کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گوجه های بی سبد و با سبد!

وقتی که تعاونی روستایی گوجه فرنگی کاران را دور می زند! نماینده مجلس: اقدامات برخی مسئولین بازی با کلمات است

گوجه فرنگی کاران، روستاهای سنندج، تعاون روستایی ، خرید تضمینی که تضمین کننده نبود

ناهماهنگی میان دو دستگاه دولتی و عدم شفاف بودن واردات در بخش کشاورزی، کشاورزان را نسبت به نتیجه این کش و قوس‌ها ناامید کرده است؛ بنابراین آنها دیگر انگیزه ای برای برداشت محصولاتی که در نهایت در جایی هم به فروش نمی رسند، ندارند.

به گزارش کُردتودی، گوجه فرنگی محلی محصولی که در استان کردستان بخاطر افزایش تولید و قیمت پائین روی دست کشاورزان مانده و اگر هم به فروش رود با ابهامی از سخنان تعاون روستایی با سخنان کشاورزان به میان می آید، ابهامی که مدیر کل تعاون روستایی استان کردستان 9 شهریور ماه سال جاری اعلام کرد که خرید تضمینی محصول گوجه فرنگی با قیمت 1150 تومان آغاز شده است در حالی که کشاورزان اعلام کرده اند که کارخانه داران گوجه فرنگی را با قیمت 800 تومان از آنها می خرند و تعاون روستایی کردستان این محصول را خریداری می کند با شرط گذاشتن گوجه فرنگی در سبد توسط خود کشاورز!

 

کشاورزان کردستانی بخاطر کشت گوجه فرنگی زیاد و پایین بودن قیمت و مقرون به صرفه نبودن برای برداشت محصولی که یکسال پای آن زحمت کشیده اند، ناله می کنند و می گویند ای کاش کس به داد این مردم می رسید تا به کی باید متضرر باشیم !

 

 

بي شك در كنار تمام مشكلات مثل كمبود آب، صنعتي نبودن كشاورزي در ايران، نبود كارخانجات تبديلي، ضعف در سيستم بسته بندي و...، بايد مهمترین مشکل پیش روی کشاورزان ايراني را فروش محصولاتشان برشمرد.


این مشکل باعث شده تا عملا کشاورزان نتوانند جان بگيرند و به جاي پيشرفت، فقط به دور خودش بچرخد.


ناهماهنگی میان دو دستگاه دولتی و عدم شفاف بودن واردات در بخش کشاورزی، کشاورزان را نسبت به نتیجه این کش و قوس‌ها ناامید کرده است؛ بنابراین آنها دیگر انگیزه ای برای برداشت محصولاتی که در نهایت در جایی هم به فروش نمی رسند، ندارند.


واقعا باید کشاورزی به این روز برسد که کشاورز حتی نتواند هزینه همان کاشت و برداشت خود دربیاورد و به مرز سکته وجنون برسد که محصولی که یکسال پای آن نشسته روی خاک بریزد و لگ مال کند تا ازبین برود؟!!

 

 

 


روستای سو در چند کیلومتری شهر سنندج، روستایی که میوه های خوش آب و رنگ تابستانی در آن خودنمایی می کند، اما نزدیک تر که می شویم و حال و هوای این روزهای باغداران و کشاورزان را می پرسیم همه و همه از مشکلات و درد و دل هایی می گویند که بهانه ای شود تا دوباره بنویسیم در وصف حال زار این روزهای کشاورزان در این روستا که با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند.

 


هم اکنون قیمت هر کیلو گوجه فرنگی در مزارع روستاهای کردستان 700 تومان است درحالیکه همین محصول که از کیفیت بسیار بالاتری نیز نسبت به گوجه عرضه شده در بازارهای میوه و تره بار استانهای مختلف کشور برخوردار است در بازار مصرف با قیمتی بین دو تا سه هزار تومان به خریداران عرضه می شود.

 


کشاورز همین که محصول از زمین برداشت می شود با کمبود شدید کامیون برای حمل و نقل محصول مواجه می شود و یا اینکه نرخ حمل و نقل به یکباره افزایش می یابد و عملا دست رنج کشاورزان به باد می رود.

 

 

 


این امر مربوط به امسال نیز نیست سالهاست کشاورزی استان کردستان شاهد تکرار قصه پر غصه کشاورزان است و دولتهای مختلف نیز هر بار کارگروهی تشکیل داده اند و در نهایت کار به جایی نرسیده و جیبهای خالی کشاورزان مانده و جیبهای پر از پول عده ای دلال که نبض قیمت بازار را در دست دارند.


زندگی کشاورز در خطر از بین رفتن


محمد هزار پیشه یکی از کشاورزان کردستانی است که چندین سال به عنوان باغدار نمونه انتخاب و دیافت چندین لوح را برایمان بازگو می کند که در گذشته حال و هوای کشاورز چرا باید به این چنین وضعی بیفتد که برای خرید محصولش التماس کند.


وی می گوید؛ صبح تا شب همراه خانواده ام مشغول چیدن فلفل، گوجه فرنگی و بادمجان سیاه هستیم اما وقتی می خواهیم آن را به فروش برسانیم باید با التماس آن را کیلویی 800 تومان بفروشیم که این واقعا برای کشاورزانی همچون ما که برای هر کیلو 1000 تومان هزینه کرده ایم نه تنها به صرفه نیست بلکه متضرر نیز خواهیم شد.

 


وی گفت: امسال چیزی از این محصول عایدم نشده و هرچه بوده پول سم ، کود، آب ، برق و دستمزد کارگر دادم حالا نمی خواهم ببینم که محصول یک سال کشاورزی ام هدر رفته است .


این کشاورز 70 ساله می گوید؛ درآمد کشاورزان تنها از راه کشاورزی است و در آمد دیگری ندارد، اما در حال حاضر با کاشت این صیفی جات و به فروش نرفتن آن ، این محصول از بین رفتن زندگی کشاورز را به همراه دارد.


وی با اشاره به اینکه  هر ساله در کشور شاهد افزایش و حمایت از قشر کارمند، صنعتگر، صادر کننده و ... وجود دارد، اما هیچگونه حمایت و اجرای عدالتی را در راستای قشر کشاورز شاهد نیستیم و مگر قشر کشاورز جز این جامعه نیستند.

 

 

وی می گوید: دیگر از سخنان مسئولینی که فقط کشاورزان را دور می زنند خسته شده ایم یا باید خودمان محصولمان را با وانت دور بزنیم و در بازار سنندج بفروشیم و یا اینکه آن را تحویل کارخانه داران با قیمت 800 تومان بدهیم که فاکتور آن را صادر و اینکه کی پول آن پرداخت شود معلوم نیست از طرفی تهاون روستایی کردستان گوجه فرنگی را به قیمت 1150 تومان از کشاورزان خریداری می کند اما به شرط اینکه خود کشاورز سبدهای یک بار مصرف را خریداری و گوجه فرنگی را در آن ها بچیند و این اصلا برای ما که هر سبدی حدود 3 هزار تومان قیمتش است اصلا به صرفه نخواهد بود.

 


تنظیم عرضه و تقاضا تنها راه بهبود وضعیت فروش


كارشناسان معتقدند تنها راه بهبود وضعیت فروش محصولات کشاورزی تنظیم عرضه و تقاضا از سوی دولت است.


اصلي كه سال هاي سال است بر روز آن تاكيد مي شود اما هرگز از سوي دولتمردان مورد توجه قرار نمي گيرد.


دولت برای اینکه کشاورز ضرر نکند باید تمام تلاش خود را برای خرید منطقی محصولات کشاورزی بکار گیرد اما در حال حاضر می بینیم که این موضوع عملا اجرا نمی شود و کسی هم پاسخگوی کشاورزان نیست و همین موضوع باعث شده تا کشاورزی برای کشاورزان صرفه اقتصادی نداشته باشد و کشاورزان انگیزه ای برای کشت و کار نداشته باشند.

 


کشاورز هم اکنون در تامین حداقل نیازهای خود که نهاده های کشاورزی هستند با مشکل روبروست و نمی تواند بخوبی برای کشت آینده برنامه ریزی درستی داشته باشد.


با اين اوصاف مشکل فروش محصولات کشاورزی عامل تعیین‌کننده‌ای است که می‌تواند روی انگیزه و امید کشاورزان تاثیر بگذارد چرا که کشاورزی که نتوانسته محصول خود را بفروشد، طبیعتا امیدی برای کشت سال بعد ندارد.

 

 

واکنش نماینده مردم دهگلان و قروه: تعاونی های روستایی کردستان کوتاهی زیادی کرده اند

 

این در حالی است که علیمحمد مرادی عضو کمیسیون کشاورزی در مجلس در گفتگو با خبرنگار کردتودی با اشاره به اینکه در استان کردستان با ایجاد تعاونی خیار تولیدی کشاورزان با قیمت 2 هزار 500 تومان خریداری می‌شود و بسیاری از مشلات آنها را برطرف شده است، اظهار کرد: بخش زیادی از مردم منطقه اقدام به کشت محصول خیار و گوجه فرنگی می‌کنند و هرساله در فصل برداشت با مشکلاتی از قبیل افت قیمت محصول مواجه می‌شوند که خوشبختانه با تلاش های مدیر کل جهاد کشاورزی استان کردستان مشکل خیارکاران رفع شد.

 

وی گفت: بنده در جریان مشکلات گوجه فرنگی کاران هم بودم اما اینکه تعاون روستایی استان اعلام کرده است که گوجه فرنگی را خریداری می کنند اما به شرط اینکه در سبد باشد نبوده ام ، چرا که متاسفانه تعاونی در کشور ما آنچنان که باید جا نیفتاده است در حالی که باید واردات و صادرات این محصول به عهده ی تعاونی باشد اما آنها با عناوین بازی می کنند .

 

وی با بیان اینکه تعاونی های روستایی در استان کردستان کوتاهی کرده اند اظهار داشت: کشاورزان از قشرهای زحمت کش جامکعه هستند و نباید محصولات کشاورزان در زمان برداشت این چنین باشد و شخصا به جهاد کشاورزی استان کردستان این تذکر را خواهم داد تا حداقل این محصول همانند خیار با خرید تضمینی بدون شرط از انها خریداری شود.

 

البته نبايد فراموش كرد كه كشاورز كار خود را به خوبي انجام مي دهد و اين مسئولان دولتي هستند كه بايد در زمينه خريد، فروش، صادرات و حتي انبار كردن محصولات برنامه ريزي كرده و نقش خود را در اين مسير به خوبي ايفا كنند تا كشاورزي ايران يكبار ديگر رونق گرفته و به روزهاي اوج خود نزديك شود.


انتهای پیام/m.r

 

پنجشنبه 14 شهریور 1398 | 09:01

کد خبر : 33808

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید