کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

یک نمایشگاه دائمی روی دیوار؛

روایت شنیدنی از جگرکی « آبا عزه » به میزبانی 3500 پهلوان کُرد

جگرکی آبا غزه، عزیز نمازی، پهلوانان نامی کُرد ،

اسمش عزیز زمانی است اما همه به خاطر مهربانی، محبوبیت و دوست داشتنی بودنش او را " آبا عزه " صدا می زنند پدرش محمد رشید نمازی و آبا و اجدادی همه پهلوان بودند...

به گزارش کُردتودی،  از دور میدان سنندج به طرف خیابان شهدا که حرکت می کنیم وجود مغازه ی جگرکی پُر از عکس های پهلوانان قدیمی کُردستان توجهم را به خود جلب می کند، وارد مغازه که می شویم مشتری ها یکی یکی از راه می رسند اکثر آنها مشتری های ثابت مغازه هستند که هر روز را با داستان جدید از عکس های قدیمی این جگرکی سپری می کنند اما من نمی دانم ماجرای این عکس ها چیست خودم را معرفی می کنم و از دیدنمان خوشحال می شود ، می خندد و می گوید از تعجبتان تعجبم نکردم چرا که هر کسی برای اولین بار پا به این مغازه ی کوچک می گذارد این طور محو تماشای عکس های قدیمی می شود.
اسمش عزیز زمانی است اما همه به خاطر مهربانی، محبوبیت و دوست داشتنی بودنش او را " آبا عزه " صدا می زنند  پدرش محمد رشید نمازی و پدران و پدربزرگانش همه پهلوان بودند.

 

 


آبا عزه مرد مهربانی است. لبخند تلخی می‌زند و به عکس های مریضی هنرمندانی اشاره می‌کند که به دیوار آویزان است و به ملاقاتشان رفته است، وی می‌گوید: این عکس ها برای تجدید خاطرات که چه بوده ایم و به کجا خواهیم رسید و می توانیم چه باشیم بی نظیر است.

 

 

به‌طور حتم هر فردي گرايش ويژه‌اي به يك نوع عكس دارد. برخي عكس‌هاي پرتره را مي‌پسندند، بعضي‌ها مناظر و ديدني‌ها را دوست دارند كه به تصوير كشيده شود و هستند اشخاصي كه طرفدارعكس‌هايي با مضامين فرهنگي، ورزشي، هنري و در كل عكس‌هايي كه رويداد‌هاي مختلف را ثبت كرده باشند.

 «عزيز نمازي» يكي از افرادي است كه با جمع‌آوري عكس‌هاي ورزشي قديمي و چسباندن آنها به ديوار مغازه‌اش يك نمايشگاه دائمي برپا كرده است.

 


وی با بیان اینکه بیش از 300 سال است که آبا و اجدادم قصاب بوده اند اما در کنار این شغلشان پهلوانان نامی هم بودند و همواره در زورخانه شرکت می کردند، من هم همراه پدرم از بچگی به زورخانه می رفتیم لذا به دلیل علاقه ای که به رشته ی پهلوانی داشتم تصمیم گرفتم برای زنده نگهداشتن و معرفی آنها به نسل جدید و اینکه کُردستان چه افرادی را داشته است مجموعه ای از عکس های قدیمی و همچنین عکس های جدیدی را جمع آوری و حدود 3500 قطعه عکس دور تا دور دیوار این مغازه نصب شده است.

 


وي با اشاره به عشق و علاقه‌اي كه نسبت به جمع‌آوري اين عكس‌ها داشته است مي‌گوید: سال‌ها پيش زماني كه پدرم يك مغازه كبابي داشت با توجه به دوستي او با باستاني‌كاران و پهلوانان آن دوران، عكس‌هاي يادگاري آنها، همراه مسابقات و ديگر رويدادهاي ورزشي كشتي پهلواني آن دوران را جمع‌آوري می کرد و به ديوار مغازه مي‌چسباند.

 


اين مغازه‌دار ادامه مي‌دهد: در آن زمان با توجه به اين‌كه جوان بودم وعلاقه شديدي به جمع‌آوري عكس‌هاي پهلوانان و ورزشكاران مطرح داشتم، پدرم را در اين راه ياري مي‌دادم و بعد از فوت پدر، من اين كار را ادامه دادم تا اين‌كه مغازه پدرم به فروش رسيد. من ماندم و صدها عكس بر ديوارمغازه به فروش رسيده و درنهايت تصميم گرفتم كه يك مغازه جگركي باز كنم و عكس‌ها را بر ديوارآن نصب کنم. حدود 20 سال از آن زمان مي‌گذرد و روز به روز نيز بر تعداد عكس‌هاي روي ديوار افزوده مي‌شود.

 


نمازي با بيان اين‌كه مغازه جگركي او كوچك و در ابعاد 2 در 3‌مترمربع است، افزود: حدود 3500عكس قديمي از ورزشكاران و هنرمندان سنندجي، به‌خصوص پهلوانان و قهرمانان رشته ورزشي پهلواني (زورخانه اي) جمع‌آوري كرده‌ام كه به علت كوچك بودن مكان عكس‌ها را گلچين كرده وحدود 1500عدد از اين عكس‌ها را به ديوارهاي مغازه چسبانده‌ام. اين شهروند سنندجي با ابراز خرسندي از انجام اين كار فرهنگي در مغازه‌اش مي‌گويد: زماني كه مردم در مقابل اين عمل من عكس‌العمل نشان مي‌دهند و با ديدن عكس‌هاي قديمي و تاريخي در مغازه من روحيه مي‌گيرند و شادمان مي‌شوند، من هم احساس غرور مي‌كنم.

 

 

نمازي هدف از اين كار را حفظ مرام و‌منش پهلواني و‌ ترويج صداقت و پاكدامني بيان مي‌كند و ادامه مي‌دهد: هدف مهم‌تر من اين است که جوانان را به ورزش ترغيب كنم. وي اميدوار است‌كه هر روز جوانان بيشتري با ديدن اين عكس‌ها به طرف ورزش جذب‌شوند.

 


صاحب این مغازه جگركي با اشاره به قدمت اين عكس‌ها مي‌افزايد: بيشتر آنها را از دوستان، آشنايان و ورزشكار‌هاي پيشكسوت گرفته‌ام و هر روز به فكر آن هستم كه عكس‌های كمياب و گمشده قديمي ديگري را به مجموعه عكس‌هاي جمع‌آوري شده‌ام بيفزايم.

 


نمازي با اشاره به نصب عكس‌هاي قديمي در مغازه خود، اظهارمي كند: افراد مختلف با علايق و سليقه‌هاي مختلف به اين مغازه مي‌آيند و با ديدن عكس‌هاي قديمي روي ديوار مغازه اگر سن و سالي از آنها گذشته باشد، به ياد جواني خود مي‌افتند و اگرهم جوان باشند با ديدن اين عكس‌ها به گذشته شهر خود افتخار مي‌كنند.

 


 صالح محمدی از شاگردان این مغازه ی جگرکی می گوید:  آبا عزه نمازي در اين راه با هزينه شخصي قدم گذاشته است و بسياري از ورزشكارها، پيشكسوتان ورزشي و هنرمندان و دوستان به ايشان در اين امر كمك‌رسانده‌اند و با هديه كردن عكس‌هاي قديمي به آقاي نمازي در اين كار فرهنگي سهم بسزايي داشته‌اند.

 


انتهای پیام/m.r

 

دوشنبه 14 مرداد 1398 | 11:57

کد خبر : 33556

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید