کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کردتودی گزارش می دهد؛

رویاهای بر آب رفته دانش آموزان روستاهای دهگلان در نبود جاده!

نامناسب بوده جاده روستایی,مهاجرت به شهر,ترک تحصیل دانش آموزان,بی توجهی مسئولان,وعده های عملی نشده,

مهاجرت و یا ترک تحصیل دانش آموز در روستاهای دهگلان به علت نامناسب بودن جاده واقعیتی انکارنشدنی است.

به گزارش کُردتودی،  روستاهای محروم و رنج دیده شهرستان دهگلان از نبود آب شرب بهداشتِی، عدم آنتن دهی همراه اول، و نامناسب بودن جاده ارتباطی در رنج و مشقت هستند.

 


 با توجه به اینکه روستا قطب تولید و توسعه در هر کشور است و توجه به حل مشکل روستا ئیان باید در اولویت کاری مسئولان باشداما متاسفانه روستاهای محروم دهگلان مورد بی توجهی ویژه قرار گرفته اند.

 


 چه بسیار روستاهای که بخاطر نبود جاده مناسب و برای ادامه تحصیل فرندانش یا مجبورند روستا را ترک کنند و یا فرزند دانش آموز انش باید ترک تحصیل کند که هر دو باعث مشکلات دیگر درجامعه خواهد شد.

 


مهاجرت و یا ترک تحصیل دانش آموز در روستاهای دهگلان به علت نامناسب بودن جاده واقعیتی انکارنشدنی است بنا به گفته شوراهای اسلامی روستاهای قاضی جوب و شاهبلاغی و سالار آباد براستی ترک تحصیل دانش آموزان برای ادامه تحصیل و یا مهاجرت خانواده برای ادامه تحصیل فرزندش گویای این واقعیت است.

 

 

 

 هر چند اکثر روستاهای شهرستان دهگلان از بیشتر امکانات در مضیقه هستند اما دو روستای سالار آباد و شاهبلاغی به فاصله 40 کیلومتر از شهر دهگلان با مشکلات عدیده منجله نداشتن جاده مناسب دست و پنجه نرم می کنند.


  جاده این دو رستا کاملا خاکی در فصل بارندگی خودرو نقلیه این دو روستا تراکتور است که براستی تردد این روستاها را با مشکل جدی مواجه کرده است.

 


اگر در این دو رستا مریض و یا زن بارداری نیاز به بیمارستان داشته باشد باید بوسیله تراکتور به فاصله 20 کیلومتر به دهستان بلدستی انتقال داه داده شود که نیازمند توجه ویژه در امر خدمت رسانی است.

   
  عبدالله نورانی رئیس شورای اسامی روستای سالارآباد ضمن ابراز نگرانی شدید از بی توجهی مسئولین اظهار داشت: اکثر مردم روستای سالار آباد دامدارهستند که 30 الی 40 خانور آن به علت مشکل مسیر ارتباطی که گل ولای است از روستا مهاجرت کرده اند.


 وی افزود: اگر مسئولین به مشکلات روستای ما توجه می کردند و یا حداقل به بهسازی جاده ارتباطی ما توجه می کردند قطعا مانع مهاجرت مردم به حاشیه شهر می شدند.

 
 وی در ادامه گفت: با وجود زمستان بسیار سرد و برفگیر روستاهای این منطقه از داشتن گاز محروم هستند که از مسئولین انتظار داریم حل این مشکل هم در اولویت توجه به روستاهای محروم باشد.

 

 

 محمد علی حیدری نیا عضو شورای اسلامی روستا سالار آباد گفت: در فصل بارندگی تردد خود رو  وجود ندارد و ما اگر مریضی داشته  و یا مجبور به شهر شویم باید بوسلیه تراکتور تردد نماییم که بسیار مشکل است.


 وی در ادامه با اشاره به مشکلات دیگر روستا گفت: وضعیت اینترت در این روستا صفر و سیستم لوله کشی آب شرب قدیمی و فرسوده شده که نیاز است به این سیستم  آب شرب سر و سامان داده شود.

 

روستای شاهبلاغی 6 کلیومتر پایین تر ار روستای سالار آباد که مشکلات مشابهی باهم دارند

 


 حسینی یکی از ساکنان روستای شاهبلاغی ضمن درد دل با خبرنگارما گفت: هر چند مشکل جاده ارتباطی مشکل عمده روستا روستاست اما مهاجرت و ترک تحصیل دانش آموزان به علت نبود جاده مناسب مشکلات دیگری است که دامنگیر نه تنها شاهبلاغی بلکه روستاهای اطراف نیز شده است.


وی افزود: جاده ارتباطی که کاملا گل و لای است و تردد مردم روستا به شهر با تراکتور امکان پذیر است که همین مسئله باعث مهاجرت مردم این روستا به شهر شده است.

 


حسینی گفت: دانش آموزان این روستا وقتی که پایه ششم مدرسه را تمام کنند دیگر یا خانواده باید برای ادامه تحصیل فرزندش به شهر مهاجرت کند و یا دانش آموز باید ترک تحصیل نماید.

 

  حسن سلیمی عضو رئیس شورای اسلامی شاهبلاغی گفت: اگر مشکل جاده این روستا حل شود 30 الی 40 خانوار که به شهر مهاجرت کرده اند به روستا برمی گردند چونکه در شهر درآمدی ندارند و تنها در آمد آنان کشاورزی و دامداری در فصل رمستان است.

 

سلیمی افزود: در حال حاضر 35 خانوار در روستا سکونت سکونت دارند که اگر مشکل جاده ارتباطی حل شود قطعا سکونت به 70 خانوارمی رسد.


وی در ادامه گفت: نبود شبکه های تلویزیونی به صورت ثابت، احرا نشدن طرح هادی در روستا، نداشتن گاز، نداشتن خط ثابت تلفن و ضعف آنتن دهی همراه اول از دیگر مشکلات این روستا است.

 
 در حالیکه رئیس اداره راه وشهر سازی دهگلان در5 بهمن سال 96 در گفتگو با خبرنگار ما جهت رفع مشکلات این روستاها بیان داشت: برای مرمت و بهسازی روستاهای مسیر شاهبلاغی، گرگانه و سعید آباد مبلغ 2 میلیارد تومان اعتبار درنظر گرفته شده و در دست اقدام برای پیمانکاراست.

 

  امروز13 شهریور ماه سال 98 که متاسفانه تاکنون مردم این دو روستا منتظر بر آورده شدن وعده های داده شده هستند وهنوزهیچ کدام از مطالبات وخواسته مردم دو روستا بر آورده نشده است.

 

بدون شک بی توجهی به روستاها که منبع تولید هستند می تواند زمینه مهاجرت مردم روستاها به شهرها را به آسانی فراهم سازد که با گذشت 2 سال برای مناسب سازی جاده این دو روستا هنوز وعده های داده شده عملی نشده است. 

 

انتهای پیام/m.r

چهارشنبه 13 شهریور 1398 | 07:11

کد خبر : 33798

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید