کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

در نشست هم اندیشی شهرستان دهگلان مطرح شد؛

جشنواره لیلاخ نباید به تریبون تبلیغاتی کاندیداها تبدیل شود

مشکلات دهگلان، کرذدستان ، انتظامی، جشنواره لیلاخ

عضو شورای شهر دهگلان گفت: جشنواره لیلاخ نباید به تریبون تبلیغاتی کاندیداها تبدیل شود

به گزارش کُردتودی، با حضور اعضای شورای شهر، شهردار، فرماندار و معاون عمرانی فرمانداری نشست بیان مشکلات شهر دهگلان برگزار شد.

 

در این نشست شادمان عباسجوبی رئیس شورای شهر دهگلان بیان داشت: در زمان شروع بکار شورای دوره پنجم بحث ممیزی املاک حدود 5 ماهه شروع بکار نموده است و این طرح تاکنون در شهر دهگلان انجام نشده است که املاک مشخص باشد ویک سری ازاملاک شهری مفقود و حتی پلاک بندی ساده هم صورت نگرفته است.

 

 

وی با اشاره به نبود نیروی متخصص در شهرداری گفت: متاسفانه نبود نیروی متخصص باعث مشکلات در شهرداری شده است.

 

بحث تخصیص اعتبار برای شهرداریها یک میلیارد و 700 میلیون تومان مصوب شد

 


ارسلان طهماسبی شهردار دهگلان در ادامه گفت: بحث تخصیص اعتبار برای شهرداریها درشورای برنامه ریزی در سال 96 یک میلیارد و700 میلیون تومان مصوب شد که مقدار تخصیص 29 درصد بود درسال 97 یک میلیارد و400 میلیون تومان که 20 درصد کاهش یافت و و تخصیص به شهر داری به مبلغ 240 میلیون که کلا اوراق بود امسال که 50 درصد نسبت به سال قبل و30 درصد نسبت به سال 96 افزایش یافته است اما تخصیص امسال ممکن است 500 میلیون باشد که آنهم به صورت اوراق و برای سال آینده می باشد و برای شهرداری این اعتبارات ناچیز است.

 

 

وی با اشاره به انتظارات بعضی ادارات از شهرداری گفت: خارج از توان شهرداری است که این انتظارت برآورده شود و وظیفه شهرداری نیست که اکثر مخارج ادارات را تامین کند و دربعضی مواقع اگر کمک نکنیم مورد تهدید قرار می گیریم.

 

 

 

شهردار دهگلان گفت: ادارات باید حد و حدود خود را بدانند و ما هم در حد توان کمک خواهیم کرد در حالی که شهرداری خود مخارج دارد درست نیست که از اموال شهرداری به دیگر ادارات ببخشیم.

 

 

وی با اشاره بحث سیاست مصرف آب در شهرستان که کار درستی نیست، گفت: کاشت خیار در چندین هکتار با بذر رایگان در اختیار مردم نهاده شد که باعث مصرف آب می شود و درهرهکتار 6 هزار متر مکعب آب مصرف می شود که در دهگلان روزانه این مقدار مصرف نمی شود .

 

 

شهردار دهگلان اظهار داشت: با وجود هزار و200 حلقه درشهرستان دهگلان برای 30 هزار نفر مردم شهر دهگلان که 50 درصد مردم شهرستان را تشکیل میدهد آب شرب تخصیصی تنها3 حلقه چاه است

 

 

وی ضمن انتقاد از آب منطقه ای گفت: عمق سطح آبها به 180 متر رسیده که آب منطقه ای جلو اینکار را نگرفته است نباید اجازه به برداشت غیراصولی آب داده شود که به معضلی جبران ناپذیر تبدیل خواهد شد.

 

مصرف آب زیر زمینی به به شیوه بی رویه بسیار بالاست

 

احد علی بیگی دیگر عضو شورای شهر دهگلان بیان داشت: در دهگلان وقتی انتخابات شورا برگزارشد سرانه فضای در شهر در حد بسیار پایین 35 سانتی متر بود که آلان سرانه فضای دوبرابر شده است و در طول 2 سال گذشته هنوز به میانگین کشور و نرمال نرسیده است اما پروژه های دردست اقدام داریم که سرانه فضای سبز را حداقل به میانگین کشوری نزدیک کنیم.

 

وی افزود: در دهگلان به شیوه طبیعی جاذبه گردشگری نداریم که باید ایجاد شود وهر کاری هم دراین زمینه شده متاسفانه با شکست روبروشده است.

 

علی بیگی با اشاره به آب شرب دهگلان بیان داشت: مصرف آب زیر زمینی به به شیوه بی رویه درحوزه بسیاربالاست و بی داد مصرف می شود در حالیکه عمق چاهها به 300 متر رسیده و نیاز است در حوزه فرهنگی برای جلوگیری از مصرف بی رویه آب در دهگلان استفاده نموده و فرهنگ سازی شود.

 

علی بیگی اظهار داشت: در حوزه آسیب اجتماعی در شهر دهگلان اعتیاد بی داد می کند ک وبه صورتی که نیاز است برخورد نشده واصلا جلواینکار گرفته نمی شود که این دردی بزرگ ونیاز به پیگیری دارد.

 

جمال قادر مرزی دیگر عضو شورای شهر دهگلان با بیان اینکه مردم دهگلان از وضعیت آرد نگرانی دارند گفت: کیفیت آرد ونان در دهگلان به نسبت دیگر شهرها فوق العاده پایین است.

 

وی دیگر مشکل مردم شهر را سرگردانی وام بنیاد مسکن که مردم با آن دست به گریبانند بیان داشت: بنیاد مسکن اخذ وام را ضمانت زنجیره اعلام کرده وبانکها هم از وام گیرنده درخواست ضمانت می کنند در حالیکه بسیاری از مردم روستاها از سال گذشته مسکن خود را برای باز سازی تخریب کرده اند و منتظر وام هستند وتعدادی از آنان هنوز بلا تکلیف وموفق به اخذ وام نشده اند.


 


وی با اشاره به جشنواره موسیقی لیلاخ گفت در جلسه ای بیان شده که این جشنواره خواست مردم نیست اگر مخالفتی از سوی شورا بوده بخاطرعدم شفافیت مالی پارسال بود که نماینده گفته بود 80 میلیون بودجه برای جشنواره موسیقی برای دهگلان در نظر گرفته است که در حقیقت شفافیت مالی وجود نداشت.

 

 


قادر مرزی اظهار داشت: ما اعضای شورا و خیرین شهرستان مبلغ 35 میلیون هزینه جشنواره پرداخت کردیم و از نماینده  خواستیم که سهم آنان چقدر بوده است که فقط در قسمتهای اول جشنواره شفافیت بود و بعد از آن هرچه مراجعه کردم شفافیت مالی صورت نگرفت امیدورام امسال شفافیت صورت گیرد وجشنواره برگزار شود.

 

 

قادر مرزی با اشاره به مشکلات شهرک های امین آباد ونیروی انتظامی گفت: حدود 18 ساله فاضلاب این دو شهرک با مشکل روبرو شده و کارهای در شهرداری صورت گرفته وهنوزبه نتیجه نرسیده وبلا تکلیفی 400 الی 500 قطعه زمین به دلیل مشکل فاضلاب است.

 

دهگلان بافت شهری ندارد و منظر آن بسیار ناخوش است

 

فرهاد رحیمی دیگر عضو شورای شهر دهگلان با اشاره به جایگاه شورا از سوی فرمانداری بیان داشت: چندین ساله شورا در کمیته برنامه ریزی استان و شهرستان اطلاع خاصی از بودجه شهرستان، نحوه تخصیص و نحوه تقسیم بندی نداریم که از فرماندار خواست گزاش بودجه و چگونگی نحوه تخصیصی وتقسیم آن به شورا داده شود.

 

رحیمی با بیان اینکه دهگلان بافت شهری ندارد وسیما منظر آن بسیار ناخوش است گفت: با توجه به اینکه شهر دهگلان بیشترین تحصیلکرده در رشته عمران دارد اما ناکام ترین شهرستان استان است.

 

رحیمی بیان داشت: متاسفانه در دهگلان که رانت و رانت بازی در طرح تفصیلی شهر دهگلان وجود داشته ونفوذ افرادی در سطح شهر باعث شد این طرح به این شکل باشد و در 3 کیلومتری شهر شهرک ایجاد شود ودر این فاصله کشاورزی صورت می گیرد که درهیچ جای دنیا شهرک در 3 کیلومتری شهر باشد.

 

 

وی با اشاره به مهاجرت جمعیتی شهر دهگلان به سنندج ودیگرشهرها گفت: این مهاجرت به علت نبود امکانات ونبود سیما ومنظر شهر است ما نباید رو ضعف شهر دهگلان که کمبود امکانات است سر پوش بگذاریم و از فرماندارخواست طرح تفصیلی شهر بازنگری شود.

 

 

وی بیان داشت: نیازاست وروودی وخروجی جاده مسیر تهران سنندج سامان داده شود زیرا به نقطه حادثه خیز شهرستان تبدیل شده است.

 


چیمن حسامی دیگرعضو شورای شهر دهگلان بیان داشت: درد دل مردم شهر بحث معضل آب شرب است که حدود دوساله دچار این معضل هستیم در حالیکه این شهرستان نباید با وجود هزار و500 حلقه چاه مشکل قطعی، افت فشار وکم آبی داشته باشد که این جای سوال است.

 

 

وی افزود: در بحث تجهیز چاهها متاسفانه آب و فاضلاب شهر دهگلان دیراقدام می کند در حالیکه باید در سنوات گذشته اعتبار تخصیص بودجه د نظر گرفته شود نه در دقیقه 90 دنبال تخصیص اعتبار باشد که نه برای شهرستان ونه برای استانداری شدنی است.

 

 

وی از فرماندار خواست که چاه شماره 4 هم وارد مدارشده وتجهیز شود که اگر دچار کمبود شویم از چاههای ذخیره  استفاده کنیم در حالیه چاه ذخیره آب نداریم وبرای تجهیزهرچاه یک میلیارد تومان نیاز داریم نیاز است این مشکل دراستانداری مطرح شود که همه ما مورد مواخذه قرار گرفته ایم.

 

 


حسامی با اشاره به جشنواره موسیقی لیلاخ در دوره پنجم گفت: برای نحوه برگزاری و کسب تجربه مشکلات زیاد ی سر گذاشتیم که هر ساله افرادی غیر بومی باعث تنش بین مسئولین و شورا و مدیر اداره کل ارشاد می شود که جایگاه خوبی ندارد باید قبل از آن تنش کنار برود و برای برگزاری آن برنامه ریزی شود.

 

حسامی گفت: ما نمیخواهیم جشنواره امسال جولانگاه کاندایای انتخابات شود درحالی که نماینده نماینده برای نمایندگان دیگرتبلیغ می کند چونکه می داند نماینده رفتنی است وما از رفتار سیاسی برای برگزار جشنواره استقبال نمی کنیم.

 

 

 وی بیان داشت: کاندایهای که برای تبلیغ کمک می کنند تنها جشنواره لیلاخ نیست  وهزینه آنچنانی که برای بعضی کارها هزینه می کنند برای تقویت گروهایی هنری ودیگر مشکلات شهرستان هزینه کنند که نیاز به کمک مالی دارند.

 

 

حسامی با اشاره به فرسودگی مساجد سطح شهر دهگلان گفت: مسجد حضرت عمر(رض) توسعه نیاز به احداث دارد که باید دراین راستا اقدام شود.

 

 

حسامی با اشاره به بازار دهگلان گفت: هیچ گونه کنترل بر قیمت بازار وجود ندار که نیازاست نماینده تعزیرات در اینجا مستقر باشد ونماینده تعزیرات هم درهفته حداقل دوروز بازار را کنترل کنند زیرا گرانی اجناس مردم را کلافه کرده وسیر صعودی دارند.

 

 

رضایی معاون فرماندار با اشاره به مشکل آب شرب گفت: اعتباری که امسال برای آب و فاضلاب شهری درنظر گرفتیم یک میلیارد و 700 میلیون تومان بوده است.
وی افزود: ما برای تجهیزآب شرب چاه شماره 5 به صورت قرضی اقدام به راه اندازی کردیم واگرچاه شماره 1 هم تجهیزشود تا حد 95 درصد مشکل آب شرب دهگلان حل خواهد شد.

 

 

معاون عمرانی فرماندار با اشاره به بحث شهرک امین آباد و نیروی انتظامی گفت: با توجه به گذشت چندین سال از تفکیک این شهرکها نباید انتظار داشت درعرض یکسال این قضیه حل شود هرچند بعضی مشکلات درحال حل شدن است که بحث گاز حل شده و از اعتبارات سال جاری یک میلیارد و700 میلیون تومان برای بحث آب شهری درنظر گرفته که بحث آب رسانی شهرک امین هم در  دستور کار آب و فاضلاب شهری قرار دارد.

 

 

انتهای پیام/m.r

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | 11:24

کد خبر : 33704

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید