کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

ماتمی که غم بر دل می نشاند؛

نوای محزون محرم در دیار کُردستان / دیدگاه اهل سنت درباره واقعه کربلا و محبوبیت امام حسین(ع)

دیدگاه اهل سنت، محرم در کردستان، امام جمعه سنندج، ادای نذوئرات، عاشورا و تاسوعا در کردستان

محرم که می‌آید، فضا تغییر می‌کند، مساجد و تکایا، حسینیه و مهدیه همه فضای محرم به خود می‌گیرند، خیابان و کوچه خبر از یک غم و اندوه می‌دهند، غمی که عاشقان و طرفداران امام حسین(ع) در سینه دارند و ...

به گزارش کُردتودی، درباره محرم و عاشورا بسیار گفته و نوشته اند اما باز هم جای گفتن و نوشتن باقی است چرا که این رویداد از چنان ابعاد بزرگ و گسترده ای برخوردار است که هر چه بیشتر به تحلیل و بررسی آن پرداخته می شود زوایای نوتر و تازه تری از آن آشکار می شود .
 


عاشورا نه یک حادثه بلکه یک فرهنگ است؛ فرهنگی که برخواسته از متن اسلام ناب که نقش حیاتی را در استحکام ریشه ها، رویش شاخه ها و رشد آن ایفا کرده است .


همزمان با فرارسیدن ایام محرم ، مردم در سراسر جهان با برگزاری مراسم عزاداری به سوگ امام حسین(ع) و یاران وفادارش می نشینند و در این ایام و در جای جای ایران اسلامی و با توجه به شرایط هر منطقه، آیین های گوناگون و مراسم خاصی با حضور خود جوش مردمی برگزار می شود .
 


محرم؛ فرصتی برای انتقال فرهنگ اسلامی به نسل جوان


محرم یک فرصت مهم برای انتقال فرهنگ اسلامی و دینی به ویژه به نسل جوان جامعه است ، پیشکسوتان می توانند با سبک و شیوه ی خود نسل جدید و نو را وارد این محافل معنوی کنند تا هر چه بیشتر با اهل بیت پیامبر آشنا شده زیرا حماسه عاشورا فرا مذهبی است و امام حسین (ع) و یارانش با شجاعت و ایثار در برابر ظلم و ستم ایستادند  و نام خود را برای همیشه در تاریخ به یادگار گذاشتند .


 
محرم و صفر فرصتی برای بصیرت بخشی به جامعه است که باید به خوبی از آن بهره گرفت و عدالت اجتماعی، ولایتمدار و توجه ویژه به مبانی اعتقادی از جمله درس هایی باشد که از محرم و صفر یاد بگیریم .


 
استان كردستان داراي مسلمانان شيعه و سني در كنار هم هر ساله در ايام محرم در قالب دسته‌هاي سينه‌زني و زنجيرزني به عزاداري سرور و سالار شهيدان حضرت امام حسين(ع) مي‌پردازند.


 
محرم که می‌آید، فضا تغییر می‌کند، مساجد و تکایا، حسینیه و مهدیه همه فضای محرم به خود می‌گیرند، خیابان و کوچه خبر از یک غم و اندوه می‌دهند، غمی که عاشقان و طرفداران امام حسین(ع) در سینه دارند و این موضوع بعد از قیام عاشورا تاکنون استمرار داشته است.


 
مسلمانان هر ساله چنان ارزش‌های محرم و قیام عاشورا را با اجرای مراسماتی خاص یادآوری می‌کنند  و حضور روحانی در هیئت ها گرمابخش و نوربخش محافل می شود طوری که گویی واقعه عاشورا تازه اتفاق افتاده است و این از باور مردم به اسلام، ارزش‌های دین و جایگاه اهل بیت عصمت و طهارت(ع)سرچشمه می‌گیرد.

 

 

 

 

ادای نزورات از مراسمات خاص مردم کردستان در ماه محرم


مردم استان کردستان به شیوه‌های سنتی در قالب دسته‌های عزاداری عشق و ارادت خود را به خاندان اهل بیت (ع) و شهدای کربلای معلی ابراز می‌دارند که یکی از این شیوه‌ها آیین سنتی طشت‌گذاری خاص منطقه سریش‌آباد در استان کردستان بوده همه ساله در آخرین شب‌های ماه ذیحجه برگزار می‌شود و دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در این شهر در قالب هیئت‌های سینه‌زنی با تشکیل حلقه عزا حسین حسین‌گویان در رسای شهدای دشت کربلا بر سر و سینه می‌زنند و گرداگرد طشت آبی به نشانه بستن آب بر روی اهل بیت عصمت و طهارت(ع)، عطش و تشنگی کاروان کربلا سوگواری می‌کنند.

 

 
در سریش آباد در چند روز مانده به محرم ، بیرق‌های سیاه به اهتزاز در می‌آید، دوستداران اهل بیت (ع) از امام شهیدان اذن می‌گیرند تا برایش مجلس عزا برپا کنند و هر کسی به کلامی ، از محرم و کاروان کربلا می‌گوید، اینجا فرسنگ‌ها دور از کربلا، چشمان کربلاییان راهی بین‌الحرمین می‌شود و گاه نوای یاحسین سر می‌دهند و گاه یا ابوالفضل.

 

 
ادای نزورات نیز که بیشتر به صورت پذیرایی با غذای گرم از هیئت‌ها انجام می‌شود یکی دیگر از رسم و رسومات مردم کردستان در ماه محرم است که این نذورات با آغاز ماه محرم  شروع شده و حاجت‌مندان و نیازمندان درگاه اهل بیت (ع) به قصد تبرک به این مجالس می‌روند و از خوان کرم خاندان نبوت بهره‌مند می‌شوند.

 

 

عشق به امام حسین (ع) در اشعار شعرای کُرد اهل سنت کردستان
 
عشق به امام حسین (ع) در اشعار شعرای کُرد اهل سنت کردستان همواره وجود دارد که شیخ رضا طالبانی از شاعران کرد اهل سنت است که به زبان‌های کردی، فارسی، عربی و ترکی اشعاری را سروده است و در اشعارش ارادت خود را نسبت به امام حسين (ع)بارها نشان داده است. اشعار نغز شعرای کرد اهل سنت به زبان‌های فارسی، کردی و عربی گویای ارادت زایدالوصف مردم کرد مذهب به اهل بیت پیامبر(ص) به ویژه حضرت امام حسین(ع) است.

 

دیدگاه اهل‌سنت درباره واقعه کربلا و محبوبیت امام حسین(ع)

 

ماموستا عبدالرحمن خدایی ماه محرم را ماه شهادت سیدالشهدا(ع) و یارانش و ماه حزن و اندوه و عزاداری مسلمانان خواند و گفت: امام حسین(ع) در روز سوم ماه شعبان سال چهارم هجری در مدینه به دنیا آمد و پیامبر گرامی اسلام در روز هفتم تولدش نام حسین را برای آن حضرت برگزید.

 

ماموستا خدایی با بیان اینکه امام حسین(ع) محبوب خداوند و پیامبرگرامی اسلام(ص) بود، تصریح کرد: امام حسین علیه‌السلام تنها مختص به شیعه نیست بلکه متعلق به همه مسلمانان جهان اسلام است.

 

وی یادآور شد: پیامبر مکرم اسلام(ص) در حق نواده گرامیش فرموده «حسین منی و انا من حسین، احب الله من احب حسینا، حسین سبط من الاسباط»؛ «حسین از من است و من هم از حسینم، هر که حسین را دوست بدارد خداوند دوست او باد، حسین فرزندزاده‌ای است از فرزندزادگان انبیاء».

 

امام جمعه سنندج با بیان اینکه واقعه کربلا هیچ‌گاه فراموش نمی‌شود، گفت: حضرت شافعی، علما و بزرگان اهل‌سنت در مورد شهادت، علاقه و محبت به امام حسین(ع) کتب و اشعار زیادی سروده‌اند.

 

انتهای پیام/m.r

یکشنبه 17 شهریور 1398 | 05:40

کد خبر : 33825

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید