کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

تجمع روستاییان دهگلان بخاطر قطعی مکرر آب شرب؛

تشنگی مردم روستاهای دهگلان همچنان ادامه دارد/ تأمین آب 70 روستا با تانکر!

مشکل آب شرب روستای گردمیران سفلی

رئیس و اعضای شورا، دهیار و مرد م روستا ی گردمیران سفلی شب گذشته با تجمع در داخل روستا خواستار حل مشکل آب شرب شدند.

 به گزارش کُردتودی،  قطعی آب شرب روستای گردمیران سفلی و بی توجهی مسئولین باعث تجمع مردم روستا  برای رفع این مشکل شد.

 

زنگ قطعی آب شرب در چند روستای شهرستان دهگلان به صدا در آمده است روستاهای سرنجیانه، گردمیران علیا، گردمیران سفلی، بایتمبر و اسلمرز که یکی پس از دیگری دچار این مشکل شده اند و دلیل آن هم مشخص نیست اما متاسفانه مسئولین دیربط به حساسیت آب شرب روستاها توجه چندانی ندارند.

 

با توجه به اینکه روستاها مرکز تولید هستند افزایش خدمات رسانی به روستائیان می تواند باعث ماندگاری مردم روستا، مهاجرت معکوس و رشد میزان تولیدات کشاورزی و دامی در روستا شود که نیاز است روستاها اولویت اول خدمات رسانی باشند اما متاسفانه هر ساله بزرگترین روستاهای دهگلان که بالای 500 خانوار هستند با قطعی آب مواجه می شوند.

 

 

 اگر بی توجهی مسئولین به همین روال پیش رود شاهد مهاجرت روستائیان به شهرها خواهیم بود روستا که منبع تولید خالی از سکنه شده و روستائیان که خود زمانی تولیده کنند بوده اند به مصرف کننده تبدیل خواهند شد.

 

روستاهای شهرستان دهگلان مدت چند سالی است که از بی آبی رنج می برند و هر بار برای حل این مشکل جلسات برگزار شده و وعده وعیده های مسئولان به مردم روستاها همچنان در جلسات و کاغذ بازی و صورت جلسه حل مشکلات به ظاهر روستائیان است.

 

 

قطعی آب شرب روستای گردمیران سفلی - 15 شهریور98

 

 مردم روستای گردمیران سفلی، امام جمعه و جماعات، اعضای شورا و دهیار روستا خواستار حل مشکل آب شرب روستا از مسئولان استان و شهرستان شدند.

 

امام جمعه و جماعات روستای گردمیران سفلی در گفتگو با خبرنگار ما بیان داشت: روستای گردمیران با جمعیت 400 خانوار در شبانه روز تنها 3 ساعت آب شرب دارد که این موضوع باعث نگرانی مردم شده است.

 

وی ضمن تشکر از پیگیری بخشدار بلبان آباد برای حل مشکل آب شرب گفت: مشکل آب شرب هنوز به صورت قطعی حل نشده است. نیاز است اداره آب و فاضلاب روستایی با ورود به این موضوع خواسته و مطالبه مردم را بر آورده سازد. 

 

اما جمعه و جماعات روستای گردمیران گفت: زمانی که فصل کشت و آبیاری تمام شود آب به صورت 24 ساعته موجود است اما هنوز ارتباط این دو موضوع روشن نیست که کجای کار می لنگد.

 

قطعی آب شرب روستای گردمیران سفلی - 14 خرداد 98

 

 یکی از ساکنان روستای گردمیران گفت: از اول فصل پاییز تا اول فصل خرداد ماه هرسال هیچ مشکل قطعی آب شرب نداریم از اول خرداد شکستگی لوله و قطعی آب شروع می شود و این بهانه های آب و فاضلاب روستایی شهرستان دهگلان در جواب خواسته و مطالبه مردم است.

 

یکی از ساکنان روستای گردمیران سفلی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: با توجه به اینکه آب شرب روستاهای گردمیران علیا و سفلی هرساله با شروع گرما قطع می شود و چندین ساله مردم این دو روستا که در کل حدود هزار خانوار است با این مشکل دست به گریبانند اما زمانی که اعتراض مردم به اوج می رسد مسئولین ذیربط با برگزاری جلسات و دعوت مدیرکل آب و فاضلاب روستایی از استان سرپوشی روی این مشکل گذاشته و آنرا را به امان خدا رها کرده و مردم مظلوم این روستاها را با کاغذ بازی و پیگیری جلسات بدون خروجی سرگرم می کنند تا کی باید این مردم از بی آبی رنج بکشند صدایشان به عرش رسید اما دریغ از گوش شنوا، مسئولین به خود آیید مردم از دست شما باید چکار کنند مردم از دست شما به ستوه آمده اند و خسته شده اند.

 

10 شهریور سال 95

 

    

 

روستای گردمیران سفلی با 400 خانوار به مدت دو هفته کامل از آب آشامیدنی محروم است


 مشکل بی آب و قطعی آب دو هفته ای یا در تمام فصل تابستان و حتی در تمام فصول سال یکی از مشکلاتی است که دامنگیر روستاهای شهرستان دهگلان شده است.


 روستای گردمیران سفلی یکی از روستاها است که دچار بی آبی پی در پی شده است و مردم این روستا واقعا خسته شده و با این معضل دست و پنجه نرم می کنند.

 

 مردم این روستا می گویند، که دو هفته کامل آب شرب روستا قطع شده است و اداره آب و فاضلاب روستایی می گوید شناور دچار مشکل شده است.

 

 این موضوع برای خود مردم روستا جای سوال شده است که چرا هر ساله در این فصل شناور دچار مشکل می شود و بقیه فصول شناور مشکل ندارد.

 

قطعی آب شرب روستای سرنجیانه - 15 شهریور 98

 

 

یکی از ساکنان روستای سرنجیانه در گفتگو با خبرنگار ما بیان داشت: قطعی آب شرب در روستا باعث حفر چاه جدید شد اما متاسفانه حدود 100 خانوار از 400 خانوار سرنجیانه هنوز هم از آب شرب محروم هستند.

 

مصاحبه اعضای شورای روستای سرنجیانه در 23 بهمن 95


  با اطلاع از قطعی آب روستای سرنجانه روستای 400 خانواری در مسیر دهگلان به بلبان آباد از توابع بخش بلبان آباد که در طول سالیان متمادی بنا به گفته اهالی روستا در فصل بهار و تاستان دچار کم آبی بوده اند اما امسال از فصل بهار 95 تا الان و در این فصل سرد سال از نعمت آب شرب محروم هستند و آب شرب 70 خانوار این روستا با تانکر تامین می شود.

 

با دیدن این معضل و کسب اطلاع دقیق این مشکل سراغ شوراهای اسلامی روستا رفتم خسرو منصوری رئیس شورای اسلامی روستا و رئیس شورای بخش بلبان آباد در گفتگو با خبرنگار ما گفت: مدت دو سال است که با کمبود آب شرب مواجه هستیم و از بهار سال 95 حدود 50 درصد روستا از آب شرب محروم هستند.

 

و ی افزود: حتی با جیره بندی و بستن منبع آب با 16 ساعت در شبانه روز باز هم این مشکل حل نشد و این مشکل بی آبی باعث مهاجرت 20 خانوار به شهرهای دهگلان و تهران شده و باعث معضلی دیگر بنام بیکاری شده است.


ایوب باقری عضو شورای اسلامی روستای سرنجیانه با نگرانی شدید از این وضعیت گفت: حدود 7 سال است که محله بالا دست روستا دچار کم آبی هستند و حدود 3 ساله که با تانکر آب شربشان تامین می شود.


وی از مسئولین خواست که بخاطر رضای خدا به داد مردم سرنجیانه برسند اگر  این روند ادامه یابد باعث مهاجرت بیشتر روستا به شهر خواهد شد.


 شریف ناصری آبدار و عضو شورای اسلامی سرنجیانه گفت: در طول دو دوره که من شورای روستا بوده ام با کمبود آب مواجه هستیم و چندین بار برای حل این مشکل پیگیر قضیه بودیم که هیچ اقدامی برای حل آن صورت نگرفته است و کسی جوابگو نبوده است و چندین خانواده برای آب آشامیدن با هزینه های بالا اقدام به حفر چاه در منزل نموده اند.در شهرستانی که قطب کشاورزی است بی آبی بیداد می کند و همین مسئله باعث مهاجرت مردم روستا به شهرها می شود و حاشیه نشینی شهرها نیز باعث معضلات اجتماعی می شود.


 در حقیقت قطعی آب در روستاهای دهگلان به شدت موجب نگرانی و گلایه مردم این روستاها است و این در حالی است که خانه های بهداشت این روستاها استفاده از آب چشمه ها در روستا را قدغن کرده که از لحاظ بهداشتی سالم نیستند و استفاده از آب چشمه ها باعث اشاعه بیماری می شود.


 مردم این روستاها چشم انتظار کمک مسئولین هستند و از مسئولین انتظار دارند که این مشکل قطعی آب را حل کنند.

 

ساکنان روستاها دیگر تحمل این مشکل بی آبی را ندارند اگر فکری به حال این مشکل نشود به مرور زمینه مهاجرت به شهر در این روستاها فراهم می شود.

 

قطعی آب شرب روستاهای دهگلان بار اول و دوم نیست و اکثر روستاهای دهگلان چه در فصل زمستان و چه در فصل تابستان با کمبود این ماده حیاتی دست و پنجه نرم می کنند.

 

انتهای پیام/a.s

یکشنبه 17 شهریور 1398 | 08:00

کد خبر : 33822

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید