کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

پروژه کتابخانه دهگلان و بلبان آباد مدفون در زیر خاک!

شهر 4 هزار نفری بلبان ‎آباد فاقد حتی یک میلیمتر سرانه فضای مطالعه!

نبود فضای مطالعه دردهگلان,عدم وجود کتابخانه در بلبان آباد,سرانه فضای مطالعه, ارتقاءفرهنگ عمومی,,وعده اعتبار,وعده سرخرمن

پس از گدشت 8 سال وعده اعتبار برای ساخت پروژه کتابخانه دو شهر دهگلان و بلبان آباد متاسفانه تاکنون هیچگونه اقدامی نه تنها صورت نگرفته بلکه این دو پروژه در حال دفن شدن در زیر خاک هستند.

به گزارش کُردتودی، شهرستان دهگلان با جمعیت بیش از 65 هزار نفر، تنها دارای یک کتابخانه عمومی با مساحت 570 متر مربع و زیر بنای 177 متر مربع است و پاسخگوی نیاز مردم و جوانان منطقه نیست.

 

در حقیقت شهرستان دهگلان کم‌ترین میزان فضای کتابخانه را در استان دارد در حالی که در حالت استاندارد به ازای هر 100 نفر، 8 متر مربع فضا وجود دارد که این میزان در دهگلان تنها 22 سانتی‌متر مربع است.

 

کتابخانه عمومی دهگلان فاقد سالن مطالعه

 

کتابخانه عمومی دهگلان، عملاً فاقد سالن مطالعه است و از مخزن به عنوان سالن مطالعه  استفاده می‌شود و ظرفیت 8 تا 9 نفر را دارد! که با وجود سروصدای محیط، تمرکزی برای مطالعه نمی‌ماند.

 

هیچ کتابخانه‌ای در شهر بلبان‌آباد وجود ندارد

 

 

در شهر بلبان‌آباد هیچ کتابخانه‌ای وجود ندارد پروژه مربوط به احداث کتابخانه شهر بلبان‌آباد در فضایی به مساحت هزار و 500 متر مربع و با زیربنای 780 متر و در دو طبقه طراحی شده است.

       
شهر بلبان آباد با وجود افراد تحصیلکرده و با وجود تعدد فرهنگیان از داشتن کتابخانه کاملا محروم است و هیچ مرکز مطالعه ای در این شهر با جمعیت 4هزار نفر وجود ندارد.


با توجه به وضعيت شهر فرهنگي بلبان آباد و نياز به فضاهاي كتابخواني، تسريع در ساخت اين پروژه بسيار مهم است.

 

پروژه‌های نیمه‌ تمام کتابخانه عمومی شهرهای دهگلان و بلبان‌آباد که احداث آنها از سال 90 شروع شده و پس از گذشت 8 سال، پروژه مربوط به شهر دهگلان تنها 17 درصد و پروژه مربوط به شهر بلبان‌آباد 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته که آن هم فرسوده شده و در زیر خاک مدفون شده اند.

 

سرانه فضای مطالعه در بلبان آباد صفر و در دهگلان برای هر نفر 22 سانتیمتر است

 

در دهگلان به ازای هر نفر 22 سانتیمتر فضای کتابخانه ای وجود دارد که فاصله آن با استاندارد جهانی خیلی زیاد است.

 

برای اینکه بتوانیم سرانه مطالعه را در جامعه بالا ببریم باید فرهنگ کتابخوانی را از مهدهای کودک و دانش آموزان مقطع ابتدایی شروع و نسبت به فرهنگ سازی اقدام کنیم.

 


یکی از ابزارهای مهم در جهت ارتقای فرهنگ عمومی جامعه داشتن دانش، بینش فرهنگ است ویکی از  عمده روشها  افزایش دانش و فرهنگ مردم جوامع نیزو مطالعه و کتاب خوانی است.

 

 
برای بالارفتن آمار مطالعه باید شرایط مناسب مانند کتابخانه های عمومی و کتاب های مورد علاقه و نیاز مردم افزایش یابد و از قابلیت مدارس به عنوان یک ویترین برای کتاب استفاده کنیم.

   

با توجه به اینکه شهرستان دهگلان از سرانه بسیار پایین مطالعه برخوردار است که بدن شک این مشکل ناشی از کمبود و نبود فضای کتابخانه در دو شهر دهگلان و بلبان آباد است.

 

محرومیت شاید دراکثر نقاط جهان و یا حتی کشورمان دیده شود اما محرومیت در شهرستان دهگلان به وفورعیان است و حتی باعث شده پروژهای با درصد بسیار کمترهم به فراموشی سپرده شوند.


 

 

با توجه به كمبود شاخص سرانه فضاي فيزيكي كتابخانه هاي عمومي در اين شهرستان، پروژه هاي راكد كتابخانه هاي عمومي دهگلان باید هر چه سريعتر اجرا و به اتمام برسد در حالیکه این پروژه نیمه ‌تمام پس از گذشت 8 سال  تنها 17 درصد پیشرفت فیزیکی دارد به صورت مخروبه در آمده و در حال فراموش شدن است.


هرچند شهرستان دهگلان دومین شهرستان از نظر مطالعه در استان کردستان است اما کمترین میزان فضای کتابخانه در استان را دارد که تنها یک کتابخانه قدیمی با زیر بنای 177 متر مربع  اصلا جوابگو نیست و می طلبد که هر چه سریعتر زمینه ساخت و ساز این پروژه مطالعاتی فراهم شود.

 

استاندارد سرانه فضای مطالعاتی به ازای هر 100 نفر 8 متر می باشد و شاخص زيربناي كتابخانه هاي عمومي در دهگلان کمتر از 22 سانتيمتر به ازاي يكصد نفر است كه از ميانگين كشوري و جهاني بسيار پايين تراست.


مسئولان فرهنگي در ارتقاء سطح سرانه مطالعه با ايجاد فضاهاي كتابخواني باید توجه ویژه داشته باشند تا سرانه مطالعه براثر کمیود فضای مطالعه و  کتابخانه سیر نزولی پیدا نکند.

                                                        

                                       

6 آبان ماه سال 96؛ دلیل راکد ماندن کتابخانه شهر دهگلان عدم تخصیص اعتبار بوده است 

 


علی فعلی رئیس این اداره در گفتگو با خبرنگار ما: دلیل راکد ماندن این دو پروژه را عدم تخصیص اعتبار دانست و گفت: در سال جاری ملبغ 900 میلیون تومان از ماده 180 در جلسه کمیته برنامه ریزی شهرستان در نظر گرفته شده و تاکنون تخصیص نیافته است.


رئیس اداره راه و شهرسازی دهگلان در ادامه افزود: در صورت تخصیص اعتبار ساخت و ساز کتابخانه مرکزی شهر دهگلان شروع خواهد شد.

 

وی در جواب خبرنگار ما با اشاره به عدم کتابخانه و سرانه فضای مطالعه در شهر 4 هزار نفری بلبان آباد اظهار داشت: متاسفانه تاکنون هیچگونه اعتباری برای پروژه کتابخانه شهر بلبان آباد در نظر گرفته نشده است.


 
 فعلی افزود: اکثر پروژه های راههای روستایی نیز به علت عدم اعتبار به حالت راکد درآمده اند و در صورت تخصیص اعتبار نسبت به ساخت وساز کتابخانه مرکزی دهگلان اقدام خواهد شد.


وی با اشاره به پروژه ساختمان جدید فرمانداری گفت: برای تکمیل این پروژه مبلغ یک میلیارد تومان اعتبار از محل تملک دارایی در نظر گرفته شده و تاکنون تخصیص نیافته است.


 فعلی گفت:در حال حاضر پیمانکار پروژه مذکور مشغول بکار در آن است و در صورت عدم تخصیص اعتبار این پروژه نیز ممکن است به حالت راکد در آید. 

 

از سال 90 تاکنون مسئولان و مدیران شهرستان پس از گدشت 8 سال وعده اعتبار برای ساخت پروژه کتابخانه دو شهر دهگلان و بلبان آباد و دیگر پروژه ها داده اند اما متاسفانه تاکنون هیچگونه اقدامی نه تنها صورت نگرفته بلکه این دو پروژه در سایه وعده های سرخرمن در حال دفن شدن در زیر خاک هستند.  

 

انتهای پیام/a.s

 

سه شنبه 12 شهریور 1398 | 06:00

کد خبر : 33793

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید