کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کُردتودی گزارش می‌دهد؛

روستاهای بخش بلبان‎آباد دهگلان همچنان مشکل آب شرب دارند

مشکل آب شرب روستاهای دهگلان,کمبود اعتبار دهیاریها,جذب اعتبار,تخریب مناز مسکونی,بارندگی اخیر,و بازنگری طرح هادی,افق 10 ساله طرح هادی روستایی

در بازدید مسئولان شهرستان دهگلان از روستاهای بخش بلبان آباد کمبود آب شرب و اعتبارات، عمده مشکلات روستاهای این بخش بود.

به گزارش کُردتودی،  در بازدید از روستاهای گردمیران علیا، نبی آباد، سلسله، لاله ای احمد آباد و قره بلاغ پنجه بخشداربلبان آباد اظهار داشت: در سال جاری در 6 روستا آسفالت انجام می شود که آسفالت روستاهای سورال، سیس در حدود 10هزا متر مربع انجام شده و روستاهای گردمیران علیا، سفلی، لاله ای و قره بلاغ پنجه در چند روز آینده با همت بنیاد مسکن شروع می شود که اعتبار زیرسازی از دهیاری، بخشداری و فرمانداری تامین می شود.

 

کمبود اعتبارات دهیاری بزرگترین مشکل قره بلاغ پنجه است

 

 مرادی دهیار روستای قره بلاغ پنجه با بیان مشکلات روستا اولین معضل را سنگفرش عنوان کرد و گفت: مردم تاکید بر حل این مشکل دارند.

 

وی افزود: دومین مشکل ما کمبود اعتبارات است که آلان حدود 6 هزارمتر مربع آماده آسفالت است اما دهیاری 22 تومان اعتباردارد در حالیکه 60 میلیون تومان هزینه کردیم نیاز است مشکل اعتبار حل شود.

 

 

چشمه های کشاورزی ساماندهی شوند

 

مرادی عضو شورای روستا قره بلاغ پنجه دومین مشکل روستا را نبود زمین فوتبال که نزدیک 50 میلیون هزینه دارد و دهیاری هم هزینه ندارد عنوان کرد و بیان داشت: روستای قره بلاغ مهاجرت به خارج روستا ندارد و مهاجرت معکوس هم دارد و بیکار هم در روستا وجود ندارد که نیاز است بیشتر به این روستا توجه شود.

 

وی دیگر مشکل روستا را عدم لوله گذاری چشمه ها برای کشاورزان دانست و گفت: درخواست لوله کشی برای چشمه های کشاورزی شده که قریب 250 نفر از این راه کسب در آمد می کنند که نیاز است پیگیری شده و لوله گذاری شود.

 

تلاش نماینده قروه و دهگلان جذب اعتبار برای زدودن چهره فقر از منطقه است

 

خلیل احمدی مسئول دفتر نماینده شهرستانهای قروه و دهگلان در این بازدید بیان داشت: تنها تلاش نماینده این است که علاوه بر اعتبار عمرانی دیگر اعتبارات را برای از بین بردن چهره فقر از منطقه جذب کند.

 

وی افزود: بزرگترین هدف ما این است که بتوانیم کارهای زیر ساختی مانند احداث و ساماندهی جادها و طرحهای عمرانی اجر شود.

 

خروجی فاضلاب روستای گردمیران علیا مسدود است

 

عضو شورای روستای گردمیران علیا با اشاره به مشکلات گل و لای معابر و آب شرب گفت: ما امسال نتوانسیتم معابر داخل روستا را شن ریزی کنیم و مشکل آب شرب به همت بخشدار بلبان آباد و مدیر آب و فاضلاب روستایی به صورت مقطعی حل شده اما مشکل داخل روستا هنوز برطرف نشده که توقع داریم این مشکل حل شود

 

بخشدار بلبان آباد هم مشکل روستای گردمیران علیا را پروژه فاضلاب روستا عنوان کرد که هنوز وارد خروجی نشده است.

 

 

فردین محمدی دهیار گردمیران علیا با اشاره به جدول گذاری معابر روستا بیان داشت:جدول گذاری معابر در سنوات گذشته توسط بنیاد مسکن انجام شده بود اما به علت فرسودگی نیاز به بازسازی دارد و با اتمام جدول گذاری هزار مترمربع زیر سازی برای آسفالت توسط بنیاد مسکن در روستا انجام می شود.

 

وی افزود: سال گذشته هزار و 100 متر فاضلاب هدایت شده که متاسفانه خروجی آن مسدود و قابل استفاده نیست چونکه امکان خروجی به داخل روخانه وجود نداشت و باید به همان مسیر اولیه خود که قبلا هدایت می شود برگردد و 250 متر ادامه آنهم انجام شود.

 

 

 بخشدار گفت: سال گذشته در گردمیران علیا حدود 100 میلیون تومان توسط دهیاری برای بحث کاشت نهال و فنس کشی آرامستان، شن ریزی معابر و هدایت فاضلاب و امسال هم حدود 150 میلیون توسط دهیاری بخشداری و فرمانداریها برای آسفالت بنیاد مسکن انجام می شود.

 

ارشدی از مدیر اداره راهداری و حمل و نقل خواست برای بحث خط کشی جاده کمک کند زیرا روستای گردمیران علیا در مسیرشهرستانهای کامیاران، سنقر، قروه و دهگلان قرار گرفته که باید به خط کشی و علائم جاده ای آن اهمیت داده شود.

 

قبادی رئیس اداره راهداری و حمل و نقل بیان داشت: در زمینه خط کشی اولویت به روستا داده نمی شود و تنها وظیفه ما ساماندهی و پوشش جاده اصلی و شریانی اما برای جاده روستای گردمیران مکاتبه را انجام میدهم که اینکار صورت گیرد.

 

 بخشدار بلبان گفت: طی جلسه ای که با قبادی داشتم قرار شد با تیغه زنی کنار جادها تردد احشام درجاده نباشد تا موجب حوادث نشود که قبادی هم گفت مردم روستا باید خودشان محافظت کنند و حریم جاده شخم زده نشود متاسفانه عده ای از کشاورزان باعث شخم زدن حریم جاده می شوند و اگر کسانی حریم جاده را شخم بزننداز طریق دادستان با آنان برخورد قانونی شود.

 

دو خانواده روستای مشیر آباد بر اثر تخریب منازلشان در بارندگی اخیر در مسجد سکونت دارند

 

بهروز سیفی دهیار نبی آباد و مشیر آباد گفت با اشاره به مشکلات دو روستا گفت: مردم مشیر آباد پنجه حدود 20 ساله مردم در زجر و سختی بسر می برند.

 

وی مشکل روستای نبی آباد را خروجی فاضلاب به صورت رها عنوان کرد و خواستاراحداث چاه سپتینک فاضلاب شد که با در نظر گرفتن اعتبارات مشکل حل شود.

 

سیفی در ادامه بیان داشت: 20 درصد طرح هادی در روستای نبی آباد انجام شده و دیگر مشکل روستا را پروژه آب شرب عنوان کرد که حدود 4 ساله نیمه کاره رها شده نیاز است این مشکل حل شود.

 

وی با اشاره به مشکلات روستای مشیرآباد پنجه جاده 8 کیلومتر شنی و غیر قابل تردد است و چونکه مرز با شهرستان سنقر بوده وتردد بیشتراست نیاز است ساماندهی شود.

 

سیفی در ادامه گفت: در هنگام بارندگی اخیر دو منزل مسکونی روستا تخریب شده و دو خانواده در مسجد سکونت دارند که هنوز موفق به احداث منزل برای آنان نشده ایم

 

سیلمانی رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان با اشاره به تخریب منازل مسکونی بارندگی اخیر مشیرآباد پنجه گفت: برای هریک ازمناز مسکونی تخریب شده قریب 78 میلیون تومان در نظر گرفته شده که از آن مبلغ 34 میلیون تومان برای هر واحد بلاعوض است.

 

فعلی رئیس اداره راه و شهرسازی دهگلان گفت: جاده مشیر آباد که به عنوان محور مشیر آباد لاله ای در پروژه ها تعریف شده است از لاله ای به مشیر آباد پروژه شروع شده است که در مسیر کاکو حدود 1/8 کیلو متر آن آسفالت شده است

 

آب شرب روستای احمد آباد از چاههای کشاورزی تامین می شود

 

احمدی دهیار روستای احمد آباد با اشاره به مشکلات آب شرب روستا گفت: آب شرب روستا از چاه کشاورزی  تامین می شود و چشمه ها نیزخشک شده است.

 

 میرزایی مدیر آب وفاضلاب روستایی دهگلان گفت: احمد آباد یکی از چند روستای است  که ازقروه منفک شده که مشکل آب شرب داشتند که با پیگیری بخشدار و نماینده با جذب اعتبار تاکنون 240 میلیون برای حفر چاه حفرهزینه شده و ایستگاه پمپاژ نیز در حال اتمام است اما چونکه تخصیص اعتبار کم است و پاسال صفر بوده و چند روستا ده درصد اعتبار داشتند که در دو روستای احمد آباد و میرکی هزینه کردیم و پارسال 30 درصد اعتبار داشتیم در حالیکه تجهیز و در مدار قرار گرفتن چاه روستا به  300 میلیون تومان اعتبارنیاز دارد.

 

احمدی مشکل دوم روستای احمد آباد را طرح هادی عنوان کرد و بیان داشت: که تاکنون هیچکاری انجام  نشده است و نقشه ای سال 88 برای معابراصلی 6 و 4 متری است جای که معبر است به مسکونی و جای که مسکونی است به معبر تبدیل شده و اعتبار برای بازنگری وجود ندارد که این بزرگترین مشکل ما و بنیاد مسکن است.

 

 سلیمانی رئیس بنیاد مسکن شهرستان گفت: افق 10 ساله اکثر طرح هادی روستایی تمام شده است و حدود 35 الی 40 روستای دو بخش نیاز به بازنگری دارند که امسال نزدیک 10 روستا بازنگری می شود.

 

وی افزود: با پیگیری مسئول عمرانی فرمانداری قطعا تا دو سال آینده مشکل طرح هادی در روستاها نخواهیم داشت و برای بحث اعتبارات طرح هادی امسال پروژه جدید برای روستاها مقدور نبود که تخصیص اعتبار و اولویت با پروژه های نیمه تمام است.

 

انتهای پیام/a.p

یکشنبه 3 شهریور 1398 | 08:39

کد خبر : 33708

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید