده است، اما هیچ کدام نتوانسته است جلودار ساخت و سازهای غیر مجاز شبانه شود.

 

علاوه بر آن، نبود نظارتی دقیق از سوی شورای شهر سنندج موجب شده تا در برخی از نواحی شهری سنندج یک شبه زمینی 200 متری به منزلی مسکونی تبدیل شود.

 

پروانه ساخت و ساز در اراضی قولنامه ای مناطق حاشیه شهر سنندج صادر می شود

 

حشمت الله صیدی شهردار سنندج اظهارداشت: یکی از مشکلات موجود در سطح شهر سنندج ساخت و سازهای غیرمجاز است، که علاوه بر نازیبا کردن چهره شهر از لحاظ فنی نیز از ایمنی لازم برخوردار نیست.

 


وی افزود: با تلاش های انجام شده و در راستای جلوگیری از این ساخت و سازها از این پس با دریافت مبلغی کم برای اراضی قولنامه ای مناطق حاشیه پروانه ساخت و ساز صادر می شود.

 


شهردار سنندج از شورای افتا و روحانیت خواست، بستری فراهم کرده تا ائمه جمعه و جماعات و روحانیون از تریبون های مساجد، مردم را از این موضوع و مشکلات ساخت و سازهای غیرمجاز آگاه کنند.

 


شهردار سنندج افزود:یکی دیگر از مشکلات گریبانگیر شهر در حال حاضر، کمبود جا برای دفن اموات است که در این زمینه فعالیت ها و اقدامات خوبی انجام شده و قرار است عملیات ساماندهی و آماده سازی آرامستان جدید در زمین ۳۲ هکتاری آغاز شود.

 

نظارت شورای شهر سنندج دقیقا کجاست؟

 

در این میان علاوه بر نقش بازدارنده قانونی کمیسیون ماده صد و دادگستری، شوراهای شهر به عنوان بازوی کمکی شهرداری نیز می‌توانند تاثیری موثر و بسزا در کم کردن تخلفات ساختمانی داشته باشند.

 

دوره پنجم شورای شهر سنندج نه تنها در این زمینه کمک شایانی به شهرداری نکرده، بلکه با اختلافات درونی، جناحی کردن شورا و ایجاد برخی ارتباطات موجبات دلسردی مردم از عملکرد آنها شده‌اند.

 

کنترل ساخت و ساز غیر مجاز در شهر سنندج نیازمند شورایی متخصص و متعهد به مردم و آرای کسب شده دارد تا در کنار شهرداری و دستگاه قضایی بتوانند این معضل را در شهر سنندج به حداقل برسانند.

 

انتهای پیام/m.r

 

یکشنبه 24 شهریور 1398 | 08:19

کد خبر : 33871

منتشر کننده : م ر/a

رحیمی پاسخ یکشنبه 24 شهریور 1398 | 20:39

0
2

حشمت صیدی توانایی مدیریت شهرداری را ندارد و در این حد نیست. زیر سایه چند نفر خود را پنهان کرده است.

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید